Srebro jest najważniejszym metalem szlachetnym po złocie, jednak wykorzystywanym znacznie szerszej w przemyśle niż najbardziej szlachetny kruszec. Na srebro należy patrzeć przede wszystkim z punktu widzenia metalu przemysłowego, ale ma ono również charakter inwestycyjny. Mimo iż dużym graczom łatwo manipulować ceną srebra, wydaje się, że inwestowanie w srebro fizyczne w długim terminie jest rozsądne. Postanowiłem rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” inwestowania w srebro w formie fizycznej.
Inwestycja w fizyczne srebro vs. srebro wirtualne
Podobnie jak w przypadku złota czy platyny, inwestowanie w srebro jest możliwe na dwa sposoby:
- Wirtualnie – m.in. poprzez kontrakty terminowe, kontrakty CFD, fundusze ETF czy akcje spółek wydobywających srebro. Handel takimi produktami to spekulacja dla osiągnięcia szybkiego zysku i jest to inwestowanie krótkoterminowe,
- Fizycznie – poprzez zakup srebrnych sztabek i monet, ewentualnie również przedmiotów kolekcjonerskich. To inwestowanie długoterminowe mające charakter lokaty kapitału.
Opcją dla zabezpieczenia swojego kapitału jest oczywiście srebro fizyczne, również na wypadek wysokiej inflacji czy wojny. W długim terminie srebro utrzymuje bowiem siłę nabywczą, a jego wartość rośnie. Dzieje się tak również z powodu rosnącego popytu i ograniczonej podaży srebra, ponieważ jego zasoby są ograniczone.
Popyt vs. podaż rynku srebra
Przede wszystkim srebro to metal szlachetny o szerokim zastosowaniu w przemyśle. W tym celu zużywa się ponad 50% zasobów srebra, jedynie przy ok. 10% zasobów złota. Srebro jest metalem o znakomitej przewodności elektrycznej, ma także najwyższy współczynnik odbicia światła. Dlatego jest to surowiec niezbędny przy produkcji m.in.:
- Paneli fotowoltaicznych
- Baterii do samochodów elektrycznych
- Ekranów dotykowych
- Chipów LED
Fundamentalnie srebro ma dobre perspektywy, zwłaszcza przy widocznym trendzie elektryfikacji w motoryzacji oraz przechodzeniu na zieloną energię.
Jednocześnie Silver Institute zaznacza, że podaż srebra nie nadąża za popytem. Przy stagnacji podaży popyt cały czas rośnie. Analitycy wskazują, że w 2023 roku popyt na srebro doprowadzi do deficytu rynkowego w wysokości 142,1 mln uncji.
Gold Silver Ratio – stosunek ceny srebra do złota
Gold Silver Ratio to wskaźnik określający cenę srebra do złota. Współczynnik określa, ile uncji srebra można kupić za jedną uncję złotego kruszcu. Pozwala to inwestorom lepiej ocenić, czy jest to dobry moment na zakup srebra.
Wskaźnik GSR można obliczać na dwa sposoby, biorąc pod uwagę:
- Giełdowe ceny złota i srebra
- Rynkowe ceny złota i srebra
Przykład wskaźnika GSR według giełdowych cen złota i srebra – dla przykładu odpowiednio 2000 USD i 20 USD za uncję:
- GSR 1:100 – za 1 uncję złota można kupić 100 uncji srebra.
GSR według rynkowych cen złota i srebra – należy wybrać punkt odniesienia, na przykład cenę złotych i srebrnych monet 1-uncjowych (np. Australijski Kangur). Ceny są różne ze względu na spread.
Cenę srebra wobec złota:
- 1:70 – atrakcyjną i niedoszacowana
- 1:80 – poważnie niedoszacowana
- 1:90 – irracjonalnie niska
Natomiast trzeba mieć na uwadze, że na przestrzeni lat wskaźnik ten był mocno zmienny, od 1:15 nawet do powyżej 1:120. W tym czasie zmieniały się ceny metali szlachetnych, w tym srebra, które jest bardziej podatne na nagłe wahania niż złoto. Jeszcze w 1993 roku srebro były wyceniane na ok. 3,50 USD za uncję trojańską (1 oz – 31,10 g), aby w 2011 roku osiągnąć 48,50 USD za 1 oz i ponownie znacząco spaść.
Dlaczego warto inwestować w srebro fizyczne – zalety:
- Zabezpieczenie kapitału na wypadek inflacji, kryzysu gospodarczego i wojny – za tzw. bezpieczną przystań na czas kryzysów uznaje się złoto, jednak srebro również odgrywa tę rolę. Pokazuje to przypadek Wenezueli, gdzie część obywateli wykorzystywała srebrne monety jako alternatywny środek płatniczy. Wielu uważa, że srebro nawet zyskuje wówczas względem złota, ponieważ jest łatwiejsze w upłynnianiu z powodu niższej ceny. Natomiast na pewno srebro przechowa siłę nabywczą w przeciwieństwie do krajowej waluty.
- Niższa cena niż złoto – inwestowanie w złoto, przynajmniej chcąc nabywać najpopularniejsze 1-uncjowe monety, wymaga nakładu wielu tysięcy złotych. Inwestowanie w srebro to dobra forma inwestycji dla mniej majętnych oraz młodszych inwestorów.
- Duży udział w przemyśle – srebro ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Przy ograniczonej podaży i rosnącym popycie powinno to mieć odzwierciedlenie w rosnących cenach srebra.
Wady inwestowania w srebro fizyczne:
- Wysoki spread – spread na srebrze może wynosić nawet 30%, dlatego zaraz po zakupie produkt inwestycyjny traci do 1/3 wartości. Wynika to z dużo większej zmienności cen srebra, kosztów transportu i produkcji, trudniejszej weryfikacji autentyczności oraz zanieczyszczeń metalu (milk spoty i patyna).
- Podatek VAT – srebro fizyczne w formie sztabek jest sprzedawane z 23-procentowym podatkiem VAT, jednak już w przypadku srebrnych monet inwestycyjnych dealerzy zazwyczaj wystawiają fakturę VAT marża 0%.
- Kłopotliwe przechowywanie – biorąc pod uwagę korelację pomiędzy ceną a wagą, kłopotliwe może być przechowywanie srebra.
- Głównie metal przemysłowy – co jest zaletą, może być też wadą. Jeżeli nawet popyt inwestycyjny znacząco wzrośnie, ceny srebra nie muszą być dużo wyższe, jeżeli nie będzie zapotrzebowania na metal w przemyśle. Jest to mało prawdopodobne, ale może mieć miejsce, na przykład w czasie kryzysu.
- Manipulowany rynek – rynek srebra jest stosunkowo niewielki, dlatego łatwy w manipulacji, co może ograniczać wzrost cen srebra.
- Chemicznie uszkodzenia – srebro reaguje z pierwiastkami chemicznymi znajdującymi się w powietrzu. Skutkiem jest patyna, a więc nalot na srebrnych produktach. Inny minus to tzw. milk spoty (niewielkie białe plamki) powstające przy wybijaniu srebrnych monet.
Jak inwestować w srebro fizyczne – monety czy sztabki?
Podstawowe pytanie inwestora zdecydowanego na kupowanie srebra dotyczy tego, jakie produkty kupować – sztabki czy monety? Na obydwie formy srebra warto spojrzeć pod względem najważniejszych czynników – ceny za gram, zabezpieczeń oraz łatwości odsprzedaży.
- Cena za gram – w przeliczeniu na gram srebrne monety bulionowe są tańsze od sztabek.
- Zabezpieczenia – srebrne monety są trudniejsze w podrobieniu względem sztabek.
- Łatwość odsprzedaży – najbardziej opłaca się spieniężyć srebro poprzez odsprzedaż prywatnym, indywidualnym inwestorom. Monety są chętniej wybierane przez inwestorów, również dlatego, że łatwiej zweryfikować ich autentyczność.
Interesują Cię inspiracje inwestycyjne?
Zapoznaj się z naszym ebookiem „Inwestowanie dla początkujących. Przegląd szans inwestycyjnych 2023/24”. To 145 stron unikalnej wiedzy!
✅ Chcesz zacząć inwestować, ale nie wiesz, skąd czerpać wiedzę?
✅ Zastanawiasz się w co warto dziś zainwestować?
✅ Chcesz wiedzieć w jakie branże najlepiej inwestować?
✅ Zastanawiasz się od jakich kwot zacząć?
✅ Nie wiesz, w co zainwestować małe kwoty?