Do 20 maja przedsiębiorcy mają obowiązek przekazać do ZUS rozliczenie roczne składki zdrowotnej. Część z nich musi się liczyć ze znaczącą dopłatą składek. Od rozliczenia składki zdrowotnej za rok 2023 prowadzący działalność gospodarczą z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi do obniżenia rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorco! Sprawdź, czy spełniasz warunki.
Rozliczenie roczne składki zdrowotnej z ulgą
To już drugi rok, w którym przedsiębiorcy mają obowiązek składania rozliczenia rocznego składki zdrowotnej. Ma ono na celu wyrównanie kwoty należnych składek zdrowotnych za rok poprzedni do konkretnego procentu (9% dla osób rozliczających podatek dochodowy na zasadach ogólnych a 4,9% – liniowo) osiągniętego przez przedsiębiorców dochodu lub, w przypadku ryczałtowców, do iloczynu liczby miesięcy podlegania pod ubezpieczenie zdrowotne i kwoty miesięcznej składki zdrowotnej przypadającej na przedział osiągniętych przez nich przychodów w danym roku. Zwyczajowo, jest ono dołączane do dokumentu rozliczeniowego DRA za kwiecień. W tym roku część przedsiębiorców, spełniających określone warunki, może skorzystać z ulgi i uiścić roczną składkę zdrowotną w wysokości nieprzekraczającej należnego podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2023. Rozwiązanie może okazać się bardzo korzystne, ale czy powszechne?
Rygorystyczne warunki – ilu niepełnosprawnych przedsiębiorców na tym skorzysta?
Jak informuje ZUS, osoba z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, która prowadzi pozarolniczą działalność albo korzysta z ulgi na start i jest objęta obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego tylko z tego tytułu oraz opodatkowuje swoje dochody według skali podatkowej, opłaca miesięczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości nieprzekraczającej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych należnej za ten sam miesiąc. Uprawnienie do ulgi obowiązuje od następującego po miesiącu, w którym wydano orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. W tym wypadku, wysokość rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne nie przekracza kwoty należnego podatku dochodowego od osób fizycznych za dany rok kalendarzowy, jeżeli przedsiębiorca posiadał orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności przez co najmniej miesiąc.
W praktyce do ulgi uprawniony jest jedynie niewielki procent niepełnosprawnych przedsiębiorców. Opłacający podatek dochodowy liniowo lub opodatkowujący swoje przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz posiadający inne tytuły do ubezpieczenia zdrowotnego muszą dokonać rozliczenia rocznego składki zdrowotnej na dotychczasowych zasadach.
Zwolnienie ze składek zdrowotnych dla przedsiębiorców – czy to możliwe?
Tak! Część przedsiębiorców może skorzystać z całkowitego zwolnienia z opłacania składek ZUS. Dotyczy to głównie emerytów i rencistów, którzy pobierają świadczenie emerytalne lub rentowe w wysokości nie wyższej niż minimalne wynagrodzenie w gospodarce brutto (od stycznia do czerwca 2024 roku – 4242 PLN brutto, od 1 lipca 2024 – 4300 brutto);
– prowadzą działalność gospodarczą a uzyskiwane przez nich przychody z tego tytułu nie przekraczają 50% najniższej emerytury (od 1 marca – 890,48 PLN);
lub
– opłacają podatek w formie karty podatkowej.
Z powyższego zwolnienia skorzystają również przedsiębiorcy posiadający orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy:
– uzyskują przychody nie wyższe niż 50% najniższej emerytury;
lub
– opłacają podatek w formie karty podatkowej.
Warto zwrócić uwagę, że w przypadku osób niepełnosprawnych nie bierze się pod uwagę wielkości otrzymywanego zasiłku. Otrzymujący rentę z tytułu niepełnosprawności powyżej kwoty minimalnego wynagrodzenia mogą również korzystać z ulgi zwalniającej z obowiązku opłacania składki zdrowotnej.
Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej przysługuje także osobom niepełnosprawnym, które nie posiadają ustalonego stopnia niepełnosprawności, ale mają wydane przez lekarza orzecznika ZUS orzeczenie lekarskie o ustaleniu niezdolności do pracy. Jest ono wystarczającą podstawą, aby przedsiębiorca mógł skorzystać z całkowitego zwolnienia z opłacania składek zdrowotnych.
Podsumowanie
Ulgi i zwolnienia w obowiązku opłacania składki zdrowotnej dotyczą głównie przedsiębiorców z orzeczonym stopniem niepełnosprawności lub prawem do emerytury lub renty. Rygorystyczne warunki korzystania sprawiają, że w praktyce z ulg skorzysta niewielka grupa prowadzących działalność gospodarczą w Polsce.
Czy fakturowanie to dla Ciebie strata czasu?
Program Faktura.pl sprawi, że fakturowanie zajmie Ci mniej, niż 30 sekund. Przez pierwszy miesiąc darmowego korzystania z aplikacji zobaczysz, jak jej funkcje uproszczą Ci życie. Oto zalety korzystania z Faktura.pl:
✅ Automatyczne wystawianie faktur cyklicznych
✅ Wysyłka dokumentów z poziomu aplikacji
✅ Program zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur
✅ Możliwość księgowania swoich kosztów za pomocą kilku kliknięć
✅ Natychmiastowa płatność przy pomocy przycisku „Kliknij, aby opłacić fakturę” umieszczonego na dokumencie
✅ Funkcja magazynu z możliwością zintegrowania z Allegro
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Alarm podatkowy”