Należne składki na ubezpieczenie społeczne, które począwszy od tych za styczeń 2024 roku, będą musieli zapłacić przedsiębiorcy to nawet 1600 zł miesięcznie! Do powyższej kwoty należy oczywiście doliczyć obowiązkową składkę na ubezpieczenie zdrowotne, zależną od osiąganego przychodu lub dochodu oraz formy opłacania podatku dochodowego. Minimalny ZUS przedsiębiorcy oscylujący w okolicach 2000 zł staje się faktem. Nie wszystkich będzie na to stać. Rozwiązaniem może stać się skorzystanie z tzw. Małego ZUS Plus. Decyzję należy podejmować szybko, bo termin na dopełnienie obowiązków rejestracyjnych upływa 31 stycznia 2024 roku. Przedsiębiorco! Sprawdź, czy możesz zaoszczędzić na ZUS w 2024 roku!
„Duży ZUS” w 2024 roku
„Duży ZUS” to obowiązkowa składka na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorców, którzy:
a) nie byli uprawnieni do ulg i preferencji w ZUS np. ze względu na świadczenie usług w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej dla byłego pracodawcy w zakresie podobnym do obowiązków pełnionych w trakcie zatrudnienia etatowego,
lub
b) wykorzystali okres preferencyjnego opłacania składek, czyli 6-cio miesięcznego okresu podlegania wyłącznie pod ubezpieczenie zdrowotne – Ulga na start oraz 24-miesięczny okres tzw. preferencyjnego ZUS społecznego.
Od składki za styczeń 2024 roku będą zobowiązani do opłacania poniższych kwot z tytułu ubezpieczeń społecznych:
Rodzaj składki na ubezpieczenie społeczne | Kwota 2024 rok |
emerytalna | 916,35 PLN |
rentowa | 375,55 PLN |
chorobowa
(dobrowolna dla przedsiębiorców) |
115,01 PLN |
wypadkowa | 78,40 PLN |
Fundusz Pracy | 115,01 PLN |
Oznacza to, że miesięczna składka na ZUS społeczny w 2024 roku wyniesie od 1485,31 PLN do 1600,32 PLN (z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym). To oznacza prawie 13% wzrost względem 2023 roku! Do powyższej kwoty należy dodać jeszcze składkę na ubezpieczenie zdrowotne zależną od sposobu opłacania podatku dochodowego i wysokości osiąganych przychodów lub dochodów. W roku składkowym, zaczynającym się 1 lutego 2024 roku, minimalna składka zdrowotna nie może być niższa niż 381,78 PLN. Rozwiązaniem problemu podwyżki składek ZUS może być skorzystanie z preferencji jaką jest Mały ZUS Plus.
Dla kogo Mały ZUS Plus?
Podstawowymi warunkami, jakie muszą spełnić przedsiębiorcy, aby móc skorzystać z ulgi Mały ZUS Plus są:
- przychody osiągnięte z pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej przez cały poprzedni rok kalendarzowy, nie przekraczające 120 000 zł;
- prowadzenie działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym przez nie mniej niż 60 dni kalendarzowych.
Z preferencji nie mogą jednak skorzystać przedsiębiorcy:
- w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej;
- spełniający warunki do płacenia preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia w gospodarce przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności gospodarczej lub przez kolejne 24 miesiące po wykorzystaniu tzw. ulgi na start;
- rozliczający się na karcie podatkowej i jednocześnie korzystający ze zwolnienia z VAT – nie składają oni do urzędów skarbowych zeznań PIT lub deklaracji VAT, z których ZUS pozyskuje dane do weryfikacji poprawności ustalenia najniższej podstawy wymiaru składek;
- podlegający ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności np. jako wspólnik spółki jawnej;
- świadczący, w ramach działalności gospodarczej, usługi zbieżne z obowiązkami, które wykonywał dla byłego bądź obecnego pracodawcy jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym;
- prowadzący w poprzednim roku działalność jako twórcy lub artyści;
- wykonujący w poprzednim roku wolny zawód;
- będący w poprzednim roku wspólnikami spółki jawnej, partnerskiej lub jednoosobowej spółki z o.o.;
- prowadzący w poprzednim roku publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół.
Należy pamiętać, że ulga Mały ZUS Plus dotyczy tylko i wyłącznie składek na ubezpieczenie społeczne. Przedsiębiorca korzystający z preferencji musi w dalszym ciągu opłacać składkę zdrowotną w pełnej wysokości. Czy to ma szanse przynieść realne oszczędności na „ZUSie”? Tak! Sęk tkwi w sposobie obliczania składki społecznej według zasad Małego ZUS Plus.
Jak obliczyć składkę w Małym ZUS Plus?
Wysokość składki na ubezpieczenia społeczne podczas korzystania z ulgi Mały ZUS Plus jest zależna od przychodu lub dochodu przedsiębiorcy. Do osiągniętego przez przedsiębiorcę dochodu należy jednak doliczyć wysokość zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne w roku ubiegłym, o ile zaliczał je do kosztów uzyskania przychodu. Tak uzyskaną podstawę należy podzielić przez liczbę dni kalendarzowych w roku a następnie pomnożyć przez 30 i zaokrąglić do pełnych groszy. Można także skorzystać z udostępnianych przez ZUS narzędzi do wyliczania podstawy wymiaru składki, które podają gotowy wynik po uzupełnieniu wymaganych danych.
Przy samodzielnym obliczaniu podstawy wymiaru składki należy pamiętać o dwóch granicznych wartościach:
- 30% minimalnego wynagrodzenia w roku 2024
Od 1 stycznia do 30 czerwca wynosi ono 1272,60 PLN, natomiast od 1 lipca wzrasta do kwoty 1290 PLN. Jeśli otrzymany wynik jest niższy lub równy podany, powyżej kwotom, przedsiębiorca korzystający z Małego ZUS Plus opłaca składki społeczne od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia w roku 2024.
- 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w roku 2024
Jeżeli otrzymany wyniki wynosi 4694,40 PLN lub więcej, korzystanie z Małego ZUS Plus nie ma sensu – dokładnie tyle wynosi podstawa wymiaru pełnych składek na ubezpieczenia społecznych obowiązkowych dla przedsiębiorców (tzw. duży ZUS).
Należy pamiętać, że ulga Mały ZUS nie odnosi się do obowiązku opłacania składki na Fundusz Pracy przez przedsiębiorcę. Przedsiębiorca korzystający z preferencji może być zobowiązany do płacenia składek na Fundusz Pracy, o ile:
- nie przekroczył 55. roku życia w przypadku kobiet i 60. roku życia w przypadku mężczyzn;
- podstawa wymiaru składek społecznych ZUS, obliczona dla celów ulgi Mały ZUS Plus, będzie równa lub wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia – od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku – 4242 PLN, a od 1 lipca 2024 roku – 4300 PLN.
Jak skorzystać z Małego ZUS Plus w 2024 roku?
Aby przedsiębiorca spełniający wszystkie warunki do skorzystania z Małego ZUS Plus w roku 2024 mógł skorzystać z ulgi, musi do 31 stycznia 2024 roku dopełnić obowiązków rejestracyjnych. Może zrobić to online (za pośrednictwem ZUS PUE lub portalu CEIDG) lub w oddziale ZUS. Rejestracja polega na wyrejestrowaniu się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem (formularz ZUS ZWUA) i ponownym zgłoszeniu się do ubezpieczeń społecznych z kodem 05 90 lub 05 92 ( formularz ZUS ZUA). Dodatkowo, razem z dokumentem rozliczeniowym DRA za styczeń 2024 roku, korzystający z Małego ZUS Plus ma obowiązek złożyć dokument DRA cz. II, w którym wskaże wyliczoną podstawę wymiaru składek społecznych na najbliższy rok.
Jak długo można być na Małym ZUS Plus?
Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można płacić maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Wcześniejsze korzystanie z ulgi na start lub preferencyjnych składek nie wyłącza możliwości skorzystania z Małego ZUS Plus.
Rejestracja do Małego ZUS Plus w trakcie roku
Czy przedsiębiorca, któremu 24 miesięczny okres preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne kończy się w trakcie roku, może skorzystać od razu z Małego ZUS Plus czy musi opłacać pełnie składki do końca grudnia?
Opisany powyżej przypadek to wyjątek, kiedy przedsiębiorca może zarejestrować się do Małego ZUS Plus w trakcie roku. Musi jednak pamiętać, że ma na to tylko 7 dni od końca miesiąca, w którym utracił prawo do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia. Procedura rejestracji wygląda identycznie, jak w przypadku tych, którzy zgłaszają chęć korzystania z Małego ZUS Plus przez cały rok.
Zgłoszenie się do Małego ZUS Plus może być skutecznym rozwiązaniem problemu corocznych podwyżek składek na ubezpieczenie społeczne. Przedsiębiorco, jeśli spełniasz wszystkie warunki, rozważ tą możliwość już dziś! Niestety, to rozwiązanie nie jest dla wszystkich ze względu na limit przychodów i wyłączenia konkretnych grup osób prowadzących działalność gospodarczą.
Czy Twoje biuro jest gotowe na nowe rozwiązania?
Spotkajmy się. Na spotkaniu wysłuchamy wyzwań, które stoją przed Twoim biurem odnośnie wdrożenia KSeF i innych nowych rozwiązań. Jako doświadczeni specjaliści, pomożemy Ci je pogrupować i finalnie rozwiązać. Co istotne, większość problemów da się rozwiązać już podczas pierwszego spotkania, tak wynika z naszej praktyki. Co poza tym możemy zrobić dla Twojego biura?
✅ Otrzymasz wsparcie techniczne
✅ Otrzymasz wsparcie merytoryczne
✅ Będziemy infolinią KSeF dla Twoich klientów
✅ Pokażemy Ci narzędzie dla klientów zintegrowane z KSeF
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Alarm podatkowy”