Powiedzieć, że rok 2022 był dla inwestorów szalony, to nic nie powiedzieć. W XXI wieku chyba jeszcze nigdy nie nałożyło się na siebie tylko negatywnych okoliczności o międzynarodowym charakterze, które miałyby negatywny wpływ na rynki inwestycyjne. Wojna w Ukrainie i związany z tym kryzys energetyczny, pandemia wywołująca przerwanie łańcuchów dostaw, problemy z produkcją elektroniki, szybko pogarszający się klimat, szalejące ceny surowców czy niewidziana od lat inflacja sprawiły, że w pierwszej połowie roku perspektywy inwestycyjne wyglądały fatalnie. Dopiero na jesień prognozy poprawiły się, a uczestnicy rynku zaczęli odbijać sobie straty.
Choć nadchodzący rok także borykał się będzie z powyższymi trudnościami, eksperci przewidują poprawienie się sytuacji inwestycyjnej. W tym artykule przedstawię, w jakie akcje spółek warto zainwestować w 2023 roku. Opieram się na raportach Domu Maklerskiego BOŚ oraz Biura Maklerskiego mBanku.
Branża IT
Tradycyjnie przegląd najciekawszych dla inwestorów spółek zaczynamy od szeroko rozumianej branży IT. Eksperci wskazują, że warto zainteresować się akcjami grupy AB – jednego z największych dystrybutorów IT i dostawców rozwiązań e-commerce w Europie. AB jest liderem rynku w naszym kraju oraz w całej Europie Środkowo-Wschodniej, współpracuje z ponad 16 tysiącami firm i osiąga ponad 13 mld zł obrotu. W skład działalności AB wchodzą rozwiązania chmurowe, VAD, wspomniane już e-commerce oraz dystrybucja sprzętu RTV, AGD i zabawek.
Nieco podobny profil posiada funkcjonująca od ponad 20 lat na rodzimym rynku firma ASBIS Poland. Spółka zajmuje się dystrybucją produktów IT oraz elektroniki użytkowej, jest wyłącznym polskim dystrybutorem marek Prestigio, Canyon i Perenio. W 2020 roku podmioty z grupy ASBIS osiągnęły sprzedaż na poziomie 2,4 mld USD.
W zakresie handlu internetowego warto jeszcze zwrócić uwagę na Shoper S.A., która w 2021 roku osiągnęła przychody na poziomie 80 mln złotych, a zysk netto wyniósł ponad 25 mln złotych. Spółka posiada 33 tys. klientów. Specjaliści za atrakcyjną inwestycję uważają także akcje Allegro. Polski gigant w ostatnim czasie rozszerza swoją działalność międzynarodową, a rozwijający się handel elektroniczny ma sprzyjać rozwojowi firmy.
Branża gier wideo
Mimo fatalnej prasy związanej z premierą i rozwojem Cyberpunka, eksperci uważają za atrakcyjne inwestowanie w akcje CD Projekt. W 2021 roku spółka osiągnęła zysk netto na poziomie ponad 200 mln złotych. W obecnym roku CD Projekt dalej przynosi zyski, choć mniejsze, i wypłaca dywidendę posiadaczom akcji.
Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na 11bit studios S.A., które w ostatnich latach bardzo się rozrosło i stworzyło lub wydało wiele interesujących tytułów. W 2021 roku spółka osiągnęła prawie 30 mln złotych zysku netto oraz 15 mln zysku netto w pierwszym półroczu tego roku. Aktywa finansowe firmy szacowane są na ponad 100 mln złotych.
Wśród wschodzących gwiazd rodzimego gamedevu wskazuje się także odpowiedzialne za realistyczne symulatory Big Cheese Studio (12 mln zysku netto w 2021 roku) oraz specjalizujące się w gatunku survival simulation/base building studio Creepy Jar (w pierwszej połowie 2021 roku zysk netto w wysokości 12 mln złotych).
Polskie spółki gamingowe uważane są za atrakcyjne, ponieważ zyskują na słabym złotym. Ponosząc największe koszty w złotówkach, jednocześnie osiągają wpływy w walutach obcych (USD, EUR).
Handel żywnością, częściami samochodowymi i odzieżą
Eurocash to największe polskie przedsiębiorstwo zajmujące się dystrybucją szybko zbywalnych produktów, takich jak jedzenie, alkohol, wyroby tytoniowe oraz chemia gospodarcza. Spółka wypracowała skuteczny model wspierania mniejszych sklepów w konkurencji z hipermarketami, pomaga im także marketingowo. Eurocash w 2021 roku osiągnęło przychód na poziomie 26 mld złotych i choć netto wykazało stratę, to wypłaciło dywidendę w łącznej wysokości ponad 76 mln złotych.
Inter Cars to najważniejsze przedsiębiorstwo w Europie Środkowo-Wschodniej, które zajmuje się importem oraz dystrybucją części zamiennych do samochodów osobowych i pojazdów użytkowych (ciężarówki, dostawczaki, motocykle i łodzie). Firma przez wiele lat rozwijała się wyłącznie w relacjach B2B, ale od kilku lat kieruje swoją ofertę także to konsumentów. W 2021 roku zysk netto Inter Cars wyniósł niemal 700 mln złotych.
Polska może poszczycić się także jedną z największych firm odzieżowych w tej części Europy. LPP zarządza pięcioma znanymi markami – Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Spółka prowadzi ponad 2000 sklepów na terenie całego świata i zatrudnia ponad 24 000 pracowników. W 2021 roku grupa LPP osiągnęła 14 mld złotych przychodu i ponad 950 mln złotych zysku netto.
Bankowość
Wśród atrakcyjnych podmiotów w zakresie inwestycji eksperci wskazują także banki. Jako faworyta podaje się tutaj Bank Millennium, który działa na wszystkich segmentach rynku, posiada sieć dobrze prosperujących spółek zależnych oraz placówek w całej Polsce, a także zadowalające zaplecze cyfrowe. Cały sektor bankowy zmaga się z odbudowywaniem swojej działalności po okresie pandemicznym, dlatego Grupa Kapitałowa Banku Millennium w 2021 r. poniosła na poziomie skonsolidowanym stratę netto w wysokości 1,3 mld złotych, ale już wynik operacyjny przed kosztami rezerw to prawie 2 mld złotych na plusie.
Wśród propozycji inwestycyjnych pojawia się także Santander Bank Polska. To największy bank z kapitałem prywatnym w Polsce i jednocześnie jedna z największych grup finansowych. Podobnie jak Millennium, Santander działa na wszystkich segmentach rynku i posiada bardzo rozbudowaną sieć oddziałów i placówek partnerskich. W 2021 r. Santander Bank osiągnął zysk na poziomie 915 mln złotych, a cała grupa kapitałowa – 1,11 mld złotych.
Branża budowlana
Mimo zastoju w branży budowlanej, analitycy wskazują MIRBUD S.A. jako perspektywiczną inwestycję. To firma prowadząca prace w charakterze generalnego wykonawcy na wszystkich obszarach rynku, w tym w segmencie przemysłowym, użyteczności publicznej, mieszkaniowym oraz drogowym. Grupa kapitałowa MIRBUD osiągnęła w 2021 roku zysk netto w wysokości 128 mln złotych (niemal 70 mln złotych więcej niż rok wcześniej).
Paliwa i energia
Zdecydowanym faworytem inwestorów w segmencie energetycznym jest PKN Orlen – polska spółka działająca na rynku paliw, gazownictwa, energii, petrochemii czy nawozów sztucznych, ale także na rynku prasowym i naftowym. Przedsiębiorstwo posiada 7 rafinerii, ponad 3000 stacji benzynowych w 5 krajach i ponad 2300 punktów gastronomicznych. W 2021 roku grupa Orlen osiągnęła zysk netto na poziomie 11 mld złotych (w 2020 roku były to niecałe 3 mld złotych).
Fachowcy zalecają także zwrócić uwagę na CEZ POLSKA – rodzimą odnogę czeskiego koncernu energetycznego CEZ. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją oraz dystrybucją energii elektrycznej i ciepła, obrotem energią oraz wydobyciem węgla. Grupa CEZ w trzecim kwartale 2022 roku zanotowała zysk netto na poziomie 18 mld złotych.
Branża medyczna
Bardzo ciekawie prezentuje się w nadchodzącym roku szeroko rozumiana branża medyczna. W tym zakresie warto zwrócić uwagę na Selvitę. To jedna z największych europejskich firm typu CRO, która prowadzi badania nad lekami oraz pośredniczy w ich bezpiecznym testowaniu w ramach badań klinicznych. Przedsiębiorstwo do badań wykorzystuje m.in. sztuczną inteligencję, opracowuje testy oraz wspiera rozwój branży na poziomie chemicznym i analitycznym. W 2021 roku grupa kapitałowa Selvita odnotowała zysk netto w wysokości ponad 18 mln złotych.
Atrakcyjną opcją inwestycyjną może być także Voxel S.A. To sieć specjalistycznych centrów diagnostycznych, które zajmują się przede wszystkim radiologią i medycyną nuklearną. Placówki oferują nie tylko diagnostykę obrazową, ale także kompleksowe usługi związane z wykorzystywaniem nowych technologii w medycynie. W trzech pierwszych kwartałach 2022 roku spółka notuje zysk netto w wysokości ponad 33 mln złotych.
Szerokim zakresem działalności może poszczycić się grupa Synektik, która dostarcza wiodące rozwiązania informatyczne na rynku medycznym oraz wspiera placówki medyczne w zakresie nowych technologii, koncentrując się na radiologii, onkologii, kardiologii i neurologii. Spółka jest wyłącznym dystrybutorem systemów robotycznych da Vinci na obszarze Polski, Czech i Słowacji. W 2021 roku grupa Synektik o niemal 30% zwiększyła swój zysk netto, który wyniósł prawie 11 mln złotych.
Odszkodowania i windykacja
Zdaniem analityków warto zainteresować się Grupą Kapitałową VOTUM, która za pośrednictwem wyspecjalizowanych podmiotów zajmuje się głównie dochodzeniem roszczeń z tytułu naprawienia szkody, a także z umów kredytów bankowych indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej. VOTUM zajmuje się także szeregiem innych działalności, takich jak fotowoltaika i szeroko rozumiany rynek odnawialnych źródeł energii. Grupa kapitałowa w 2021 roku wypracowała zysk netto w wysokości ponad 10 mln złotych.
Na rynkowym szczycie dalej utrzymuje się także grupa KRUK, która działa obecnie w siedmiu europejskich krajach. Przedsiębiorstwo zajmuje się przede wszystkim zarządzaniem wierzytelnościami, w tym zwłaszcza ich windykacją. W skład grupy wchodzą m.in. towarzystwo funduszy inwestycyjnych, kancelaria prawna i biuro informacji gospodarczej. W 2021 roku zysk netto grupy wyniósł prawie 700 mln złotych.
Przemysł
W szeroko rozumianej branży przemysłowej analitycy zdecydowanie stawiają na Grupę Kapitałową Kęty. To przedsiębiorstwo o globalnym zasięgu, które współpracuje z przedsiębiorcami z około 60 krajów. Firma zajmuje się przede wszystkim dostawą profili i komponentów aluminiowych oraz systemów aluminiowych dla budownictwa, jest także liderem w produkcji materiałów opakowaniowych i folii polipropylenowych. Grupa Kęty w 2021 roku osiągnęła przychód netto wynoszący ponad 4,5 mld złotych oraz zysk netto na poziomie 595 mln złotych.
Podsumowanie
Inwestowanie w akcje spółek notowanych na giełdzie zawsze obarczone jest ryzykiem, zwłaszcza w czasach, gdy rynkiem chwieją nagłe wydarzenia o nieprzewidywalnych skutkach. Analitycy wskazują, że najtrudniejszy okres związany z pandemią mamy w zasadzie za sobą, a najwięksi gracze w swoich branżach kolejny rok odnotowują większe (czasami nawet dwukrotnie) zyski netto. Zakup akcji grup kapitałowych o ugruntowanej pozycji na rynku nie wydaje się złym pomysłem na ulokowanie kapitału, zwłaszcza że większość z opisywanych w artykule przedsiębiorstw wypłaca swoim akcjonariuszom regularne dywidendy.
Artykuł ma charakter informacyjny. Nie jest poradą finansową
Czytaj także: