Nadchodzą zmiany w koncepcji podatku Belki. Ostatnio nowe pomysły zostały przedstawione przez ministra finansów, Andrzeja Domańskiego. Według ekspertów może to być dobry krok, ale wciąż niewystarczający, by zachęcić do oszczędzania i inwestowania. Ulga, która ma być wprowadzona, w rzeczywistości nie przekroczy 2 tys. złotych. Dlatego na zmianach skorzystają głównie drobni inwestorzy.
Czym jest podatek Belki?
Jak powszechnie wiadomo, podatek Belki jest potoczną nazwą podatku od dochodów kapitałowych. Zryczałtowany podatek dochodowy został wprowadzony już w 2002 roku, a nazwę zawdzięcza ówczesnemu ministrowi podatków, Markowi Belce. W pierwszym okresie funkcjonowania podatek obejmował tylko odsetki od depozytów oraz od lokat bankowych. Dopiero dwa lata później, w 2004 roku, zostały nim objęte dochody mające związek z inwestycjami kapitałowymi.
Od czego trzeba zapłacić podatek Belki?
Od tamtego czasu kwota podatku się nie zmieniała. Wynosi 19% i obowiązuje wszystkie osoby fizyczne, które pomnażają środki na kontach oszczędnościowych, lokatach, czy obligacjach. Podatek Belki trzeba zapłacić także od papierów wartościowych, pracowniczych funduszy emerytalnych, funduszy kapitałowych oraz z dywidend.
Planowane zmiany w podatku Belki
Wiemy już, jak było, ale nadchodzą zmiany. Według najnowszych zapowiedzi Ministerstwa Finansów, mają zostać wprowadzone dwie kwoty wolne od podatku. Pierwsza z oszczędności składowanych w pakiecie oszczędnościowym obligacji albo z lokat terminowych, a druga z kolei z inwestycji kapitałowych (jako przykład może posłużyć tutaj sprzedaż akcji giełdowych).
Ograniczenia, o których trzeba pamiętać
Iloczyn stopy depozytowej NBP i 100 tys. złotych stanowi kwotę wolną od podatku Belki. Kwoty wolne mają być obwieszczone w informacji z Ministerstwa Finansów. Należy pamiętać, że będą obowiązywały ograniczenia kwotowe i czasowe.
Podatnik nie będzie mógł, jak dotychczas, gromadzić oszczędności na wiele sposobów. Po zmianach będzie zobligowany do wyboru jednego z wyodrębnionych pakietów oszczędnościowych – obligacji lub lokat terminowych. Kto może prowadzić wyodrębniony pakiet? Zgodnie z prawem może być to instytucja finansowa, która ma siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Są to np. banki i oddziały banków zagranicznych. Instytucja, która prowadzi wyodrębniony pakiet oszczędnościowy, będzie pobierać podatek w wysokości 19% od nadwyżki ponad wolną kwotę.
Zmiany w podatku Belki a inwestycje giełdowe
W przypadku inwestycji giełdowych, takich jak sprzedaż akcji, zmiany również będą zauważalne. To na głowie podatnika będzie rozliczenie kwoty wolnej w zeznaniu rocznym PIT-38. Jak informuje Jarosław Neneman, wiceminister finansów, zarówno roczna kwota wolna od podatku od dochodów z inwestycji kapitałowych, jak i roczna kwota zwolnienia dochodów z oszczędności gromadzonych w wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym lokat terminowych lub obligacji będą określane przez Ministra Finansów w obwieszczeniu na każdy rok kalendarzowy. Ile obecnie wyniosłaby ta kwota?
Proponujemy, aby każda z tych kwot wynosiła iloczyn stopy depozytowej NBP na ostatni dzień trzeciego kwartału roku poprzedzającego rok podatkowy i 100 tys. zł (obecnie byłoby to 5250 zł)
– objaśnia Neneman.
Czy to wszystko wciąż za mało?
Eksperci są w tej sprawie niemalże jednogłośni. Zmiany były potrzebne i propozycja jest obiecująca, ale może okazać się, że to za mało. Czy nowa propozycja ze strony Ministerstwa Finansów sprawi, że wzrośnie atrakcyjność inwestycji kapitałowych? Właśnie co do tego pojawiają się wątpliwości. Większą popularnością z racji korzyści obecnie cieszą się inne sposoby inwestowania. Dla wielu inwestorów lepszą opcją jest ulokowanie kapitału np. w nieruchomość. Zakup i wynajem mieszkania to ciągle lepszy (korzystniejszy) pomysł niż inwestycja w obligacje albo akcje spółek giełdowych. Rynek kapitałowy już na tym cierpi, a co będzie dalej? Jak odbije się to na polskiej gospodarce? Rodzi się wiele pytań, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź.
Możliwości indywidualnego podatnika
Z czego może skorzystać indywidualny podatnik? Dla niego odpowiednia zdaje się być preferencja nieprzekraczająca 2000 zł podatku rocznie (dokładnie jest to 2 x 997,5 zł). Osoby oszczędzające drobne kwoty mogą zatem traktować to jako ulgę, ale sytuacja nie sprzyja większym inwestycjom kapitałowym.
Co z pakietem oszczędnościowym?
Warto zapoznać się ze słowami Grzegorza Kelera, adwokata, który zwraca uwagę na przyszłość pakietu oszczędnościowego. Podkreśla, że zapowiedzi Ministerstwa Finansów dotyczące wprowadzenia wyodrębnionego pakietu oszczędnościowego, są niejasne, owiane tajemnicą. Trzeba zauważyć, że, jak już zostało wspomniane, pakiety mogą być prowadzone przez banki i SKOK-i, ale przez domy maklerskie nie. Zadaniem instytucji finansowej ma być pilnowanie, aby limit zwolnienia podatkowego nie był przekroczony. Nie da się ukryć – zawiłości zmian prowadzą do niepewności inwestorów.
Zasadniczo nikt nie ma pewności, czy pakiet ma stanowić narzędzie ewidencyjne dla celów podatkowych, czy przyjmie formę zbliżoną do znanego już rachunku maklerskiego. Pojawia się pytanie, kto pokryje koszty związane z wdrożeniem nowych rozwiązań? Początkowo – w teorii – zadbanie o kwestie finansowe będzie po stronie banku, z upływem czasu – w praktyce – niewątpliwie będzie to przeniesione na klientów.
Opinie o zmianach legislacyjnych
Podatnicy korzystający z usług w różnych instytucjach finansowych mogą nie mieć prawa do korzystania ze zwolnienia. Jak powtarza dr Keler, uniemożliwienie współpracy podatnika z wieloma instytucjami finansowymi nie wpłynie dobrze na konkurencję rynkową.
Opinie o zapowiedzianych przez Ministerstwo Finansów zmianach legislacyjnych są różne. Wśród nich także te pełne niepokoju i wątpliwości. Według ekspertów problemy mogą pojawić się na etapie wdrażania zmian. Z kolei same zmiany mogą okazać się niewystarczające, by uatrakcyjniły podatnikom inwestycje kapitałowe. Będą korzystne dla drobnych inwestorów, zapowiadana roczna ulga raczej nie przekroczy 2 tys. złotych rocznie.
W oczekiwaniu na projekt ustawy
Co teraz można zrobić? Tak naprawdę tylko uzbroić się w cierpliwość i poczekać na oficjalne informacje o szczegółach zmian, które pojawią się już po opublikowaniu projektu ustawy. W końcu zapowiedzi to jedno, a po upublicznieniu informacji będzie pewność, z jaką skalą zmian mamy do czynienia. Dotychczasowe informacje były odpowiedzią wiceministra Jarosława Nenemana na interpelację poselską, odnoszącą się do zupełnej likwidacji podatku od zysków kapitałowych. Prace nad ustawą trwają.
Czy Twoje biuro jest gotowe na nowe rozwiązania?
Spotkajmy się. Na spotkaniu wysłuchamy wyzwań, które stoją przed Twoim biurem odnośnie wdrożenia KSeF i innych nowych rozwiązań. Jako doświadczeni specjaliści, pomożemy Ci je pogrupować i finalnie rozwiązać. Co istotne, większość problemów da się rozwiązać już podczas pierwszego spotkania, tak wynika z naszej praktyki. Co poza tym możemy zrobić dla Twojego biura?
✅ Otrzymasz wsparcie techniczne
✅ Otrzymasz wsparcie merytoryczne
✅ Będziemy infolinią KSeF dla Twoich klientów
✅ Pokażemy Ci narzędzie dla klientów zintegrowane z KSeF