W ostatnich latach co najmniej kilka czynników spowodowało upadek naprawdę wielu firm. Niestety nie wszystkie są w stanie poradzić sobie z ogromną ceną gazu. Wzrost opłat energetycznych w tym zakresie to nawet 400%, co stanowi na tyle dużą różnicę w stosunku do lat poprzednich, że funkcjonowanie niektórych przedsiębiorstw jest zwyczajnie nieopłacalne, a więc niemożliwe.
Co mogą spowodować podwyżki gazu?
Przedsiębiorstwa, które jakoś poradziły sobie z podwyżkami cen gazu i są w stanie na razie przetrwać, prawdopodobnie będą musiały podwyższyć ceny za swoje produkty i usługi. Osoby prywatne stracą więc na tym podwójnie i najprawdopodobniej będą musiały zrezygnować z wielu produktów. Na rynku wobec takiego obrotu spraw utrzymają się jedynie duże, zaufane i popularne firmy, które niewiele stracą, nawet jeśli ich towary będą droższe. Rząd stara się ulżyć przedsiębiorcom poprzez zastosowanie obniżek cenowych do 25%, jednakże na dłuższą metę nie jest to plan, który mógłby faktycznie kogokolwiek uratować, ponieważ przy rozliczeniu VAT firmy zwyczajnie wychodzą na gazie na zero.
Jak rozliczany jest gaz?
Duża grupa społeczeństwa sądzi, że okres obowiązującej umowy z dostawcą prądu zobowiązuje go do zachowania ceny, która została zapisana w dokumentacji. To jednak wcale nie jest takie proste. Zawsze warto wczytać się w umowę, bo zwykle mówią one o gwarancji ceny jedynie przez jakiś czas, ale niekoniecznie przez cały okres umowy. Inaczej jest, gdy cena za prąd ma być stała i tak to zostało zapisane. W takim wypadku dostawca zobowiązuje się do zachowania stałej ceny przez cały okres umowy bez względu na to, co dzieje się na rynku.
Kolejnym przykładem rozliczenia za gaz jest reguła indeksacyjna, która oznacza, że cena za nasz gaz będzie zależna od ceny, za którą dostawca zakupił ten surowiec w danym okresie. Zwykle oznacza to kilka kolejnych miesięcy, czasami cały rok.
Należy pamiętać, że dostawca bardzo często jasno określa w umowie, że cena za gaz może się zmienić w określonych warunkach, dlatego tak ważne jest dokładne czytanie sporządzonej przez niego umowy. Oczywiście w każdej chwili można z niej zrezygnować, jednakże w wielu przypadkach należy liczyć się z tym, że możemy ponieść karę umowną.
Sposób na zmianę umowy
Podwyżki kosztów korzystania z gazu dotknęły absolutnie wszystkich, jednak rząd zdecydował się objąć ochroną jedynie część jednostek. Wsparcie otrzymały między innymi szkoły, szpitale i domy dziecka, natomiast przedsiębiorstwa mogą skorzystać jedynie z bardzo drobnej pomocy, co znacznie odbija się na ich rozwoju czy nawet istnieniu. W rezultacie właściciele firm zmieniają warunki swoich umów na te, z których korzystają gospodarstwa domowe, ponieważ one są objęte taryfami. Niestety jest to jedno z niewielu wyjść, które pozwala firmie funkcjonować.
Przedsiębiorca decydujący się na taki krok w dalszym ciągu musi mieć podpisaną umowę na dany punkt, ale już na osobę fizyczną. Gwarantuje mu to znacznie niższe rachunki za prąd i chociaż wciąż nie będzie to sytuacja idealna, to uratuje biznes od bankructwa. Na taki krok decyduje się większość firm i to nie tylko tych małych. W ostatnim czasie przestało się bowiem patrzeć, czy takie działanie jest naganne moralnie, czy też dopuszczalne. Dla wielu firm jest to po prostu być albo nie być.
Dostawcy prądu są więc zasypywani wnioskami o zmianę umów, gdyż ten sposób uzyskania odrobiny oddechu jest w tej chwili jednym z niewielu kroków, na jakie są w stanie pozwolić sobie firmy.
Jak z podwyżką gazu radzą sobie firmy województwa lubelskiego?
W województwie lubelskim nie nastąpiło zahamowanie gospodarki ani w większych, ani w mniejszych przedsiębiorstwach. Oczywiście podwyżki gazu dotyczą wszystkich, jednakże konsekwencji tych nie będą odczuwać wiecznie. Warto wiedzieć, że odcięcie rosyjskiego paliwa nie powoduje odcięcia tych firm od gazu, ponieważ w dalszym ciągu jest ono dostępne z firmy Gaz-System. Wszystko odbywa się zgodnie z planem. W przypadku gdy firma korzysta z gazu jedynie w zakresie ogrzewania powierzchni, których używa, problem nie jest aż tak duży, mimo swoich wyraźnych rozmiarów. Kryzys może czekać jednak te firmy, które używają gazu do produkcji swoich towarów.
Alternatywą dla gazu w przypadku gdy ceny wzrosną jeszcze bardziej, a firmy przestają sobie radzić z zapłatą rachunków, są drewno oraz OZE.
Opalanie drewnem zamiast płacenia za gaz?
Ze względu na wciąż rosnące koszty gazu i świadomość, że może się to przez długi czas nie zmienić, przedsiębiorstwa korzystające z tego medium nie tylko do ogrzewania swoich powierzchni szukają alternatyw, które dadzą im podobny efekt, ale zdecydowanie taniej. Firmy piekarskie korzystające z profesjonalnych pieców, zaczynają wymieniać je na takie, które są na opał drewniany. Firmy ogrodnicze posiadające szklarnie również wymieniają swoje kotły na te na paliwo stałe. Są to inwestycje rzędu kilku milionów złotych, jednakże wciąż jest to mniej niż straty spowodowane wygórowanymi opłatami za ogrzewanie gazem.
Trzeba jednak wziąć jeszcze pod uwagę taką kwestię jak wzrastanie cen za drewno. W 2022 roku prawdopodobnie wciąż pozostanie ono najtańszym paliwem, jednak z miesiąca na miesiąc jego cena będzie wzrastać, co wydaje się dosyć oczywiste. Przedsiębiorcy z planem doskonale zdają sobie z tego sprawę i zaopatrują się w opał już teraz, co również napędza jego przyszłą cenę. Niestety z tym wszystkim należy się liczyć, ponieważ zarówno pandemia, jak i wojna wraz z ogromną inflacją nie są w całej tej sytuacji wcale pomocne.
Czym jest OZE i jak może pomóc w obniżeniu kosztów za gaz?
Jeżeli gaz jest za drogi, trzeba pomyśleć o innym źródle energii. Na szczęście istnieje coś takiego jak OZE, czyli Odnawialne Źródła Energii, z których w ostatnich latach korzysta coraz więcej osób prywatnych i firm. Jak może to wpłynąć na oszczędności firmy? Sama inwestycja w wybrany system wytwarzania energii za pomocą słońca, wiatru, czy też wody jest dosyć kosztowna, jednak oszczędności, jakie to działanie przynosi, są ogromne. Ponadto do wykonania tego rodzaju produktów czasami dokłada się państwo.
Fotowoltaika
System paneli słonecznych pozwala na pobieranie energii dzięki promieniom słońca. Nie oznacza to, że energia nie jest produkowana w momencie, gdy niebo jest zachmurzone – wręcz przeciwnie. Rozproszone światło daje mniejsze efekty, ale jednak daje. Ponadto można to w świetny sposób rozwiązać. Kiedy w miesiącach letnich produkowanej energii jest czasem nawet więcej, niż faktycznie potrzebuje tego firma, warto odkładać ją do specjalnych banków energii. Taką energię później można wykorzystać, gdy jej bieżąca produkcja jest nieco za mała na potrzeby przedsiębiorstwa. To dosyć proste założenie, które zdecydowanie da się przerobić w czyn. Wystarczy zapoznać się z aktualnymi programami rządowymi, żeby zauważyć, jak wiele możliwości dają i jak duże oszczędności można dzięki nim zyskać.
Własny system fotowoltaiczny to przede wszystkim ogromna elastyczność poboru prądu, a także brak uzależnienia od dostawcy prądu czy też gazu. Okres obowiązywania umowy jest tutaj wyrażeniem nieaktualnym, gdyż zobowiązujemy się jedynie do dbania o własną firmę.
Energia z wiatru i wody
Firmy, które dysponują dużą powierzchnią, mogą się zdecydować na zainwestowanie w turbiny wiatrowe, które pozwolą im na pozyskiwanie energii z wiatru. Turbiny te przekształcają energię kinetyczną w energię elektryczną. W przypadku chęci skorzystania z potencjału wody należy wziąć pod uwagę, że można to zrobić jedynie w miejscu, w którym woda przepływa samoczynnie. Siła wody w takim miejscu pozwala na wytwarzanie energii, która z kolei pozwala na wykorzystanie jej w budynkach swojego przedsiębiorstwa. Energia ta powstaje również z wykorzystania zmian poziomu wody w morzach i oceanach.
Energia z biomasy oraz energia geotermalna
Kolejna alternatywa dla gazu to energia elektryczna pozyskana z produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Otóż produkty te w większości podlegają procesowi degradacji do tak zwanej biomasy. Kluczowa jest w tym fotosynteza i proces spalania energii słonecznej, które to bezpośrednio przyczyniają się do wytwarzania użytecznej dla człowieka energii. Energia geotermalna to natomiast energia elektryczna pozyskiwana dzięki temu, co uda się uzyskać z wnętrza ziemi. Zasoby te pozyskuje się dzięki specjalnym, głębokim odwiertom i dobrze wykonanym urządzeniom.
Jak widać, jest wiele opcji skorzystania ze źródeł energii, która jest znacznie tańsza niż gaz. Oczywiście wszystko zależy od zamontowanego systemu, ewentualnych dotacji i użytkowania, niemniej to wciąż wydaje się najlepszą z możliwych opcji, jeśli chodzi o próbę obniżenia kosztów za użytkowanie gazu czy też całkowitego uniezależnienia się od jego ceny.
Zakup zielonej energii od firm zajmujących się ich produkcją
Firmy mogą rozważyć jeszcze jedną interesującą opcję. Jeśli bowiem nie są zainteresowane inwestycją we własny system wybranego OZE ani też nie zmieniają umowy z firmowej na prywatną, mogą skorzystać z możliwości zakupu energii z odnawialnych jej źródeł. Jest wiele pozytywów wynikających z takiego rodzaju umowy. Oprócz tego, że najczęściej jest podpisywana jedynie online, posiada też zapis, że cena jest przez określony czas faktycznie stała, co gwarantuje spokój, przynajmniej częściowy. Ponadto firmy tego rodzaju gwarantują, że energia od nich pozyskiwana jest jedynie z określonych źródeł. Wybierając konkretnego dostawcę tego typu, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on certyfikaty potwierdzające wszystkie aspekty jego działalności. To ważne zarówno ze względu na dbanie o środowisko, jak i oszczędności związane z ograniczeniem zużycia ciągle drożejącego gazu.
Firmy, szczególnie te mniejsze, nie są dziś znacząco wspierane przez państwo i niestety nie zanosi się, aby jakakolwiek pomoc była w stanie wyciągnąć je z kryzysu, w jakim niestety tkwią. Na szczęście są rozwiązania, po które zdecydowanie warto sięgnąć już teraz, ponieważ oczekiwanie na pozytywne zmiany może się naprawdę bardzo przedłużać, generując dodatkowe, zupełnie niepotrzebne koszty.