Do rozpoczęcia ferii pozostało jeszcze kilka tygodni. W roku szkolnym 2024/2025 ferie zimowe rozpoczną się 20 stycznia i potrwają do 2 marca. Jednak już teraz warto zainteresować się możliwymi dotacjami. Jeden z podmiotów oferuje nawet 1000 złotych dofinansowania na zimowy wypoczynek dziecka. Niestety, z dodatkowego wparcia może skorzystać niewielu rodziców. Natomiast nawet w tym wąskim katalogu podmiotów wielu nadal nie wie, że ma taką możliwość.
Ferie 2025 – terminy
Ferie w 2025 roku będą odbywać się w kilku terminach w zależności od województwa. Według kalendarza roku szkolnego 2024/25 ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN), ferie potrwają od 20 stycznia do 2 marca 2025 roku.
Województwa | Termin |
Województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie | Od 20 stycznia do 2 lutego 2025 roku
|
Województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie | Od 27 stycznia do 9 lutego 2025 roku |
Województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie | Od 3 do 16 lutego 2025 roku |
Województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie | Od 17 lutego do 2 marca 2025 roku |
Konkurs FSUSR na organizację ferii zimowych 2025
Konkurs na realizację zadania w obszarze organizacji wypoczynku zimowego w formie turnusów wyjazdowych dla dzieci ogłosił Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników (FSUSR). Oferty składać mogą organizacje pożytku publicznego, społeczne i zawodowe, związki zawodowe rolników indywidualnych oraz izby rolnicze. Żeby otrzymać środki, podmiot musi zobowiązać się do:
- opieki nad dziećmi sprawowanej przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną;
- zakwaterowania w budynkach (np. ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty) z pełnymi węzłami sanitarnymi, stołówkami i maksymalnie 6-osobowymi sypialniami na minimum 7 dni (6 noclegów);
- całodziennego wyżywienia żywnością wysokiej jakości w liczbie przynajmniej 5 posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) oraz suchego prowiantu na powrót z turnusu;
- transportu uczestników wypoczynku;
- ubezpieczenia kadry pedagogicznej w zakresie NWW oraz odpowiedzialności cywilnej w związku z wykonywaniem obowiązków;
- ubezpieczenia w zakresie NNW dla uczestników wypoczynku, którzy ukończyli 16. rok życia;
- dostępu do opieki medycznej;
- programu w obszarze promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej (m.in. zajęcia sportowe, wycieczki turystyczno-krajoznawcze).
Pula środków w konkursie wynosi 8 mln złotych, a jeden podmiot może otrzymać dofinansowanie na 650 uczestników. Organizatorzy mogą składać oferty konkursowe w siedzibie Biura Zarządu FSUSR do dnia 25 listopada 2024 roku. Rozstrzygnięcie konkursu ma być niezwłoczne.
Przeczytaj też: „Protesty rolników – czy to początek końca?„
Warto podkreślić, że oferta dotyczy turnusów organizowanych na terenie Polski, zwłaszcza w miejscowościach atrakcyjnych pod względem klimatycznym, przyrodniczym i turystycznym.
Ile zajmuje Tobie fakturowanie? W Faktura.pl najszybsi robią to w 30 sekund
Przez pierwszy miesiąc darmowego korzystania z aplikacji zobaczysz, jak jej funkcje uproszczą Ci życie. Oto zalety korzystania z Faktura.pl:
➔ Automatyczne wystawianie faktur cyklicznych
➔ Wysyłka dokumentów z poziomu aplikacji
➔ Program zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur
➔ Możliwość księgowania swoich kosztów za pomocą kilku kliknięć
➔ Natychmiastowa płatność przy pomocy przycisku „Kliknij, aby opłacić fakturę” umieszczonego na dokumencie
➔ Funkcja magazynu z możliwością zintegrowania z Allegro
1000 złotych dofinansowania na ferie tylko dla dzieci rolników!
Kwota dotacji nie jest niska. Maksymalna dopłata do zimowego wypoczynku wynosi aż 1000 złotych na dziecko, ale nie więcej niż 80% kosztów turnusu. Dotacja przysługuje rodzicom dzieci urodzonym od 1 stycznia 2009 do 31 grudnia 2020 roku. Niestety, złą wiadomością jest fakt, że o dotacje ubiegać się może wąska grupa beneficjentów.
Dofinansowanie będzie przysługiwać wyłącznie dzieciom rolników objętych rolniczym systemem ubezpieczenia społecznego. Oznacza to, że przynajmniej jedno z rodziców lub opiekunów prawnych jest ubezpieczone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) lub otrzymuje świadczenie z ubezpieczenia emerytalno-rentowego z KRUS.
Oczywiście rodzice dzieci uczestniczących w zimowych turnusach nie mogą wnioskować bezpośrednio do FSUSR. Muszą zainteresować się ofertą podmiotów, które wzięły udział w konkursie i zorganizują wypoczynek w formie turnusów wyjazdowych podczas ferii zimowych. Przykładem jest Fundacja Szansa dla Gmin. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni na stronie www.fsusr.gov.pl.
Pierwsze umowy z organizatorami turnusów powinny zostać podpisane już pod koniec listopada lub na początku grudnia. Następnie FSUSR przeleje środki do tych podmiotów, a te rozpoczną rekrutację uczestników. Rodzic każdego dziecka biorącego udział w turnusie organizowanym przez taki podmiot, o ile przysługuje mu dofinansowanie, może liczyć na dotację w wysokości do 1000 złotych.
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Zadbaj o swój portfel”