Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest najpopularniejszą metodą opłacania podatku dochodowego wśród jednoosobowych działalności gospodarczych. Wynika to głównie z przewidywalności obciążeń publicznoprawnych w stosunku do pozostałych form opłacania podatku PIT. Wabikiem jest także korzystna stawka podatku – 8,5%. Niestety, organy podatkowe często zmieniają zdanie odnośnie prawidłowości zastosowania stawki 8,5% w konkretnych przypadkach. Niekiedy z korzyścią dla danej grupy podatników. Ostatnio dla project menagerów. Dyrektor KIS potwierdza prawidłowość zastosowania stawki 8,5% do świadczonych przez nich usług. Sprawdź zatem, czy zmiana dotyczy także Ciebie!
8,5% stawka ryczałtu dla „pozostałej” działalności usługowej
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to uproszczona forma opodatkowania, która pozwala na opodatkowanie przychodów według stawek określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Stawki ryczałtu różnią się w zależności od rodzaju świadczonych usług lub sprzedawanych towarów i wynoszą od 2% do 17%. W przypadku świadczenia niektórych usług lub sprzedaży konkretnych towarów, ustawa wprost wskazuje, jaką stawką należy opodatkować przychody podatnika np. art.12 ust.1 pkt 2 lit. o – 15% dla usług reklamowych, badania rynku i opinii publicznej (PKWiU dział 73). O ile usługi świadczone przez danego przedsiębiorcę nie zostały zaklasyfikowane na podstawie kodu PKWIU do żadnej innej stawki podatku powinien on zgodnie z art.12 ust.1 pkt 5 lit. a opodatkować je stawką 8,5%. W teorii. W praktyce prawidłowe zastosowanie powyższego przepisu wcale nie jest pewne. Ustawa odwołuje się do klasyfikacji PKWIU (Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług). Nadawaniem PKWIU dla konkretnych wyrobów i usług przedsiębiorcy zajmuje się Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Z takiej usługi może skorzystać każdy podatnik, wypełniając wniosek w tym miejscu i opłacając wydanie opinii.
Przedsiębiorca może samodzielnie przyporządkować swoje wyroby i usługi do konkretnego grupowania PKWIU na podstawie opublikowanej klasyfikacji oraz jej zasad metodycznych. Niestety, naraża się tym samym na spór z organami podatkowymi, który może prowadzić do zakwalifikowania uzyskiwanych przez niego przychodów do innej stawki a co za tym idzie do zaległości podatkowych.
Z nadanym kodem PKWIU usługi lub towaru należy wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, w której Dyrektor KIS zweryfikuje stanowisko podatnika.
Proces zabezpieczania prawidłowości zastosowania stawki 8,5% w stosunku do osiąganych przez siebie przychodów jest bardzo czasochłonny i może nie być tani. Dlatego, już na początku drogi, warto skonsultować się z doradcą podatkowym, który przeanalizuje bieżące orzecznictwo oraz stan faktyczny w danej sprawie i oszacuje szanse na sukces.
Przełom dla PM – „ex”
Po latach kwalifikowania przychodów z usług świadczonych przez project menagerów do 15-procentowej stawki ryczałtu, pojawiła się furtka na opodatkowanie przychodów na poziomie 8,5%. Jaka to furtka?
Jeszcze do niedawna Dyrektor KIS stał na stanowisku, że usługi świadczonych przez project menagerów kwalifikują się do PKWIU 70.22.20.0, do których zastosowanie ma.
W 2023 roku, wnioskujący zaczęli powoływać się na charakter usług świadczonych przez project menagerów „Wyjaśnieniach do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015)” w sekcji M pod symbolem 70.22.20.0, tj.:
- usługi koordynacji i nadzoru w zakresie środków podjętych w celu przygotowania, uruchomienia i zakończenia projektu realizowanego w imieniu klienta,
- usługi zarządzania projektami, które mogą dotyczyć budżetu, rachunkowości i kontroli kosztów, zamówień, planowania czasu pracy i pozostałych warunków działania, koordynacji prac podwykonawców, kontroli, jakości, itp.,
- usługi zarządzania projektami, które obejmują usługi zarządzania.
Co prawda, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, stawką 15% opodatkowane jest świadczenie usług firm centralnych, usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70) z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem. Jednak ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu (art. 4 ust. 4 ww. ustawy). Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania. Zatem w przypadku PKWIU dział 70, stawka 15% ma zastosowanie jedynie do usług doradztwa związanym z zarządzeniem sklasyfikowanym m.in. w grupowaniach:
- PKWiU 70.22.1 – doradztwo związane z zarządzaniem
- PKWIU 70.22.3 – doradztwo związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W przypadku innych usług z działu 70, w tym zarządzania projektami, które nie są usługami doradczym, 15-procetowa stawka ryczałtu nie będzie mieć zastosowania. Wobec braku ich wyszczególnienia w art. 12 ust. 1-4 i 6-8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym do usług zarządzania projektami zastosowanie będzie mieć stawka 8,5%.
Dyrektor KIS coraz częściej zgadza się z powyższym stanowiskiem wskazując, że:
Stawką 8,5% opodatkowane będą pozostałe usługi wymienione w Dziale 70 niezwiązane z „usługami firm centralnych (head offices)” a także „usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem” tj.:
- klasa 70.21 – usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji,
- kategoria 70.22.2 – pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych,
- kategoria 70.22.3 – pozostałe usługi doradztwa związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zatem stawką 8,5% opodatkowane będą usługi mieszczące się w grupowaniu „Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych” (kategoria 70.22.2, pozycja 70.22.20.0 PKWiU).
Zbiór usług klasyfikowanych w PKWiU jako 70.22.2 oraz 70.22.3 wyklucza się ze zbiorem usług znajdujących się w grupowaniu 70.22.1, tzn. że są to usługi innego rodzaju, których nie można traktować w żaden sposób łącznie, w tym w szczególności przy stosowaniu właściwej stawki ryczałtu(0113-KDIPT2-1.4011.725.2023.1.MAP, 0112-KDSL1-2.4011.334.2023.2.KS).
Czy fakturowanie to dla Ciebie strata czasu?
Program Faktura.pl sprawi, że fakturowanie zajmie Ci mniej, niż 30 sekund. Przez pierwszy miesiąc darmowego korzystania z aplikacji zobaczysz, jak jej funkcje uproszczą Ci życie. Oto zalety korzystania z Faktura.pl:
✅ Automatyczne wystawianie faktur cyklicznych
✅ Wysyłka dokumentów z poziomu aplikacji
✅ Program zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur
✅ Możliwość księgowania swoich kosztów za pomocą kilku kliknięć
✅ Natychmiastowa płatność przy pomocy przycisku „Kliknij, aby opłacić fakturę” umieszczonego na dokumencie
✅ Funkcja magazynu z możliwością zintegrowania z Allegro
Uwaga na zakres świadczonych usług!
Warto zwrócić uwagę, że korzystne interpretacje indywidualne wydawane są w oparciu o to, że usługi zarządzania projektami nie stanowią usług doradztwa. Wnioskujący podkreślają, że świadczone przez nich usługi polegają tylko i wyłącznie na m.in.:
- planowaniu,
- harmonogramowaniu,
- budżetowaniu,
- określaniu zakresu projektu,
- podziale działań i koordynację pracy innych uczestników projektu,
- raportowaniu postępów i zmian do zleceniodawcy,
- komunikacji z uczestnikami projektu i osobami decyzyjnymi,
- kierowaniu bieżącymi sprawami związanymi z realizacją projektu,
- prowadzeniu nadzoru nad dokumentacją projektową,
(0113-KDIPT2-1.4011.725.2023.1.MAP)
Świadczenie usługi kompleksowych zarówno z zakresu zarządzania projektami, jak i doradztwa w zakresie zarządzania, wyklucza zastosowanie stawki 8,5%. W przypadku braku możliwości wyodrębnienia i wycenienia różnych rodzajowo usług, opodatkowanych innymi stawkami zryczałtowanego podatku dochodowego, podatnik jest zobowiązany do opłacania ryczałtu według najwyżej stawki, właściwej dla świadczonych przez siebie usług (art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). W tym wypadku 15%.
Podsumowanie
Jesteś Project Menagerem? To jest Twój czas na zabezpieczenie stosowania stawki ryczałtu 8,5% dla osiąganych przez siebie przychodów. Dyrektor KIS coraz częściej potwierdza prawidłowość zastosowania tej stawki. Pamiętaj! Tylko interpretacja indywidualna wydana w Twojej sprawie, zabezpiecza Cię przed konsekwencjami zmiany linii interpretacyjnej.
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Alarm podatkowy”