Najwyższa od przeszło dwudziestu lat inflacja stała się rzeczywistością. Ceny wszystkich artykułów rosną w zawrotnym tempie, a nasze oszczędności topnieją. Jakie jeszcze konsekwencje może przynieść inflacja? Jak wpłynie na oprocentowanie kredytów? Czy polscy przedsiębiorcy mają się jeszcze czego obawiać?
Jak inflacja wpływa na małe i średnie przedsiębiorstwa?
Od wybuchu pandemii przedsiębiorstwa zmagają się z rosnącymi kosztami związanymi z inflacją. Pandemia przyśpieszyła tę sytuację, wywołując problemy z łańcuchem dostaw i tym samym utrudniając dostęp do towarów, co spowodowało wzrost cen. Dla przedsiębiorców inflacja przede wszystkim oznacza wyższe koszty. Wzrastają ceny usług, materiałów, półproduktów surowców, a w tym roku także składki ZUS. Wzrost wartości półproduktów wpływa na podwyżkę cen usług i produktów oferowanych przez firmy, co z kolei zmniejsza ich popularność wśród potencjalnych klientów oraz utrudniają osiąganie marż i utrzymanie rentowności w dłuższej perspektywie. Wielu właścicieli firm zostało zmuszonych do zmniejszenia zapasów, obniżenia inwestycji w marketing i poszukiwania innych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy.
Jak inflacja może pomóc kredytobiorcom?
Jeżeli twoje wynagrodzenie rośnie wraz z poziomem inflacji, a twoje zadłużenie finansowe podniosło się jeszcze przed inflacją, ta sytuacja w teorii może przynieść ci pewne korzyści. Dzieje się tak dlatego, że będziesz nadal winien tę samą kwotę, ale teraz dysponujesz większą ilością pieniędzy na spłatę długu. Jeśli jako kredytobiorca wykorzystasz dodatkowe pieniądze na wcześniejszą spłatę zadłużenia, sprawisz, że oprocentowanie dla kredytodawcy będzie niższe. Podstawową prawidłowością w przypadku inflacji jest to, że powoduje ona spadek wartości waluty w czasie. Jeżeli przedsiębiorca pożycza pieniądze, otrzymane obecnie środki pieniężne zostaną spłacone środkami, które zarobi później. Innymi słowy, gotówka teraz jest warta więcej niż gotówka w przyszłości. Inflacja pozwala więc dłużnikom spłacać kredytodawców pieniędzmi mniej wartymi niż w momencie zaciągania kredytu.
Jak inflacja może pomóc kredytodawcom?
Inflacja może ułatwić kredytodawcom działalność na kilka sposobów, zwłaszcza przy udzielaniu nowego finansowania. Wyższe ceny oznaczają, że więcej osób chce zaciągnąć kredyt, zwłaszcza jeśli ich zarobki nie wzrosły, a to oznacza nowych klientów dla kredytodawców. Ponadto wyższe ceny tych przedmiotów powodują, że kredytodawca otrzymuje większe odsetki. Pamiętajmy również, że spłata wyższych odsetek może zająć pożyczkobiorcy więcej czasu, co przekłada się na jeszcze większy zysk dla pożyczkodawcy.
Czy inflacja wpływa na koszt kredytu?
Inflacja stanowi jeden z najważniejszych czynników, determinujących koszty kredytów bankowych. Ma to jednak szczególnie duży wpływ na kredyty długoterminowe. Banki udzielają kredytów w celu zarobienia na odsetkach z pożyczonych środków. Inflacja nie wpływa bezpośrednio na stopy procentowe, ale oba te czynniki są ze sobą skorelowane. Przedłużająca się dostępność niskich stóp procentowych może zalać rynek dodatkową gotówką, ponieważ konsumenci zwiększają ilość zaciąganych pożyczek i wydatków, co ostatecznie prowadzi do wzrostu inflacji. W ten sposób dochodzi do zachwiania równowagi gospodarczej, ponieważ wraz ze wzrostem inflacji, stopy procentowe mogą również wzrosnąć. Jeżeli poziom inflacji jest zbyt wysoki lub zbyt niski, Rada Polityki Pieniężnej może podnieść lub obniżyć stopę oprocentowania kredytów skarbu państwa. Kredytodawcy wykorzystują do ustalania oprocentowania kredytów krótkoterminowych, takich jak karty kredytowe, kredyty studenckie, pożyczki osobiste i kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu. Jeżeli natomiast inflacja spadnie do poziomu wskazującego na stagnację gospodarki, państwo może narzucić obniżenie oprocentowania, co ograniczy wydatki konsumentów, a w konsekwencji doprowadzi do spadku inflacji i normalizacji standardów.
Inflacja a raty kredytu gotówkowego i hipotecznego
Rata pożyczki bankowej złożona jest z części kapitałowej, czyli danego procentu realnej sumy zaciągniętej w dług oraz odsetkowej, na której zarabiają banki. Wysokość odsetek naliczanych od kwoty pożyczonego kapitału determinuje oprocentowanie kredytu, na które składa się rynkowa stopa bazowa i marża banku. Wzrost stopy bazowej przekłada się na zwiększenie wartości odsetek, a co za tym idzie twojej miesięcznej spłaty. Bank centralny może próbować ograniczyć skutki inflacji poprzez podnoszenie stów procentowych, co w rezultacie wpływa na wzrost kosztu twojego kredytu bankowego. W przypadku oprocentowania zmiennego podwyżka stóp procentowych spowodowana wzrostem cen odbije się na wysokości raty twojego kredytu, ponieważ jej wysokość jest cyklicznie aktualizowana. Jak z tym walczyć? Wyjściem z tej sytuacji może być zaciągnięcie kredytu ze stałą stopą oprocentowania, jednak warto pamiętać, że jest ona nieco wyższa od stopy zmiennej.
Co możesz zrobić, aby przeciwdziałać rosnącym stopom procentowym w czasie inflacji?
Jeśli obawiasz się, jak rosnąca inflacja i stopy procentowe wpłyną na twój budżet, możesz podjąć pewne kroki, aby ograniczyć ich wpływ. Pierwszym pomysłem jest spłata zadłużenia na kartach kredytowych na czas i w pełnej wysokości każdego miesiąca, aby uniknąć naliczania odsetek lub wcześniejsza spłata całego kredytu.
Innym podejściem mającym na celu ograniczenie strat w przypadku już zaciągniętych pożyczek jest zmiana oprocentowania ze zmiennego na stałe. Stałe oprocentowanie kredytów już wzrosło, ale jeśli pozostaniesz przy swoim kredycie o zmiennym oprocentowaniu, możesz ostatecznie zapłacić o wiele więcej. Warto poświęcić trochę czasu na zbadanie dostępnych opcji, aby ustalić, czy to będzie odpowiednie dla ciebie.
W czasach inflacji warto obrać taktykę pożyczenia tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Ważne jest, by pamiętać o tym, jak nawyki związane z zaciąganiem kredytów i wydawaniem pieniędzy wpływają na naszą sytuację finansową, oraz dostosowywać swoje nawyki do warunków ekonomicznych. Jeśli rozważasz zaciągnięcie pożyczki osobistej lub skorzystanie z karty kredytowej, aby kupić coś, co nie jest ci niezbędne, być może warto to ponownie przemyśleć. Jeżeli jednak rozważasz nowe zadłużenie, to postaraj się poprawić swoją zdolność kredytową. Jeśli planujesz w najbliższym czasie zaciągnąć kredyt, zastanów się nad poprawą swojej oceny kredytowej jeszcze na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku. Chociaż stopy procentowe ogólnie rosną, korzystna ocena twojej zdolności kredytowej może pomóc w uzyskaniu niższej stopy procentowej i zmaksymalizowaniu oszczędności.
Kredyty dla firm a inflacja
Inflacja może mieć tragiczne skutki dla twojej firmy. Jednak jeśli podejdziesz do sprawy z głową, spłacisz lub zmodyfikujesz zaciągnięte zadłużenia i ograniczysz zaciąganie kolejnych, masz spore szanse, żeby wyjść z tej sytuacji obronną ręką. Dlatego unikaj pochopnych decyzji. Zamiast tego odpowiednio przeanalizuj sytuację finansową swojej firmy i przemyśl dostępne dla ciebie rozwiązania tej sytuacji.