Dziś odbyło się spotkanie Rady Polityki Pieniężnej, na której zapadła decyzja o wysokości stóp procentowych. Stało się to, czego spodziewali się niemal wszyscy…
Dlaczego stopa referencyjna się podniosła?
RPP wróciła po wakacyjnej przerwie, żeby ogłosić podwyżkę stopy referencyjnej o 25 pb. Jest ona poniekąd związana z raportem, który w sierpniu opublikował GUS. Główny Urząd Statystyczny określił w nim stopę inflacji na 16,1%. Chcąc nie chcąc, to musiało się odbić na się na stopie referencyjnej, a co za tym idzie na kwotach rat kredytów.
Wzrost stopy referencyjnej jest niespotykany, ponieważ RPP od 10 lat nie decydowało się na tak kosmetyczną zmianę w górę. Co nie zmienia faktu, że stopa osiągnie poziom 6,75% i będzie ona najwyższa od prawie 20 lat!
Jak bardzo wzrosną raty?
O tym jak bardzo wzrosną raty kredytu decyduje moment, w którym kredytobiorca postanowił się zadłużyć w banku. Nie jest tajemnicą, że Ci, którzy wzięli kredyt stosunkowo niedawno odczują to najmocniej. Jest to wynikiem obecnego zadłużenia, a wiadomo, że z reguły ten kto wziął kredyt przed rokiem ma więcej długu, niż ta osoba, która spłaca kredyt już od ponad 10 lat.
Raty kredytów względem końca lipca zeszłego roku wzrosną średnio o 117%, co nie zmienia faktu, że koszty, które ponosimy na spłatę rat kredytów w 2022 roku, będą najprawdopodobniej najniższe w całym okresie spłaty kredytu. Dlaczego tak się dzieje? Powodem tego są wakacje kredytowe, z których skorzystało wielu Polaków. Jednak i te wakacje – tak samo, jak te szkolne – też się kiedyś skończą. Czy to odbije się na inflacji? O tym przeczytacie poniżej.
Czytaj więcej
Inflacja w Polsce w sierpniu 2022 roku
Czy naprawdę warto brać wakacje kredytowe w 2022 roku?
Wakacje kredytowe 2022 i 2023 – wszystko co musisz o nich wiedzieć
Dlaczego nie warto brać ustawowych wakacji kredytowych?
Poradnik, jak można nadpłacać kredyt, kiedy wzięło się ustawowe wakacje kredytowe