Wyjeżdżając za granicę, musimy mieć ze sobą pieniądze w odpowiedniej walucie. Ze względu na coraz częstsze płatności wirtualne i wygodę płacenia kartą lub telefonem, coraz mniej osób decyduje się na podjęcie gotówki. Warto jednak przemyśleć temat, bo czasami właśnie takie zachowanie może być doskonałym sposobem na uchronienie się przed niekorzystną zmianą kursu.
Czy warto zaplanować wydatki za granicą?
Zdecydowanie tak. Decydując się na wyjazd z biura podróży, jest nieco łatwiej, chociaż ciężko powiedzieć, czy najtaniej. Niektóre opcje jednak są naprawdę godne uwagi. Po zapewnieniu sobie dojazdu i noclegu warto pomyśleć o wyżywieniu i o atrakcjach na co dzień. Niektórym wystarczy dobry drink i książka, podczas gdy inni spędzą godziny na zwiedzaniu okolicy. Do każdej z tych czynności będzie potrzebna odpowiednia waluta, to nie ulega wątpliwości.
Zaplanujmy więc budżet, jednocześnie mając na uwadze, że jest to tylko punkt wyjścia i na miejscu może się, że rzeczywistość nieco różni się od danych zdobytych w Internecie. Planując wydatki, sprawdźmy ceny w danym kraju i oczywiście kurs waluty, jaki obowiązuje w miejscu, do którego jedziemy. Sprawdźmy, czy w okolicy znajdują się banki, czy tam, gdzie chcemy iść, można płacić gotówka i oczywiście czy możliwe jest korzystanie z euro, czy tylko z waluty lokalnej. Taki plan pozwoli nam poczuć się bezpiecznie i być przygotowanym na ewentualne, dodatkowe wydatki podczas wycieczki.
Warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Planując budżet, dodajmy do niego około 20%, aby później nie zdziwić się, że na coś, mimo planu, mogło nam zabraknąć. Ponadto na kartach, których będziemy używać, ustawmy limity. Dzięki temu uchronimy się przed łatwą do polubienia na wakacjach rozrzutnością oraz przed wyczyszczeniem konta w wyniku kradzieży.
Czy warto płacić kartą w złotówkach?
Zdecydowanie nie. Płatność kartami Visa i Mastercard jest oczywiście możliwa za granicą, jednakże przewalutowanie transakcji przy płatności kartą z konta z PLN jest zwykle bardzo kosztowne. Jeśli nie posiadamy konta walutowego i podpiętej do niego karty, musimy się liczyć z tym, że każda transakcja będzie nas kosztowała znacznie więcej, niż w przypadku posiadania gotówki, czy też zakupu usługi lub produktu w granicach Polski.
Niekorzystne przeliczanie kursów walutowych, które są stosowane przez banki, są powszechnie znane, jednak wiele osób mimo to decyduje się na taki rodzaj płatności ze względu na wygodę w użytkowaniu. Oczywiście, płacąc tą samą kartą, co w Polsce oszczędzamy sobie czas, który trzeba by było poświęcić na dokonanie kilku czynności, jednak tracimy naprawdę duży sumy. Zupełnie bez sensu.
Karta Visa szczyci się nieco korzystniejszą dla klienta procedurą przewalutowania. Otóż gdy posiadamy konto i kartę w PLN, ale płacimy za produkt, dla którego cena została wystawiona w innej walucie, w banku transakcja zostaje przewalutowana na PLN i taką kwotę płacimy. Bez podwójnego przewalutowania i z teoretyczną korzyścią dla klientów. W praktyce nie zawsze tak jest, bo banki nie tylko zastrzegają sobie zmienność kursów walut, ale też pobierają za daną transakcję prowizję.
W przypadku kart Mastercard sprawa nieco się komplikuje. W praktyce bowiem koszt danego produktu przewalutowany zostaje na euro i taka informacja zostaje wysłana do banku użytkownika. Następnie bank zmienia euro na PLN i dolicza ewentualną prowizję. Takie podwójne przewalutowanie sprawia, że za dany produkt lub usługę płacimy jeszcze więcej.
Jaki z tego nasuwa się wniosek? Otóż płatność kartą Mastercard lub Visa jest bardzo wygodna, nie wymaga zbyt wielu czynności, ale w praktyce jest bardzo droga. Nie wszyscy wiedzą jednak, że tych dodatkowych kosztów naprawdę można dziś uniknąć.
Jakie są najlepsze sposoby na zminimalizowanie kosztów zakupu waluty i korzystne zakupy za granicą?
Pierwszą kluczową kwestią jest zaplanowanie swojego budżetu i świadomość, że na miejscu może się on nieco od tych planów różnić. Sama jednak świadomość cen za granicą i tego, co i za ile można mniej więcej kupić, daje pewne poczucie bezpieczeństwa i oczywiście godny uwagi punkt zaczepienia. Druga kwestia to powstrzymanie się od używania kart Visa i Mastercard, które są wygodne, ale w praktyce bardzo zwiększają nasze wydatki za granicą. Wniosek jest oczywisty. Należy poświęcić czas, dzięki któremu zaoszczędzimy pieniądze. Jednak na co jeszcze, oprócz planowania budżetu, warto poświęcić te chwile przed urlopem?
Karty i konta walutowe
Interesującym pomysłem jest założenie konta w walucie, w której planujemy dokonywać za granicą płatności. Tu oczywiście przyda się znajomość lokalnej waluty, ponieważ nie zawsze płatność euro jest tą najkorzystniejszą opcją. W większości banków sprawa wygląda tak, że zakładamy konkretne konto i zamawiamy do niego kartę, a której później będziemy korzystać za granicą. Bank może posiadać jeszcze opcję podpięcia aktualnie użytkowanej karty do nowo utworzonego konta walutowego, co w praktyce oznacza jedną kartę do dwóch kont: tego w złotówkach i tego w obcej walucie.
Posiadanie konta i karty walutowej dają nieco więcej możliwości i są tańsze niż korzystanie z kart i kont złotówkowych. Warto pamiętać, że banki nie pobierają wtedy prowizji za przewalutowanie, bo do niego nie dochodzi. Ponadto wcale nie musimy zmieniać waluty w banku, aby odpowiednia kwota wpłynęła na nasze konto walutowe. Równie dobrze możemy tej transakcji dokonać poza bankiem, a dopiero później wpłacić otrzymaną kwotę na swoje konto walutowe. W ten sposób pozbywamy się również ryzyka zmiany waluty, ponieważ mamy ją już na swoim koncie i oprócz płatności na miejscu nic z tymi pieniędzmi nie będziemy już robić.
Revolut
Bardzo popularną opcją jest dziś posiadanie karty Revolut, która jest wielowalutowa. Oznacza to, że posiadacz jednej takiej karty może dokonywać płatności w wielu obcych walutach. Co ważne i bardzo wygodne, nie musimy mieć nawet karty, a płatnościami możemy zarządzać z aplikacji na telefonie. Jak to jednak działa w praktyce? Otóż zakładając konto na Revolucie wpłacamy tam pieniądze w dowolnie wybranej przez na walucie. W dowolnej chwili możemy dokonywać przewalutowania lub płacić za dany produkt, lub usługę w innej walucie, przy czym w tym samym momencie Revolut dokona za nas ekspresowej zmiany waluty. Co go jednak różnić od banków? Podczas gdy banki wybierają kursy skrajnie niekorzystne dla klientów, Revolut korzysta z tych najkorzystniejszych, które aktualizuje na bieżąco. Oznacza to, że interesuje nas kurs tylko w momencie dokonywania transakcji i nie musimy się martwić o późniejsze niespodzianki. Ponadto Revolut nie pobiera prowizji w dni powszednie, przy czym w weekendy i święta wynosi ona jedynie 1%. Korzystając z Revoluta przy wyjazdach weekendowych warto więc pamiętać, by mieć na tym koncie docelową walutę, aby oszczędzić sobie tego 1% prowizji.
Kantory internetowe
Stosunkowo nowym sposobem szybkiej i jednocześnie bezpiecznej wymiany gotówki są kantory internetowe. Co ważne, wymieniane pieniądze stosunkowo szybko znajdą się na naszym koncie. Otóż w praktyce procedura zwykle wygląda podobnie i aby jej dokonać, potrzebujemy posiadać dwa konta. Jedno w walucie, za którą kupujemy docelową walutę, a drugie oczywiście w walucie docelowej. Wystarczy wejść na stronę wybranego kantoru, wybrać transakcję, wpisać oczekiwaną kwotę w docelowej walucie i dokonać płatności. Następnie potwierdzić płatność w swoim banku i poczekać na informację zwrotną z kantoru. Czasami jest to informacja w postaci komunikatu na stronie, czasami w formie maila, a czasami i to już coraz częściej w formie smsa. Ostatni krok to zaksięgowanie kwoty i pojawienie się zakupionej waluty na naszym drugim koncie.
To bardzo wygodna opcja ze względu na dużą ilość dobrych kantorów i fakt, że to my decydujemy na to, jaki kurs jest dla nas odpowiedni. Co zrobić dalej? Można zostawić walutę na koncie i za granicą płacić kartą lub też wypłacić gotówkę i zabrać ją ze sobą na wycieczkę.
Gotówka
Jeśli nie interesuje nas korzystanie z kart i nie do końca jest nam po drodze z procedurą zakładania kont walutowych lub Revoluta, warto zadbać o wszystko jeszcze w Polsce, aby potem po prostu cieszyć się wyjazdem bez zamartwiania się o ukryte prowizje banków, bankomatów, czy też lokalnych terminali płatniczych. Pierwszym krokiem jest opłacenie wszystkich pewnych rzeczy z góry. To możliwe przede wszystkim w przypadku korzystania z oferty biura podróży. Ponadto warto dowiedzieć się, co jeszcze można zakupić w Polsce, niejako jako opcje dodatkowe. Mogą to być wycieczki lokalne, czy też dodatkowe opcje w pokoju, restauracji, czy kompleksie SPA, który znajduje się w wybranym przez nas hotelu. Po dokonaniu takich płatności pozostaje na jedynie cieszyć się wyjazdem z gotówką przeznaczoną na dodatkowe, nieprzewidziane atrakcje lub sytuacje zagrażające życiu. Wymieniając gotówkę w kantorze stacjonarnym, mamy nieco gorszy kurs niż w przypadku kantorów internetowych, jednak w dalszym ciągu mamy nad nim kontrolę i później nie będziemy mieć w tym względzie żadnych niespodzianek.
Podsumowanie
Jak widać, podstawą każdego wyjazdu zagranicznego musi być dobry plan. Dobrze zorganizowany dojazd na miejsce, hotel i wyżywienie to kwestie podstawowe, jednak nie należy zapominać o takich sprawach, jak atrakcje dodatkowe, czy chociażby pogorszenie się stanu zdrowia lub wypadki. Przewidywanie różnych sytuacji i dobre przygotowanie do każdej z nich sprawi, że wyjazd będzie pozbawiony stresu.
Czytaj także: