17 sierpnia w życie weszło Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 16 sierpnia 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku węglowego, na mocy którego można ubiegać się nawet o 3000 zł dodatku. Kto może ubiegać się o dodatek węglowy? Jak wypełnić wniosek? Jakie dane należy przygotować? I na jakich warunkach przysługuje to wsparcie finansowe? Dzisiaj opowiemy ci to wszystko i przeprowadzimy cię przez cały proces wypełnienia wniosku krok po kroku.
Dodatek węglowy – co to takiego?
Dodatek węglowy to wsparcie finansowe w wysokości 3 tysięcy złotych dla osób korzystających z węgla jako głównego źródła ogrzewania w swoich gospodarstwach domowy. Dodatek ten został ustanowiony na mocy ustawy o dodatku węglowym przyjęta przez Sejm 22 lipca 2022 roku. Możesz go wykorzystać na zakup surowca na przyszłość, ale przysługuje także również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Dodatek węglowy – komu przysługuje?
Podpisana 11 sierpnia przez prezydenta ustawa o dodatku węglowym przewiduje dodatek w wysokości 3 tys. zł dla każdego gospodarstwo domowego, dla którego głównym źródłem ogrzewania jest:
- kominek,
- koza,
- ogrzewacz powietrza,
- trzon kuchenny,
- pieco-kuchnia,
- kuchnia węglowa
- piec kaflowy lub kocioł na paliwo stałe (zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego).
Warunkiem otrzymania dodatku węglowego jest wykonany do lipca 2022 roku wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
O dodatek węglowy może ubiegać się zarówno obywatel Polski, jak i cudzoziemiec pod warunkiem, że jest w stanie potwierdzić legalność swojego miejsca zamieszkania i przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Dodatek węglowy – jak, gdzie i kiedy
Wniosek o przyznanie dodatku węglowego można składać w urzędach gmin od 17 sierpnia do 30 listopada 2022. Możesz zrobić to osobiście lub przez Internet. Wniosek internetowy powinien być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, lub uwierzytelniony z wykorzystaniem profilu zaufanego.
Rozpatrzeniem i weryfikacją wniosku zajmuje się wójt, burmistrz, prezydent właściwy dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Urzędnicy mają maksymalnie trzydzieści dni na wypłatę świadczenia, a zatem pierwsze wypłaty będą miały miejsce już we wrześniu.
Co więcej, dodatek węglowy będzie wyłączony spod egzekucji i zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych i nie trzeba go będzie uwzględniać przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu za 2022 rok.
Dodatek węglowy – podstawowe informacje na temat wniosku
Wniosek o dodatek węglowy należy wypełnić ręcznie, czytelnie, wielkimi literami, a pola wyboru zaznaczać literą „V” lub „X”. W pierwszej części wniosku uzupełniamy informacje nas i naszego gospodarstwa domowego, a w drugiej oświadczenia potwierdzające świadomość odpowiedzialności karnej wynikającej z podania fałszywych informacji.
Do wypełnienia wniosku potrzebny Ci będzie:
- dowód osobisty,
- numer konta bankowego, na który ma zostać przelany dodatek węglowy,
- numery PESEL pozostałych domowników – jeśli wniosek dotyczy wieloosobowego gospodarstwa domowego.
Dodatkowo, w polu „organ prowadzący postępowanie w sprawie przyznania dodatku osłonowego” należy wpisać nazwę organu, rozpatrującego wniosek o wypłatę dodatku węglowego.
Może to być:
- wójt,
- burmistrz,
- prezydent miasta.
Decyzję o przyznaniu dodatku węglowego możesz otrzymać mailowo – jeśli we wniosku podasz swój adres mailowy – w innym przypadku, będziesz musiał pofatygować się do urzędu gminy.
- Tutaj znajdziesz wniosek do pobrania: Wniosek
Dodatek węglowy – wniosek krok po kroku
Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które pomogą ci bez trudu wypełnić wniosek o dodatek węglowy.
Wniosek o przyznanie dodatku węglowego – część pierwsza
Dane wnioskodawcy
W tym miejscu przyda ci się swój dowód osobisty. Jako wnioskodawca, reprezentujesz swoje gospodarstwo domowe, a więc powinieneś wpisać tutaj swoje dane. We wniosku powinno znaleźć się twoje imię, nazwisko, obywatelstwo i PESEL. Jeżeli nie posiadasz numeru PESEL, wpisz serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość. W przypadku, gdy prowadzisz gospodarstwo domowe z innymi osobami, w dalszej części wniosku, będziesz poproszony o uzupełnienie także ich danych.
Adres zamieszkania
W tej sekcji musisz podać swój aktualny adres zamieszkania. Co ważne, żeby ubiegać się o dodatek, nie musisz być zameldowany w danym lokum. W tej sekcji wskazujesz adres, pod którym mieszkasz razem z pozostałymi członkami gospodarstwa domowego (jeśli prowadzisz gospodarstwo wieloosobowe). Jest to także miejsce, gdzie możesz podać swój adres e-mail, żeby otrzymać wiadomość z gminy z informacją o przyznaniu dodatku.
Numer konta
Ta część jest dość oczywista – jeśli chcesz otrzymać dodatek przelewem na konto bankowe, podaj jego numer w kolejnej rubryce wraz z imieniem i nazwiskiem jego właściciela. Numer konta nie musi należeć do Ciebie – możesz wskazać numer rachunku bankowego dowolnej osoby.
Dane członków gospodarstwa domowego
W kolejnym punkcie musisz zadeklarować, czy prowadzisz gospodarstwo domowe samodzielnie, czy wspólnie z innymi osobami. Jeżeli prowadzisz wieloosobowe gospodarstwo domowe, oprócz zaznaczenia opcji „wieloosobowe”, musisz wpisać też liczbę jego członków – wliczając siebie.
Informacja dotycząca źródeł ogrzewania na paliwo stałe
To zasadnicza część wniosku o przyznanie dodatku węglowego. W tym miejscu musisz wskazać główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego. Do wyboru masz kocioł na paliwo stałe, kominek, kozę, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnię węglową, lub piec kaflowy na paliwo stałe. Spośród wymienionych źródeł ogrzewania, powinieneś wskazać tylko to, które jest głównym źródłem ogrzewania zasilanym paliwem stałym.
Pamiętaj, że wskazane przez Ciebie źródło ogrzewania musi być uprzednio wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Informacja na temat budynku
W tym miejscu musisz określić rodzaj budynku, w którym mieszkasz. Do wyboru masz następujące możliwości:
- Budynek jednorodzinny,
- Budynek wielorodzinny z indywidualnym źródłem ogrzewania np. piecem kaflowym na węgiel.
- Budynek wielorodzinny zarządzany przez wspólnotę lub spółdzielnię, gdzie znajduje się kotłownia zasilana kotłem na paliwo stałe, zgodnie z zapisami ustawy o dodatku węglowym.
Wniosek o przyznanie dodatku węglowego – część druga
Druga część wniosku o dodatek węglowy nie powinna cię zaskoczyć. W tym miejscu powinieneś potwierdzić prawdziwość wszystkich podanych wcześniej danych oraz świadomość odpowiedzialności karnej w przypadku złożenia fałszywego oświadczenia. Na koniec wpisz nazwę miejscowości, datę wypełnienia wniosku, złóż podpis i voilà! Twój wniosek gotowy, teraz tylko złóż go w odpowiednim okienku (lub na stronie) i oczekuj decyzji.
Dodatek węglowy – podsumowanie
Jak widzisz proces ubiegania się o przyznanie dodatku węglowego, nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać. Wystarczą Ci podstawowe informacje i nawet nie musisz wychodzić z domu. Warto więc poświęcić chwilę na wypełnienie wniosku, by w ciągu miesiąca móc cieszyć się dodatkowymi 3 tysiącami na koncie.