Zgodnie z wynikami badań Światowego Forum Ekonomicznego przewiduje się, że automatyzacja spowoduje wzrost miejsc pracy o 58 milionów. ARK Investment Management prognozuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat automatyzacja doda 5%, czyli 1,2 biliona dolarów, do amerykańskiego PKB. A jak ta sytuacja wygląda w Polsce? Jak było jeszcze przed trzydziestu laty? Pamiętasz swój pierwszy smartfon? A obawy związane z użyciem kart płatniczych? Przekonajmy się, czy drobny poślizg Polski w tym względzie zrobił różnice, zastanówmy się, w jaki sposób będą zmieniały się realia polskich firm w kwestii automatyzacji.
Automatyzacja w polskich firmach – co powstrzymuje przedsiębiorców przed automatyzacją pracy?
Pamiętasz niedawne obawy przed siecią 5G? A dywagacje na temat mikrochipów w szczepionkach przeciwko COVID? To wyobraź sobie, że tak było zawsze. Każda nowinka technologiczna począwszy od kuchenki mikrofalowej, przez maszynę parową aż po nowe metody medyczne, była przedmiotem zażartych sporów, źródłem strachu i zaczątkiem powstawania teorii spiskowych. To właśnie ten strach przed nowością i brak wiedzy wstrzymuje przedsiębiorców przed wdrażaniem nowych urządzeń i zautomatyzowanych procesów wewnętrznych.
Przez to w Polsce, w niektórych firmach wciąż faktury księguje się ręcznie, bez wykorzystania nowych technologii co sprawia, że dane przedsiębiorstwa zostają w tyle i oferują znacznie gorsze jakościowo usługi. Innym powodem ostrożności w automatyzacji polskich firm bywają błędne obliczenia. Przedsiębiorcy często skupiają się na kosztach przedsięwzięć automatyzacyjnych, zamiast wziąć pod uwagę korzyści pieniężne i czasowe, jakie przyniesie inwestycja w dłuższej perspektywie dla rozwoju firmy i poprawy jej konkurencyjności. Jest to jednak strategia błędna, którą warto zmienić jak najszybciej, jeśli chce się przetrwać na współczesnym, konkurencyjnym rynku.
Automatyzacja w ujęciu teoretycznym
Automatyzacja to działania ukierunkowane na minimalizację nakładu pracy ludzkiej i zwiększenia wydajności za sprawą zastosowania technologii. Działania automatyzacyjne skupiają się w szczególności na żmudnych i czasochłonnych obowiązkach. Procesy podlegające automatyzacji dzieli się na:
- ręczne, zwane manualnymi,
- ręczno-maszynowe, określane mianem mieszanych,
- zautomatyzowane.
Na podstawie tych procesów wyróżnia się pięć poziomów automatyzacji. Poziom pierwszy tworzą wyłącznie procesy manualne, poziomy drugi i trzeci to procedury ręczno-maszynowe, a poziomy czwarty i piąty składają się na procesy całkowicie zautomatyzowane, czyli takie wyłączające zupełnie wysiłek człowieka lub minimalizujące go do funkcji monitorowania pracy maszyn i ich konserwacji. Procesy zautomatyzowane wymagają wysokich początkowych nakładów kapitałowych, ale uznaje się za niezbędne do działania i kontynuowania swojej działalności uzyskanie określonej automatyzacji w wielu przedsiębiorstwach.
Automatyzacja w polskich firmach – co najchętniej automatyzujemy?
Z roku na rok coraz więcej obowiązków codziennych i zawodowych delegujemy maszynom. Dzieje się tak nieprzerwanie od czasów rewolucji przemysłowej, jednak dopiero możliwości nowoczesnych technologii pozwalają na rzeczywisty przełom w działalności większości firm. Jakie obszary w polskich firmach automatyzuje się najchętniej?
Automatyzacja, w pierwszej kolejności powinna dotyczyć prostych, ale najbardziej żmudnych, powtarzalnych i czasochłonnych procesów. Często automatyzuje się też obsługę czasochłonnych operacji, które wymagają zaangażowania kilku osób. Wykorzystanie do nich siły maszyn pozwala na poprawę efektywności i skrócenie czasu obsługi procesów, a także na oszczędność czasu pracowników, którzy mogą zająć się bardziej wymagającymi zadaniami. Dlatego nowe technologie są szczególnie pożądane w powtarzalnych procesach księgowych czy operacyjnych, takich jak rejestracja faktur zakupowych, rozliczenia bankowe, czy realizacja płatności za usługi.
Działania automatyzacyjne są także powszechne w sektorze produkcji maszynowej, branży transportowej i logistycznej, a także w handlu i marketingu internetowym. Polskie firmy inwestują w swój rozwój i w większości przedsiębiorstw rozpoczęto już wdrażanie projektów automatyzacji na potrzeby różnych działów firmowych. Automatyzuje się procesy wewnętrzne i audytowanie, a nawet komunikację międzyoddziałową. Słowem, automatyzacja dotyka wszystkich branży i zadań firmowych.
Automatyzacja w polskich firmach – co można zyskać dzięki automatyzacji?
Działania mające na celu automatyzację powtarzalnych i czasochłonnych procesów, bezpośrednio wpływają na oszczędność czasu, pieniędzy i poprawiają skuteczność pracowników. Gdy najprostsze zadania delegujemy maszynom i technologiom, personel zyskuje czas na wykonanie tych bardziej złożonych i wymagających kreatywności. W wyniku tego możesz liczyć na większą wydajność i produktywność pracowników, którzy są kierowani do wykonywania bardziej twórczej pracy i generują większą wartość dla firmy.
Jednak nie tylko w tym tkwi siła automatyzacji. Poza czasem zyskujesz bowiem także możliwość szybszej i lepszej obsługi klientów i kontrahentów, co sprzyja budowaniu przewagi konkurencyjnej. Podsumowując, wdrożenie technologii do twojej firmy wpływa pozytywnie na jakość oferowanych usług i produktów, a także bezpośrednio przyczynia się do wzrostu zysków.
Księgowość online, czyli pierwszy krok w stronę automatyzacji twojej firmy
Jak już wspominaliśmy, prowadzenie księgowości internetowej jest najważniejszym krokiem w procesie automatyzacji każdej firmy. To, obok bankowości internetowej, najprostsze i najkorzystniejsze działanie dla przyszłości przedsiębiorstwa, ponieważ niezależnie od branży, prowadzenie księgowości online błyskawicznie poprawia jakość oferowanych usług i przejrzystość transakcji. Co zyskasz, prowadząc księgowość online za pośrednictwem portalu faktura.pl?
Niewątpliwie największym atutem księgowości internetowej jest jej cena. Jeśli skorzystasz z usług faktura.pl, możesz zaoszczędzić około 2 400 zł rocznie, przy założeniu, że średni koszt tradycyjnych usług księgowych w firmie to 250 zł miesięcznie.
Jednak na pieniądzach zalety księgowości online się nie kończą. Poza oszczędnością zyskujesz także profesjonalną obsługę wszelkich usług księgowych, takich jak wyliczenie składek na podstawie faktur kosztowych i sprzedażowych, generowanie raportów do różnych urzędów US, ZUS. A wszystko to przy zminimalizowaniu marginesu ewentualnych błędów lub braków w wiedzy. Wszystko dzieje się praktycznie bez twojego udziału, ale w razie problemów zawsze możesz liczyć na kontakt z wykwalifikowanym księgowym poprzez czat, e-maila, lub telefon.
Automatyzacja w przyszłości
Przykłady działań automatyzacyjnych zmieniających świat widzimy na każdym kroku – od sztucznej inteligencji poprzez technologię bezdotykową, po inteligentne urządzenia AGD czy pojazdy autonomiczne. Tempo tego rozwoju przyśpieszyła pandemia i nie zanosi się na to, by ta sytuacja miała się zmienić.
Automatyzacja w szerszej perspektywie przyczynić się może do lepszej sytuacji gospodarczej w kraju, zwiększenia skali produkcji, poprawy jakości życia ludzi i ekologizacji planety. W skali pojedynczego przedsiębiorstwa natomiast wpływa na konkurencyjność na rynku produktów i usług, większe zadowolenie klientów i pracowników, a także wymierne zyski budżetowe.
Rewolucja w dziedzinie robotyzacji i automatyzacji utrzymuje gwałtowne tempo rozwoju. Postęp technologiczny w dziedzinie automatyzacji, inżynierii, magazynowania energii, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego nie ustaje. Wynikiem tego jest przekształcenie możliwości maszyn i ich zdolności do przejmowania zadań wykonywanych niegdyś przez ludzi.
W ciągu ostatnich dwóch dekad liczba używanych na świecie robotów wzrosła trzykrotnie, osiągając poziom 2,25 miliona. Eksperci prognozują, że w ciągu najbliższych 20 lat globalne zasoby robotów będą się mnożyć jeszcze szybciej. W 2030 roku ich liczba może wynosić nawet 20 milionów, z czego 14 milionów wykorzystywanych będzie w samych Chinach. Tylko od ciebie zależy, czy pójdziesz z duchem czasu i zautomatyzujesz organizację wewnętrzną (w tym księgowanie), czy zostaniesz w tyle za konkurencją.
Czytaj także:
Kefruś robi furorę! Czy niebawem w sklepach jedynymi ludźmi będą klienci?
Sztuczna Inteligencja pomaga firmom nie stracić miliardów
Big Data w polityce – jak dzięki niej zostać prezydentem USA?