Nie ulega wątpliwości, że czas pandemii zmienił spojrzenie na pracę i fakt, że większość osób polubiło pracę online, jest już całkiem powszechny. Doskonalenie się w nowych umiejętnościach pracy zdalnej sprawiło, że przyspieszył proces powstawania zupełnie nowych zawodów. Technologia coraz więcej znaczy, ludzie weszli na wyższy poziom kreatywności, a świat nagiął się do nowych potrzeb i nowej rzeczywistości ludzi. Wchodzi nowa era, która z kolei najprawdopodobniej w niedługim czasie zmieni się jeszcze bardziej.
Spójrz wokół siebie – technologia od dłuższego czasu zastępuje człowieka.
Niewątpliwie technologia wypiera większość zawodów, do których wcześniej potrzebna była obsługa człowieka. Wystarczy spojrzeć na przykłady w naszym najbliższym otoczeniu. Stoisz w długiej kolejce do kasy w jednym z popularnych dyskontów? Dlaczego? Masz przecież obok kasy samoobsługowe, w których kolejka jest o wiele krótsza. Masz problem z napisaniem generycznego tekstu? Żaden problem, są programy online, które mogą to zrobić za Ciebie – wystarczy tylko, że opiszesz, co chcesz uzyskać.
Technologia coraz częściej zastępuje człowieka. Czy wobec tego ludzie mają się czego obawiać? Czy AI spowoduje, że wzrośnie bezrobocie? Zanim przejdziemy do rozważań na ten temat, wytłumaczymy, czym właściwie jest AI.
Czym jest AI?
AI, czyli Artificial Intelligence to inaczej sztuczna inteligencja, która konsekwentnie zajmuje naszą dzisiejszą rzeczywistość. Technologia rozwinęła się dziś tak bardzo, że powstały systemy inteligentne wykonujące dziś za nas mnóstwo czynności. Systemy oparte na AI samoistnie wyszukują potrzebne dane, przetwarzają je, a następnie przedstawiają w konkretny sposób.
AI to system oparty na koncepcji maszyny wpływającej na środowisko. Umie formułować zalecenia, przewidywać i decydować odnośnie do konkretnych, założonych celów.
Dziś AI doskonale radzi sobie z pisaniem własnych odtwórczych tekstów, czy z tworzeniem niesamowitych grafik. To oznacza, że będzie w stanie zastąpić wiele czynności w zawodach, które do tej pory cieszyły się sporą popularnością. O jakich zawodach mowa?
Jakie zawody znikną za sprawą AI?
Najpierw trzeba trochę zmienić swoje podejście i myślenie. Oczywiście, część zawodów może zniknąć, ponieważ przestaną już być potrzebne, jednak na ich miejsce przyjdą nowe, ponieważ technologia cały czas idzie do przodu i to jednak wciąż człowiek tę technologię napędza. W Wielkiej Brytanii według PwC w ciągu najbliższych 20 lat około 7 mln osób straci pracę na rzecz AI, ale pojawi się za to 7,2 mln nowych stanowisk, które będą miały za zadanie obsługiwać i nadzorować pracę sztucznej inteligencji.
Warto pamiętać, że maszyny to wciąż maszyny i największymi wygranymi oczywiście będą osoby z wysoko rozwiniętą kreatywnością oraz te, które są w stanie pracować efektywnie w zespole, co dziś najtrudniej jest urządzeniom powielić. Czego jeszcze AI nie potrafi? Generować emocji, przez co wielu artystów może spać spokojnie, mimo że AI potrafi stworzyć piękny obraz, czy książkę. Sztuczna Inteligencja nie potrafi też zrozumieć kontekstu sytuacji, czy dostrzec niuansów. Potrafi stworzyć jedynie treści odtwórcze, więc ludzie, których praca polega na tworzeniu oryginalnych dzieł mogą być spokojni o swoją przyszłość.
Zawody, które AI będzie w stanie z powodzeniem zastąpić, to:
- Telemarketer — w 2024 zapotrzebowanie na stanowiska spadnie o 3%,
- Księgowy — zapotrzebowanie spadnie o 8%,
- Analitycy ubezpieczeniowi,
- Recepcjoniści,
- Kurierzy — tutaj zapotrzebowanie wzrasta, ale szacuje się, że po wzroście o 5% w 2024 zacznie szybko spadać,
- Przedstawiciele handlowi,
- Korektorzy.
Jakie są zawody przyszłości?
Rewolucja ma dziś miejsce każdego dnia i dzięki niej powstaje wiele nowych stanowisk pracy i zawodów przyszłości. Z całą pewnością jest wiele takich, o których nasi rodzice nie mieli pojęcia. Przyjmijmy do wiadomości, że AI i inne narzędzia współczesności są dla nas ogromnym wsparciem i wyrzutnią do przyszłości, a nie czymś, co ma nam zabrać bezpieczną, idealną rzeczywistość. Przykładowe zawody, które staną się popularne w 2023 roku, to:
Inżynierowie AI — skoro ta technologia wciąż się rozwija, to ktoś musi ją też tworzyć. Z każdym dniem pojawia się więc coraz więcej stanowisk technicznych, w których potrzeba osób z kreatywnym, mocnym podejściem.
Specjaliści uczenia maszynowego — to kolejna nisza pracy, która ma coraz więcej potencjału. Osoby zajmujące takie stanowisko będą się zajmować nauką maszyn i algorytmów.
Projektant wirtualnych asystentów — skoro znikają asystenci, muszą ich zastępować asystenci wirtualni, których ktoś musi wcześniej odpowiednio zaprojektować i zaprogramować.
Specjalista ds. bezpieczeństwa AI — im większa technologia, tym wyższe prawdopodobieństwo zagrożeń, tak więc musi istnieć ktoś, kto zaprojektuje i wdroży odpowiedni system ochronny.
Specjalista chatbotów — automatyczna obsługa klienta to dziś nic nadzwyczajnego. Ten obszar jednak również bardzo się rozwija i nie ulega wątpliwości, że musi istnieć osoba, która będzie to umiała kontrolować.
Co powinny umieć osoby ubiegające się o taki zawód przyszłości?
Osoby ubiegające się o przyszłościowe stanowisko, muszą być przede wszystkim na bieżąco z technologią, a więc zasób umiejętności z nią związanych musi być dość duży. Kolejna wymagana cecha to kreatywność, co wydaje się dosyć oczywiste, skoro zawód ma się opierać np. na projektowaniu rozwiązań, czy asystentów.
Istotne będą też umiejętności ścisłe jak te matematyczne i związane z fizyką, ale także umiejętności interpersonalne. Dlaczego? AI to nie człowiek i ma wykonywać konkretne zadanie. Natomiast specjalista z wysokimi umiejętnościami interpersonalnymi szybciej dogada się w zespole i stworzy atmosferę wspierającą, dzięki czemu praca pójdzie szybciej. A to pozwoli mu się wybić wśród konkurencji.
Czy AI pozwoli się nam rozwijać?
Tak. W pierwszej chwili wiele osób pomyśli, że AI powoduje wiele strat, w głównej mierze ze względu na utratę pracy wielu z nich. Jednakże należy pamiętać, że zmiany to procesy, które w takim przypadku mogą spowodować wiele dobrego. Wielokrotnie w historii widać schemat, gdy jednak pozornie niszcząca zmiana wprowadza szereg innych zmian, które z kolei stają się rozwijające i budujące dla przyszłych pokoleń. Nowe zawody powstają i będą powstawać, bo AI posłuży nam jako narzędzie, a nie zastępstwo. Warto o tym pamiętać.
To, co jest dziś ważne dla każdego z nas, to otwartość głowy na nowe możliwości. Jeśli zamkniemy swoje przekonania w czterech ścianach bez okien i drzwi, szybko wpadniemy w panikę, ponieważ z takiej sytuacji naprawdę ciężko wyjść. Idzie nowe, stare się zmienia, ale to wcale nie musi oznaczać czegoś złego. Warto tę sytuację przekuć w potencjalny rozwój, który pozwoli nam rozwinąć skrzydła w dziedzinach, o których jeszcze kilka lat wcześniej nie mieliśmy pojęcia, że istnieją.