W dzisiejszych czasach zakupy robi się niemal codziennie. Mogą one dotyczyć produktów spożywczych, towarów potrzebnych do gospodarstwa domowego, ubrań, czy też rzeczy zapewniających rozrywkę. Ludzie lubią kupować i trudno się temu dziwić. Otaczające świat reklamy można spotkać na każdym kroku, zarówno w świecie online, jak i na ulicach, podczas oglądania telewizji, czy też w trakcie słuchania radia. Co jednak zrobić, gdy zaistnieje potrzeba zakupu konkretnego produktu, a środków na niego brak? To samo tyczy się firm, które nie zawsze mogą się pochwalić płynnością finansową. Na szczęście zawsze można znaleźć satysfakcjonujące dla wszystkich stron rozwiązanie.
Z punktu widzenia konsumenta
Osoba prywatna, która chce kupić dany produkt, a nie ma chwilowo takiej finansowej możliwości, może skorzystać z wielu opcji wspierających ją w danym zakupie. Wiele portali oferuje zakup z opcją opłaty opóźnionej, na przykład o miesiąc. W tym celu wystarczy zarejestrować się na wybranej stronie, zakupić przedmiot z obowiązkiem zapłaty i podać wymagane przez portal dane. W rezultacie takiego działania otrzymuje się produkt wcześniej, a zapłaty można dokonać w terminie przesuniętym o wspomniany wyżej okres. To bardzo wygodne, szczególnie w przypadku pilnej potrzeby połączonej z brakiem gotówki. Jest to szczególnie atrakcyjna oferta ze względu na brak opłat, również tych ukrytych. Jedyna pułapka to poniekąd związanie z danym serwisem i automatyczne zrobienie w nim kolejnych zakupów ze względu na komfort uzyskiwany dzięki już raz wykonanym zakupom.
W wielu sytuacjach można też zdecydować się na zakup przedmiotu na raty 0%, które w praktyce faktycznie nic konsumenta nie kosztują. Zwykle jest to 10, 20 lub nawet 30 rat, choć te ostatnie można otrzymać w mniejszej ilości przypadków. Zawsze warto sprawdzić, czy dany sklep posiada taką możliwość, gdyż może być ona wyjściem z wielu sytuacji.
Są jednak i takie przypadki, w których bank współpracujący z danym portalem, po rozpoznaniu wpisanych przez klienta danych nie zechce udzielić finansowania i nie zgodzi się na wystawienie kredytu 0%. W takiej chwili warto skorzystać z oferty innych, również współpracujących ze sklepem banków lub firm pożyczkowych, które automatycznie złożą ofertę na atrakcyjny kredyt. Czasami skorzystanie z takiej propozycji również jest bardzo dobrą opcją.
Jak to wygląda od strony przedsiębiorstwa, które oferuje dany towar?
Płynność finansowa firm to kolejna kwestia, która wiąże się ściśle z opłatami dokonywanymi przez kontrahentów i klientów. Osoby kupujące w sklepie na kredyt, czy też z opóźnionym terminem spłaty nie płacą, więc skąd firma ma mieć środki, aby kupować nowy towar i płynnie funkcjonować w taki sposób, aby mieć go dla kolejnych klientów, którzy również mogą skorzystać z tak atrakcyjnej opcji, jaką jest odłożenie opłat za daną usługę lub produkt? Oczywiście firma może sięgnąć po dedykowany w takim przypadku kredyt od swojego banku.
Ten rodzaj wsparcia wymaga podjęcia konkretnych kroków. Jeżeli firma potrzebuje kilkuset tysięcy, to w większości banków nie będzie potrzebowała do tego zabezpieczenia, a dokumenty, które będą wymagane, określi już konkretny bank. Zwykle taka pożyczka może być udzielana na kilka lat, chyba że jest to kredyt w rachunku bieżącym, to wtedy okres spłat wynosi zwykle do roku. Warto decydować się na taką ofertą, która nie obciąża firmy prowizją i opłatą za rozpatrzenie wniosku. Istotne są również takie zapisy w umowie, jak brak kary za wcześniejszą spłatę, czy odroczenie pierwszej raty. Zawsze warto też negocjować i zmienić cenę wyjściową na swoją korzyść. Co jednak w sytuacji, gdy mimo dostarczenia żądanej dokumentacji bank nie zgadza się na finansowanie zatowarowania firmy? W takiej i każdej innej podobnej sytuacji warto sięgnąć po doskonałą alternatywę, jaką jest faktoring.
Czym jest faktoring?
Krótko mówiąc, faktoring jest sposobem zarządzania firmowymi należnościami. Jest to system proponowany przedsiębiorstwom, które chcą zachować swoją płynność finansową bez względu na to, czy klienci dokonali już opłat za nabyty towar lub usługę. To dziś naprawdę możliwe. Firmy, które potrzebują gotówki na rozwój i bieżące funkcjonowanie powinny rozpocząć współpracę z przedsiębiorstwami zajmującymi się faktoringiem, dzięki czemu zyskałyby wygodę i bezpieczeństwo finansowe na co dzień.
Dokładniej rzecz opisując, faktoring jest systemem, w którym chodzi o wykupywanie przez firmę faktoringową faktur z odroczonym terminem płatności. W praktyce oznacza to sytuację, w której klient kupuje towar z odroczoną datą płatności, w rezultacie czego firma przez dany czas nie otrzymuje zapłaty za dany towar. Firma świadcząca usługi faktoringu wykupuje daną fakturę, płacąc firmie, która dzięki temu zachowuje płynność finansową. Zakupienie faktury oznacza, że od tej pory to firma faktoringowa jest odpowiedzialna za ściągnięcie należności z klienta w czasie, w którym zadeklarował się on do spłaty zakupionego produktu. Bez takiego działania następuje okres martwy, w którym firma pozbywa się produktu i nie otrzymuje za niego zapłaty. Czekanie na nią sprawia, że firma jest pozbawiona potrzebnych pieniędzy, a nie zawsze jej zasoby finansowe pozwalają na bieżące zatowarowanie, szczególnie gdy zamówień jest dużo i większość klientów decyduje się na skorzystanie z odroczonej opłaty za zakupiony produkt. Aby to jeszcze lepiej zobrazować, warto system faktoringu przedstawić w punktach.
- Firma faktoringowa Y kupuje fakturę o przedsiębiorstwa X.
- X otrzymuje pieniądze, które stanowią między 80 a 90% wartości całkowitej kupionych przez Y faktur. Nie należy się jednak martwić o pozostałą część kwoty, gdyż jest ona wypłacana w momencie, gdy należność zostanie zapłacona przez klienta korzystającego z opcji odroczonej opłaty za zakupy.
- Y otrzymuje zapłatę od X za wykonaną usługę, co jest unormowane w podpisanej umowie o współpracy.
Jak faktycznie funkcjonuje faktoring?
W faktoringu, tak jak w każdej innej usłudze, istotne jest poznanie nazewnictwa, aby łatwiej się było w nim poruszać. Otóż w systemie tym wyróżnia się:
- Instytucją finansową, czyli firmę faktoringową wykupującą faktury odroczonych płatności, czyli faktora,
- Przedsiębiorcę korzystającego z usług faktora, czyli faktoranta,
- Klienta, który skorzystał z możliwości odroczonej spłaty lub z rat, czyli dłużnika faktoringowego.
W usłudze faktoringowej istnieje kilka kluczowych etapów. Otóż pierwszym z nich jest weryfikacja klienta pod względem jego wiarygodności. Następnie dokonywana jest umowa współpracy oraz umowa cesji należności na firmę faktoringową. Wszyscy klienci kupujący towar z odroczonym terminem spłaty są o tym fakcie informowanie i często tylko to wystarcza, aby zmotywować ich do terminowej spłaty swoich zakupów. Po podpisaniu umowy wchodzi ona od razu w życie.
Każda kolejna sprzedaż z odroczeniem automatycznie przekazywana jest do aktualnego właściciela należności, a opłata za towar spływa do przedsiębiorcy w ciągu kilku minut od zakupu przedmiotu. Nie musi to być proces automatyczny, tylko w takim przypadku faktorant w momencie dokonania sprzedaży wysyła faktorowi fakturę. Faktura zostaje opłacona przez faktora, po czym zajmuje się on ściągnięciem należności od dłużnika faktoringowego. W momencie wykupienia faktury faktorant otrzymuje około 85% wartości należności w niej ujętej, aby resztę otrzymać w dniu, w którym dłużnik faktoringowy zapłaci należność. W tym dniu zazwyczaj również faktorant płaci faktorowi wynagrodzenie za wykonaną usługę.
Jak skorzystać z usługi faktoringu?
Z usługi faktoringowej może skorzystać każdy przedsiębiorca, bez względu na wielkość swojej firmy. To ważne, ponieważ pokutuje przekonanie, że jest to oferta jedynie dla największych przedsiębiorstw, co oczywiście nie jest prawdą.
Dla każdej firmy priorytetem powinno być posiadanie pełnej dokumentacji księgowej oraz współpraca z firmą faktoringową. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie łatwiej jest panować nad wszystkimi płatnościami i zachowywać ciągłą płynność finansową. Aby skorzystać z tego rodzaju usług, należy nawiązać kontakt z wybraną firmą faktoringową. Warto jeszcze przed podjęciem współpracy dowiedzieć się, że istnieją przynajmniej trzy rodzaje faktoringu:
- Pełny, który oznacza, że faktor bierze na siebie pełną odpowiedzialność za wykupione należności,
- Niepełny, który oznacza, że to wciąż faktorant ponosi odpowiedzialność za należności, mimo że zostały one wykupione przez faktora,
- Mieszany, który oznacza, że faktor ponosi odpowiedzialność za wykupione należności, ale tylko do określonej kwoty.
Faktoring może być też jawny, czyli ujawniany klientowi decydującemu się na odroczoną spłatę lub też niejawny, w którym taka informacja nie wychodzi na jaw wobec klienta i wszystkie procesy zachodzą pomiędzy faktorem, a przedsiębiorcą. Korzystanie z faktoringu jest doskonałym sposobem na uzyskanie opłaty za dany produkt bez wykonywania w tym kierunku czynności mogących negatywnie wpłynąć na działanie firmy, zajmując jej czas, czy też przerywając jej płynność finansową. Wbrew pozorom problemy z należnościami są dosyć powszechne, a zamrożone środki finansowe ciągną firmę w dół. Dodatkowo faktoring zabezpiecza te środki, dzięki czemu przestaje istnieć ryzyko, że należność ostatecznie wcale nie wpłynie na konto przedsiębiorcy.
Istnieje też tzw. faktoring zakupowy. To mniej popularne rozwiązanie, które polega na tym, że firma faktoringowa niejako finansuje nam zakupy firmowe (płaci za firmę faktury wystawione przez dostawców), a my regulujemy zobowiązania wobec faktora, ale w terminie późniejszym.
Podsumowanie
W dzisiejszych czasach można otrzymać wsparcie w zasadzie w każdej sytuacji, a jedynym sposobem na jego uzyskanie jest poszukiwanie sposobu na rozwiązanie swojego problemu. Internet jest skarbnicą wiedzy i nawet zakładając, że wiele informacji w nim zawartych jest błędnych, w końcu można trafić na coś, co jest tak wartościowe, jak opisywany faktoring. Dzięki możliwości odroczenia spłaty lub też rozłożenia zakupów na wygodne raty, wielu klientów zdecyduje się na zakup, którego nie dokonaliby bez takich możliwości ze względu na swoje możliwości finansowe w danym momencie. Potrzeba rodzi pomysł, więc zawsze znajdzie się wsparcie, z którego warto skorzystać i droga, którą warto iść. Wystarczy tylko trochę się rozejrzeć.