W ostatnich latach duży nacisk kładzie się na rozwój obszarów wiejskich, zarówno pod względem gospodarczym, środowiskowym, jak i społecznym. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej mieszkańcy wsi mogą skorzystać z licznych programów dofinansowujących zarówno rolnictwo, jak i wszelkie działalności mające poprawić jakość życia na wsiach.
Premia na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej – co to w ogóle jest?
Na szczególne wsparcie w ramach dofinansowań mogą liczyć polscy rolnicy. W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa znajdziemy mnóstwo programów dotujących działalność rolniczą na wsiach, zarówno dla mniejszych, jak i większych gospodarstw rolnych. Jednym z programów, którym warto się przyjrzeć, jest dotacja dla rolników na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Co to jest dokładnie za dofinansowanie i kto go może otrzymać? Najprościej rzecz ujmując, rolnik lub osoba wchodząca w skład rodziny rolnika może otrzymać jednorazową, bezzwrotną dotację pieniężną, jeżeli założy własną działalność gospodarczą oraz stworzy nowe miejsca pracy. W ramach tych środków otrzymać można nawet do 250 tysięcy złotych! Oczywiście, żeby móc ubiegać się o dofinansowanie należy spełnić kilka warunków.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej zakładanej na terenach wiejskich?
Oczywiście jak w większości przyznawanych pomocy, aby ją otrzymać, należy spełnić kilka warunków. W przypadku dofinansowywania działalności gospodarczej zakładanej przez rolnika na obszarach wiejskich o wsparcie ubiegać się może nie tylko sam rolnik, ale również jego małżonek lub domownik. Koniecznym warunkiem jest posiadanie obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz ukończone osiemnaście lat. Wnioskujący o środki rolnik musi również odprowadzać pełne ubezpieczenie społeczne w KRUSIE nieprzerwanie przez co najmniej dwanaście miesięcy, poprzedzających dzień złożenia wniosku. Warto podkreślić, iż do wymienionego okresu dwunastu miesięcy można doliczyć również czas, kiedy rolnik podlegał ubezpieczeniu społecznego w innym państwie, będącym członkiem Unii Europejskiej lub w państwie, które jest członkiem Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).
Premia na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej – czyli właściwie na co?
Jak już wspomniane było wyżej, środki dofinansowujące mogą zostać przyznane spełniającemu warunki rolnikowi, który zakłada własną działalność gospodarczą. Oczywiście, skoro dotacja tyczy się rozwoju obszarów wiejskich, zakładana działalność musi oraz stałe miejsce jej wykonywania musi znajdować się w miejscowości należącej do gminy wiejskiej. W przypadku, jeżeli chcemy założyć działalność w gminie miejsko-wiejskiej lub miejskiej i chcemy starać się o wspomniane środki finansowe, musimy pamiętać, że nasza firma nie może działać w miastach i miejscowościach powyżej pięciu tysięcy mieszkańców. Czy zakładana działalność gospodarcza musi stricte wiązać się z prowadzoną przez nasz działalności rolniczą? Okazuje się, że zupełnie nie, premię na rozpoczęcie pozarolniczej działalności budowlanej można uzyskać, zakładając firmę zupełnie niezwiązaną z sektorem rolniczym, jak np. działalność ochroniarska, artystyczna, sprzedażowa, fryzjerska, wypożyczalnia kaset czy nawet działalność detektywistyczna. Pełną listę działalności gospodarczych, które mogą być objęte premią za założenie pozarolniczej działalności gospodarczej, można znaleźć w dokumencie umieszczonym na rządowej stronie. Zakładana przez rolnika działalność gospodarcza musi być zakładana przez niego po raz pierwszy lub też może on podejmować pozarolniczą działalność gospodarczą ponownie, ale poprzednia nie mogła zostać zawieszona lub zakończona wcześniej niż na 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku o pomoc. Powyższe zapisy mają ograniczać nadużycia, które mogłyby powstać z chęci skorzystania z dotacji osób, które już ją wcześniej prowadziły i zlikwidowały jedynie w celu otrzymania dofinansowania. W wyniku założenia pozarolniczej działalności gospodarczej musi również powstać przynajmniej jedno miejsce pracy. Wysokość otrzymanej premii jest bowiem uzależniona od liczby utworzonych nowych miejsc pracy – im jest ich więcej, tym możemy liczyć na większe środki finansowe.
W jakiej wysokości można pozyskać środki na zakładaną przez rolnika działalność gospodarczą?
Wysokość premii uzależniona jest od liczby planowanych miejsc pracy, które mają powstać wraz z założeniem działalności gospodarczej i odpowiednio wynoszą:
- 150 tysięcy złotych, jeżeli dzięki zakładanej działalności powstanie przynajmniej jedno miejsce pracy
- 200 tysięcy złotych, jeżeli dzięki zakładanej działalności powstanie przynajmniej dwa miejsca pracy
- 250 tysięcy złotych, jeżeli dzięki zakładanej działalności powstanie przynajmniej trzy miejsca pracy
Pomoc przyznawana jest jednorazowo, na podstawie m.in. biznesplanu, dlatego warto już na tym etapie zaplanować wszystkie inwestycje, gdyż później nie będzie już możliwości wnioskowania o powyższe środki.
Na co można przeznaczyć środki z premii na założenie pozarolniczej działalności gospodarczej?
Podstawą do wyliczenia kosztów, na które będzie można przeznaczyć uzyskane środki na założenie przez rolnika działalności gospodarczej, jest biznesplan. Dlatego też już na etapie jego tworzenia warto przemyśleć jakie inwestycje i koszty mogą pojawić się podczas zakładania naszej działalności gospodarczej. Im dokładniejszy i bardziej szczegółowy, tym większa szansa na uzyskanie środków. Oczywiście należy pamiętać, że wszystkie wydatki i inwestycje, które planujemy, nie mogą zostać zaliczone na poczet dofinansowania, jeżeli zostały poniesione wcześniej, niż złożyliśmy wniosek o premię. Nie możemy też finansować ich ze środków publicznych. Ponadto pamiętajmy, kupując czy to maszyny, urządzenia, wyposażenie czy środki transportu, że muszą to być rzeczy nowe, nie „z drugiej ręki”, a wydatki na zakup samochodu osobowego nie mogą stanowić więcej niż 50% kwoty dotacji. Uzyskane przez nas w ramach pomocy środki mogą być również przeznaczone na remont, modernizację, rozbudowę lub zagospodarowanie nieruchomości, należy jednak pamiętać, że musi ona znajdować się w miejscowości należącej do gminy wiejskiej – dopuszczalne jest również, by znajdowała się w gminie miejskiej, lub miejsko-wiejskiej jednak o dofinansowanie możemy się ubiegać jedynie wówczas, gdy miejscowość lub miasto nie przekracza 5 tysięcy mieszkańców. Dodatkowym warunkiem jest to, iż nieruchomość musi stać na gruntach, które są własnością lub współwłasnością wnioskującego o środki, ewentualnie są przez niego dzierżawione lub zapisane w użytkowaniu wieczystym.
Kto nie może skorzystać z premii na założenie pozarolniczej działalności gospodarczej?
Z premii na założenie pozarolniczej działalności gospodarczej skorzystać może w zasadzie każdy rolnik, spełniający powyższe warunki tj. pełnoletni płatnik ubezpieczenia przez ostatnie dwanaście miesięcy, który prowadzi działalność rolniczą w państwie członkowskim Unii Europejskiej i który planuje założyć działalność gospodarczą, w wyniku której powstanie przynajmniej jedno miejsce pracy. Premia nie zostanie jedynie przyznana osobom, które skorzystały z pomocy finansowej w ramach operacji „Premie dla młodych rolników” oraz „Restrukturyzacje małych gospodarstw”.
Co należy zrobić, żeby dostać premię na założenie pozarolniczej działalności gospodarczej?
Aby uzyskać premię na założenie pozarolniczej działalności gospodarczej, należy złożyć wniosek o przyznanie pomocy wraz z wymaganymi załącznikami: oświadczeniami oraz biznesplanem w terminie ogłoszonym przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wszelkie terminy oraz wymagane dokumenty wraz z wnioskami można znaleźć na stronie rządowej. Wnioski są przyjmowane przez regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można dostarczyć je osobiście, przekazać za pośrednictwem platformy ePUAP lub nadać przesyłką pocztową Poczty Polskiej – musi to być jednak przesyłka rejestrowana.
Zasady wypłacania premii na założenie pozarolniczej działalności gospodarczej
Jeżeli nasz wniosek o przyznanie premii na założenie pozarolniczej działalności gospodarczej zostanie przyjęty, środki finansowe zostaną wypłacone w dwóch ratach. Pierwsza rata w wysokości 80% przyznanej kwoty, zostanie wypłacona w czasie 9 miesięcy od dnia, kiedy zostanie nam doręczona decyzja o przyznaniu pomocy, o ile wypełnimy w tym czasie warunki, nałożone na nas wraz z przyznaniem premii. Warunki, o których mowa to:
rozpoczęcie przez rolnika realizacji zadań obejmujących biznesplanu
założenie działalności gospodarczej, która będzie wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub podjęcie jej wykonywania, o ile przepisy nie wymagają tego, ze względu na rodzaj podjętej działalności
złożenie wniosku o wypłatę pierwszej raty po spełnieniu zastrzeżonych warunków
uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, o ile uzyskanie takiej decyzji jest wymagane zgodnie z biznesplanem
Druga rata w wysokości 20% przyznanej kwoty, wypłacana jest po realizacji biznesplanu, nie może być jednak wypłacona później niż do dnia upływu dwóch lat po wypłacie pierwszej raty lub nie później niż w terminie określonym przez Agencję. Aby uzyskać środki, zarówno z pierwszej, jak i drugiej raty pomocy, należy złożyć wniosek o płatność wraz z dokumentami. Wypłata następuje w terminie 90 dni od dnia złożenia powyższego wniosku.
Obowiązki beneficjenta premii na założenie pozarolniczej działalności gospodarczej
Oczywiście składając wniosek, akceptujemy powinności, które zostają na nas nałożone wraz z decyzją o przyznaniu środków. Najważniejsze z nich to prowadzenie podjętej działalności gospodarczej przez co najmniej 5 lat od chwili, kiedy wypłacono nam pierwszą ratę dofinansowania. Działalność gospodarczą trzeba też prowadzić co najmniej 3 lata od dnia wypłaty drugiej raty pomocy, jeżeli działalność wymaga wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego zobowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu szkół i placówek publicznych. Oczywiście prowadzona przez nas działalność musi być dochodowa. Ponadto należy zrealizować w przewidzianym przez nas terminie biznesplan i nie później niż dwa lata od otrzymania pierwszej raty pomocy. Należy również utworzyć przewidziane w biznesplanie miejsca pracy na postawie umowy o pracę i utrzymać je co najmniej 2 lata od dnia wypłaty drugiej raty dofinansowania. Należy również w terminie nie późniejszym niż do dnia złożenia wniosku o drugą ratę, przejść z ubezpieczenia społecznego w KRUSIE na ubezpieczenie ZUS od prowadzonej działalności gospodarczej. Resztę obowiązków, w tym także konieczne formalności znajdziemy na stronie rządowej. Myśląc o zakładaniu biznesu na wsi lub o jego rozwoju, warto zapoznać się z przyznanymi obecnie dotacjami. Pomoc materialna z pewnością może ułatwić wielu osobom start, a także inwestycje, które bez dofinansowania ze strony państwa nie byłyby dla wielu możliwe.
Zastanawiasz się, co możesz odliczyć od podatku?
Przeczytaj ebook „Co można wrzucić w koszty firmy”! Nasz poradnik to ponad 150 stron unikalnej wiedzy napisanej przez wykwalifikowaną księgową. W trakcie lektury znajdziesz m.in. odpowiedzi na poniższe pytania:
✅ Czym są koszty uzyskania przychodu?
✅ Co możesz odliczyć od podatku dochodowego?
✅ Jak płacić niskie podatki?
✅ Jak sprawić, by więcej pieniędzy zostało w Twojej kieszeni?
✅ Czy rower można wziąć na fakturę?