Ponad połowa mniejszych przedsiębiorców z sektora handlowo-usługowego wystawia już e-faktury i korzysta z opcji e-podpisu. Takich danych dostarczyły wyniki raportu „Płatności bezgotówkowe w polskich MŚP”. A czy Ty przedsiębiorco, również znajdujesz się w tym gronie? Warto o to zadbać wcześniej, ponieważ wielkimi krokami zbliża się obowiązek wdrożenia się w Krajowy System e-Faktur dla praktycznie każdego przedsiębiorcy.
Sektor MŚP nie boi się e-faktur?
Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) wykazało, że blisko 54 proc. jego uczestników korzysta z rozwiązań, jakimi są e-faktury i e-podpisy. Autorzy opracowanego na jego podstawie raportu „Płatności bezgotówkowe w polskich MŚP” podkreślają, że przedsiębiorstwa zwiększają w ten sposób poziom cyfryzacji. E-faktury i e-podpisy w największym stopniu zwiększają udział w niej.
Niemniej jednak wciąż pozostaje 46 proc. MŚP, które nie korzystają z e-faktur. Z kolei z badania firmy Webcon wynika, że ok. 31 proc. firm zatrudniających ponad 250 pracowników stosuje już elektroniczny system fakturowania. Czy zatem można uznać, że polscy przedsiębiorcy są gotowi na KSeF?
Cyfryzacja w przedsiębiorstwach
Choć przedsiębiorcy nie boją się umów elektronicznych, to ponad 73 proc. MŚP nie ma w planach cyfryzacji żadnego ze swoich obszarów działalności. Albo nie odczuwają takiej potrzeby, albo uważają, że ich biznes jest za mały na tego typu działania.
W przytoczonym raporcie z badania IBRiS wskazano ponadto, że blisko 55 proc. MŚP z sektora handlowo-usługowego zgłębia wiedzę na temat cyfryzacji i nowoczesnych technologii, wyszukując informacje na stronach internetowych poświęconych tej tematyce. 48 proc. badanych odwiedza strony firm oferujących usługi z zakresu cyfryzacji, a 43 proc. przedsiębiorców pozyskuje opinie od znajomych. Ze szkoleń korzysta 33 proc. badanych firm, a 30 proc. z nich śledzi profile konkurencji w mediach społecznościowych. 12,5 proc. badanych w ogóle nie zgłębia swojej wiedzy w tym obszarze.
Obowiązkowy KSeF już wkrótce
Z badania przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że wystawianie e-faktur w największym stopniu zwiększa udział w cyfryzacji MŚP. Ma to szczególne znaczenie w kontekście tego, że już 1 lipca 2024 roku firmy będą musiały obowiązkowo przystąpić do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
Tymczasem wiele firm wciąż nie jest gotowych na wdrożenie procesu e-fakturowania. W samej tylko branży transportowej, aż 22 proc. firm wciąż wystawia faktury papierowe. Na chwilę obecną niespełna 30 proc. wszystkich przedsiębiorstw korzysta z elektronicznego systemu e-fakturowania i jest przygotowanych do wejścia w życie obowiązkowego KSeF.
Blisko połowa polskich przedsiębiorców pracuje nad dostosowaniem się do wymogów KSeF lub zamierza wkrótce rozpocząć takie działania. Ok. 27 proc. firm wciąż jednak nie rozpoczęło żadnych przygotowań do zmian związanych z obowiązkowym e-fakturowaniem.
Z jednej strony widać wzrost zainteresowania przedsiębiorców procesem e-fakturowania, z drugiej zaangażowanie firm na tym polu wciąż zdaje się niewystarczające. Właściciele firm, którzy będą czekać z wdrożeniem KSeF do ostatniej chwili, muszą liczyć się z utrudnieniami, a w skrajnych przypadkach nawet z karami za błędy w fakturowaniu.
Sprawdź polecany program do faktur
Czy jesteś gotowy na Krajowy System e-Faktur?
Faktura.pl, jako jeden z nielicznych programów ma system zintegrowany z KSeF. W aplikacji dodanie kontrahenta, sprawdzenie go na białej liście podatników VAT i wystawienie faktury zajmie mniej niż 30 sekund. Jeżeli to nadal za długo, możemy obiecać, że w tym czasie wyślemy fakturę e-mailem do Twojego kontrahenta. Oprócz tego w faktura.pl masz:
✅ Pierwsze 30 dni darmowego korzystania z aplikacji
✅ Opcję wirtualnej księgowości
✅ Centrum dowodzenia firmą
✅ Możliwość finansowania faktur
✅ Dedykowany e-mail do celów firmowych