Najlepsze konta firmowe – Maj 2024

Najlepsze konta firmowe: Ranking kont Firmowych – Maj 2024 r.

Poznaj najlepsze konta firmowe. Jaki rachunek firmowy wybrać? – Maj 2024.

Konto bankowe jest niezbędnym narzędziem wykorzystywanym w prowadzeniu każdej firmy. Często właśnie od niego rozpoczynamy naszą przygodę z przedsiębiorczością, ponieważ banki oferują pomoc w otwarciu pierwszej indywidualnej działalności gospodarczej. Już na tym etapie warto zdecydować, czego oczekujemy o naszego przyszłego firmowego konta bankowego. Zanim podpiszesz umowę z bankiem porównaj wady i zalety poszczególnych ofert i dowiedz się które konto firmowe faktycznie jest darmowe.

ranking kont firmowych 2023
najlepsze konta firmowe 2023

Finanse prywatne i firmowe powinny być od siebie rozdzielone, aby zachować w nich ład i porządek. Przejrzystość finansów prywatnych i firmowych to pierwszy powód, dla której powinieneś posiadać rachunek firmowy. Drugim, równie ważnym powodem jest rejestracja rachunku firmowego na białej liście podatników VAT. Lepiej będzie, jeśli zarejestrujesz na niej rachunek nie powiązany z finansami osobistymi. Trzecim powodem jest możliwość wyboru konta w banku innym niż ten, w którym posiadasz finanse osobiste. Nie dość, że masz możliwość skorzystać z aktualnych ofert i promocji innych banków, to dodatkowo będziesz mógł skorzystać z kolejnego limitu gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w wysokości 100 000 euro.

Najlepsze konta firmowe Maj 2024

Kiedy otwierasz firmę, szukasz konta firmowego, które będzie proste w obsłudze i nie obciąży Twojego portfela. Dokonaliśmy selekcji dostępnych na rynku ofert kont firmowych i ujęliśmy je w poniższym rankingu kont firmowych. Zapoznaj się z rankingiem, w którym znajdziesz, opinie, opłaty oraz porównanie kont firmowych. Sprawdź, które konto dla firmy jest faktycznie darmowe oraz który bank aktualnie posiada najlepszą ofertę i promocję na rachunki firmowe.

TOP 10 KONT FIRMOWYCH RANKING

Poznaj najlepsze konta firmowe. Jaki rachunek firmowy wybrać? Porównanie kont firmowych: oferty, opinie, opłaty. Ranking TOP10 kont firmowych PORTAL.FAKTURA.PL

TOP 7 NAJLEPSZYCH KONT FIRMOWYCH – PORÓWNANIE

 

alior bank1. ALIOR BANK – konto firmowe „Rachunek iKonto Biznes

Pierwszą pozycję w rankingu kont firmowych zajmuje ALIOR BANK i jego konto „Rachunek iKonto Biznes”. To rachunek dedykowany dla osób prowadzących jednoosobową działalność. To przykład konta na zawsze darmowego – nie musimy spełniać żadnych warunków żeby takie było. Konto firmowe od Alior kusi nas również takimi dodatkami jak częściowy zwrot kosztów zakupu paliwa czy premia za aktywne bankowanie. Zobacz na czym polega „Rachunek iKonto Biznes” w pigułce:

iKonto Biznes to nawet do 2.850 zł dodatkowej premii!

 • 350 zł na start – podczas zakładania konta użyj kodu: PROMO350
 • do 1.000 zł zwrotu za paliwo z kartą z Plusem (do 200 zł/mies.
 • do 1500 zł premii za aktywne bankowanie
 • brak opłaty za korzystanie z karty Mastercard z Plusem (do końca 2024r.)
 • 0 zł za dostęp do aplikacji księgowej na zafirmowani.pl
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta podstawowego
 • 0 zł za przelewy internetowe: do innego banku w Polsce (Elixir) oraz do ZUS i US oraz transgraniczne/SEPA
 • 0 zł za korzystanie z firmowej karty debetowej Mastercard z Plusem do końca Lipca 2023 r.
 • 0 zł za płatności BLIK
 • 0 zł za korzystanie z bankomatów w oddziałach Alior Banku

Dodatkowo do 700 zł do wydania na Allegro.

Do plusów iKonta możemy z pewnością zaliczyć proces zakładania. Nie musimy meldować się w oddziale, cały proces przejdziemy zdalnie. Premia w wysokości 350 zł jest przeznaczona dla firm, które przez okres ostatnich 12 miesięcy nie posiadały żadnego produktu Alior Bank skierowanego do przedsiębiorców. Aby z niej skorzystać należy złożyć internetowy wniosek o iKonto Biznes ( do 30 czerwca 2024r.) podając w nim w dedykowanym do tego polu kod promocji o nazwie „PROMO350” a następnie w ciągu maksymalnie 15 dni podpisać umowę o konto firmowe, a następnie w ciągu 45 dni wykonać 1 przelew do ZUS lub US. To tyle i 350 zł jest twoje!

Premia 1500 zł za aktywność na rachunku firmowym jest zdecydowanie łatwiejsza do osiągnięcia niż w innych bankach – to po prostu uczciwa promocja. Do zalet zaliczamy również możliwość otwarcia pomocniczych rachunków w walutach obcych, możliwość podpięcia karty wielowalutowej oraz bogatą ofertę kredytów.

Jednym z niewielu minusów tego konta są relatywnie drogie wpłaty i wypłaty gotówki.

bank pekao2. BANK PEKAO – konto firmowe „Konto Przekorzystne Biznes z premią do 2000 zł

Drugą pozycję w rankingu kont firmowych zajmuje Bank Pekao i jego „Konto Przekorzystne”. Propozycja od popularnego banku z Żubrem to uczciwa i zgodnie z nazewnictwem korzystna oferta dla każdej firmy niezależnie od jej stażu. Przez praktycznie zerowe lub łatwe do uniknięcia opłaty przypadnie do gustu seryjnym przedsiębiorcom zaawansowanym stażem, młodzi zaś docenią łatwość korzystania z aplikacji desktopowej i mobilnej. Kilka słów o ofercie Konto Przekorzystne:

 • Opłata za otwarcie konta: 0 zł
 • Opłata za prowadzenie konta: 0 zł
 • Opłata za kartę płatniczą: 0 zł / 8 zł (unikniesz opłaty jeśli wykonasz łącznie transakcji na 500 zł/mies.)
 • Opłata za korzystanie z wpłatomatów Pekao S.A.: 0 zł (do 100.000 zł miesięcznie)
 • Przelewy mobilne Elixir: 0 zł

Jak uzyskać wspomnianą w nazwie konto Premię 2000 zł?

 • 200 zł za zdalne otwarcie konta
 • 200 zł za połączenie bankowości internetowej Pekao24 dla firm z platformą księgową „Księgowość z Żubrem”
 • Do 600 zł 3% zwrotu od kwoty transakcji bezgotówkowych kartą debetową Mastercard lub telefonem za pośrednictwem portfeli cyfrowych Google Pay lub Apple Pay z wykorzystaniem karty debetowej MasterCard (do 120 zł przez 5 miesięcy)
 • Do 500 zł za zawarcie umowy o terminal POS Banku Pekao S.A. i przyjęcie płatności z tego terminala po 1000 zł miesięcznie (100 zł przez 5 miesięcy)
 • 500 zł za zawarcie pierwszej umowy o kredyt/pożyczkę z gwarancją, leasingu lub faktoringu (jednorazowo)

Do plusów Konta Przekorzystego na pewno zaliczymy cennik. Jest niski, a opłaty które pojawiają się w toku umowy, są możliwe do uniknięcia poprzez bieżące działania na koncie. Zakładanie konta jest proste i nie wymaga naszej wizyty w oddziale banku. Na uwagę zasługują produkty dodatkowe, które są kompatybilne z kontem takie jak księgowość czy faktoring. Jednym z większych minusów jest duża zmienność i sezonowość oferty. Przedsiębiorcy, którym nie po drodze z Internetem mogą zniechęcić wysokie prowizje w oddziałach.

millennium3. MILLENNIUM BANK – Konto firmowe Konto Mój Biznes z Premią do 1500 zł

Trzecią pozycję w rankingu kont firmowy zajmuje „Konto Mój Biznes” od Banku MILLENNIUM.

Konto mój biznes to świetna propozycja dla skrupulatnych przedsiębiorców. To przykład rachunku, który pozornie wymaga od nas opłat za usługi banku, w praktyce jednak jest darmowy. Możemy w łatwy sposób za pomocą kilku operacji bankowych uniknąć wszystkich opłat. Sprytni przedsiębiorcy, którzy zapoznają się z ofertą są w stanie nawet na takim rachunku zarobić i to do 1.500 zł premii!

Co powinieneś wiedzieć o „Konto Mój biznes z Premią do 1.500 zł” w pigułce. Przez 2 lata masz:

 • 0 zł za prowadzenie konta w PLN
 • 0 zł za prowadzenie kont walutowych w GBP, EUR, CHF, USD
 • 0 zł za obsługę karty kredytowej Millennium Visa Business
 • 0 zł za przelewy internetowe krajowe w PLN oraz EUR do krajów EOG i SEPA w trybie standardowym

To świetny rachunek, z którego w praktyce, korzystamy zupełnie za darmo przez cały okres trwania promocji!  Premia 2900 zł, która widnieje w nazwie konta, jest kusząca, a ponadto oferuje zdecydowanie najwyższy bonus spośród dostępnym na rynku.

Aby dostać 1.500 zł trzeba spełnić proste warunki:

 • 1.000 zł za opłacanie składek ZUS przez 5 miesięcy (po 200 zł miesięcznie)
 • Do 500 zł za zamówienie terminala płatniczego i spełnienie warunków promocji

Aby mieć możliwość otrzymania wszystkich bonusów należy złożyć wniosek przez ten link.

Do niewielu wad konta firmowego Millennium możemy zaliczyć wysokie prowizje za wpłatę środków przez wpłatomat i w oddziale oraz wysoki koszt usługi zlecenie stałe i polecenie zapłaty.

santander logo4. SANTANDER BANK – rachunek firmowy „Konto Firmowe Online” do 2.700 zł w premii do uzyskania!

Czwartą lokatę w rankingu kont firmowych zajmuje Konto Firmowe Godne Polecenia od Banku Santander. W chwili obecnej trudno wskazać bardziej przejrzystą i klarowną ofertę pod względem warunków cenowych. Bank deklaruje, ze jeśli otworzymy konto w obecnej promocji otrzymamy:

 • Opłata za prowadzenie konta: 0 zł
 • Opłata za przelewy do ZUS i Urzędu Skarbowego: 0 zł
 • Opłata za przelewy internetowe Elixir w PLN: 0 zł
 • Opłata za przelewy w formie wypłaty EUR: 0 zł
 • 0 zł za wypłaty kodem BLIK
 • Opłata za 10 przelewów natychmiastowych BlueCash: 0 zł

Konto firmowe Online to do 2.700 złotych, które możesz uzyskać. Poniżej warunki:

 • Do 1.200 zł zwrotu za transakcje kartą lub BLIKIEM
 • do 600 zł za wymianę walut w Kantorze Santander
 • 300 zł za podpisanie umowy o terminal POS
 • Do 600 zł z Lokatą Biznes Impet

Konto Firmowe Godne Polecenia to również dodatkowa premia 1400 zł:

 • Do 900 zł premii – zwrot 3% od łącznej wartości transakcji bezgotówkowych kartą, maksymalnie 150 zł przez 6 miesięcy
 • 500 zł premii – za podpisanie umowy kredytu lub umowy leasingu bądź pożyczki leasingowej do 6 miesięcy od przystąpienia do promocji

Dużym plusem konta Godnego Polecenia są usługi dodatkowe, z których możemy skorzystać za niewielką opłatą, takie jak np. eKsięgowość, eFaktoring, eUmowy, eWindykacja i wiele innych. Konto od Santandera to świetna propozycja od przedsiębiorców, którzy często korzystają z transakcji bezgotówkowych kartą oraz wykorzystują aplikację mobilną.

nest bank5. NEST BANK – Konto firmowe „BIZnest Konto za 0 zł” – Zyskaj nawet do 4.900 zł!

Piąte miejsce w naszym w rankingu kont firmowych należy do NEST Bank. Konto jest przeznaczone dla jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek oraz innych podmiotów(np. stowarzyszenia, fundacje). „BIZnest Konto za 0 zł” mówi samo za siebie i to nie tylko slogan, a faktyczna oferta banku dla firm. To jedno z niewielu kont firmowych, za których prowadzenie faktycznie nie musimy płacić. Co czyni ofertę NEST Banku wyjątkową?

 • 0 zł prowadzenie pierwszego konta firmowego
 • 0 zł za wszystkie internetowe przelewy krajowe Elixir, w tym do ZUS i US
 • 0 zł za wpłaty i wypłaty BLIKIEM
 • 0 zł za wpłaty i wypłaty z bankomatów Euronet w Polsce
 • 0 zł za pierwszą kartę VISA
 • 0 zł za kody SMS do autoryzacji przelewów bankowości internetowej

Na stronie oferty konta BIZnest dowiadujemy się, że wraz z założeniem konta czekają na nas dodatkowe korzyści takie jak terminal płatniczy, portal obsługi faktur, możliwość finansowania faktur czy kredyt firmowy. Konto w NEST Banku możemy założyć na szereg sposobów. Możemy standardowo udać się do placówki, zamówić kuriera z umową do naszej siedziby, potwierdzając wniosek przelewem na 1 zł lub poprzez rozmowę wideo z pracownikiem Banku.

Jak skorzystać z promocji i zyskać nawet 4.900 zł?

 • 25% zwrotu za transakcje bezgotówkowe dokonane kartą (do 100 zł mies) na stacjach paliw przez w 5 miesięcy (czyli maksymalnie 500 zł)
 • Do 4.000 zł za polecenie kont firmowych i indywidualnych (ROR osobisty to 100 zł, rachunek firmowy to 400 zł, kredyt firmowy to 1.000 zł)
 • do 400 zł za zamówienie i korzystanie z terminalu płatniczego PayTel, który jest za 0 zł nawet przez 17 miesięcy

 

mbank6. mBANK – konto firmowe „mBiznes Konto Standard

Szóstą lokatę w rankingu kont firmowych zajmuje mBank z kontem „mBiznes Konto Standard”. Bank, który słynie z innowacji i świetnego podejścia do klienta przygotował dla nas propozycję, w której dostaniemy wiele więcej niż tylko rachunek bankowy. Oferta jest skierowania do klientów, którzy wolą rozwiązania internetowe i mobilne, a do placówek banku wybierają się tylko z konieczności. Na co możemy liczyć w ofercie mBiznes Konto:

 • Darmowe otwarcie i prowadzenie konta (przez pierwsze 2 lata, później 19 zł – możemy jednak uniknąć tej opłaty, jeżeli będziemy z pomocą konta opłacać składkę ZUS)
 • Pierwszą kartę płatniczą otrzymamy za darmo (przez pierwsze 2 lata, później 7 złotych – możemy jednak zmniejszyć tą opłatę do 5 złotych wykonując transakcję na min. 500 zł/mies.)
 • Darmowe Internetowe przelewy krajowe w PLN (przez pierwsze 2 lata, później 1,50 zł)
 • Darmowe przelewy do ZUS i Urzędu Skarbowego
 • Darmowe wpłaty we wpłatomatach własnych mBank oraz sieci Planet Cash, Cashline oraz Euronet
 • Internetowe przelewy w walucie EUR do krajów UE, Islandii, Norwegii, Szwajcarii oraz Lichtensteintu
 • 5 pierwszych rachunków pomocniczych jest darmowe przez pierwsze 2 lata
 • Rachunki walutowe dla firm są darmowe przez pierwsze 2 lata

mBank na swojej stronie obiecuje, że przez pierwsze 2 lata za najważniejsze usługi w koncie firmowym nie zapłacimy nic i w ten sposób zaoszczędzimy nawet 1700 zł. W kontrze do zawsze darmowych kont firmowych konkurencji, być może nie robi to wielkiego wrażenia, ale ilość opcji samego konta, dodatkowe funkcje, które możemy włączyć, nowoczesny system transakcyjny oraz fantastyczna aplikacja mobilna, zdają się rekompensować koszty, które musimy ponieść po dwóch latach. Nie pozostaje nam nic innego jak napisać, że za jakość czasami trzeba zapłacić.

Do minusów zaliczymy – brak możliwości wyeliminowania wszystkich opłat poprzez aktywność na koncie oraz niezbyt rozbudowaną ofertę oszczędnością czy brak oprocentowania samego konta.

pko bp7. PKO BANK POLSKI rachunek firmowy “PKO Konto Firmowe

Siódme miejsce w rankingu kont firmowych zajęło PKO Konto Firmowe od PKO Banku Polskiego. Przechodząc na stronę banku dowiadujemy się, że w tej samej ofercie mamy do wyboru dwa konta PKO Konto Firmowe i PKO Konto Firmowe Premium, o tym który produkt będzie odpowiedni dla naszej firmy decyduje wysokość rocznych obrotów i forma prawna. Już w pierwszym kontakcie ze stroną banku dowiadujemy się o korzystnych warunkach oferty:

 • 0 zł miesięcznie za prowadzenie konta dla nowych i aktywnych firm (opłaty unikniesz, jeśli w danym miesiącu na rachunek wpłynie min. 2000 zł)
 • 0 zł za wszystkie przelewy krajowe i SEPA zlecane w aplikacji mobilnej IKO
 • 0 zł za kartę debetową z funkcją wielowalutową, jeśli zrobisz nią minimum 5 transakcji w miesięcznym okresie rozliczeniowym (inaczej opłata wynosi 10 zł miesięcznie)
 • 0 zł za wszystkie wypłaty z bankomatów PKO Banku Polskiego
 • 0 zł za wpłaty we wpłatomatach PKO Banku Polskiego do 50 000 zł/m-c (powyżej: 0,5% wpłacanej kwoty)

PKO Konto Firmowe to dobra propozycja dla niezdecydowanych lub osób, które nie chcą poświęcaj wiele czasu na research i testowanie. Jest do bólu poprawne, a aplikacja mobilna IKO sprawia, że korzystanie z konta na telefonie jest przyjemnością.

Do minusów należy zaliczyć relatywnie wysoki cennik, jeżeli nie uda nam się spełnić warunków „omijających” opłaty dodatkowe za działania na koncie.

KONTO FIRMOWE – CO WARTO WIEDZIEĆ?

Czym jest konto firmowe?

Konto firmowe jest rachunkiem bankowym przeznaczonym dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz dla spółek prawa handlowego (np. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna, spółka akcyjna) to znaczy – dla przedsiębiorców.

Oznacza to, że konto firmowe jest rachunkiem do bieżącej obsługi finansowej związanej z prowadzoną działalnością. Konto firmowe wykorzystywane jest do rozliczeń z klientami i kontrahentami przedsiębiorcy, a także służy do opłacania zobowiązań wobec ZUS i Urzędu Skarbowego.

ranking finansowy

Czy różni się konto firmowe od prywatnego?

Konto firmowe to specjalny rachunek bankowy przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej. Jednakże w zakresie obsługi działa on podobnie do zwykłego rachunku bieżącego typu ROR. Rachunek firmowy pozwala na wykonywanie i odbieranie przelewów, a także trzymanie na nim środków. Jeśli jesteś płatnikiem podatku VAT to bank, w którym założyłeś rachunek firmowy, utworzy dla Ciebie specjalne konto VAT, na które wpływają pieniądze z tytułu podatku w przypadku płatności przez kontrahenta w postaci split payment (płatności podzielonej). Konto firmowe posłuży Ci również do wykonywania przelewów do ZUS oraz Urzędu Skarbowego.

Czy konto firmowe jest konieczne do prowadzenia działalności gospodarczej?

Na dzień publikacji rankingu nie istnieje żaden przepis bezpośrednio nakazujący posiadania dodatkowego, dedykowanego konta firmowego do rozliczeń z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Będąc przedsiębiorcą możesz posiadać jedno konto prywatnego, jednakże posiadanie dedykowanego konta firmowego znacząco wpłynie na Twój komfort prowadzenia działalności i porządek w rozliczeniach. Dlaczego?

 • Rozdziel finanse prywatne od firmowych. Posiadając rachunek prywatny i rachunek firmowy wprowadzasz ład i porządek do swoich finansów. Kiedy wszystkie wpływy i koszty firmowe mieszają się z Twoimi prywatnymi rozliczeniami trudno nad nimi zapanować. Ciężko ocenić czy prowadzenie firmy się opłaca, a biznes jest rentowny. Taka mieszanka utrudnia również prowadzenie firmowych rozrachunków i pracę Twojej księgowej.
 • Biała lista podatników VAT. Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi w postaci elektronicznej wykaz podmiotów zarejestrowanych jako płatnicy VAT. W wykazie poza NIP, REGON oraz nazwą firmy znajduje się numer rachunku bankowego. Warto, aby w tym wykazie figurował Twój firmowy numer rachunku, nie prywatny.
 • Zwrot podatku z Urzędu Skarbowego. Prowadząc działalność gospodarczą, zwrot podatku otrzymujesz na konto, które widnieje w CEIDG. Jeśli widnieje tam numer Twojego kontra prywatnego, jest szansa, że Urząd Skarbowy uzna je za Twoje konto firmowe, a co za tym idzie w przypadku kontroli skarbowej właśnie to konto będzie podmiotem kontroli i będzie sprawdzane. W najgorszy przypadku US może uznać Twoje drobne prywatne przychody wynikające ze sprzedaży niepotrzebnych rzeczy, rozliczeń ze znajomymi czy przelewy zwrotne za przychód z działalności. Na tą ewentualność najlepiej zabezpieczyć się posiadaniem dwóch oddzielnych kont bankowych.
 • Split Payment (podzielona płatność) działa tylko w kontach firmowych. Split payment czyli mechanizm płatności podzielonej jest z nami od roku 2017, jednak obowiązek korzystania z niego wszedł w życie dopiero w grudniu 2019. Split payment polega na podzieleniu płatności za wystawione faktury przychodowe na dwa rachunki bankowe. Wartość netto wystawionej faktury trafia na Twój rachunek firmowy, należny VAT na specjalnie utworzony przy koncie firmowym rachunek VAT. Korzystanie z tego rozwiązania jest możliwe tylko przy użyciu konta firmowego. Środki znajdujące się na rachunku VAT mogą być wykorzystywane tylko w zakresie, realizacji przelewów Split Payment, realizacji płatności podatku VAT, zwrotu przelewu, przeksięgowania środków w obrębie rachunków VAT prowadzonych w jednym banku. Dzięki mechanizmowi Split Payment możesz między innymi szybciej uzyskać zwrot VAT.

Jakie konto firmowe wybrać – w 2024?

Oferty najlepszych kont firmowych są do siebie zbliżone. Rachunek firmowy powinniśmy dopasować do swoich potrzeb i rodzaju działalności, którą prowadzimy. Jeżeli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, będąc podwykonawcą firmy na tzw. kontrakcie B2B, najwygodniej będzie nam założyć rachunek firmowy w banku, w którym posiadamy finanse prywatne. W przypadku dużego przedsiębiorstwa handlowego najlepiej jeżeli nasz rachunek firmowy będzie posiadał dobrą ofertę na przelewy międzynarodowe. Istnieją jednak uniwersalne kryteria oceny, które możemy zastosować.

 • Opłaty za prowadzenie rachunku. Wybierz bank, który nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku, lub taki który po spełnieniu kilku prostych warunków (wykonanie przelewu do ZUS, kilka transakcji kartą) redukuje opłaty za prowadzenie rachunku do 0 zł.
 • Przelewy do ZUS oraz Urzędu Skarbowego. Darmowe przelewy do ZUS i urzędu skarbowego powinny być standardem. Jeżeli bank, w którym chcesz założyć konto firmowe każe sobie za to płacić, nie decyduj się na jego usługi.
 • Przelewy internetowe i przelewy błyskawiczne. Te pierwsze najczęściej są darmowe, inne banki wprowadzają limit na darmowe przelewy internetowe – to pierwsza czerwona flaga. Bank, który chce pobierać dodatkowe opłaty za wykonywanie przelewów, to bank, który wyciąga ręce po pieniądze za każdym razem gdy dokonujesz płatności. Bezpłatne przelewy błyskawiczne nie są standardem, natomiast często różnią się ceną. Sprawdź, ile wynosi opłata za przelew błyskawiczny, bo nigdy nie wiesz kiedy Ci się przyda.
 • Aplikacja mobilna. Oczywiście ciężko ją przetestować przed podpisaniem umowy i założeniem konta, niemniej jednak warto zrobić research jak ona wygląda i czy jest funkcjonalna. Jak każda aplikacja, może albo ułatwiać, albo wręcz odwrotnie – utrudniać życie przedsiębiorcy. Warto mieć na uwadze, bo z czasem może stać się naszym codziennym narzędziem pracy.
 • Karta płatnicza. Karta płatnicza przy rachunku firmowym nie jest obowiązkowa, jednak warto ją mieć, w przypadku chociażby płatności za paliwo na stacji benzynowej. Wybierając konto firmowe, sprawdź wysokość opłat za kartę płatniczą. W większości banków można uniknąć opłaty za kartę płatniczą wykonując kilka transakcji, w niektórych jednak będziesz zmuszony zapłacić.
 • Korzystanie z bankomatów. Standardowo będziesz mógł korzystać z bankomatów własnych banku, w którym założyć rachunek. Inaczej rozliczane będą wypłaty z bankomatów banków konkurencyjnych. Warto zapoznać się z wysokością prowizji za wypłatę środków.
 • Przelewy i wypłaty gotówki w oddziale. Wizyty w oddziale zazwyczaj wiążą się z płaceniem. W przypadku bankowości internetowej nie angażujemy pracowników oddziału stąd często nasze operacje są bezpłatne. Wybierając konto firmowe warto zapoznać się z tabelą opłat pod kątem „ceny” przelewów w oddziale oraz wypłat gotówki w oddziale.
 • Opłaty dodatkowe. Konta firmowe potrafią być darmowe. Potrafią to słowo klucz, ponieważ by takie były należy wykonać szereg operacji. Często płacąc tylko składkę ZUS oraz zobowiązania podatkowe, wykonując kilka operacji kartą, powodujemy że opłata za prowadzenie naszego rachunku wynosi 0 zł. Banki potrafią jednak naliczać opłaty za usługi, które nie są dla nas kluczowe, a za to całkiem wygodne. Popularną praktyką przy „darmowych” kontach firmowych jest naliczanie dodatkowych opłat na przykład za powiadomienia SMS. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić tabelę opłat na ewentualność występowania tego typu opłat dodatkowych.
 • Oferty specjalne i promocje na konto firmowe. Klient firmowy to łakomy kąsek dla banków. Nie dość, że statystycznie obraca większymi kwotami niż klient indywidualny i wykonuje więcej operacji to dodatkowo częściej zwraca się do banku o oferty usług dodatkowych. Z tego również powodu każdego dnia banki prześcigają się w promocjach i ofertach specjalnych, za pomocą których przyciągają do siebie klienta firmowego. Częstą praktyką jest rozdawanie cashbacku lub darmowe udostępnianie usług dodatkowych. Wybierając konto warto zwrócić uwagę na to co otrzymujemy w ramach promocji, bo albo „zarobimy” na tym, albo mamy szanse obniżyć sobie koszty prowadzenia działalności gospodarczej. 

Co posiada dobre konto firmowe?

 • Brak opłat za prowadzenie rachunku lub niskie koszty prowadzenia rachunku
 • Darmowe przelewy do ZUS i Urzędu skarbowego
 • Darmowe przelewy wewnętrzne
 • Darmowe przelewy wychodzące
 • Darmowe wypłaty z bankomatów własnych
 • Darmowe lub tanie wypłaty z bankomatów banków konkurencyjnych
 • Dostęp do rachunku online
 • Dobra aplikacja mobilna
 • Szeroka oferta usług dodatkowych

Jak wybrać i otworzyć konto firmowe?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że raz wybrane konto firmowe zostanie z Tobą na dłużej. Przedsiębiorcy mają niewielką skłonność do zmiany rachunku firmowego. Dlatego najlepsze co możesz zrobić to sprawdzić i porównać ofertę wielu banków. Wykonanie tej pracy samodzielnie będzie męczące i czasochłonne, dlatego rekomendujemy skorzystanie z przygotowanego przez nas rankingu kont firmowych. To zestawienie pozwala Ci porównać oferty, sprawdzić warunki i poznać opłaty.

W dzisiejszych czasach konto firmowe możesz założyć na wiele sposobów. Obecnie z wiadomych względów najczęściej wybieraną formą jest otwarcie rachunku online, za pośrednictwem Internetu. Możesz również zdecydować się na podróż do najbliższego oddziału banku, w którym chcesz założyć konto. Pamiętaj, że konto firmowe możesz założyć dopiero po rozpoczęciu działalności gospodarczej, ponieważ do jego uruchomienia i obsługi będziesz potrzebować NIP. 

najlepsze konto firmowe

Jak założyć konto firmowe online?

W zależności od wybranego banku proces będzie się różnił, jednak nieznacznie. To od czego musisz zacząć to odwiedzenie strony internetowej banku na jaki się zdecydujesz. Zostaniesz odpowiednio pokierowany do formularzy rejestracyjnych lub poproszony o pobranie aplikacji mobilnej w celu przeprowadzenia dalszych działań. Należy przygotować się na to, że formularze rejestracyjne będą wymagały od Ciebie podania danych osobowych oraz danych firmy, do której będzie należało konto firmowe. Proces każdego z banków jest inny, natomiast najczęściej natrafisz na następujące sposoby otwarcia rachunku firmowego:

 • Otwarcie rachunku przez Internet dokonując przelewu weryfikacyjnego. Jeżeli otwierasz firmę będącą indywidualną jednoosobową działalnością gospodarczą i posiadasz już konto prywatne w danym banku, konto firmowe możesz utworzyć za pomocą przelewu weryfikacyjnego najczęściej na 1 zł.
 • Otwarcie rachunku przez Internet z umową fizyczną. Dokonujesz rejestracji przez Internet, wszystkie wnioski i dokumenty wypełniasz online. Weryfikacja Twoich danych i podpisanie umowy odbywa się jednak tradycyjnie wraz z wizytą kuriera. Gdy dokumenty za pośrednictwem kuriera zostaną dostarczone do banku, Twoje konto zostanie otwarte.
 • Otwarcie rachunku przez Internet z wizytą w oddziale. Dokonujesz rejestracji przez Internet, wszystkie wnioski i dokumenty wypełniasz online. Weryfikacja Twoich danych i podpisanie umowy odbywa się w najbliższym wybranym przez Ciebie oddziale.
 • Otwarcie rachunku przez Internet za pośrednictwem wideochatu. Dokonujesz rejestracji przez Internet, wszystkie wnioski i dokumenty wypełniasz online. Weryfikacja Twoich danych i podpisanie umowy odbywa się w trakcie wideochatu z pracownikiem banku.
 • Otwarcie rachunku przez aplikację mobilną. Dokonujesz rejestracji za pomocą aplikacji, wnioski i dokumenty wypełniasz online w aplikacji mobilnej banku. Weryfikacja odbywa się za pomocą przelewu na 1 zł oraz wideochatu z pracownikiem banku również w aplikacji.

Jakie dokumenty są potrzebne do otwarcia konta firmowego?

Najczęściej do otwarcia konta firmowego wystarczą dane Twoje oraz firmy. Rachunek firmowy jest rejestrowany na podstawie podstawowych danych personalnych, danych adresowych i danych firmy. Zdarza się, że w zależności od formy działalności może być potrzebny: wpis z CEIDG w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, wydruk z CEIDG, wydruk z KRS lub umowa spółki w przypadku Spółek. W przypadku bardziej zaawansowanych form prawnych bank może poprosić o dodatkowe dokumenty.

Oceń wpis
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?