A w co warto inwestować w 2024 roku? Dowiesz się z artykułu, który znajdziesz TUTAJ
Najwyższa od przeszło dwudziestu czterech lat inflacja nie zachęca do podejmowania pochopnych decyzji i inwestowania. Jednak jeśli myślisz, że najlepszym rozwiązaniem obecnie jest przechowywanie oszczędności pod materacem w nadziei na lepsze czasy, to jesteś w błędzie. Inflacja sprawia, że twoje zaoszczędzone pieniądze z każdym dniem tracą na wartości. Dziś nie kupisz już za nie tego, co mógłbyś jeszcze kilka miesięcy temu. Co zatem zrobić? Możesz zainwestować oszczędności i spróbować zminimalizować swoje straty. W co najlepiej inwestować w 2023 roku?
Inwestowanie w czasach inflacji – w co najlepiej inwestować w 2023 roku
Zastanawiasz się pewnie, czy aby na pewno inwestycje w obliczu rozgrywającej się tuż przy naszych granicach wojny oraz wciąż nie zwalniającej inflacji to dobry pomysł. Naturalnie w takiej niestabilnej sytuacji ekonomicznej i społecznej instynktownie ograniczamy wydatki, obmyślamy plany awaryjne i przeliczamy oszczędności. Jednak gromadzenie pieniędzy na koncie w czasach inflacji, to nie najlepszy pomysł. Dlaczego? Ponieważ inflacja sprawia, że twoje pieniądze tracą na wartości. I to bardzo szybko. Kiedyś za trzydzieści tysięcy, za które kiedyś mógłbyś wyremontować całe mieszkanie i może zostałoby ci coś na tę piękną kanapę, o której marzysz już od dłuższego czasu. A co za nie kupisz teraz? Może uda ci się wymienić instalację łazienkową lub sprawić sobie nowe meble kuchenne. Co zrobić w takiej sytuacji? Możesz je zainwestować. A teraz pozwól, że przedstawię ci kilka możliwości.
Sytuacja ekonomiczna a inwestycje
Niestabilna sytuacja ekonomiczno-polityczna, w jakiej znajduje się nie tylko Polska, ale i cały świat, wpływa na rynek inwestycji. Czasy pandemii i chwilowe zamrożenie gospodarki spowodowały niebagatelne zawirowania w świecie finansów oraz na światowych giełdach papierów wartościowych. Pod koniec 2021 roku, gdy wydawało się, że świat powoli wychodzi na prostą, przyszło nam się zmierzyć z pierwszymi masowymi podwyżkami cen. Inflacja powoli rosła także na początku 2022 roku, jednak prawdziwego skoku przyszło nam doświadczyć w drugim kwartale, kiedy to tuż przy naszej granicy wybuchła wojna. Kłopoty na wschodzie także przyczyniły się do niestabilności na światowych giełdach oraz w umysłach ludzi, którzy masowo wypłacali swoje oszczędności. W czerwcu tego roku inflacja w Polsce wyniosła aż 13,9% co daje wynik najwyższy od 1998 roku. Co to oznacza w praktyce? Wysoka inflacja oznacza zawyżone ceny wszystkich najpotrzebniejszych artykułów, takich jak żywność, paliwo, oraz usługi. Wiąże się także ze wzrostem stóp procentowych kredytów hipotecznych. Sytuacja ekonomiczna może ulec zmianie niemal w mgnieniu oka. Wartość złotego jednego to maleje, to rośnie, co z jednej strony sprawia, że nasze oszczędności stają się mniej wartościowe. Jednakże z drugiej stwarza to pewne możliwości zarobienia.
Jak inflacja wpływa na wartość aktywów?
Wpływ inflacji na gospodarkę i wartość aktywów może być nieprzewidywalny, jednak zazwyczaj inflacja jest najbardziej szkodliwa dla wartości dłużnych papierów wartościowych o stałym oprocentowaniu, ponieważ dewaluuje zarówno płatności odsetkowe, jak i spłatę kapitału. Jeśli stopa inflacji przewyższa stopę procentową po uwzględnieniu korekty o inflację, kredytodawcy w rzeczywistości tracą środki. Dlatego właśnie inwestorzy czasami koncentrują się na rzeczywistej stopie procentowej, otrzymywanej przez odjęcie stopy inflacji od nominalnej stopy procentowej. Długoterminowe zadłużenie o stałej stopie procentowej jest bardziej narażone na oddziaływanie inflacji niż zadłużenie krótkoterminowe, ponieważ jego wpływ na wartość przyszłych spłat jest odpowiednio większy i narasta w czasie. W warunkach inflacji najlepiej sprawdzają się aktywa, które mogą przynosić więcej gotówki lub zwiększać swoją wartość wraz z jej wzrostem. Dobrym przykładem są nieruchomości pod wynajem podlegające okresowym podwyżkom czynszu lub infrastruktura energetyczna, w której stawki opłat są uzależnione od poziomu cen.
Jak ochronić pieniądze przed skutkami inflacji?
Główną rekomendacją, którą wskazuje większość specjalistów, by ochronić swoje pieniądze przed zgubnymi skutkami inflacji, jest dywersyfikacja swojego portfela inwestycyjnego. W niepewnych czasach nie warto stawiać wszystkiego na jedną kartę. Dlatego nie inwestuj wszystkiego w jeden pomysł lub akcje danej spółki i na pewno nie decyduj się na ulokowanie całości środków w jednym miejscu. Najbezpieczniejszym wyjściem z sytuacji inwestowanie części swoich środków w wielu inwestycjach, na przykład odrobiny w waluty, nieco w obligacje Skarbu Państwa i reszty w surowce. Po początkowym okresie, w którym nastąpiła fala ogólnej paniki z nagłymi zmianami zmiennych w tym wzrostem ceny złota, która osiągnęła mało pożądany poziom, nastąpiła poprawa sytuacji. Dywersyfikacja portfela to skuteczna i ograniczająca straty strategia. Dobry portfel inwestycyjny powinien zawierać papiery wartościowe z różnych kategorii, aby ryzyko kredytowe i stopy procentowej było zabezpieczane. To pozwala inwestorom na aktywność, utrzymanie dynamicznego podejścia, ale unikanie niepowodzeń wynikających z dużej zmienności sytuacji. Trwający obecnie okres intensywnej inflacji z gwałtownym tempem podwyżek cen połączonym z niewielkim wzrostem gospodarczym, doprowadził do opracowania pewnych strategii mających na celu ochronę przed ewentualnymi niepewnościami. Ze względu na swój potencjał wzrostu, akcje są dobrym długoterminowym zabezpieczeniem przed inflacją, zwłaszcza jeśli skoncentrujemy się na spółkach, które charakteryzują się rosnącą siłą nabywczą oraz stabilną i perspektywiczną sytuacją. Takie firmy są w stanie kontrolować koszty, aby utrzymać marże zysku na niskim poziomie lub przenosić podwyżki cen w związku z dużym popytem na swoje produkty. Warto skupić się na spółkach związanych z technologiami finansowymi, do których należą sektory biotechnologiczny, technologii finansowej, przetwarzania w chmurze czy płatności online, a także firm działających w sferze ekologii, paliwa oraz surowców naturalnych. Dobrym rozwiązaniem dla osób chcących zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe przy niewielkim ryzyku straty są obligacje skarbowe, nieruchomości, a dla odważniejszych kryptowaluty i NFT.
PLANUJESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ
I NIE WIESZ OD CZEGO ZACZĄĆ?
To zupełnie normalne. Aby skutecznie inwestować potrzebujesz wiedzy, zdobywanej przez wiele lat. Co więcej, wymaga to wiele cierpliwości i mądrych decyzji. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ebook: „Inwestowanie dla początkujących. Przegląd szans inwestycyjnych 2023/24.”, z którego dowiesz się w co warto obecnie inwestować, a także będziesz mógł sprawdzić jakie są obecnie opcje na rynku. Chcemy pomóc Ci efektywnie zarabiać pieniądze i wyposażymy Cię w wiedzę o:
✅ Jak zacząć inwestować i skąd czerpać wiedzę?
✅ W co warto dziś inwestować?
✅ Jakimi branżami warto się zainteresować?
✅ Złoto, bitcoin, surowce – na co zwrócić uwagę?
✅ W co inwestować małe kwoty?