Pandemia jest dla przeciętnego Kowalskiego mglistym wspomnieniem, ale na pewno nie dla branży HoReCa, która jej skutki odczuwa do dziś. Pandemia COVID-19 cofnęła sektor gospodarki o kilka lat, przez co niektóre biznesy bezpowrotnie przepadły. Na szczęście istnieją formy bezzwrotnego dofinansowania, które mogą pomóc tej branży.
Pandemia, inflacja, wojna, czyli 4-letni kryzys
W 2021 roku zgodnie z raportem GfK dowiedzieliśmy się, że z powodu pandemii wartość rynku restauracji spadła o 22 proc. w porównaniu do 2019 r. W dwuletnim okresie zamknięto 10 tys. restauracji. Te liczby cofnęły branżę pod względem finansowym do 2016 r., a pod względem liczby restauracji do 2009 r. Kiedy minęła pandemia i restauracje powoli zaczęły wstawać, to przyszła wojna zza wschodnią granicą i rekordowa inflacja. W 2023 roku zaległości rynku gastronomicznego wzrosły o 7 proc. rok do roku. Spadała przy tym dynamika przyrostu nowych biznesów gastronomicznych.
Podobne problemy trapiły branżę hotelarską. W 2020 roku pracę straciło aż 38% wszystkich pracowników z całej branży. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego oszacowała, że straty związane z pandemią miały sięgnąć 500 milinów PLN w miesiąc.
Według raportu niewypłacalności Coface aż 4701 firm w Polsce ogłosiło upadek w 2023 roku. W 2022 roku takich firm było o 2 tysiące mniej… Wiele z nich jest z branży HoReCa, którą naruszyła pandemia, a teraz próbuje wykończyć inflacja i rosnące koszty energii i zatrudnienia.
Były wiceprezes Rady Ministrów, Janusz Piechociński na początku lutego, powołując się na badania Barometru EFL podał na swoim X (dawny Twitter) następującą informacje:
Najbardziej zagrożona inflacją czuje się branża HoReCa, choć – jak zauważono – i tutaj obawy słabną – 48 proc. wobec 62 proc. w czwartym kwartale 2023 roku.
W odpowiedzi na powyższe problemy i wyzwania Unia Europejska powołała Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), który uruchamia specjalny program dla HoReCa.
Jak KPO może pomóc HoReCa?
KPO zostało utworzone w lutym 2020 roku, żeby przeciwdziałać wszystkim negatywnym skutkom pandemii COVID-19. Wszystkie kraje członkowskie w Unii w ramach tego projektu realizują programy inwestycji i reform, które zostały wcześniej zaakceptowane przez Komisję Europejską. Polska w ramach tego programu otrzymała 158,5 mld PLN (106,9 mld PLN dotacji i 51,6 mld PLN preferencyjnych podwyżek). KPO to nie tylko przeciwdziałanie skutkom COVID-19, ale też i promowanie transformacji cyfrowej i spójności społeczno-gospodarczej w Unii Europejskiej.
Od marca bieżącego roku startuje program dla branży HoReCa, dzięki któremu przedsiębiorstwa mogą uzyskać bezzwrotną dotację w wysokości od 50 tys. do 540 tys. PLN. Aby ubiegać się o dotacje należy prowadzić firmę z sektora MŚP, czyli:
- Mikroprzedsiębiorstwo – zatrudnienie mniej niż 10 pracowników i bilans lub obrót roczny, który nie przekracza 2 milionów euro.
- Małe przedsiębiorstwo – zatrudnienie mniej niż 50 pracowników i bilans lub obrót roczny, który nie przekracza 10 milionów euro.
- Średnie przedsiębiorstwo: zatrudnienie mniej niż 250 pracowników, z rocznym obrotem nie przekraczającym 50 milionów euro lub bilansem nie większym niż 43 miliony euro.
KPO wesprze w tym roku HoReCa na łączną kwotę 1,2 mld PLN. Tym samym około 3800 przedsiębiorstw będzie mogło skorzystać z bezzwrotnej dotacji. Nabór rusza w marcu bieżącego roku, a wnioski można składać na STRONIE, którą przygotowaliśmy wspólnie z naszym Partnerem
Na co można przeznaczyć środki?
Jak wspominaliśmy wcześniej, KPO powstało nie tylko, żeby przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii COVID-19, ale też i dlatego, żeby promować transformacje cyfrową i spójność społeczno-gospodarczą w UE. Dlatego program określa na co powinny zostać przeznaczone środki na dotacje HoReCa:
- zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do wprowadzenia na rynek nowych produktów/usług;
- roboty budowlane;
- zielona transformacja, tj. inwestycje w zmniejszanie odpadów, recykling, energia odnawialna;
- szkolenia dla pracowników związane z nabywaniem nowych umiejętności lub przekwalifikowaniem;
- usługi rozwojowe (np. opracowanie studium wykonalności, modelu biznesowego, opracowanie procedur technicznych);
- Technologie cyfrowe: wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i rozwiązań cyfrowych, takich jak systemy rezerwacji online, aplikacje mobilne czy automatyzacja procesów biznesowych;
- Podnoszenie kwalifikacji pracowników: szkolenia i rozwój kompetencji personelu, związane z obsługą klienta, zarządzaniem, marketingiem czy obsługą nowych technologii.
KPO – nowa nadzieja dla HoReCa
Branża HoReCa w ostatnich latach jest wystawiona na próbę, którą nie wszystkie firmy mogą przetrwać. Co roku z różnych powodów jest zamykanych coraz więcej firm, a inne nie mają szans na rozwój związany z nowymi inwestycjami. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że mało skąd przedsiębiorcy mogą zasięgnąć pomocy. Dlatego też trzeba być czujnym i wykorzystywać takie szanse, jakie daje KPO – drugi raz taka szansa może się nie powtórzyć.
W kuluarach mówi się o tym, że będą wdrażana nowe projekty między innymi dla tych przedsiębiorców, którzy założyli firmę. Faktura.pl w ramach abonamentu Księgowość z Ekspertem pomoże Ci w założeniu działalności oraz w prowadzeniu księgowości. O szczegółach usługi przeczytasz TUTAJ.
Jakie są korzyści korzystania ze wsparcia KPO?
Korzyści płynące z dotacji dla HoReCa:
✅ Bezpłatne finansowanie
✅ Nawet 540 tys. PLN dofinansowania
✅ Szybki proces przyznania decyzji o finansowaniu