Kiedyś portale społecznościowe kojarzyły nam się ze zdjęciami ze studniówek z obowiązkowym dzióbkiem, memów oraz ze zdjęciami bobasów w głąbach kapusty i zwiewnych kostiumach. Jednak od tych czasów sporo się zmieniło. W badaniu Sprout Social aż 89% respondentów przyznało, że dokonuje zakupów produktów marek, które śledzi na portalach społecznościowych. Badanie wykazało również, że marketingowcy nie wykorzystują w pełni potencjału danych mediów społecznościowych. Dlatego najwyższy czas to zmienić i zacząć traktować profile firmowe, jako cenne narzędzia zwiększające sprzedaż oraz wspierające rozpoznawalność marki. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz o krok bliżej do osiągnięcia tego celu!
Czym są media społecznościowe?
Krystyna Polańska definiuje pojęcie mediów społecznościowych, jako formę przekazu informacji następującą za pośrednictwem stron bądź aplikacji działających w sieci internetowej, w ramach społeczności tworzonych poprzez użytkowników tych serwisów. Kiedyś portale social media najczęściej przybierały formę stron internetowych, natomiast obecnie są to funkcjonalne aplikacje, które doskonale sprawdzają się na urządzeniach mobilnych. Główną misją każdego serwisu społecznościowego jest umożliwianie wzajemnych kontaktów jego użytkowników z uwzględnieniem przynależności do danej grupy utworzonej na bazie wspólnych zainteresowań, pochodzenia, zawodu, czy płci. Mają na celu stworzenie przestrzeni do podtrzymywania danych więzi i wymiany informacji w formie wizualnej, tekstowej lub audiowizualnej. Za pośrednictwem portali społecznościowych, użytkownicy tworzą swoje profile i kreują swój wizerunek i aktywnie uczestniczą w wybranej przez siebie grupie społecznej. Chociaż to ich podstawowe funkcje, to na tym nie kończą się możliwości oferowane przez media społecznościowe. Ich dynamiczny rozwój i ogromna popularność sprawiły, że poszczególne serwisy są nieustannie modyfikowane i wzbogacane o nowe funkcjonalności, przez co stały się potężnym narzędziem marketingowym, czy to dla poszczególnych osób, czy dla całych firm.
Jakie są najważniejsze funkcje mediów społecznościowych z punktu widzenia przedsiębiorcy?
Do najważniejszych funkcji mediów społecznościowych z punktu widzenia przedsiębiorcy można zaliczyć:
- możliwość nawiązania kontaktu z potencjalnymi klientami i zleceniodawcami,
- możliwość wymiany informacji i podtrzymywania więzi pomiędzy członkami danej społeczności potencjalnych klientów, współpracowników, zleceniodawców i partnerów biznesowych,
- kreowanie profesjonalnego wizerunku firmy lub eksperta oraz rozpoznawalności marki,
- możliwość zaprezentowania danej osoby, przedsiębiorstwa, bądź produktu poprzez stworzenie profilu zawierającego informacje na dany temat oraz regularne publikacje.
- budowanie relacji z potencjalnymi klientami poprzez publikacje, udostępnianie, ocenianie, reagowanie oraz komentowanie treści publikowanych przez użytkowników,
- bezpośrednie zwiększenie sprzedaży, dzięki funkcjom typu Marketplace,
- promowanie marki, usług i produktów poprzez reklamy płatne i darmowe,
- analizowanie dotychczasowych działań marketingowych,
- wgląd w działania prowadzone przez konkurencję oraz potencjalnych partnerów biznesowych,
- możliwość błyskawicznego reagowania na ewentualne niepochlebne opinie na temat produktów lub działań firmy.
Jakie są modele prowadzenia firmowych profili społecznościowych?
Zanim stworzysz profil przedstawiający swoją firmę, produkt lub usługę, którą oferujesz, powinieneś zastanowić się, jaki jest twój cel przyświecający tej obecności w sieci, a następnie zidentyfikować serwis, który będzie najlepszym narzędziem do jego osiągnięcia. Niezwykle ważna jest w tym przypadku także umiejętna analiza charakterystyki obecnej i potencjalnej grupy odbiorczej, ponieważ te dane umożliwiają dostosowanie sposobu funkcjonowania w danym serwisie do oczekiwań swojej klienteli. Dla ułatwienia tego zadania przedstawiamy najpopularniejsze modele wykorzystania mediów społecznościowych w celach biznesowych.
Modele wykorzystania mediów społecznościowych w biznesie
Model PR
Model PR to podstawowy i najpowszechniejszy typ wykorzystania mediów społecznościowych dla celów biznesowych. W tym wariancie mniej liczy się odbiorca, a bardziej to, jak chcesz zaprezentować swoją markę, firmę, czy produkt. Komunikacja z potencjalnym klientem jest w tym przypadku jednostronna i bardziej służy celom reklamowym, niż sprzyja budowaniu relacji.
Model kreowania relacji z klientem
W opozycji do modelu PR stoi strategia mająca na celu kreowanie relacji z klientem. Ta strategia, poza suchymi faktami na temat firmy i usługi, angażuje odbiorców, sprzyja zacieśnianiu kontaktów, budowaniu relacji i prowadzeniu otwartego dialogu z klientelą. Model kreowania relacji z klientem bazuje na aktywizacji użytkowników, która jest sposobem na upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu – budowanie rozpoznawalności marki wśród konkretnych użytkowników, oraz wzrost popularności profilu za sprawą ruchu na stronie. Jak w tym modelu marketingowcy zachęcają użytkowników do udziału? To dziecinnie proste i na pewno nie raz się z tym spotkałeś. Chodzi o wszelkiego typu ankiety, pytania w postach oraz konkursy i rozdania.
Model profesjonalny
Model profesjonalny upodobali sobie szczególnie freelancerzy i konsultanci branżowi. Kluczem do sukcesu w tej kwestii jest tworzenie autorskich i specjalistycznych publikacji mających na celu z jednej strony, przekazanie tajników jakiejś dziedziny lub konkretnego zagadnienia, a z drugiej, kreowanie eksperckiego wizerunku. Publikacje tego typu dotyczą najczęściej wąskich i konkretnych zagadnień branżowych lub opowiadają o powszechnych sytuacji, z którymi zmagają się użytkownicy.
Model sprzedażowy
Funkcja sprzedaży za pośrednictwem mediów społecznościowych w ostatnim czasie nabrała sporej popularności za sprawą wewnętrznych funkcjonalności portali, takich jak marketplace. Jednak to nie jedyny czynnik sprzyjający sprzedaży usług lub produktów w social media. Poza tym serwisy społecznościowe oferują także możliwość płatnej promocji, a w gestii przedsiębiorcy natomiast leży sprowokowanie klientów do odwiedzenia ich strony, na przykład dzięki wewnętrznemu linkowaniu.
Jakie media społecznościowe są obecnie najpopularniejsze w sferze biznesu?
Serwisy i aplikacje przychodzą i odchodzą. Kiedyś popularne Snapchat, czy WhatsApp obecnie powoli odchodzą do lamusa. Jest jednak kilku pewniaków, którzy swoją pozycję utrzymują od ładnych kilku lat.
Ten portal społecznościowy zna chyba każdy. Jednak to, co kiedyś było przestrzenią do zawierania prywatnych znajomości i szpiegowania starych znajomych, obecnie jest niezwykle potężną machiną marketingową. Kiedyś najważniejsze informacje o firmie czerpaliśmy z firmowych stron internetowych, a teraz skarbnicą wiedzy na temat marki i miejscem, gdzie kreują się nasze opinie na jej temat, jest Facebook. Dlatego niezależnie od tego, w jakiej branży się obracasz, co sprzedajesz, ani na jaką skalę, profil tam to podstawa! Firmowy profil na Facebooku pozwoli ci wspierać rozpoznawalność marki, trafiać do określonej grupy odbiorców, promować i analizować swoje działania marketingowe, zacieśniać relacje z klientami i w końcu, sprzedawać swoje produkty i usługi. Jest to więc nieocenione rozwiązanie typu „wszystko w jednym”.
Instagram z roku na rok rośnie w siłę. Użytkownicy uwielbiają go za elegancję, przejrzystość i znikomy wysiłek przy korzystaniu z jego uroków. Z uwagi na jego specyfikę i zdecydowane skupienie na funkcjach wizualnych, najlepiej nadaje się do promowania produktów oraz marek, które łatwo pokazać. IG upodobali sobie specjaliści z wielu branży, ponieważ ten serwis umożliwia szybkie zaprezentowanie rezultatów najnowszych działań i tym samym wspieranie wizerunku, jako specjalisty, na przykład poprzez publikację zdjęć świeżo wykonanych tatuaży, makijaży, czy witraży, a także informowanie o nowych wydarzeniach, produktach i usługach w formie fotografii lub video.
LinkedIn to miejsce dla specjalistów wszystkich branży. To portal, który wspiera kontakty między ekspertami wszelakich dziedzin i jest prawdziwą mekką dla wolnych strzelców. Za jego pośrednictwem użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami z pracy, poszukują kandydatów lub pracy, a także organizują własne spotkania networkingowe. Posiadanie profilu na LinkedIn to niemalże obowiązek każdego programisty, marketologa, tłumacza, czy projektanta.
TikTok
Mimo że TikTok, na początku swojego istnienia nie był traktowany zbyt poważnie z uwagi na niezbyt wymagające treści, to obecnie każdy przedsiębiorca, chcący trafić do młodych odbiorców, mieć go musi. Na tej platformie liczy się dynamika publikacji oraz reagowanie na najnowsze trendy, ale nagrodą za cierpliwość i zaangażowanie jest błyskawiczne trafienie do ogromnej rzeszy odbiorców. Wszystko za sprawą algorytmu TikToka, który jest znacznie łaskawszy dla nowych użytkowników, niż w przypadku FB, czy IG.
Czy każde przedsiębiorstwo powinno być obecne w mediach społecznościowych?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jeśli chcesz nie tylko utrzymać zainteresowanie nowych odbiorców, ale też zyskiwać nowych, to musisz pomyśleć o obecności swojej firmy w mediach społecznościowych. Założenie i prowadzenie profilu firmowego w serwisach tego typu oferuje możliwości marketingowe, sprzedażowe i wizerunkowe. To bardzo prosty i szybki sposób na wypromowanie firmy w Internecie, kanał do udostępniania informacji na temat prowadzonej działalności, aktualizowania danych na temat asortymentu i dla zaistnienia w świadomości odbiorców. Media społecznościowe to doskonałe miejsce, by nawiązać z nimi bezpośredni kontakt z klientami, odpowiadać na ich pytania i wątpliwości oraz zachęcać do skorzystania z oferty. Co więcej, analizując swoich odbiorców, możesz dostosować do nich swoje działania profesjonalne i marketingowe. Na serwisach tego typu ludzie dzielą się swoimi zainteresowaniami, potrzebami i preferencjami, co może być cennymi koordynatami dla każdej firmy. Podsumowując, profil firmowy w serwisach społecznościowych jest niezbędny, jednak nie musisz od razu podbijać każdej platformy. Lepiej, jeśli wybierzesz ją na podstawie swoich możliwości, profilu biznesowego i celów.
Pierwsze kroki w stworzeniu firmowego profilu w mediach społecznościowych
Cel
Na początek musisz określić cel dla danego profilu i na tej podstawie tworzyć swoją strategię marketingową. Nie obawiaj się, to nie takie skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy, że zastanowisz się, co chcesz osiągnąć dzięki swojemu profilowych w najbliższym czasie oraz w dłuższej perspektywie, jaka jest twoja grupa docelowa i jak ocenisz swoje możliwości pod względem tworzenia treści do publikacji.
Wybór platformy
Facebook, LinkedIn, Instagram, TikTok i Twitter to tylko najpopularniejsze platformy społecznościowe. Każda z nich ma inną specyfikę i cel, a prowadzenie profili na nich wymaga nakładu pracy i pieniędzy. Dlatego wybór platformy powinieneś uzależnić od swoich oczekiwań. Jeśli chcesz budować swój wizerunek jako profesjonalisty w branży, to na pewno docenisz zalety LinkedIn lub Instagrama. Jeżeli natomiast zależy ci na promocji firmy, to na pewno przyda ci się profil na Facebooku, IG lub TikToku. Możesz wybrać jeden lub kilka serwisów społecznościowych, ale ważne, by publikowane na nich treści ze sobą współgrały.
Przydatne narzędzia
Oto trzy najpopularniejsze i najprostsze narzędzia przydatne w tworzeniu treści na social media:
- Canva – narzędzie do tworzenia wszelkiego typu treści wizualnych. Na platformie znajdziesz setki szablonów postów, prezentacji i banerów reklamowych.
- Creator Studio – narzędzie do planowania publikacji postów na Facebooku i na Instagramie.
- Bitly – narzędzie do skracania linków, przydatne w publikacjach.
Chcąc zaistnieć w social media, musisz działać w sposób zorganizowany, przemyślany i konsekwentny. Dla ułatwienia tego zadania przygotowaliśmy dla ciebie kilka uniwersalnych zasad prowadzenia profili w mediach społecznościowych.
Złote zasady prowadzenia profili firmowych w mediach społecznościowych
Bądź konsekwentny
Konsekwencja to klucz do sukcesu w mediach społecznościowych. Nie zrażaj się początkowymi niepowodzeniami, czy brakiem odzewu ze strony odbiorców, ale publikuj, analizuj wyniki i znowu publikuj.
Poznaj swoją publiczność
Dostosowanie treści do odbiorcy to najkrótsza droga do satysfakcjonujących rezultatów. Informacje na ich temat uzyskasz, dzięki takim narzędziom, jak Google, lub Facebook Analytics.
Zadbaj o swój wygląd
Nie ma co ukrywać, przeciwnie do sensu przysłowia, często sądzimy po okładce, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Dlatego niezależnie od branży i wielkości twojej firmy, pamiętaj, że wszystkie treści udostępniane w mediach społecznościowych powinny wyglądać prosto, ale nowocześnie.
Angażuj swoją publiczność
Zaangażowanie publiczności bezpośrednio wpływa na popularność w mediach społecznościowych, a co za tym idzie, dotarcie do szerszej grupy odbiorców, oraz budowanie relacji z dotychczasowymi. Daj im więc poczuć, że ich zdanie się liczy – pytaj, organizuj konkursy i publikuj ankiety.
Trzymaj rękę na pulsie
W dzisiejszych czasach najważniejszy jest czas reakcji. Odpowiadaj więc na aktualne trendy, odnoś się do najnowszych wiadomości, żartów czy memów. Użytkownicy to uwielbiają!
Na dziś to wszystko. Mamy nadzieję, że uzbrojony w tę wiedzę, śmiało ruszysz na podbój mediów społecznościowych. Powodzenia!