Krajowy System e-Faktur jest ogólnopolskim systemem, który ma służyć do wystawiania, przechowywania oraz wysyłania faktur ustrukturyzowanych. Od roku 2022 przedsiębiorcy mogą korzystać z niego dobrowolnie, a od 1 lipca 2024 r. będzie obligatoryjny. Im bardziej przyglądamy się nowym rozwiązaniom, tym więcej rodzi się pytań. Co KSeF oznacza dla faktur uproszczonych i jak się do tego dostosować?
Faktury uproszczone, czyli jakie?
Od początku wzbudzają emocje. Mają zwolenników i przeciwników. Mowa o fakturach uproszczonych, które nie zawierają wszystkich informacji, znajdujących się w dokumentach pełnowymiarowych. O uproszczonej fakturze możemy mówić, gdy jej kwota brutto nie przekracza 450 zł (albo 100 euro), widoczny jest na niej NIP nabywcy, pozwala zidentyfikować sprzedawcę oraz posiada dane, dzięki którym możliwe jest określenie poszczególnych stawek VAT. Fakturowanie uproszczone umożliwiało odliczanie podatku VAT bez konieczności podawania wszystkich danych i szczegółów.
Nadchodzi nowe, czyli o fakturach uproszczonych i KSeF
Za kilka (w niektórych przypadkach za kilkanaście) miesięcy KSeF będzie obowiązkowy. W świetle prawa faktury w KSeF to dokumenty o charakterze ustrukturyzowanym. Czy taka jest faktura uproszczona? Nie można tego powiedzieć o wydruku z kasy fiskalnej. Dlatego już dziś wiadomo, że od 2025 roku faktury uproszczone wyjdą z użycia, a przedsiębiorcy będą musieli wystawiać e-Faktury przy transakcjach z podmiotem gospodarczym.
Jak dostosować się do KSeF?
Od 1 stycznia 2025 r. podatnicy będą zobowiązani do wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Jako konsument nie masz się czym martwić, nastąpi tylko kilka zmian, do których szybko przywykniesz. To po stronie przedsiębiorców leży ogromne wyzwanie, któremu muszą podołać. Najpierw odpowiednio przetestować, a następnie wdrożyć KSeF, rozumiejąc i spełniając wszystkie wymogi. Niezbędna okaże się wiedza o niuansach związanych z systemem, wdrożenie właściwych narzędzi informatycznych, śledzenie bieżących informacji i stopniowe wprowadzanie zmian, które mają szansę przynieść zaskakujące, pozytywne efekty.
Zasadnicze przygotowanie do działania z KSeF warto zacząć od sprawdzenia integracji Krajowego Systemu E-Faktur z twoim programem do obsługi księgowości. Na pełną integrację z systemem pozwala m.in. oprogramowanie Faktura.pl. Nie unikaj konsultacji z ekspertami podatkowymi, którzy bez wątpienia będą gotowi pomóc ci na każdym z etapów dostosowania się do nowej rzeczywistości z KSeF w tle.
Podsumowanie
Według nowej wersji projektu ws. obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur znane dotąd faktury uproszczone przestaną obowiązywać. Po 31.12.2024 r. nie będą już one uznawane za zobowiązujące, a kasy fiskalne przestaną być narzędziem do wystawiania faktur (paragonów z NIP), jak to ma obecnie miejsce np. na stacjach benzynowych i w wielu innych miejscach. Warto śledzić zmiany i być z nimi na bieżąco, aby nie dać się zaskoczyć. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów.
Więcej o Krajowym Systemie e-Faktur przeczytasz TUTAJ
Czy jesteś gotowy na Krajowy System e-Faktur?
Faktura.pl, jako jeden z nielicznych programów ma system zintegrowany z KSeF. W aplikacji dodanie kontrahenta, sprawdzenie go na białej liście podatników VAT i wystawienie faktury zajmie mniej niż 30 sekund. Jeżeli to nadal za długo, możemy obiecać, że w tym czasie wyślemy fakturę e-mailem do Twojego kontrahenta. Oprócz tego w faktura.pl masz:
✅ Pierwsze 30 dni darmowego korzystania z aplikacji
✅ Opcję wirtualnej księgowości
✅ Centrum dowodzenia firmą
✅ Możliwość finansowania faktur
✅ Dedykowany e-mail do celów firmowych