Jedni z nas na zagraniczne wakacje jeżdżą raz w roku, inni częściej, a kolejni rzadziej albo wcale. Jeżeli zaliczasz się do osób, które lubią zagraniczne wojaże – prywatne lub biznesowe – i dość często przebywasz zagranicą, pomyśl o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W tym artykule postaram się dokładnie wyjaśnić, co to jest EKUZ, jakie daje przywileje oraz kto i gdzie może wyrobić taką kartę, zwłaszcza że wyrobienie EKUZ jest bezpłatne!
Czym jest karta EKUZ?
Co jest najważniejsze i kluczowe, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który uprawnia do korzystania z bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej za granicą. Są to kraje:
- Unia Europejska – Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Wielka Brytania (również po Brexicie);
- Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria.
Karta EKUZ daje prawo do korzystania ze świadczeń medycznych w zakresie, jaki mają ubezpieczeni obywatele danego państwa. Nie oznacza to wcale, że koszt opieki medycznej za granicą zawsze będzie bezpłatny. Dobrym przykładem jest Francja, gdzie ubezpieczeni muszą pokryć 30% honorarium lekarza. Przy tak skonstruowanym systemie ochrony zdrowia tym obowiązkiem będzie tam obwarowany również zagraniczny pacjent z kartą EKUZ. Z kolei w Niemczech za dzień pobytu w szpitalu zapłacisz 10 euro, ponieważ tyle też płacą ubezpieczeni Niemcy.
Oczywiście koszty są zdecydowanie niższe, aniżeli wówczas, kiedy nie będziesz należeć do Narodowego Funduszu Zdrowia, co potwierdza karta EKUZ. Jest ona niezbędna, aby na preferencyjnych warunkach rozliczyć udzielenie pomocy spowodowane chorobą, wypadkiem, kontuzją czy innym zdarzeniem losowym.
Dla kogo karta EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza posiadanie prawa do ubezpieczenia zdrowotnego zagranicą. O kartę EKUZ mogą wnioskować:
- osoby zatrudnione,
- emeryci i renciści (również osoby pobierające zasiłek bądź świadczenie przedemerytalne),
- przedsiębiorcy i rolnicy,
- dzieci i młodzież do 18. roku życia (również osoby niepełnoletnie zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny).
Czego nie pokrywa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Leczenie zagranicą z kartą EKUZ jest tańsze lub całkowicie bezpłatne. Jednak pewne usługi nie podlegają ochronie i karta EKUZ ich nie uwzględnia. Zalicza się do nich m.in.:
- zabiegi, które nie są konieczne;
- planowane zabiegi medyczne;
- pomoc medyczna w placówkach bez umowy z lokalnym ubezpieczycielem;
- transport medyczny do Polski;
- transport zwłok do Polski;
- usługi akcji ratunkowych (m.in. na morzu, w górach, w jaskiniach itp.).
Żeby mieć pełną ochronę – na przykład podczas wakacji – niezbędna jest ubezpieczeniowa polisa turystyczna. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to tylko minimalna ochrona w obszarze podstawowych usług medycznych.
Ubezpieczenie z kartą EKUZ – jak się zachować?
Jeżeli wyjeżdżasz na wakacje lub w dłuższą podróż, wiesz już, że warto mieć przy sobie kartę EKUZ. Przed wyjazdem sprawdź:
- jaki zakres usług medycznych w danym kraju jest refundowany w ramach ubezpieczenia;
- które placówki mają podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem.
Już na miejscu, jeżeli wiesz, do jakiej placówki medycznej się udać, zabierz ze sobą:
- dowód osobisty,
- kartę EKUZ.
Otrzymasz pomoc na takich samych zasadach, jak ubezpieczony mieszkaniec danego kraju. Pamiętaj, że może się okazać, iż bezpłatny jest tylko pewien zakres usług i konieczna będzie dopłata.
Jak wyrobić stacjonarnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?
Jeżeli chcesz wyrobić kartę EKUZ, masz kilka możliwości. Co jest najważniejsze, wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatne. Karta przypomina dowód osobisty, również jest plastikowa, ale przy tym pozbawiona zdjęcia.
W przypadku osobistego wyrabiania karty EKUZ zgłoś się do wojewódzkiego wydziału Narodowego Funduszu Zdrowia lub delegatury NFZ. Takie placówki znajdują się w każdym województwie. Żeby wyrobić kartę EKUZ, musisz złożyć wniosek. Pobierzesz go na miejscu w placówce lub ze strony internetowej. Nawet w sezonie wakacyjnym wyrobienie karty EKUZ trwa do 3 dni. Wniosek można też złożyć mailem. Należy go wówczas wypełnić, zeskanować i wysłać pocztą elektroniczną.
Pamiętaj, że każda osoba będąca za granicą powinna mieć taką kartę, również dzieci. Jeżeli dodatkowo jest to dziecko ubezpieczone jako członek rodziny, do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki lub legitymację.
Jak wyrobić kartę EKUZ online?
Alternatywą dla wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w oddziale NFZ jest droga internetowa przez ePUAP lub IKP (Internetowe Konto Pacjenta).
Karta EKUZ przez ePUAP w 5 krokach:
- Zaloguj się na stronie https://epuap.gov.pl.
- Kliknij zakładkę „Zdrowie” i wybierz „Wydanie karty EKUZ w związku z pobytem czasowym za granicą” lub „Wydanie katy EKUZ w związku z wykonywaniem pracy za granicą”.
- Wypełnij wniosek i kliknij „Dalej”.
- Podpisz wniosek i podaj adres wysyłki karty EKUZ.
- Wyślij wniosek.
Karta EKUZ przez IKP w 5 krokach:
- Zaloguj się na swoje konto na IKP.
- Wejdź w zakładkę „Moje konto”.
- Kliknij przycisk „Złóż wniosek” pod informacją o ubezpieczeniu zdrowotnym.
- Wypełnij wniosek.
- Podaj adres wysyłki karty EKUZ i wyślij wniosek.
Pamiętaj, że w przypadku wniosku składanego przez Internet musisz to zrobić wystarczająco wcześnie. Szczególnie że samo rozpatrzenie wniosku złożonego przez ePUAP lub IKP trwa do 5 bądź 10 dni, tj.:
- do 5 dni – od października do maja;
- do 10 dni – w sezonie wakacyjnym od czerwca do września.
Bezsprzecznie, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest przydatna. Jeżeli wyjeżdżasz za granicę na wakacje, w dłuższą podróż służbową lub do pracy, warto wcześniej wyrobić kartę EKUZ i zabrać ją ze sobą. To gwarancja, że w razie wypadku, kolizji czy kontuzji publiczna służba zdrowia udzieli Ci pomocy, a usługi medyczne nie będą w pełni płatne. Wręcz przeciwnie – mogą być całkowicie darmowe lub wymagać tylko niewielkiej dopłaty do świadczonych usług medycznych.