Najlepszy Faktoring dla Firm – TOP 10 Ofert Faktoringu 2024

Faktoring to usługa dla każdego, kto posiada firmę i wystawia faktury z odroczonym terminem płatności. Masz własną firmę? Wystawiasz faktury z długim okresem płatności (np. 30, 60, 90, a może 180 dni)? Chcesz zachować płynność finansową? Faktoring to wygodna forma finansowania, która pozwala na dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa i prowadzenie biznesu niezależnie od tego, kiedy Twój klient opłaci fakturę.

Sprawdź, czym czym jest faktoring oraz jakie jego rodzaje są odpowiednie dla Twojego biznesu. Poznaj ciekawe rozwiązania i wybierz te, dzięki którym zatory płatnicze nie będą problemem.

Faktoring to rozwiązanie dla firm, którym zależy na utrzymaniu płynności finansowej. Z tego narzędzia finansowania mogą korzystać duże firmy, średnie przedsiębiorstwa, ale też i mikroprzedsiębiorstwa bez względu na wysokość obrotów. Dodatkowe zalety faktoringu to – w porównaniu do kredytu bankowego – dużo mniej formalności i wymagań. Z faktoringu możesz skorzystać również przy niższej zdolności kredytowej.

Sprawdź ranking faktoringu dla MŚP

1. eFaktor

efaktor

Firma eFaktor to profesjonalna instytucja faktoringowa oferująca różnorodne produkty finansowe i dostosowane podejście do indywidualnych potrzeb swoich klientów. Wśród oferty znajdują się różne odmiany faktoringu, obejmujące zarówno klasyczne, odwrotne, dedykowane małym przedsiębiorstwom, ciche, eksportowe, jak i te związane z terminalem płatniczym.

Nasz zakres współpracy obejmuje przedsiębiorstwa z różnych branż i o różnym stażu działalności. Firma eFaktor udziela finansowania faktur nawet dla firm, które rozpoczęły działalność zaledwie od pierwszego dnia istnienia.

Najważniejsze cechy oferty eFaktor:

  • Szybkość podejmowania decyzji: wniosek do kilku godzin od momentu zgłoszenia, uruchomienie do 24 godzin
  • Wysokie limity faktoringu – do 15 mln zł
  • Wsparcie indywidualnego opiekuna
  • Brak wykluczenia branż
  • Przejrzyste warunki współpracy
  • Najprostszy sposób naliczania stałej prowizji

2. Ifis Finance

Ifis Finance

Ifis Finance to firma specjalizująca się w usługach finansowych, której głównym celem jest wspieranie indywidualnych potrzeb klientów. Zespół Ifis Finance składa się z doświadczonych ekspertów z dziedziny finansów, gotowych sprostać nawet najbardziej skomplikowanym wyzwaniom. Firma oferuje szeroki zakres produktów i usług, obejmujących zarządzanie portfelem inwestycyjnym, kredyty oraz doradztwo finansowe oraz faktoring.

Oferta Ifis Finance:

  • finansowanie faktur wystawionych w relacjach biznesowych z zagranicznymi kontrahentami
  • elastyczne podejście zgodne z indywidualnymi potrzebami przedsiębiorstwa
  • niskie koszty finansowania

3. FaktorOne

faktorone

FaktorOne stanowi wsparcie dla różnorodnych przedsiębiorstw, obejmując sektor MŚP, startupy oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Działalność firmy faktoringowej rozciąga się na wiele branż, takich jak transportowa, budowlana, spożywcza, handlowa, hotelarska czy usługowa.

Cechy oferty FaktorOne

  • Elastyczne podejście do klienta oraz pomoc w wyborze usług faktoringowych
  • Proces wnioskowania został ułatwiony dzięki dwóm ścieżkom – klient może wypełnić formularz online lub skonsultować się z doświadczonym konsultantem

4. Faktoria

faktoria

Firma z kilkunastoletnim stażem na rynku, stanowi integralną część grupy NestBank. W ramach swojej oferty, firma specjalizuje się w finansowaniu sprzedaży, oferując opcję przejęcia ryzyka, finansowaniu zakupów, indywidualnych programach finansowania, a także rozwiązaniu Spingo umożliwiającym odroczenie płatności.

Cechy oferty FaktorOne

  • Elastyczne podejście do klienta oraz pomoc w wyborze usług faktoringowych
  • Proces wnioskowania został ułatwiony dzięki dwóm ścieżkom – klient może wypełnić formularz online lub skonsultować się z doświadczonym konsultantem

5. PragmaGO

pragmago

W PragmaGO dostępne jest finansowanie faktur, podatków oraz zakupów, zapewniające klientom wszechstronne wsparcie finansowe. Firma zapewnia wygodny dostęp do Strefy Klienta, umożliwiając klientom efektywne zarządzanie swoimi transakcjami. Ponadto, PragmaGO kładzie duży nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa transakcji, co stanowi priorytet w świadczeniu usług finansowych. Dzięki tym cechom firma stwarza klientom korzystne warunki do sprawnego i bezpiecznego korzystania z oferowanych usług.

Cechy oferty PragmaGO

  • Faktoring z pewną wypłatą, bezpłatne ubezpieczenie (o ile firma ubezpieczeniowa wyda pozytywną ocenę)
  • Dedykowane wsparcie opiekuna oraz klarowne warunki współpracy
  • Indywidualny opiekun dostępny dla klientów gwarantuje kompleksowe wsparcie

Mikrofaktoring - Ranking online dla mikroprzedsiębiorstw

1. Finea

finea

Finea to firma specjalizująca się w usługach faktoringu, oferująca klientom innowacyjne rozwiązania finansowe. Dzięki bogatemu doświadczeniu na rynku finansowym, Finea zapewnia elastyczne podejście do klienta i dostosowane do indywidualnych potrzeb usługi faktoringowe.

Firma umożliwia szybkie pozyskanie środków poprzez zbycie wierzytelności, co przyczynia się do poprawy płynności finansowej klientów. Finea wyróżnia się także profesjonalną obsługą klienta oraz transparentnymi warunkami współpracy, co przekłada się na długofalowe i satysfakcjonujące relacje biznesowe.

Najważniejsze cechy oferty Finea:

  • Najszersza oferta mikrofaktoringu w Polsce
  • Nowoczesna platforma mikrofaktoringowa
  • Cały proces online
  • Indywidualne podejście do klienta
  • Najszersza oferta mikrofaktoringu w Polsce
  • Nowoczesna platforma mikrofaktoringowa
  • Indywidualne podejście do klienta

2. Finiata

finiata

W Finiacie jest dostępna procedura na platformie online, zapewniając jednocześnie transparentny system finansowania usługi. Dzięki temu, korzystanie z usług firmy jest łatwe i efektywne. Proces odbywa się online, co zwiększa wygodę klientów, a jednocześnie zapewnia przejrzystość w finansowaniu oferowanej usługi.

Cechy oferty Finiata

  • Linia finansowa do 100.000 zł
  • Darmowy wniosek, 100% online
  • Szybka decyzja już od kilku minut

3. NFG

nfg

Bardzo szybka procedura o decyzji dowiesz tego samego dnia.

Cechy oferty NFG

  • Rozwiązania dla małych i dużych firm
  • Limity do nawet 250 000 zł
  • Nowoczesny system online

O faktoringu

dlaczego faktoring

Dlaczego faktoring?

Bieżąca sytuacja gospodarcza i geopolityczna coraz częściej powoduje, że finanse przedsiębiorców są niestabilne. Nie dziwi więc fakt, że firmy nie tylko zaciskają pasa, ale również szukają nowych form finansowania przedsiębiorstw.

Linie kredytowe i kredyty obrotowe są coraz droższe z powodu rosnącego WIBORu, a same banki niechętnie udzielają finansowania nowym klientom, nawet tym podmiotom, których sytuacja finansowa jest zdrowa.

Faktoring

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na korzystanie z faktoringu online. Faktoring to usługa, dzięki której przedsiębiorca może odebrać pieniądze z wystawionych faktur. Faktoring polega na wcześniejszej, niż wskazuje na to termin na dokumencie, wypłacie środków z tytułu wystawionych faktur przychodowych. Dzięki zastosowaniu faktoringu przedsiębiorca może dysponować środkami wcześniej, regulować opłaty, reinwestować środki i zachować płynność swoich finansów oraz biznesu.

Przykład: Prowadzisz firmę i wystawiłeś fakturę na swojego kontrahenta z terminem płatności 30 dni. Zgłaszasz fakturę do faktoringu i pieniądze otrzymujesz tego samego dnia, w zamian za niewielki % od wartości faktury.

faktoring
faktoring dostepny dla wszystkich

Faktoring dostępny dla wszystkich

Faktoring stał się popularny, ponieważ praktycznie każda firma może z niego skorzystać. Proces uzyskania faktoringu jest mniej żmudny i mozolny, niż uzyskanie linii kredytowej czy kredytu obrotowego. Jest też nierzadko najtańszą formą okazjonalnego finansowania firmy. Żeby skorzystać z usług faktoringowych jedyne czego potrzebujemy to mieć firmę i wystawiać faktury. Firmy faktoringowe prześcigają się w ułatwianiu dostępu do finansowania i zmniejszaniu liczby dokumentów, które są niezbędne skorzystania z faktoringu.

Faktoring stosuje się w sytuacjach, z którymi przedsiębiorcy borykają się na co dzień

Kredyt hipoteczny na dom to raczej powód do domu, a nie wstydu. Podobnie jest z finansowaniem swojej firmy. Faktoring to nie kroplówka ani lekarstwo dla chorej firmy, to suplementacja dla zdrowej. Przedsiębiorcy powinni korzystać z faktoringu gdy ich kontrahenci stosują wydłużone terminy płatności.

Faktoring jest zasadny jeżeli nasza płynność jest zaburzona i przez to możemy narobić sobie zaległości w bieżących opłatach. Gdy szykuje nam się inwestycja, potrzebujemy pieniędzy na realizację przyszłych kontraktów – lepiej skorzystać ze środków, które już zarobiliśmy czyli wystawionych faktur.

faktoring problemy

Dlaczego warto korzystać z faktoringu?

Istnieje szereg powodów, dla których warto korzystać z faktoringu. Kiedy prowadzimy firmę na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać bezpieczeństwo i płynność naszego przedsiębiorstwa. Korzystając z faktoringu znacząco obniżymy ryzyko niewypłacalności kontrahentów i stale będziemy dbali o płynność firmy. Inne powody to konkurencyjność i elastyczność.

Mając z tyłu głowy, że sfinansujemy nasze faktury przychodowe, możemy w dużo łatwiejszy sposób negocjować terminy płatności na fakturach i wykazywać się większą elastycznością w temacie finansów. Ostatnim powodem jest opłacalność. Może trudno w to uwierzyć, ale faktoring się opłaca. Koszty jakie ponosimy z tytułu faktoringu możemy z powodzeniem przenieść na naszego kontrahenta, zwłaszcza że „spłacamy ten dług” wobec niego zgadzając się na dłuższe terminy płatności.

dlaczego warto skorzystac z faktoring

Faktoring – od czego powinienem zacząć?

faktoring od czego powinienem zaczac

Prowadzenie firmy to maraton, a nie bieg sprinterski. Zacznij więc od przygotowania się do poszukiwania odpowiedniego faktora. To, że czytasz ten artykuł, już w jakiś sposób przybliża Cię do wybrania odpowiedniego faktoringu dla Twojej firmy. Nikt jednak nie wykona tej pracy i tego researchu za Ciebie. Redakcja portal.faktura.pl przygotowała dla Ciebie zestawienie naszym zdaniem najlepszych 6 firm faktoringu dla przedsiębiorstw z sektora MŚP. Zachęcamy do lektury i podjęcia optymalnej decyzji dla Twojej firmy.

Jaki faktoring wybrać?

1. Limit faktoringowy

Aktualnie coraz więcej podmiotów decyduje się na faktoring. Jeśli wybierzesz to rozwiązanie, to możesz liczyć m.in. na poprawę płynności działania swojego przedsiębiorstwa. Nieopłacone faktury nie spowodują, że nie będziesz miał np. na zakup nowego asortymentu, opłacenie podatków, czy na wynagrodzenia dla pracowników itp. Niestety, nierzadko dzieje się tak, że Kontrahenci nie spieszą się z płatnościami. Na szczęście są sposoby, by takie podejście do sprawy nie miało negatywnych skutków pod kątem działania własnej firmy. Sporo osób zainteresowanych tym zagadnieniem zastanawia się, czy są jakieś limity finansowe…

Chodzi zaś tutaj o maksymalne kwoty, które są wypłacane z tytułu konkretnych faktur (jeszcze nieopłaconych przez Kontrahentów). Jak to jest w praktyce? Wszystko tak naprawdę zależy od polityki konkretnego podmiotu. Jeśli jednak już występują jakieś limity finansowe, to na szczęście nie stanowią one żadnej poważnej bariery pod względem skorzystania z faktoringu. Weźmy pod lupę np. firmę eFaktor. W przypadku tego podmiotu (warto dodać, że działa on w Warszawie, przy ul. Adama Branickiego 15) występują pewne ograniczenia, natomiast są one na bardzo wysokim pułapie. Limit faktoringu to bowiem aż 15 milionów PLN.

Bardzo często Klientami eFaktor są zaś małe i średnie przedsiębiorstwa. Dla nich zatem ten limit nie stanowi żadnego kłopotu. Na skutek tego można swobodnie otrzymać pieniądze (z tytułu konkretnych faktur). A to oznacza potem bezpieczeństwo w kontekście odpowiedniej płynności. Limity ustawione na bardzo wysokim poziomie sprawiają, że wiele firm może śmiało skorzystać z tego typu usług. Nie powinno się zaś zwlekać z podejmowaniem decyzji na ostatni moment.

Jeśli masz już stos nieopłaconych faktur, to zastanów się nad porządnym podmiotem faktoringowym. Z tym tematem nie ma żartów. Jak zabraknie Ci pieniędzy np. na bieżące potrzeby firmy, to musisz liczyć się docelowo nawet z bankructwem. Warto zatem możliwie szybko zainteresować się tym zagadnieniem i wybrać porządne firmy, które są profesjonalne, dobrze oceniane, a przy okazji mają bardzo wysokie limity. Zaś jeżeli szukasz faktoringu do 200 0000 zł świetnym wyborem jest finea.pl.

limit faktoringowy

2. Wysokość zaliczki

Analizujesz, jak odbywa się kooperacja z podmiotami faktoringowymi? Chcesz skorzystać z faktoringu, by poprawić płynność finansową swojego przedsiębiorstwa? Jak duże zaliczki są wypłacane? W jaki sposób są potem naliczane od tego np. odsetki?

Profesjonalne podmioty faktoringowe mają swoje oddzielne regulaminy w tej kwestii. Można jednak spotkać się z usługami, które cechują się podobnymi wartościami. Są na rynku podmioty, które wypłacają Klientom nawet do 90% wartości konkretnych faktur. Co ważne, firmy faktoringowe działają bardzo szybko. Jak zdecydujesz się na sprawdzone podmioty z tej kategorii, to błyskawicznie otrzymasz pieniądze. A ma to spore znaczenie. Warto podkreślić, że czasami faktoring to ostatnia „deska ratunku”, aby np. nie stracić płynności finansowej. Z tym tematem nie ma żartów. Może on doprowadzić (w skrajnych przypadkach) nawet do bankructwa.

Zastanawiasz się, co dzieje się z pozostałą częścią kwoty? Załóżmy, że dostarczysz faktury Kontrahenta odpowiedniej firmie faktoringowej. Eksperci wypłacą zaś np. 90%. Pozostała część jest przesyłana, jeśli konkretne faktury zostaną uregulowane przez Kontrahenta. Co jest tutaj istotne? W tej sytuacji Kontrahent płaci za faktury firmie faktoringowej, a nie swojemu pierwotnemu Klientowi. Jeśli to nastąpi, to cała transakcja będzie mogła być już w pełni rozliczona. Jak zatem widać, wysokość zaliczek jest bardzo duża. Od tego są pobierane odsetki.

W praktyce występują tutaj dwie opcje. Chodzi m.in. o odsetki dyskontowe. Są one naliczane z góry, czyli w momencie wypłaty zaliczki. Załóżmy, że zaliczka wynosi 80% wartości całej faktury. Wówczas faktorant otrzymuje na swoje konto środki, które są pomniejszone o potrącone odsetki (od tych 80%). Czym zaś charakteryzują się odsetki z dołu? Ten rodzaj jest naliczany dziennie (od pierwszego dnia wypłaty zaliczki, przez cały okres finansowania konkretnej faktury) jako procent od wypłaconej zaliczki. Na koniec miesiąca faktor wystawia zaś fakturę za odsetki. Co może zrobić w tej sytuacji Klient? Są tutaj dwie opcje. Klient może samodzielnie uregulować zobowiązania albo ta kwota będzie potem potrącona przy rozliczeniu finansowanej faktury.

wysokosc zaliczki

3. Prowizja faktora

Alternatywą dla czekania na opłacenie faktur przez Kontrahenta jest wzięcie sprawy w swoje ręce. A konkretnie chodzi o skorzystanie z usługi faktoringu, która jest coraz popularniejsza. Dzięki temu Klient ma po swojej stronie zdecydowanie mniejsze ryzyko. Gra jest zaś poważna. W końcu chodzi o to, by nie stracić płynności finansowej, która może doprowadzić nawet do finalnej upadłości.

Na rynku nie brakuje rozmaitych firm faktoringowych. Są one bardzo pomocne i często „ratują skórę” w newralgicznych momentach. Oczywiście, te podmioty nie działają charytatywnie. Za swoje usługi pobierają m.in. prowizje. Zastanawiasz się, jakie są tutaj rodzaje opłat? Trzeba liczyć się m.in. z prowizjami przygotowawczymi. Są one pobierane już w dniu wprowadzenia konkretnej umowy do systemu transakcyjnego faktora.

W jakiej zaś formie występują prowizje przygotowawcze? Często chodzi tutaj o wartości kwotowe. Ewentualnie mogą one stanowić pewien procent od przyznanego limitu faktoringowego. To jednak nie koniec. W umowach dotyczących usług faktoringowych mogą pojawiać się także inne prowizje. Dużo zależy m.in. od regulaminu firmy faktoringowej, rodzaju faktoringu, czy zdolności kredytowej danego Klienta. Spore znaczenia mają także dotychczasowy obrót z poszczególnymi kontrahentami i okres finansowania. W dokumentach mogą pojawiać się np. prowizje faktoringowe (tak zwane administracyjne). Są to opłaty mające na celu pokrycie kosztów związanych z bieżącą obsługą wierzytelności, które są „na barkach” faktora.

Zazwyczaj prowizje faktoringowe stanowią określony procent od kwoty brutto faktury. Czasami to może być również opłata abonamentowa, która będzie pobierana miesięcznie, kwartalnie lub rocznie. W czasie podejmowania finalnych decyzji (co do wyboru faktora) warto sprawdzić, czy wymaga on prowizji za przejęcie ryzyka. Takie opłaty są zaś stosowane w niektórych rodzajach faktoringu. Co jeszcze jest ważne? Trzeba liczyć się też z prowizjami za aneks do umowy i ewentualnymi opłatami za zweryfikowanie kontrahentów.

4. Zwróć uwagę przy wyborze faktoringu

Wybór firmy faktoringowej wcale nie jest taki prosty, jak wielu osobom może wydawać się na samym początku. Na rynku jest spora rywalizacja. Na skutek tego nie brakuje podmiotów, które oferują swoje usługi. Nie wszystkie firmy faktoringowe są natomiast godne zaufania. Co zrobić, by wybrać te odpowiednie? Dużo osób decyduje się na podmioty faktoringowe, które są doświadczone. Wydaje się to być słusznym podejściem do tego zagadnienia. Nowe firmy faktoringowe to jednak loteria. Trudno powiedzieć, czy ich usługi są na odpowiednio wysokim poziomie.

A jak zdecydujesz się na doświadczone podmioty faktoringowe, to będziesz mógł np. bez żadnego kłopotu sprawdzić opinie od faktorantów itd. Co jeszcze ma tutaj znaczenie? W czasie podejmowania finalnych decyzji należy sprawdzić zakres oferowanych usług. Nowoczesne firmy faktoringowe mają bardzo wysokie limity. Np. faktoring online – eFaktor z Warszawy oferuje pomoc aż do 15 milionów PLN. Liczy się także rodzaj świadczonych usług. W ofercie są zaś takie opcje, jak faktoring klasyczny, faktoring cichy, odwrotny, eksportowy, z terminalem itp. Jeśli chcesz być zadowolony z usług, to warto dokładnie przeczytać, na czym one polegają w praktyce. Zwracaj uwagę nie tylko na sam sposób udzielania wsparcia finansowego. Duże znaczenie mają tutaj również prowizje, odsetki, czy koszty związane z usługami dodatkowymi.

Aktualnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się takie podmioty faktoringowe, które są nie tylko profesjonalne, doświadczone i zarazem dobrze oceniane. Spore znaczenie dla Klientów ma także uniwersalność oferowanych usług. Eksperci z podmiotów faktoringowych są zaś w stanie szybko sprawdzić konkretną sytuację i zaproponować takie rozwiązania, które będą wręcz skrojone pod kątem bieżących potrzeb. O czym jeszcze nie można zapominać? Dla wielu osób liczy się czas. Warto zatem sprawdzić, jak szybko jest podejmowana decyzja dotycząca ewentualnego finansowania oraz ile trzeba czekać na otrzymanie pieniędzy (po dostarczeniu nieopłaconych faktur przez Kontrahentów).

Faktoring – co to jest?

1. Co to jest faktoring?

Jest wiele argumentów, które przemawiają za tym, by zdecydować się na tę usługę. Ty nigdy wcześniej o niej jednak nie słyszałeś? Czas zatem to zmienić. Aby zrozumieć, na czym polega faktoring w praktyce, warto odnieść się do przykładów z życia rzeczywistego. Nie brakuje osób, które prowadzą swoje firmy. Własny biznes to niezależność i szansa na osiąganie bardzo dobrych wyników finansowych. Nie zawsze jest jednak tak różowo.

Prowadzenie swojej firmy to m.in. konieczność użerania się z Kontrahentami, którzy nierzadko mocno ociągają się z płaceniem faktur. Niekiedy te podmioty kupują produkty lub korzystają z usług, ale nie regulują zobowiązań finansowych od razu. Dla właścicieli firm to spory kłopot. Jeśli mają oni problemy tylko z jednym takim Kontrahentem, to jeszcze pół biedy. Gorzej, jeśli takich podmiotów jest więcej, a w firmowej kasie zaczyna brakować pieniędzy. Np. na wynagrodzenia dla pracowników, czy opłaty do Urzędu Skarbowego itp. Tego typu zatory płatnicze mogą doprowadzić nawet do bankructwa. A na pewno mocno zachwieją płynnością finansową konkretnego przedsiębiorstwa…

Co mają zrobić szefowie firm, kiedy nie mogą doczekać się na pieniądze od Kontrahentów? Z pomocą przychodzi właśnie faktoring. Warto zauważyć, że te usługi są coraz popularniejsze. Na rynku znajdują się zaś rozmaite podmioty faktoringowe, które je na co dzień udzielają. Cała idea polega tutaj na tym, że nieopłacone faktury (wystawione przez Klientów dla Kontrahentów) przechodzą „na barki” faktora. Takie podmioty wypłacają (po otrzymaniu dokumentów) odpowiednią kwotę zaliczki (czasami jest to nawet do 90% kwoty wynikającej z danej faktury). Kolejna część jest przekazywana, kiedy Kontrahent upora się ze swoimi zobowiązaniami finansowymi. Warto dodać, że firmy faktoringowe – za swoje usługi – pobierają oczywiście prowizje.

Decydując się na faktoring trzeba liczyć się także z odsetkami i kosztami dotyczącymi usług dodatkowych. Mimo tego, chętnych nie brakuje. Faktoring gwarantuje bowiem spokój i pozwala płynnie prowadzić swój biznes. Nieopłacone faktury nie stanowią zaś np. zagrożenia pod kątem bankructwa itp.

2. Na czym polega faktoring?

Nie możesz do końca pogodzić się z tym, że Kontrahenci nie regulują od razu swoich zobowiązań finansowych? Przez to powstają zatory płatnicze? Jak poradzić sobie z tym zagadnieniem? Statystyki pokazują, że coraz większą popularnością cieszy się faktoring. Profesjonalni faktorzy (podmioty udzielające finansowania) mają zaś bardzo fachowe i zarazem uniwersalne usługi. W ich ofercie znajdują się np. faktoringi klasyczne.

O co tutaj dokładnie chodzi? Aby skorzystać z faktoringu, trzeba w pierwszej kolejności wybrać porządnego faktora. Potem poczekać na decyzję dotyczącą finansowania. Jeśli będzie ona pozytywna, to można przekazać faktury. Klienci często mają kłopoty z nieterminowymi Kontrahentami. Aby nie narazić swojego biznesu na szwank, warto skorzystać z tej opcji. Po przekazaniu faktur, faktor przelewa pieniądze. Kwota wynosi czasami nawet do 90% pod kątem wartości danej faktury. Co ważne, wszystko odbywa się sprawnie i błyskawicznie. Dzięki temu można uzyskać pieniądze np. na bieżące wydatki. Co dzieje się, kiedy następuje termin zapadalności faktury? Kontrahent powinien uregulować swoje należności. Warto zaznaczyć, że teraz musi płacić (np. za produkty lub usługi) faktorowi. Jeśli wszystko zostanie sfinalizowane, to firma faktoringowa przekazuje pozostałe pieniądze do Klienta. Oczywiście, usługi faktora są związane z prowizjami (np. przygotowawczymi, administracyjnymi, dotyczącymi przejęcia ryzyka itp.), czy odsetkami (są one zaś najczęściej naliczane z góry lub dołu).

Nie brakuje jednak chętnych na takie usługi. W końcu to cena za spokojne prowadzenie swojego biznesu i brak widma np. bankructwa itp. Warto dodać, że profesjonalne podmioty faktoringowe mają elastyczne usługi. Zainteresowani Klienci mogą zaś zdecydować się nie tylko na klasyczne opcje. Do ich dyspozycji jest np. faktoring odwrotny. Jakie są tutaj kluczowe zasady? W tym przypadku Klient zgłasza do finansowania fakturę, którą otrzymał od Kontrahenta (razem z oświadczeniem o zgodzie na bezpośrednią płatność za fakturę przez firmę faktoringową). Potem faktor dokonuje zapłaty bezpośrednio na rachunek Kontrahenta. Na koniec Klient powinien zwrócić faktorowi równowartość zapłaconej przez niego kwoty. Wszystko odbywa się w dogodnym dla stron terminie.

na czym polega faktoring

3. Dla kogo jest przeznaczony?

Ani się obejrzysz, a minie cały rok kalendarzowy. Nie do końca Cię to jednak cieszy? Masz kłopoty w firmie, a nieterminowi Kontrahenci przyprawiają Cię o szybsze bicie serca? Może zatem warto zdecydować się na faktoring? Dla kogo jest przeznaczona ta coraz popularniejsza usługa? Warto wyjaśnić, że faktoring to forma wsparcia finansowego. W całym procederze mamy faktora (firma udzielająca finansowania) oraz faktoranta (podmiot, który wystawił faktury Kontrahentowi, one nie są opłacone, a teraz sam pilnie potrzebuje pieniędzy).

Cała idea faktoringu nie jest skomplikowana. Faktorant może przekazać nieopłacone faktory podmiotowi faktoringowemu. Faktor wypłaca zaś pieniądze. Często chodzi nawet o 90% kwoty wynikającej z konkretnej faktury. Potem Kontrahent powinien uregulować swoje zobowiązania. Dzięki temu pozostała część pieniędzy zostanie przelana (od faktora do faktoranta). Kto szczególnie powinien zainteresować się tym zagadnieniem? Usługa faktoringu jest coraz popularniejsza. Szczególnie biorąc pod uwagę małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Wielcy „gracze” na rynku mają na tyle kapitału, że nie muszą martwić się np. o brak płynności finansowej swojego przedsiębiorstwa. A przedstawiciele małych i średnich firm nierzadko walczą „o życie”, kiedy znowu czekają na nieterminowych Kontrahentów. Tego aspektu nie można zaś bagatelizować.

Brak płynności finansowej oznacza spore kłopoty. Przez to nierzadko włodarzom brakuje gotówki na bieżące wydatki, zakup asortymentu potrzebnego do zrealizowania nowej partii produkcji itp. Dlatego nie zaskakuje, że faktoring jest coraz popularniejszy. To zdecydowanie lepsza alternatywa np. dla kredytów typu chwilówki. Szefowie małych i średnich firm czasami stoją przed takim dylematem. Potrzebują pieniędzy „na już”, a nie wiedzą, jak rozegrać temat z nierzetelnymi Kontrahentami. Trzeba zaznaczyć, że chwilówki mają bardzo niekorzystne oprocentowania itd. To może być zatem „gwóźdź do trumny” konkretnego biznesu w niedalekiej przyszłości. Jeśli stoisz pod ścianą, to zdecydowanie lepiej postawić na faktoring.

dla kogo jest przeznaczony

4. W jakich sytuacjach stosować faktoring?

Borykasz się z nieterminowymi Kontrahentami? Niestety, właściciele firm nierzadko mają takie właśnie kłopoty. Ta sytuacja nie może być zbagatelizowana. Dlaczego? Chodzi o odpowiednią płynność działania danej firmy. Na co dzień oferujesz rozmaite produkty? Świadczysz przeróżne usługi? Wystawiasz faktury i czekasz na pieniądze? Niektórzy Kontrahenci są w stanie szybko uporać się ze swoimi zobowiązaniami. Inni mocno zaś z tym zwlekają. Być może nawet nie wiedzą, ale przez to narażają właściciela konkretnego podmiotu na bardzo duży szwank…

Jeśli w firmowej kasie zacznie brakować pieniędzy, to może się to skończyć nawet upadłością. Jak zatem masz takie kłopoty, to warto zdecydować się na faktoring. Ta usługa gwarantuje rozmaite zalety. Najważniejsze jest zaś to, że nie trzeba martwić się o optymalną płynność finansową. Jak wybrać dobrego faktora? Sporo osób decyduje się na pomoc firm, które są doświadczone i zarazem dobrze oceniane. Pozytywne recenzje mają tutaj spore znaczenie. Porządni faktorzy mają w ofercie wiele rozmaitych rozwiązań, które są odpowiednio dobierane do potrzeb konkretnego Klienta.

Kiedy jeszcze zdecydować się na ten typ usługi? Faktoring jest rekomendowany osobom, które chcą zatroszczyć się o odpowiednią renomę swojej firmy. Nawet niewielkie zatory płatnicze mogą mieć spore konsekwencje. Także pod kątem ogólnego odbioru danego podmiotu. Jeśli np. szef firmy nie ma pieniędzy, by kupić asortyment i kontynuować produkcję, to nie wystawia to dobrego świadectwa całemu biznesowi. Oczywiście, tutaj włodarze nie są do końca winni. Czasami trudno jest przewidzieć, jak będzie wyglądała kooperacja z konkretnymi Kontrahentami. Koniec końców to właśnie właściciele firm najmocniej cierpią na konkretnej sytuacji.

Dlaczego jeszcze warto minimum przemyśleć to rozwiązanie? Warto zaznaczyć, że aktualnie podmioty faktoringowe działają bardzo sprawie i szybko. Dzięki temu możesz błyskawicznie otrzymać pieniądze, które będą niezbędne pod kątem funkcjonowania Twojego biznesu.

5. Jakie korzyści daje faktoring?

Masz coraz większe kłopoty ze swoją firmą? Sprzedajesz co prawda produkty lub świadczysz całkiem sporo usług, aczkolwiek musisz bardzo długo czekać na pieniądze od Kontrahentów? Nieopłacone fak tury to zmora wielu przedsiębiorców. Na szczęście można zdecydować się na faktoring.

Dlaczego to będzie dobre wyjście z tej sytuacji? Warto wyjaśnić, że faktoring to usługa szczególnie popularna wśród przedstawicieli małych oraz średnich firm. Dzięki faktoringowi poprawia się płynność finansowa konkretnego biznesu. Tak zwane zatory płatnicze mogą być zaś opłakane w skutkach. Przez nierzetelnych Kontrahentów czasami włodarzom firm brakuje pieniędzy na nowe artykuły (pod kątem produkcji), opłaty, wynagrodzenia itp. W historii nie brakuje podmiotów, które przez takie kłopoty (nie do końca ze swojej winy) musiały niedługo potem „zwijać interes”. Nawet jeśli nie dochodzi do tak skrajnego przypadku, to może ucierpieć renoma konkretnego przedsiębiorstwa. Opóźnienia w produkcji, czy wypłatach wynagrodzeń nie działają dobrze na ogólny obraz konkretnego podmiotu.

W dzisiejszych czasach każdy detal (nawet ten najmniejszy) ma zaś spore znaczenie. Warto zatem troszczyć się o renomę swojej firmy. Jakoś tak jest, że podmioty kooperujące z faktorami mają potem mniejsze kłopoty z Kontrahentami. Można rzec, że jest to swego rodzaju „straszak”. Kontrahenci czasami ociągają się, jeśli chodzi o regulowanie zobowiązań w stosunku do „zwykłych” Klientów. A inaczej ma się sprawa w przypadku faktorów. Kontrahenci po prostu czują przed nimi większy respekt. Warto dodać, że aktualnie faktoring jest zaś oferowany przez rozmaite podmioty. A im większa rywalizacja, tym lepiej.

Można bowiem liczyć na bardzo profesjonalne usługi i atrakcyjne warunki finansowe. Oczywiście, faktoring kosztuje. Trzeba mieć tutaj na uwadze rozmaite prowizje, odsetki itp. Druga strona medalu jest taka, że dzięki faktoringowi można prowadzić własny biznes ze zdecydowanie większym spokojem. I dlatego ta usługa ma coraz więcej zwolenników.

jakie korzysci daje faktoring

Faktoring – kto może skorzystać?

1. Jakie firmy mogą korzystać z faktoringu?

Coraz większa popularność tej usługi raczej nie powinna zaskakiwać. Sporo podmiotów zdaje sobie sprawę, że faktoring to wiele korzyści. W gronie tych najważniejszych na pewno są m.in. poprawa płynności funkcjonowania konkretnego przedsiębiorstwa (szczególnie w aspekcie finansowym) oraz ochrona reputacji swojej marki.

Zastanawiasz się, jakie podmioty mogą skorzystać z tego rozwiązania? To zagadnienie warto podzielić na dwie kwestie. W końcu faktoring jest dedykowany głównie dla małych oraz średnich przedsiębiorstw. Największe firmy w danej branży nie muszą aż tak bardzo martwić się zatorami płatniczymi. A dla mniejszych „graczy” na rynku często jest to bardzo poważny kłopot. Nierzadko skutkujący nawet bankructwem. Może się tak zdarzyć, jeśli trzeba pilnie zapłacić za towar, przelać pieniądze do urzędów, a w firmowej kasie będzie świeciło pustkami. Inny podział dotyczy natomiast konkretnej branży. Okazuje się, że przedstawiciele rozmaitych podmiotów chętnie decydują się na faktoring. Zwłaszcza jeśli mowa o porządnych, doświadczonych i zarazem bardzo dobrze ocenianych faktorach. Takich na szczęście na rynku jest coraz więcej.

Z faktoringu chętnie korzystają m.in. firmy budowlane. Te podmioty często kooperują z rozmaitymi Kontrahentami. Świadczą na ich rzecz różne usługi lub sprzedają im produkty itp. Jeśli Kontrahenci ociągają się z płatnościami, to trzeba coś z tym faktem zrobić, aby nie narazić na szwank swojego biznesu. Jakie jeszcze firmy korzystają na co dzień z faktoringu? W tym gronie są także podmioty handlowe i produkcyjne. W tych branżach również nierzadko zdarzają się Kontrahenci, którzy nie regulują terminowo swoich zobowiązań finansowych.

Warto dodać, że faktoring jest częstą usługą w przypadku podmiotów transportowych. Tak samo jak… klubów sportowych. Włodarze np. piłkarskich ekip w ten sposób skutecznie zabezpieczają swoje interesy. A jeśli wybierzesz dobrego faktora, to możesz być spokojny o to właśnie zagadnienie.

2. Jakie kryteria należy spełnić?

Dużo osób interesuje się faktoringiem. Nie da się ukryć, że ta usługa pozwala płynnie prowadzić swoje przedsiębiorstwo. I to nawet wtedy, kiedy firma ma wielu nierzetelnych Kontrahentów. Niestety, nie każdy podmiot może skorzystać z faktoringu. Faktorzy posiadają swoją oddzielną politykę w ramach tego zagadnienia. Jeśli zatem nie uda Ci się uzyskać finansowania na tej płaszczyźnie w jednej firmie, to zawsze możesz skorzystać z usług kolejnego podmiotu itd.

Faktorzy nie działają charytatywnie. Te firmy muszą zatem odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy, aby nie okazało się tak, że „dołożą” do konkretnego interesu. Nie powinno zatem dziwić, że firmy zainteresowane faktoringiem powinny spełnić minimum kilka wymogów. Jakie są tutaj kluczowe kryteria? Spore znaczenie ma okres działalności na rynku. Im on dłuższy, tym lepiej. Przez to konkretna firma jest bardziej wiarygodnym partnerem do faktoringu. Najtrudniej na tym polu mają podmioty relatywnie nowe, które dopiero zaczynają. Przedstawiciele takich firm muszą zatem liczyć się z tym, że niektórzy faktorzy nie będą chcieli z nimi współpracować. Okres działalności na rynku to nie wszystko. Liczy się również posiadanie obrotów na określonym poziomie. Eksperci z podmiotów faktoringowych bardzo dokładnie to sprawdzają. Akceptowane są zaś jedynie takie wnioski, które pochodzą od odpowiednich firm.

Niestety, także tutaj faktoring nie jest zatem dla każdego. Podmioty faktoringowe przed podjęciem decyzji (dotyczącej finansowania) zwracają uwagę też na samych Kontrahentów. Muszą być oni „akceptowalni”, aby można było w ogóle liczyć na rozpoczęcie kooperacji. Jakie jeszcze kwestie są weryfikowane? Dla osób oceniających wnioski duże znaczenie ma sposób prowadzenia rozliczeń. W tym aspekcie największe szanse na uzyskanie faktoringu mają podmioty, w których jest realizowana tak zwana księgowość pełna. Istotna jest także dana branża oraz reputacja konkretnej marki. Warto zatem o nią dbać nie tylko pod kątem konsumentów, ale także w aspekcie ewentualnej kooperacji z faktorami.

3. Faktury terminowe – minimalny termin płatności na fakturze

Aby skorzystać z faktoringu, trzeba spełnić kilka wymogów. Eksperci, którzy oceniają wnioski, zwracają uwagę m.in. na okres działalności, skalę obrotów, czy konkretnych Kontrahentów, na których zostały wystawione faktury itp. To nie wszystko. Warto zwrócić uwagę również na minimalny termin płatności na fakturze.

Co jest tutaj ważne? Liczy się to, by Klient wystawił Kontrahentowi fakturę z odroczonym terminem płatności. Np. za wykonane usługi bądź sprzedane towary. Ile wynosi minimalny termin płatności na fakturze? Najczęściej jest to siedem dni. Częściej jednak to zagadnienie dotyczy nie tyle dni, czy tygodni, co nawet i miesięcy. Prowadzisz biznes? Często wystawiasz takie faktory Kontrahentom, a potem okazuje się, że mało kto płaci od razu (lub co gorsze… w terminie)? Ta kwestia może mieć opłakane skutki. W najgorszym razie chodzi o upadłość Twojego biznesu. Może się tak zdarzyć, jak zabraknie Ci pieniędzy na bieżące, pilne wydatki. Takie, jak zapłacenie za towar niezbędny do dalszej produkcji, media itp.

Jest na szczęście wyjście z tej sytuacji. I coraz więcej podmiotów z niego korzysta. W tym gronie są m.in. podmioty budowlane, handlowe, produkcyjne, transportowe, czy nawet… kluby sportowe. Zainteresowała Cię ta opcja? Musisz zatem zdecydować się na porządnego faktora. Do wyboru są rozmaite formy finansowania. Zazwyczaj ludzie decydują się na faktoring klasyczny. W tym przypadku trzeba przekazać faktury do wyselekcjonowanego faktora. On wypłaci na ich podstawie pieniądze. Na skutek tego nie musisz martwić się o płynność swojej firmy. Zadbaj jednak o to, by na fakturach znalazł się minimalny termin płatności (jeśli oczywiście wymaga tego konkretny faktor).

Co jeszcze możesz dzięki temu zyskać? To na pewno większa konkurencyjność. W końcu Twoja firma zawsze będzie miała środki, by prężnie działać w danym sektorze. Na tej podstawie zwiększa się także elastyczność. Ponadto korzystanie z faktoringu – w przypadku nowych Klientów – zmniejsza ryzyko niewypłacalności konkretnego Kontrahenta.

4. Kontrahenci

Jak poradzić sobie z nie do końca rzetelnymi podmiotami? Prowadzenie swojego biznesu tylko pozornie może wydawać się na proste. Na pewno to nie jest droga usłana różami. Szczególnie jak szefowie nierzadko muszą borykać się z Kontrahentami, którzy co prawda skorzystali z usług lub konkretnych produktów, otrzymali faktury… ale nie za bardzo spieszy im się z tym, by je uregulować. Jeśli takich podmiotów jest niewiele, to można to jeszcze jakoś przełknąć. Szczególnie jak koniec końców dany Kontrahent zapłaci. Sytuacja staje się dramatyczna, jeśli firma ma wiele takich sytuacji. Może to doprowadzić nawet do powstania zatorów płatniczych.

Teoretycznie konkretna firma nie powinna mieć problemów z pieniędzmi, ale przez to zagadnienie tak się właśnie dzieje. I zaczyna brakować na rozmaite, nierzadko pilne wydatki. W niektórych przypadkach pewne biznesy nawet przez to upadają. Dlatego tej kwestii nie można potraktować po macoszemu. Coraz więcej osób ma jednak sposób na to, by radzić sobie z opieszałymi Kontrahentami. Chodzi o faktoring. Czy warto zdecydować się na to rozwiązanie? Tak, ale musisz wybrać odpowiedniego faktora. Należy tutaj zwracać uwagę na doświadczenie, opinie, zakres usług oraz kwestie finansowe (chodzi o prowizje, odsetki oraz inne koszty). Jakie są najważniejsze korzyści płynące z faktoringu? Dzięki tej usłudze nierzetelni Kontrahenci nie będą stanowić aż tak dużego kłopotu. Można napisać, że w dużej mierze kłopot z takimi podmiotami biorą na siebie faktorzy.

Firmy realizujące finansowanie faktur mają zaś swoje legalne sposoby, aby przyspieszyć procedurę otrzymania konkretnych środków. Jakoś tak się dzieje, że Kontrahenci szybciej regulują swoje zobowiązania w stosunku do faktorów. Jeśli bowiem dana firma zdecyduje się na faktoring, to zmienia się nieco układ. W tym wypadku faktor płaci Klientowi pieniądze na podstawie przesłanych faktur (na początek jest to około 90% sumy). Z kolei Kontrahenci regulują swoje zobowiązania w stosunku… do firmy faktoringowej. Jeśli to zrobią, to faktor przesyła brakującą część pieniędzy dla Klienta (minus oczywiście ustalone wcześniej prowizje itp.).

Faktoring – rodzaje faktoringu:

1. Faktoring klasyczny (jawny)

W ofercie firm faktoringowych znajdują się rozmaite usługi. Klienci bardzo często decydują się na faktoring klasyczny, który jest określany w literaturze także jako jawny. Czym w praktyce cechuje się ta opcja? Jakie są tutaj kluczowe korzyści? Na pewno chodzi o szybkość. Jeśli wybierzesz porządnego, solidnego faktora, to możesz liczyć na błyskawiczne przelanie środków (na podstawie przesłanych wcześniej faktur z odroczonym terminem płatności).

Co ważne, najlepsze firmy z tej kategorii bardzo szybko udzielają odpowiedzi na to, czy finansowanie będzie w ogóle udzielone. Ekspertów cechuje tutaj m.in. prosta weryfikacja. Co ważne, nie tylko w przypadku konkretnego Klienta, lecz także kontrahentów (oni także muszą być bowiem dokładnie sprawdzeni). Czym jeszcze cechuje się faktoring klasyczny? Taka forma finansowania zapewnia bezpieczeństwo. Tutaj ryzyko niewypłacalności ze strony nieuczciwego Kontrahenta jest tak naprawdę zredukowane do minimum. Faktoring jawny charakteryzuje się tak samo dostępnością. Biorąc pod lupę nie tylko pojedyncze dokumenty, ale także części obrotu (w przypadku niektórych faktur), czy całych Kontrahentów.

Dodatkowo faktoring klasyczny ma atrakcyjne warunki finansowe i jest go o wiele prościej uzyskać. Np. w porównaniu z rozmaitymi kredytami. A warto uważać np. na chwilówki, które kuszą Klientów szybkością (pod kątem otrzymania). Niestety, diabeł tkwi w szczegółach. Takie chwilówki mają zazwyczaj bardzo wysokie oprocentowania. Jest to zatem sposób, by… popaść w jeszcze gorsze tarapaty finansowe, niż ma to miejsce obecnie.

Faktoring klasyczny to zdecydowanie lepsza opcja. Warto zaznaczyć, że wszystko odbywa się błyskawicznie. Na początku trzeba przesłać do faktora papiery z odroczonym terminem płatności. Na ich podstawie firma faktoringowa przelewa pieniądze. Najpierw zaliczkę (niekiedy wynosi ona nawet 90%), a potem całość, jak Kontrahent ureguluje swoje zobowiązania. Jest to rozwiązanie nieskomplikowane i zarazem bardzo skuteczne, które pomaga w mig odzyskać dobrą płynność finansową.

2. Faktoring cichy

Innym z rodzajów faktoringów jest wariant cichy. Nazwa nie jest tutaj przypadkowa! Czym cechuje się faktoring cichy? W tym przypadku Kontrahent nie jest w ogóle informowany o tym, że Klient kooperuje z faktorem, czyli firmą udzielającą finansowań na podstawie przesłanych faktur.

Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jest to nierzadko praktykowana opcja, jeśli w umowie znajduje się wzmianka o zakazie cesji. W takim położeniu nie można zdecydować się np. na faktoring klasyczny, zwany inaczej jawnym. Jakie są tutaj kluczowe zalety? Jak już wiesz, jest to bardzo dobra opcja w kontekście wzmianki o zakazie cesji (w umowie). Dodatkowo faktoring cichy odbywa się bardzo szybko. Wystarczy tylko przekazać faktury wybranej przez siebie firmie faktoringowej (warto to zrobić rzetelnie i dokładnie), by w mig uzyskać pieniądze.

Co ważne, dzięki temu nie trzeba koniecznie czekać na czasochłonne potwierdzenie cesji u konkretnego Kontrahenta. Spore znaczenie ma także dyskrecja. Eksperci od faktoringu cichego zaznaczają, że ten aspekt ma zaś dobry wpływ na dalszą kooperację w przyszłości (pomiędzy Klientami, a ich Kontrahentami). Czym jeszcze cechuje się ten wariant? Tutaj nie musisz oczywiście obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Jak zdecydujesz się na faktoring cichy, to możesz finansować faktury nawet z zakazem cesji. To także metoda, aby efektywnie przeciwdziałać rozmaitym niekorzystnym zapisom, które są zawarte w umowach handlowych. Na uwagę zasługuje uniwersalność.

Okazuje się, że faktoring cichy może być bowiem stosowany na szereg sposobów. Np. pod kątem finansowania części obrotu, czy pojedynczych transakcji. Spore znaczenie ma także finansowanie całych kontraktów. Jak zaś ta transakcja przebiega w praktyce? Na początek Klient wystawia fakturę z odroczonym terminem płatności. Potem jest ona przesyłana do faktora. Następnie firma faktoringowa wypłaca pieniądze (na podstawie przesłanych dokumentów). Później Kontrahent reguluje swoje zobowiązania na rzecz Klienta, a nie firmy faktoringowej (jak ma to miejsce w przypadku faktoringu jawnego). Co dzieje się zaś na końcu? Klient spłaca faktora (jego udzielone finansowanie). Z kolei pozostała, brakująca część (bo wstępnie faktor przesyła np. 90% kwoty) trafia na konto Klienta.

3. Faktoring odwrotny

Czym wyróżnia się faktoring odwrotny? To jeden z rodzajów tej właśnie usługi. Można napisać, że w tym przypadku pewne schematy zostały zatarte. Wiesz, na czym polega klasyczny faktoring? Dobrze byłoby sprawdzić także ten wariant, aby w razie czego móc zdecydować się na lepszą dla siebie opcję. Jakie są tutaj najważniejsze walory? Na skutek tego, że firma faktoringowa będzie opłacać Twoje faktury, możesz zaoszczędzone pieniądze zainwestować np. w nowe maszyny, akcesoria, technologie itp.

Duże znaczenie ma także większa konkurencyjność. To szczególnie w tych czasach bardzo ważna kwestia. Dzięki faktoringowi odwróconemu można skrócić terminy zapłaty dla Twoich Kontrahentów. A to z kolei stwarza okazję do poprawy współpracy (chociażby w kontekście wynegocjowania lepszych dla siebie warunków finansowych). Dodatkowo faktoring odwrotny pomaga finansować zakupy. A to pozwala zwiększyć zasięg działania oraz pozyskiwać nowe zlecenia itd. Na pewno wielu z naszych czytelników zastanawia się, jak tutaj przebiega transakcja.

Fakt, faktoring odwrotny jest nieco specyficzny. Tutaj pierwszym etapem jest zgłoszenie faktury do finansowania. O czym pamiętać? Liczy się to, aby Klient zgłosił do finansowania fakturę otrzymaną od Kontrahenta (dodatkowo powinno znaleźć się oświadczenie o zgodzie na bezpośrednią płatność za fakturę przez konkretny podmiot faktoringowy). Co dzieje się dalej? Firma faktoringowa dokonuje zapłaty (bezpośrednio na rachunek Kontrahenta, który został wcześniej wskazany przez strony w zawartym oświadczeniu). Teraz następuje czas rozliczeń! Klient powinien zwrócić wybranej firmie faktoringowej równowartość zapłaconej przez nią kwoty. Nie ma żadnego problemu, by dogadać się co do terminu, aby był on wygodny dla obu stron. Jak zatem widać, faktoring odwrotny wcale nie jest tak skomplikowany, jak może wydawać się na samym początku. A ta usługa jest bardzo pomocna w wielu sytuacjach. Jeśli zatem spodobała Ci się taka opcja, to warto zdecydować się na profesjonalny podmiot faktoringowy, który ma w swojej ofercie taki rodzaj faktoringu.

4. Faktoring dla małych firm

Profesjonalne podmioty faktoringowe zapewniają bardzo uniwersalne usługi. Masz zatem do wyboru nie tylko klasyczne opcje, ale także te nieco bardziej specyficzne. Coraz więcej przedstawicieli podmiotów decyduje się na faktoring dla małych firm. Poznaj jego kluczowe walory! Niektóre podmioty faktoringowe mają bardzo restrykcyjne warunki, jeśli chodzi o faktoring. M.in. trzeba udokumentować dość długie działanie na rynku, aby mieć szansę na uzyskanie finansowania itp. Na szczęście to nie jest norma. Są również podmioty faktoringowe, które mają o wiele mniej restrykcyjne warunki. Pomoc jest oferowana także dla małych firm. A często przedstawiciele takich podmiotów najmocniej odczuwają to, że nierzetelni Kontrahenci nie regulują relatywnie szybko swoich zobowiązań finansowych.

Dlaczego zdecydować się na faktoring dla małych firm? M.in. ze względu na szybkość działania. Jak wybierzesz porządne podmioty, to możesz błyskawicznie otrzymać pieniądze. A często jest tak, że konkretna firma przez nie do końca rzetelnych Kontrahentów znajduje się na skraju upadłości. Zatory płatnicze są naprawdę groźne i nie można tego bagatelizować. Czym jeszcze cechuje się faktoring dla małych firm? Ta opcja finansowania to brak formalności. Dodatkowo pełna elastyczność. Jeśli Klient zdecyduje się na to rozwiązanie, to będzie mógł w praktyce sprawdzić, jak działa faktoring. Dodatkowo bez konieczności podpisywania długoterminowych umów, które są dla wielu osób bardzo odstraszające.

Na uwagę zasługuje też dostępność. Wszak faktoring dla małych firm może być załatwiony bardzo szybko. A zainteresowani Klienci nie muszą martwić się o kwestie finansowe. Warunki na tej płaszczyźnie są bowiem bardzo przystępne. Jedyne koszty po stronie Klienta są związane z prowizją od faktur, które zostaną sfinansowane. Na czym polega ta usługa w praktyce? Wszystko składa się z czterech kroków. W pierwszej kolejności należy wystawić fakturę terminową. Potem zgłosić ją do firmy faktoringowej. Następnie podmiot faktoringowy wypłaca pieniądze (od tego jest odejmowana ustalona prowizja). Prawda, że nie ma tutaj nic skomplikowanego?

5. Faktoring z terminalem

Topowe podmioty faktoringowe posiadają w swojej ofercie nie tylko profesjonalne, ale również elastyczne usługi. I tak Klienci mogą zdecydować się np. na faktoring z terminalem. Czym wyróżnia się ta opcja na tle pozostałych? Twój biznes bazuje na płatnościach bezgotówkowych? Nie da się ukryć, że coraz więcej firm działa właśnie w ten sposób. Płatności bezgotówkowe to zaś nie tylko teraźniejszość, ale także przyszłość.

Dla osób, które oferują takie usługi, jest przygotowany faktoring z terminalem. W przypadku Twojej firmy przychód jest generowany przy pomocy terminala płatniczego? Dodatkowo masz pewne kłopoty wynikające np. z zachowania Kontrahentów, którzy nie płacą swoich zobowiązań (dotyczących faktur) na czas? W takim położeniu warto zdecydować się na faktoring z terminalem. To gwarancja poprawy płynności finansowej, ale tak samo szereg innych korzyści. Chodzi tutaj m.in. o uzyskanie dodatkowych środków na prowadzenie działalności. Dzięki temu będziesz mógł zawsze na czas zainwestować w nowe produkty, maszyny, akcesoria, czy popularne technologie itp.

Nowoczesny faktoring z terminalem jest łatwo dostępny. Trzeba tylko posiadać terminal albo bramkę płatniczą. Poza tym środki bardzo szybko do Ciebie trafią. W końcu można je uzyskać w terminie nawet do trzech dni od momentu zgłoszenia. Jak zatem komuś zależy na czasie, to powinien być bardzo usatysfakcjonowany. Zastanawiasz się, jak przebiega cała transakcja? Są na rynku profesjonalne podmioty faktoringowe, które zapewniają pomoc i minimum formalności. Zadaniem Klienta zainteresowanego tymi usługami jest założenie konta. Następnie należy załączyć wyciągi bankowe i pliki JPK (za okres sześciu ostatnich miesięcy). Potem trzeba czekać.

Warto jednak zaznaczyć, że w ciągu zaledwie tylko kilku dni uzyskasz niezbędne informacje odnoszące się do finansowania (m.in. chodzi o wielkość tej pomocy). Procedury odbywają się zatem błyskawicznie i nie są skomplikowane. Szczególnie dla osób, które już raz skorzystały z tej właśnie usługi.

6. Faktoring eksportowy

Realizujesz rozmaite transakcje międzynarodowe? Na pewno masz zatem do czynienia z rozmaitymi Kontrahentami. Jedni bardzo szybko regulują swoje zobowiązania, jeśli chodzi o otrzymane faktury. Z drugimi już tak dobrze nie ma. W końcu trzeba sporo się naczekać, by otrzymać od nich pieniądze. A zatory płatnicze mogą mieć bardzo opłakane skutki. Biorąc pod uwagę płynność działania konkretnego przedsiębiorstwa, jak i reputację konkretnej marki. Jakie są tutaj kluczowe zalety? W tym gronie nie można nie wspomnieć o szybkości. Każdemu szefowi realizującemu transakcje międzynarodowe zależy na czasie. Jak wybierzesz faktoring eksportowy, to możesz liczyć na to, że otrzymasz pieniądze (na podstawie przesłanych faktur) bardzo szybko. To jednak nie wszystko. Nie ma przeszkód, by dodawać faktury do finansowania w każdym momencie.

Co jeszcze się tutaj liczy? Jak zdecydujesz się na faktoring eksportowy, to masz okazję zweryfikować nowych Kontrahentów. A na skutek tego zdobędziesz wiele cennych informacji, które będą dla Ciebie bardzo ważne pod kątem dalszej działalności. Dodatkowo faktoring eksportowy pomaga właściwie zabezpieczyć swój biznes. Co ważne, cała procedura przebiega szybko. Warto zaznaczyć, że na samym wstępie Klient musi wybrać dobrego, doświadczonego faktora. A potem przekazać mu wystawione wcześniej faktury na rzecz Kontrahenta. Jak to zrobi, to może liczyć na szybkie finansowanie.

Pieniądze błyskawicznie trafiają bowiem na konto bankowe Klienta. Co ważne, w sporej ilości. Zaliczka wynosi tutaj nawet 90%. Zaraz zaś dowiesz się, kiedy otrzymuje się pozostałe środki. Stanie się tak, jeśli Kontrahent ureguluje swoje zobowiązania. Pierwotnie były one w stosunku do Klienta. Jeśli jednak skorzysta on z faktoringu, to zmienia się parę kwestii. Teraz Kontrahent (przed końcem terminu zapadalności faktury) powinien zapłacić pieniądze (za konkretne towary lub usługi) podmiotowi faktoringowemu. A jak to uczyni, to Klient otrzyma brakujące środki. Oczywiście, od tego są odliczane prowizje, odsetki lub ewentualnie jeszcze inne koszty (warto się z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy).

Faktoring – jakie są koszty faktoringu?

1. Jakie są koszty faktoringu?

Zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na faktoring? Na pewno ta usługa oznacza wiele zalet. Kluczowe jest to, że dzięki niej nie trzeba już dłużej martwić się płynnością finansową konkretnego przedsiębiorstwa. A nie jest to takie proste, jak np. szef ma wielu Kontrahentów, którzy zalegają z płatnościami. Faktoring pozwala także zadbać o renomę swojej firmy. Opóźnienia w produkcji, wypłatach pieniędzy dla pracowników itd. to nic dobrego. A takie rzeczy odbijają się szerokim echem. Czasami te opóźnienia są powodowane właśnie przez nierzetelnych Kontrahentów.

W teorii szefowie danej firmy nie są do końca temu winni. W praktyce to oni muszą mierzyć się z niezadowoleniem rozmaitych osób i coraz gorszymi opiniami. A takie położenie nie wróży dobrze na przyszłość. Bez wątpienia faktoring to zatem usługa warta zainteresowania. Sporo osób obawia się jednak, że to wszystko jest bardzo kosztowne. Czy słusznie? Niekoniecznie. Warto zaznaczyć, że na rynku jest coraz więcej firm faktoringowych. Im większa konkurencja, tym lepiej. Najgorszy byłby tutaj monopol. A tak warunki finansowe za oferowane usługi są bardzo sprzyjające. Możesz to zaś sprawdzić porównując np. rozmaite rankingi podmiotów faktoringowych.

Jakie opłaty są pobierane? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Ta sprawa zależy od kilku czynników. Chodzi tutaj o rodzaj faktora, konkretnego faktoringu, okres finansowania, czy kwestie finansowe (odnoszące się stricte do samych faktur) itd. Z jakimi wydatkami należy się liczyć? Warto o tym wszystkim dowiedzieć się jeszcze przed podpisaniem umowy. Faktorzy pobierają np. prowizje przygotowawcze (za wprowadzenie umowy do systemu transakcyjnego danego faktora).

Niekiedy trzeba liczyć się z prowizjami administracyjnymi, które mają pokryć koszty związane z bieżącą obsługą wierzytelności – przekazanych „na ręce” faktora. Alternatywnie w umowach mogą pojawiać się również prowizje za przejęcie ryzyka, za zweryfikowanie kontrahentów, czy za konkretny aneks do tego dokumentu. Osobna kwestia to zaś odsetki. Warto wiedzieć, że są one naliczane z góry lub z tak zwanego dołu.

jakie sa koszty faktoring

2. Ukryte koszty w faktoringu

Czy jest się tutaj czego obawiać? Nie ukrywasz, że chcesz zdecydować się na faktoring? Masz bowiem firmę i czasami brakuje Ci pieniędzy (przez Kontrahentów, którzy zalegają z płatnościami za faktury) na bieżące wydatki? Słyszałeś, że to może prowadzić nawet… do upadłości? To skrajny przypadek, ale niestety nie jest to opcja niemożliwa. Dużo osób chce zdecydować się na faktoring, aczkolwiek obawiają się o koszty. Czy słusznie? Kluczowe jest to, by wybrać rzetelnego faktora. W tym celu pomagają np. rozmaite rankingi firm faktoringowych. Dobrze byłoby zdecydować się na firmy z doświadczeniem i pozytywnymi opiniami.

Jak skorzystasz z rankingów tych podmiotów, to możesz od razu porównać dostępne opcje pod względem warunków finansowych. Czy porządna firma ukrywa jakieś koszty związane z faktoringiem? Na szczęście nic takiego nie ma miejsca. Fachowcy przykładają do tego tematu sporą uwagę. Zależy im na dobrych opiniach i relacjach z Klientami. Wszystko jest zatem jasne na tej płaszczyźnie od samego początku. Warto oczywiście się tutaj upewnić, aby nie mieć żadnych wątpliwości. Jakie są tutaj główne koszty? Można je podzielić na trzy grupy. Chodzi o prowizje, odsetki i inne wydatki (dotyczące np. usług dodatkowych). Skala tych kwot zależy od wielu czynników. Chodzi m.in. o konkretny podmiot faktoringowy, okres finansowania, czy rodzaj faktoringu (wszak w ofercie znajdują się rozmaite opcje; jak faktoring jawny, cichy, odwrotny, eksportowy, czy z terminalem itp.).

Najważniejsze są tutaj prowizje. Wyodrębniamy zaś prowizje przygotowawcze, administracyjne, za przejecie ryzyka itp. Oczywiście, nie wszystkie muszą znaleźć się na umowie. Dużo tutaj zależy od konkretnego faktoringu. Nie można zapominać także o odsetkach. W tym gronie mamy odsetki kapitałowe oraz za opóźnienie (jeśli uregulowanie płatności nie będzie terminowe). Do tego dochodzą opłaty podstawowe i czasami dodatkowe. Generalnie porządne podmioty faktoringowe nic nie ukrywają przed Klientami. Warto zatem spytać się fachowców o wszystkie koszty (jeszcze przed rozpoczęciem kooperacji), by mieć pewność, że chcesz zdecydować się na tę usługę.

3. Ile powinno kosztować finansowanie?

Czy faktoring jest drogi? To zależy. Na szczęście aktualnie jest spora konkurencja. Możesz zatem skorzystać z klasyfikacji firm faktoringowych, by wybrać takie, które są profesjonalne i zarazem dość tanie. Takie połączenie jest naprawdę możliwe! Coraz więcej osób decyduje się na faktoring online, ponieważ dzięki tej usłudze można liczyć na wiele korzyści.

Jakie są zaś tutaj koszty? Ile powinno kosztować finansowanie? Na szczęście wydatki wcale nie są tak duże. Sporo zależy tutaj od prowizji i ich liczby (w umowie). Bo może znaleźć się ich nawet kilka. W trakcie wybierania takiego finansowania zwracaj uwagę na odsetki oraz sposób ich naliczania. Wyodrębniamy tutaj dwie główne metody. Odsetki mogą być naliczane z góry (już w momencie wypłaty zaliczki). Są to tak zwane odsetki dyskontowe, które występują w faktoringu pełnym. Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że firma faktoringowa oferuje 90% kwoty faktury, która została wcześniej przekazana przez Klienta. Czy tyle trafi na jego konto? Nie. Będzie to co prawda 90% z danej wartości, ale pomniejszone o wartość odsetek. Czasami można spotkać się także z naliczaniem odsetek z dołu.

O co tutaj chodzi? W tym przypadku odsetki są naliczane w sposób dzienny. Już od pierwszego dnia wypłaty zaliczki – przez cały okres finansowania faktury (jako procent od tej zaliczki). Faktura za takie odsetki jest wystawiana na koniec konkretnego miesiąca (robi to faktor). Klient może ją uregulować samodzielnie. Alternatywnie ta kwota będzie potrącona już przy rozliczeniu finansowanej – przez podmiot faktoringowy – faktury. Czasami w umowach występują nie tylko opłaty podstawowe, ale także dodatkowe. Chodzi tutaj np. o koszty za analizę wiarygodności Kontrahentów konkretnego faktoranta, czy o wydatki za przygotowanie raportów itp. Czy finansowanie jest drogie? Na szczęście nie. Możesz bowiem zdecydować się na fachowe firmy oferujące atrakcyjne warunki finansowe. Coraz więcej ludzi zdaje sobie zaś sprawę, że na tym zagadnieniu i tak zasadniczo nie warto oszczędzać. To cena za to, by np. prowadzić biznes bez obaw o utratę płynności finansowej, która może okazać się bardzo opłakana w skutkach.

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?