1 stycznia 2024 roku w życie miały wejść kolejne przepisy w ramach pakietu zmian Polskiego Ładu. Tym razem, miały ograniczać wysokość transakcji gotówkowych zarówno w obrocie B2B (przedsiębiorca-przedsiębiorca), jak i B2C (przedsiębiorca- klient indywidualny). Proponowane zmiany wzbudzały wiele kontrowersji, szczególnie wśród mikro i małych przedsiębiorców, dla których niskie limity transakcji gotówkowych oznaczałyby problemy z zachowaniem płynności finansowej i terminową realizacją dostaw. Ustawa została podpisana przez Prezydenta. Sprawdź, ile gotówki możesz przyjąć od klienta od 1 stycznia 2024 roku!
Restrykcyjne limity Nowego Ładu
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (tzw. „Polski Ład”), od 1 stycznia 2024 roku dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą w transakcjach z innymi przedsiębiorcami miało następować za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 8 000 zł lub równowartość tej kwoty. Przez jednorazową wartość transakcji (nie faktury) rozumie się :
- całą wartość wierzytelności lub zobowiązań,
- wyrażoną w pieniądzu;
- wynikającą z odpłatnej dostawy towaru lub odpłatnego świadczenia usług;
- określoną w umowie zawartej między przedsiębiorcami.
Pakiet zmian Polskiego Ładu wprowadzał także limit transakcji gotówkowych w obrocie konsumenckim od 1 stycznia 2024 roku. Zgodnie z art. 7b, dodanym do ustawy o prawach konsumenta:
konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.
Oczywiście konsekwencje podatkowe naruszenia powyższych limitów miały obciążać przedsiębiorcę.
Dobra zmiana dla przedsiębiorców
Na szczęście, po licznych apelach środowisk biznesowych, w tym Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, powyższe zmiany nie wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku. Prezydent podpisał ustawę z dnia 16 czerwca 2023 roku o zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nazwa ustawy zawiłością niewątpliwie nawiązuje do przepisów Nowego Ładu, ale wprowadza korzystne zmiany dla przedsiębiorców i konsumentów. A raczej korzystne zaniechania. Z dniem 1 stycznia 2024 roku :
- limit jednorazowej transakcji gotówkowej w obrocie B2B pozostanie identyczny, jak w 2023 roku – 15 000 PLN;
- nie zostanie wprowadzony limit jednorazowej transakcji gotówkowej w obrocie B2C.
Uchylone zostały także przepisy, które nakładały na przedsiębiorców zaliczania do przychodów kwoty płatności dotyczącej transakcji powyżej 20 000 PLN od klienta indywidualnego, otrzymaną bez pośrednictwa rachunku płatniczego (art. 14 ust. 2 pkt 22 PIT, art. 12 ust. 1 pkt. 16 CIT, art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).
„Polska Bezgotówkowa” nieakceptowalna społecznie
W uzasadnieniu do projektu ustawy z dnia 16 czerwca 2023 roku wskazano, że wejście w życie tak restrykcyjnych limitów mogłoby znacznie utrudnić dokonywanie niektórych transakcji mikro i małym przedsiębiorcom, rzemieślnikom i osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Warto zwrócić uwagę, że w dalszym ciągu istnieją branże, w których dalej funkcjonuje obrót gotówkowy np. produktów rolnych czy gastronomiczna. Ponadto, nie obowiązuje powszechny obowiązek posiadania rachunku bankowego. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której obywatel przymuszony jest do założenia rachunku bankowego tylko po to, aby dokonać większego zakupu np. samochodu lub sprzętu AGD albo zapłacić za remont mieszkania. Obrót gotówkowy leży w naturze człowieka i jak pokazują liczne badania ułatwia planowanie budżetów domowych i gromadzenie oszczędności. Z memorandum Związku Przedsiębiorców i Pracodawców z 11 sierpnia 2022 roku wynika, że 32,6 % Polaków wciąż preferuje płatności gotówkowe. Oczywiście największym wygranym niskich limitów transakcji gotówkowych w obrocie gospodarczym byłaby administracja skarbowa. W związku z pełnym dostępem do kont bankowych Polaków, ułatwiłoby to zapanowanie nad zobowiązaniami z zakresu należnych podatków, składek i innych danin. Jak widać po kontrowersjach, które wzbudziły omawiane przepisy, na razie społeczny koszt takiego rozwiązania jest zbyt wysoki.
Czy fakturowanie to dla Ciebie strata czasu?
Program Faktura.pl sprawi, że fakturowanie zajmie Ci mniej, niż 30 sekund. Przez pierwszy miesiąc darmowego korzystania z aplikacji zobaczysz, jak jej funkcje uproszczą Ci życie. Oto zalety korzystania z Faktura.pl:
✅ Automatyczne wystawianie faktur cyklicznych
✅ Wysyłka dokumentów z poziomu aplikacji
✅ Program zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur
✅ Możliwość księgowania swoich kosztów za pomocą kilku kliknięć
✅ Natychmiastowa płatność przy pomocy przycisku „Kliknij, aby opłacić fakturę” umieszczonego na dokumencie
✅ Funkcja magazynu z możliwością zintegrowania z Allegro
Podsumowanie
Wycofanie się z radykalnego zmniejszenia limitów w transakcjach zawieranych przez przedsiębiorców oraz likwidacja planowanej maksymalnej wartości transakcji gotówkowej w obrocie B2C to ukłon w stronę małego biznesu. Jednak potencjalne korzyści płynące z ograniczenia obrotu gotówkowego dla administracji skarbowej pozwalają sądzić, że nie jest to ostatnia próba ustawowego obniżania limitów transakcji.
Podobał Ci się ten artykuł? Czytaj podobne treści w cyklu „Alarm Podatkowy”