Przepisy dotyczące małżeństwa i majątku wspólnego małżonków są różne w zależności od tego, w jakim kraju je rozpatrujemy. Dla naszego kręgu kulturowego można jednak wytypować pewne wspólne mianowniki, do których zaliczamy powstanie wspólnego majątku po zawarciu małżeństwa, możliwość rozdzielenia majątku małżonków poprzez intercyzę oraz podział wspólnego majątku w przypadku rozwodu. W standardowych przypadkach rozstający się małżonkowie dzielą się zgromadzonym majątkiem po połowie. Czasami są to pieniądze, innym razem nieruchomości lub udziały w firmach.
Rozwody pojawiają się również w programie „Ślub od pierwszego wejrzenia” i one kosztują uczestników na pewno dużo emocji. A gdyby do tego dochodziła duża kwota…
Gdy w mediach pojawia się informacja o kosztach rozwodu, nie chodzi o wydatki, jakie strony poczyniły w związku z postępowaniem sądowym. Autorzy przekazów medialnych nazywają tak wysokość spłaty, jakiej musi dokonać jeden z małżonków na rzecz drugiego. Dzisiaj przyjrzymy się rozwodom przedsiębiorców, które zakończyły się właśnie takimi, najbardziej spektakularnymi spłatami.
Bill Gates i Melinda Gates – od 65 do 75 mld dolarów
Wśród rozwodów przedsiębiorców budzących największe emocje w historii na pierwszym miejscu postawić chyba trzeba rozstanie Billa i Melindy Gatesów. Twórca Microsoftu spędził ze swoją żoną 27 lat, a ich małżeństwo prawomocnie zakończyło się w sierpniu 2021 r. Wyrok sądowy nie zawierał informacji o zasadach podziału majątku (z uwagi na jego wielkość byłoby to trudne). W przestrzeni publicznej pojawiła się jednak informacja, że Gatesowie nie mieli intercyzy, a zatem bardzo prawdopodobne jest, że Melinda w wyniku podziału otrzyma połowę wspólnego majątku. Według różnych szacunków może być to kwota od 65 do 75 mld dolarów, na którą składają się przede wszystkim papiery wartościowe, wszelkiej maści nieruchomości, inwestycje i dzieła sztuki. Nie wspominając o udziałach w najbogatszej organizacji charytatywnej w historii.
Jeff Bezos i MacKenzie Scott – 38 mld dolarów
Zdecydowanie bardziej czytelna sytuacja miała miejsce w 2019 roku, gdy Jeff Bezos, założyciel firmy Amazon, rozstawał się ze swoją żoną MacKenzie po 25 latach małżeństwa. Amazon, największy sklep internetowy na świecie, jest oskarżany o nieludzkie traktowanie oraz niegodziwe opłacanie pracowników niższego szczebla, sianie propagandy za pośrednictwem botów internetowych i czyny nieuczciwej konkurencji. Nie można jednak zaprzeczyć, że to jedna z najbardziej dochodowych firm w historii. W wyniku ugody MacKenzie Scott otrzymała 4% udziałów w Amazonie, które w chwili rozwodu wyceniane były na 38,3 mld dolarów. Majątek MacKenzie, głównie ze względu na wzrastającą wartość akcji firmy, szacowany jest obecnie na 60 mld dolarów.
Dmitrij Rybołowlew i Elena Rybołowlewa – 4,8 mld dolarów
Dmitrij Rybołowlew jest rosyjskim inwestorem i przedsiębiorcą, który w 2011 r. zainwestował w klub piłkarski AS Monaco. Majątek zbił między innymi na produkcji nawozów przez firmę Urałkali. Swoją żonę Elenę poznał na studiach i wziął z nią ślub w 1987 roku. Po 20 latach to Elena wniosła pozew rozwodowy zarzucając mężowi wielokrotne zdrady. Proces trwał 6 lat i zakończył się przyznaniem Elenie 4,8 mld dolarów. Po apelacji Dmitrija kwotę obniżono do 600 mln dolarów. Ostateczną ugodę zawarto w 2015 r., ale jej treść nigdy nie została ujawniona.
Alec Wildenstein i Jocelyn Wildenstein – 3,8 mld dolarów
Alec Wildenstein był jednym z najbardziej znanych handlarzy sztuką. Brał także czynny udział w biznesie związanym z wyścigami konnymi. W swoim życiu dorobił się wielkiej fortuny, którą musiał podzielić się ze swoją żoną Jocelyn. Ta ostatnia w 1999 roku przyłapała męża na zdradzie z rosyjską modelką i wniosła o orzeczenie rozwodu. Sprawa trwała długo i emocjonowała media na całym świecie. Ostatecznie Jocelyn wywalczyła w sądzie 3,8 mld dolarów oraz ogromną roczną rentę. W wyroku zastrzeżono, że tych pieniędzy nie może jednak przeznaczać na operacje twarzy, z czego była już wówczas znana.
Ruper Murdoch i Ann Murdoch Mann – 1,7 mld dolarów
Rupert Murdoch to znany na całym świecie amerykańsko-australijski biznesmen, który swoją fortunę zbudował na mediach. Jego spółka, News Corp, jest właścicielem setek popularnych gazet, oficyn wydawniczych i telewizji. Należą do niego The Sun, The Wall Street Journal, Fox News czy Sky. W 1967 roku Murdoch poślubił Annę Torv – dziennikarkę, która miała przeprowadzić z nim wywiad. Para przeżyła w zgodzie wiele lat, a ich małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1999 roku. Sąd orzekł winę Ruperta, który według różnych przekazów medialnych miał zapłacić byłej żonie od 1,2 do 1,7 mld dolarów.
Bernie Ecclestone i Slavica Ecclestone – 1,5 mld dolarów
Każdy fan sportów motoryzacyjnych kojarzy zapewne Berniego Ecclestone’a. Ten brytyjski przedsiębiorca zasłynął przede wszystkim jako człowiek, który przez lata napędzał organizację zawodów Formuły 1. W swojej karierze inwestował także w nieruchomości czy klub piłkarski. Bernie jest autorem wielu skandali z oszustwami podatkowymi, łapówkami i nielegalną bronią palną w tle. Małżeństwo Berniego i chorwackiej modelki Slavici trwało 25 lat i zakończyło się w 2009 roku. Nie posiadamy informacji o dokładnej wysokości kwoty, jaką otrzymała kobieta, ale dość powszechnie wymienia się tutaj przedział od 1,2 do 1,5 mld dolarów.
Harold Hamm i Sue Ann Arnall – 975 mln dolarów
W 1988 roku amerykański przedsiębiorca naftowy i założyciel spółki Continental Resources poślubił pracującą w swojej firmie prawniczkę Sue Ann Arnall. W 2012 roku kobieta wniosła sprawę o rozwód – z doniesień medialnych wynika, że powodem były romanse męża, których Arnall nie mogła już wytrzymać. Hamm twierdził, że małżonkowie w separacji byli już od 2005 roku, ale nie robił żonie trudności i szybko zgodził się na ugodę, zgodnie z którą miał zapłacić 975 mln dolarów. Arnall nie zgodziła się z taką kwotą i walczyła o jej podwyższenie, ale ostatecznie sąd uznał wysokość ugody i doszło do spieniężenia jednego z największych czeków w historii.
Steve Wynn i Elaine Wynn – 740 mld dolarów
Steve Wynn zasłynął na całym świecie jako deweloper oraz twórca luksusowych kasyn i hoteli, które wyróżniały się na tle konkurencji ekstrawaganckim wystrojem. Niemały udział w jego sukcesie miała żona Elaine, z którą Steve pobierał się i rozwodził dwukrotnie. Drugi rozwód zakończył się w 2010 roku. W wyniku ugody Elaine otrzymała przede wszystkim udziały w przedsiębiorstwie, które dziesięć lat temu warte były 740 mln dolarów, a dziś szacuje się je na ponad miliard dolarów.
Polskie rozwody wielkiego kalibru
Polscy przedsiębiorcy nie mogą poszczycić się takimi osiągnięciami finansowymi jak ich anglosascy koledzy, ale i w kraju nad Wisłą dochodziło do rozstań miliarderów i milionerów.
W 2014 roku wyrokiem rozwodowym zakończyło się małżeństwo Zygmunta Solorza-Żaka i Małgorzaty Żak. Według doniesień medialnych w trakcie jednej z rozpraw rozwodowych Małgorzata Żak miała zażądać od męża spłaty w wysokości 4 mld złotych. Właściciel Polsatu miał zaproponować z kolei 500 mln złotych oraz ranczo w Afryce. Do dziś nie wiadomo, czy sprawa podziału majątku zakończyła się razem z rozwodem oraz czy została zawarta ugoda. Na tamten czas majątek Zygmunta Solorza-Żaka szacowano na około 10 mld złotych, w związku z czym duża jego część mogła przypaść rozwiedzionej małżonce.
W 2006 roku zakończyło się małżeństwo najbogatszego Polaka, Jana Kulczyka, oraz jego żony Grażyny. W wyniku rozstania Grażyna Kulczyk miała zachować polski majątek małżeństwa (w tym przede wszystkim Stary Browar w Poznaniu), a Jan Kulczyk chciał skupić się na inwestycjach międzynarodowych. Analizując wartość Starego Browaru oraz spadek Kulczyka na liście najbogatszych Polaków w rok po rozwodzie możemy podejrzewać, że Grażyna Kulczyk przejęła majątek o wartości co najmniej 500 mln złotych.
Janusz Palikot, zanim uzyskał łatkę kontrowersyjnego polityka, funkcjonował jako jeden z najbogatszych biznesmenów w Polsce. Majątek zbił przede wszystkim na produkcji alkoholu. Gdy w 2005 roku rozstawał się z Marią Nowińską, jego żona miała otrzymać 30 mln złotych spłaty oraz wysokie alimenty na dzieci. Kobieta natomiast domagała się dodatkowych 40 mln zł podając, że razem z mężem współtworzyła rodzinną fortunę.
Szybko bogacący się 1% najbogatszych ludzi na świecie sprawia, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych rozwodów z miliardami dolarów w tle. To zadziwiające, jak mało bogaczy podpisuje intercyzy. Z drugiej jednak strony, w wielu opisanych w tym artykule przypadkach przedsiębiorcy miliarderami zostali dopiero w trakcie małżeństwa.
Fot. Gatesnotes.com