Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie należy do łatwych wyzwań. Mimo wielu udogodnień, jakie zapewniają portale typu faktura.pl, przedsiębiorcy wciąż narażeni są na nieustanne zmiany prawa, kombinacje przy podatkach i nieuczciwych kontrahentów. Nie mówiąc już o pandemii, inflacji i wojnie. Nic dziwnego, że w pierwszym kwartale tego roku jednoosobowi przedsiębiorcy złożyli ponad 63 000 wniosków o zamknięcie działalności i prawie 90 000 wniosków o jej zawieszenie. Łatwo policzyć, że w ciągu trzech miesięcy z gospodarczej mapy Polski zniknęło 150 000 firm. To bardzo niepokojące dane.
Przyczyny zamykania działalności gospodarczej
Istnieje wiele powodów, dla których przedsiębiorcy postanawiają zamknąć swoją firmę. Najczęściej wynika to z trudnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa spowodowanej zatorami płatniczymi. Niestety, w naszym kraju standardem jest to, że duże przedsiębiorstwa wymuszają na mniejszych niekorzystne umowy i zapewniają sobie długie terminy płatności, których nie zawsze dotrzymują. Często zdarza się, że przedsiębiorca już dawno opłacił za konkretne zlecenie wszystkie daniny publiczne, a wciąż nie uzyskał swojej zapłaty.
Inna grupa przyczyn to szeroko rozumiane czynniki zewnętrzne. Niektóre z nich w umowach określamy nawet „siłą wyższą”. Chodzi o takie okoliczności, które są od przedsiębiorstwa całkowicie niezależne, a które istotnie wpływają na jego rentowność. W ostatnich latach doświadczyliśmy wielu z nich i trudno nie odnieść wrażenia, że ktoś gra z przedsiębiorcami w wyjątkowo okrutne bingo. Na działalność firm istotny wpływ miały wszelkiego rodzaju klęski żywiołowe, pandemia, wojna w Ukrainie, galopująca inflacja, masowe wydawanie ustaw i rozporządzeń, zmiany systemu podatkowego pisane na kolanie i wprowadzane w trakcie roku podatkowego czy zerwanie międzynarodowych łańcuchów dostaw. Do kompletu brakuje nam już tylko masowych protestów, które wobec rosnących kosztów życia i problemów energetycznych nie są wcale wykluczone.
Sporą grupę zdarzeń skutkujących zamknięciem firmy stanowią także te okoliczności, które były zależne od przedsiębiorcy. Najczęściej będzie to kiepski biznesplan, niedostateczne rozpoznanie rynku, nieprzemyślane zabezpieczenie swojej działalności, złe oszacowanie potrzeb kadrowych itd. Do tych właśnie przedsiębiorców kierowany jest program dofinansowania szkoleń o nazwie Nowy start.
Do kogo kierowany jest Nowy start
Program kierowany jest do przedsiębiorców, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
- posiadają siedzibę na terenie Polski;
- należą do grupy mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw;
- w ciągu 24 miesięcy przed przystąpieniem do programu zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej;
- w okresie 6 miesięcy przed przystąpieniem do programu ponownie podjęli działalność gospodarczą w formie jednoosobowej firmy lub spółki handlowej;
- spełniają warunki umożliwiające otrzymanie pomocy de minimis lub pomocy publicznej.
Z całej tej listy najbardziej enigmatycznie brzmi pomoc de minimis. Jest to termin stosowany w ramach Unii Europejskiej, który oznacza pomoc nie powodującą zakłóceń konkurencji na rynku europejskim. Szczegółowo kwestia ta została opisana na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Program ma na celu:
- pomoc w poznaniu przyczyn niepowodzenia;
- rozwój kompetencji w zakresie prowadzenia firmy;
- pomoc w adaptacji do ciągle zmieniających się uwarunkowań rynkowych oraz konkurencji;
- przeszkolenie już zatrudnionych pracowników oraz zmniejszenie braków kadrowych.
Wykonanie Nowego startu powierzono pięciu podmiotom, których oferta nieco się od siebie różni.
AVSI Polska – Projekt Ster na cel
Stowarzyszenie AVSI Polska we współpracy z Lubelskim Ośrodkiem Samopomocy przygotowało program Projekt Ster na cel. Jego szczegóły można znaleźć pod tym adresem.
Z regulaminu nie wynika jednoznacznie, czy udział w programie mogą wziąć przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego, lubelskiego i łódzkiego, czy z całej Polski (bardziej prawdopodobna jest druga opcja). Projekt Ster na cel przeznaczono dla co najmniej 300 przedsiębiorców, a rekrutacja trwa cały czas aż do wyczerpania limitu miejsc. Na stronie PARP widnieje informacja, że wnioski można składać do 30 listopada 2022 r.
Euro Capital – Profesjonalny restart
Spółka Euro Capital Doradztwo Gospodarcze przygotowała program Profesjonalny restart. Jego opis znajduje się pod tym adresem.
Projekt przeznaczony jest dla przedsiębiorców z całej Polski, bez ograniczeń geograficznych. Organizator przewidział około 200 miejsc, a rekrutacja trwa cały czas aż do wyczerpania limitu miejsc. Na stronie PARP widnieje informacja, że wnioski można składać do 31 grudnia 2022 r.
POLBI – Akademia pozytywnej zmiany
Spółka POLBI jest autorem Akademii pozytywnej zmiany. Opis programu znajduje się pod tym adresem.
Udział w rekrutacji mogą wziąć przedsiębiorcy z całej Polski, a organizator przewidział około 200 miejsc. Rekrutacja trwa cały czas aż do wyczerpania limitu miejsc. Na stronie PARP widnieje informacja, że wnioski można składać do 31 grudnia 2022 r.
Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet – reSTART zmiany, które budują
Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet stworzyła program reSTART zmiany, które budują. Jego opis znajduje się pod tym adresem.
Udział w rekrutacji mogą wziąć przedsiębiorcy z całej Polski. Rekrutacja trwa cały czas aż do wyczerpania limitu miejsc. Na stronie PARP widnieje informacja, że wnioski można składać do 30 maja 2022 r.
Centrum Doradztwa Finansowego – Drugi start-pewny sukces
Centrum Doradztwa Finansowego razem z Fundacją Regionalne Inkubatory Przedsiębiorczości stworzyło projekt Drugi start-pewny sukces.
Regulamin projektu jest niejasny w przedmiocie tego, czy zakwalifikować mogą się przedsiębiorcy z całej Polski, czy też wyłącznie z województwa lubelskiego i mazowieckiego. Bardziej prawdopodobna jest druga opcja. Rekrutacja trwa cały czas aż do wyczerpania limitu miejsc, który zaplanowano na około 200. Na stronie PARP widnieje informacja, że wnioski można składać do 31 maja 2022 r.
W jaki sposób wziąć udział w programie
Proces rekrutacji przebiega w dość standardowy sposób. Zainteresowany przedsiębiorca musi wypełnić dokumenty znajdujące się na stronie internetowej poszczególnych programów i dostarczyć je do siedziby organizatora.
Następnie organizator w określonym czasie (zazwyczaj 14 dni) weryfikuje możliwość uczestnictwa w projekcie i kontaktuje się z przedsiębiorcą. Na koniec procedury rekrutacyjnej zawierana jest umowa, której wzór także znajduje się na stronach internetowych organizatorów.
Jakie obowiązki ma uczestnik programu?
Z uwagi na to, że program jest finansowany przez środki publiczne, zarówno na organizatorach, jak i na uczestnikach ciążą pewne obowiązki. Generalnie uczestnik szkolenia powinien:
- dostarczyć wszystkie dokumenty wymagane przez organizatora, w tym podpisaną umowę na udział w projekcie;
- brać udział w organizowanych szkoleniach i doradztwie;
- przestrzegać regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w projekcie;
- mieć co najmniej 90% frekwencję na zajęciach;
- zaliczyć zajęcia w formie egzaminu lub testu;
- wypełnić niezbędne ankiety i formularze.
Spełnienie powyższych obowiązków, a zwłaszcza posiadanie odpowiedniej frekwencji oraz zdanie egzaminu, upoważnia do uzyskania zaświadczenia o pomyślnym ukończeniu szkolenia.
Podsumowanie
Każde działania, które ułatwiają przedsiębiorcom powrót na rynek, należy uznać za słuszne. Program Nowy start jest atrakcyjny z dwóch powodów. Po pierwsze, koszty jego realizacji w całości ponosi strona publiczna. Jeśli przedsiębiorca wywiąże się ze swoich obowiązków przewidzianych w umowie i regulaminie, nie będzie musiał niczego i nikomu zwracać.
Po drugie, oferowane szkolenia i doradztwo, przynajmniej w teorii, mogą oznaczać realną poprawę w sposobie prowadzenia działalności gospodarczej. Badania pokazują, że wiele osób widzi wokół siebie różne możliwości gospodarcze, ale rezygnuje z zakładania firmy. Powodem jest właśnie brak kompetencji analitycznych i wiedzy, jakie zapewniają opisane programy. Z tego chociażby powodu warto się nimi zainteresować.