Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, od 1 stycznia 2025 roku ma obowiązywać wyższy limit tzw. zwolnienia podmiotowego w VAT. Kwota ma wzrosnąć o 20% w stosunku do obecnie obowiązującej. Czy to wystarczy? Kto skorzysta na podwyższeniu obowiązującego limitu?
Zwolnienie podmiotowe w VAT
Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 PLN. Do wartości sprzedaży nie wlicza się:
- kwoty podatku,
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem na terytorium kraju;
- sprzedaży na odległość towarów importowanych, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem na terytorium kraju;
- odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych przedmiotowo z podatku VAT lub na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów, z wyjątkiem:
a) transakcji związanych z nieruchomościami,
b) usług, związanych m.in. z:
– transakcjami, łącznie z pośrednictwem, dotyczącymi walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy;
– zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi, alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, zbiorczymi portfelami papierów wartościowych, OFE i PPK,
– udzielaniem kredytów i pożyczek oraz pośrednictwem w tym zakresie;
c) usług ubezpieczeniowych:
- o ile powyższe czynności nie mają charakteru transakcji pomocniczych,
- odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług mogą skorzystać również podatnicy rozpoczynający działalność w trakcie roku podatkowego, o ile przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy limitu 200 000 PLN liczonego pro rata temporis (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT).
Przykład
Pan Karol rozpoczął działalność gospodarczą 1 kwietnia 2024 roku. Korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w VAT. Aby nie utracić prawa do ww. zwolnienia, wartość sprzedaży pana Karola w roku 2024 nie może przekroczyć poniższego limitu:
275/366 x 200 000 PLN = 150 273,22 PLN
Jeżeli wartość sprzedaży, której pan Karol dokona w 2024 roku, przekroczy powyższy limit, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę. Przedsiębiorca będzie miał obowiązek do niezwłocznej rejestracji jako podatnik VAT czynny. Alternatywnie, może zrezygnować ze zwolnienia przedmiotowego w trakcie 2024 roku przed przekroczeniem limitu.
Zwolnienie podmiotowe nie dla wszystkich
Część podatników, mimo nieprzekraczania limitu wartości sprzedaży w roku podatkowym, nie ma prawa do zwolnienia z podatku VAT ze względu na charakter świadczonych przez siebie usług lub sprzedawanych towarów. Zgodnie z art. 113 ust. 13 ustawy o VAT, z podmiotowego zwolnienia z podatku od towarów i usług nie mogą korzystać podatnicy:
- nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju,
- dokonujących dostaw:
a) towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy o VAT,
b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:
– energii elektrycznej (CN 2716 00 00),
– wyrobów tytoniowych,
– samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e), zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,
c) budynków, budowli lub ich części, w przypadku, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim lub pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata,
d) terenów budowlanych,
e) nowych środków transportu,
f) następujących towarów, w związku z zawarciem umowy w ramach zorganizowanego systemu zawierania umów na odległość, bez jednoczesnej fizycznej obecności stron, z wyłącznym wykorzystaniem jednego lub większej liczby środków porozumiewania się na odległość do chwili zawarcia umowy włącznie:
– preparatów kosmetycznych i toaletowych (PKWiU 20.42.1),
– komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (PKWiU 26),
– urządzeń elektrycznych (PKWiU 27),
– maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 28);
g) hurtowych i detalicznych części i akcesoriów do:
– pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKWiU 45.3),
– motocykli (PKWiU ex 45.4);
- świadczących usługi:
a) prawniczych,
b) w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,
c) jubilerskich,
d) ściągania długów, w tym faktoringu;
Podatnicy świadczący powyższe usługi lub dostarczający ww. towary mają obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny od przysłowiowej pierwszej zarobionej złotówki.
Sprawdź ranking programów księgowych
Czy proponowany limit jest zbyt niski?
Ministerstwo Finansów zapowiada podniesienie limitu przedmiotowego zwolnienia z VAT do kwoty 240 000 PLN wartości sprzedaży w roku już od 1 stycznia 2025 roku. Rynek mikro przedsiębiorców zareagował na proponowane zmiany dość chłodno. Warto wspomnieć, że obecnie obowiązujący limit 200 000 PLN przedmiotowego zwolnienia z VAT obowiązuje w niezmienionej wysokości od 2017 roku. Szacuje się, że skumulowana inflacja w latach 2017-2024 wyniesie nawet 50%, podczas gdy Ministerstwo Finansów proponuje podwyższenie limitu o jedyne 20%. Planowane zmiany nie pokryją więc wzrostu cen towarów i usług. W praktyce oznacza to, że wyższy limit nie spełni zakładanego celu zmiany tj. nie powiększy grona przedsiębiorców uprawnionych do zwolnienia przedmiotowego. Biorąc pod uwagę wartość skumulowanej inflacji w ostatnich latach, nowy limit powinien wynosić nie mniej niż 300 000 PLN.
Kto skorzysta na wyższym limicie zwolnienia podmiotowego?
Wyższy limit zwolnienia podmiotowego ucieszy głównie przedsiębiorców działających na rynku B2C na niewielką skalę (ang. business to customer), którzy świadczą usługi lub dostarczają towary, nieobjęte obowiązkowym opodatkowaniem podatkiem VAT na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W ich przypadku podatek od towarów i usług jest czynnikiem cenotwórczym – bezpośrednio wpływa na cenę, która może stanowić barierę zakupu dla nabywcy. Zgodnie z przewidywaniami przedsiębiorców, 20-procentowa podwyżka limitu zwolnienia podmiotowego z VAT nie wpłynie znacząco na sytuację na rynku B2B.
Podsumowanie
Wzrost limitu zwolnienia podmiotowego z podatku VAT to niewątpliwie ukłon w stronę przedsiębiorców. Ustawodawca, przy ustalaniu nowej kwoty, powinien jednak wziąć pod uwagę wartość skumulowanej inflacji w ostatnich latach tak, aby wprowadzana zmiana była realnym ułatwieniem dla przedsiębiorców wchodzących na rynek lub rozwijających prowadzoną przez siebie działalność, a nie jedynie iluzją.
Czy fakturowanie to dla Ciebie strata czasu?
Program Faktura.pl sprawi, że fakturowanie zajmie Ci mniej, niż 30 sekund. Przez pierwszy miesiąc darmowego korzystania z aplikacji zobaczysz, jak jej funkcje uproszczą Ci życie. Oto zalety korzystania z Faktura.pl:
✅ Automatyczne wystawianie faktur cyklicznych
✅ Wysyłka dokumentów z poziomu aplikacji
✅ Program zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur
✅ Możliwość księgowania swoich kosztów za pomocą kilku kliknięć
✅ Natychmiastowa płatność przy pomocy przycisku „Kliknij, aby opłacić fakturę” umieszczonego na dokumencie
✅ Funkcja magazynu z możliwością zintegrowania z Allegro
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Alarm podatkowy”