Od 1 września 2023 roku otrzymanie zaliczki nie będzie oznaczało konieczności wystawienia faktur zaliczkowych! Niestety, nie we wszystkich przypadkach. Przedsiębiorco! Sprawdź, kiedy nie będziesz musiał wystawiać dodatkowych dokumentów!
Teraz: Przedpłata = faktura zaliczkowa
Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19a ust 8 ustawy o VAT). Co do zasady, generuje to także obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej (art. 106b ust 4 ustawy o VAT). Wyjątkiem od tej reguły jest m.in. dokonywanie sprzedaży na odległość towarów importowanych o wartości rzeczywistej nieprzekraczającej 150 EUR za pomocą platform handlowych, czy dostawy energii elektrycznej oraz świadczenie usług najmu, dzierżawy, leasingu i pokrewnych a także usług ochrony osób lub mienia. Otrzymanie przedpłaty na poczet dokonywania powyższych czynności nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT, a co za tym idzie, nie zobowiązuje podatnika do wystawienia faktury zaliczkowej. Faktura zaliczkowa, oprócz elementów charakterystycznych dla faktur dokumentujących wykonanie usługi lub dostawę towarów wskazanych w art. 106e ustawy o VAT, powinna zawierać otrzymaną kwotę zapłaty oraz dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności:
- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
- ilość zamówionych towarów,
- wartość zamówionych towarów lub usług bez kwoty podatku,
- stawki podatku,
- kwoty podatku,
- wartość zamówienia lub umowy z uwzględnieniem kwoty podatku.
W przypadku, gdy kwota wpłaconej zaliczki obejmowała całą wartość zamówienia, podatnik nie ma obowiązku wystawienia faktury rozliczeniowej po dostarczeniu towarów lub wykonaniu usługi (tzw. zaliczka 100%). W przeciwnym razie, podatnik powinien wystawić tzw. fakturę rozliczeniową do wcześniej wystawionych faktur dokumentujących otrzymane zaliczki (art. 106f ust 3 i 4 ustawy o VAT), po wykonaniu usługi lub dostawie towarów. W fakturze rozliczeniowej, należy dokonać pomniejszenia sumy wartości towarów lub usług o wartość wcześniej otrzymanych częściowych zapłat. Analogicznie, należy pomniejszyć kwotę podatku VAT wykazaną na fakturze rozliczeniowej o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach zaliczkowych. Faktura rozliczeniowa musi również zawierać numery wszystkich faktur zaliczkowych wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (art. 106f ust 4 ustawy o VAT). Co do zasady, przedsiębiorca ma obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.
Mniej papierologii już od 1 września!
Ustawa z dnia 16 czerwca o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw dodaje do art. 106b ustawy o VAT dwa nowe ustępy – 1a i 1b. Zgodnie z nowowprowadzanym ust. 1a, od 1 września 2023 roku podatnik nie jest zobowiązany do wystawienia faktury zaliczkowej, jeżeli całość lub część zapłaty otrzymał w tym samym miesiącu, w którym dokonał czynności, na poczet których otrzymał całość lub część tej zapłaty. Powyższy przepis nie będzie miał zastosowania w przypadkach, dla których terminy wystawienia faktury określone są w art. 106i ust. 3–8, tj. :
- wykonywanie usług budowlano-montażowych,
- dostawa książek drukowanych (CN ex 4901 10 00, 4901 91 00, ex 4901 99 00 i 4903 00 00) – z wyłączeniem map i ulotek – oraz gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (CN 4902), z wyjątkiem sprzedaży na odległość towarów importowanych w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej równowartości 150 EUR przy użyciu interfejsu elektronicznego,
- druk książek (CN ex 4901 10 00, 4901 91 00, ex 4901 99 00 i 4903 00 00) – z wyłączeniem map i ulotek – oraz gazet, czasopism i magazynów (CN 4902), z wyjątkiem czynności stanowiących import usług;
- dostawa energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
- świadczenie usług (niestanowiących importu usług w rozumieniu art. 28b ustawy o VAT):
- telekomunikacyjnych,
- związanych z handlem, uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągów,
- związanych z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków,
- związanych ze zbieraniem, obróbką, przetwarzaniem i usuwaniem odpadów (poz. 27-37 załącznika nr 3 do ustawy o VAT)
- związanych z zamiataniem śmieci i usuwaniem śniegu,
- sanitarnych (PKWIU 81.29.13.0),
- najmu, dzierżawy, leasingu i usług o podobnym charakterze,
- ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
- stałej obsługi prawnej i biurowej,
- dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
- obrót opakowaniami zwrotnymi,
- dokonywanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
- wystawienie faktury zaliczkowej do 60. dnia przed otrzymaniem całości lub części zapłaty.
Z wyłączeniem powyższych przypadków, jeśli przedsiębiorca otrzyma zaliczkę na poczet dostawy towarów lub świadczenia usług w tym samym miesiącu, w którym dokona tej czynności, począwszy od 1 września 2023 roku nie będzie zobligowany do wystawienia faktury zaliczkowej dokumentującej otrzymaną zapłatę. Podatnik będzie zobowiązany jedynie do wystawienia faktury po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi, która udokumentuje dokonaną transakcję.
Ułatwienie obarczone nowymi obowiązkami!
Niewystawienie faktury dokumentującej otrzymanie zapłaty przed wykonaniem czynności będzie wymagało od podatnika umieszczenia dodatkowych danych na fakturze wystawianej po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi. Ustawa z dnia 16 czerwca , wprowadza do art. 106e ustęp 1a, który w praktyce oznacza, że w sytuacji niewystawienia faktury zaliczkowej w związku z otrzymaniem zapłaty w tym samym miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów lub świadczenia usług, na fakturze dokumentującej tę transakcję należy umieścić dodatkowy element – datę otrzymania zapłaty. Podatnik nie będzie miał takiego obowiązku jeśli data otrzymania zapłaty będzie zbieżna z datą wystawienia faktury.
Czy fakturowanie to dla Ciebie strata czasu?
Program Faktura.pl sprawi, że fakturowanie zajmie Ci mniej, niż 30 sekund. Przez pierwszy miesiąc darmowego korzystania z aplikacji zobaczysz, jak jej funkcje uproszczą Ci życie. Oto zalety korzystania z Faktura.pl:
✅ Automatyczne wystawianie faktur cyklicznych
✅ Wysyłka dokumentów z poziomu aplikacji
✅ Program zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur
✅ Możliwość księgowania swoich kosztów za pomocą kilku kliknięć
✅ Natychmiastowa płatność przy pomocy przycisku „Kliknij, aby opłacić fakturę” umieszczonego na dokumencie
✅ Funkcja magazynu z możliwością zintegrowania z Allegro
Podsumowanie
Brak obowiązku wystawiania faktur zaliczkowych, w sytuacji gdy przedpłata i dostawa towarów lub wykonanie usługi miały miejsce w tym samym miesiącu, to pozytywna zmiana dla przedsiębiorców. Przepisy w dotychczasowym brzmieniu nie pozwalały na takie dokumentowanie powyższych transakcji, jednakże organy podatkowe w wielu przypadkach go nie kwestionowały. Nie powodowało one bowiem uszczuplenia należności publicznoprawnych. Jednakże, należy pamiętać, że faktura potwierdzająca otrzymanie zaliczki i wykonanie czynności, których otrzymana zaliczka dotyczy w tym samym miesiącu, powinna zawierać dodatkowe elementy względem faktury dokumentującej dostarczenie towarów lub wykonanie usługi.