Przedsiębiorcy szukający wsparcia finansowego z Unii Europejskiej nie mogą przegapić tego, co czeka na nich w budżecie przeznaczonym na lata 2021-27. W nowej perspektywie są środki, jakich jeszcze nie było. Łącznie w budżecie funduszy unijnych na najbliższe lata jest ok. 7.9 mld euro. Przedsiębiorców szczególnie powinny zainteresować Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, ale nie tylko. Sprawdź, jakie programy będą dostępne i jak sięgnąć po dotację.
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – co warto wiedzieć?
W latach 2021-27 aż 7,9 mld euro trafi do Polski w ramach funduszy unijnych na tzw. politykę spójności. Niemała część z tego budżetu powędruje w ręce przedsiębiorców. Jednak otrzymanie pieniędzy to dopiero wisienka na torcie. Wcześniej trzeba się nieco natrudzić, by zrozumieć, jak działają struktury unijnego budżetu i przejść pozytywnie przez każdy etap. Program Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 został zatwierdzony 27 września 2022 roku przez Komisję Europejską.
Do głównych założeń programu należy wsparcie przedsiębiorstw na każdym z etapów rozwoju. Oznacza to, że niemal każdy przedsiębiorca ma szansę na unijny zastrzyk gotówki. Poza tym program kładzie nacisk na współpracę nauki z biznesem. Realizacja założeń ma się odbywać na wielu płaszczyznach. Za najważniejszą uznaje się wspieranie przedsiębiorców, ale nie należy także zapominać o takich aspektach, jak np. zadbanie o właściwą pomoc techniczną.
Komu należą się pieniądze z Unii Europejskiej?
Kwoty, jakie oferuje budżet Unii Europejskiej, potrafią zszokować. Warto jednak ochłonąć i podejść do tematu na spokojnie. Wiadomo, że pieniądze muszą być odpowiednio podzielone. Programy operacyjne dzielą się na programy regionalne i ogólnokrajowe. Podzielone są tematycznie. Do programów ogólnopolskich zaliczają się wspomniane wcześniej Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, ale to nie wszystko. Są także Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy i wiele innych, gotowych na przekazanie miliardów euro.
Czy patrząc z perspektywy firmy, która stara się o dotację, każdy z tych programów okaże się istotny? Oczywiście, że nie. Fundusze dzielone są również na programy regionalne, nie według tematyki, ale według województw. Kryterium regionalne i tematyczne łączy jeden program, czyli Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Czy po zapoznaniu się z programami, wiesz już, który będzie najodpowiedniejszy do profilu twojego przedsiębiorstwa? Jeśli tak, zastanówmy się, kto ogłasza konkursy.
Jak sięgnąć po dotacje?
Kluczem do osiągnięcia celu, czyli uzyskania unijnych funduszy w latach 2021-27 jest śledzenie ogłaszanych konkursów, które umożliwiają przedsiębiorcom wzięcie udziału w „wyścigu” po gotówkę. Kto ogłasza takie konkursy? Najczęściej są to następujące podmioty:
- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości,
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju,
- Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
- Urzędy Marszałkowskie
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- Bank Gospodarstwa Krajowego.
Aby niczego nie przegapić, warto śledzić harmonogramy programów operacyjnych, które są publikowane na każdy rok. W nich łatwo znaleźć dokładne plany i działania, które należy podjąć, są też konkretne terminy. Harmonogramy podpowiadają, kto może ubiegać się o dofinansowanie i w jakiej wysokości ono jest. Choć samych harmonogramów jest dwadzieścia (to całkiem dużo), to ułatwiają poruszanie się po programach i konkursach. Trzeba mieć jednak na uwadze, że mogą one być aktualizowane – dobrym pomysłem jest regularne sprawdzanie, czy nic się w nich nie zmieniło.
Droga dotacji do przedsiębiorcy
Perspektywa pozyskania tak dużych pieniędzy w latach 2021-27 jest kusząca, ale należy pamiętać, że droga dotacji do przedsiębiorcy bywa kręta. Cała kwota zostaje rozdzielona na różne projekty, a konkursy pojawiające się w ich ramach ogłaszane są systematycznie. Unijne fundusze zaplanowane na siedem lat funkcjonują w pewnym układzie. Początkowo muszą być odpowiednio zaprogramowane, a więc jest to czas na ustalanie zasad, według których będą podzielone. Plany te musi zatwierdzić Komisja Europejska.
W następnym etapie, nazywanym etapem kontraktowania, czyli przypisywania fragmentów budżetu do poszczególnych konkursów. Dopiero wtedy można je ogłosić, tym samym rozpocząć nabór. Kolejnym i ostatnim już etapem jest realizacja projektów i ten okres potrwa do końca roku 2029. W którym momencie przedsiębiorca powinien zacząć działać? Już na początku, ponieważ istotne jest uważne śledzenie harmonogramów, które pozwolą na dopasowanie konkursów do tego, czym dana firma się zajmuje. Po ogłoszeniu konkursów przedsiębiorca ma czas na wypełnienie i złożenie wniosków. Na szczęście na tym etapie wszystko odbywa się online, co znacznie ułatwia staranie się o dotację. Wnioski są szczegółowe, ich wypełnienie nie zawsze jest zadaniem łatwym, ale jak najbardziej możliwym do realizacji.
Ścieżka SMART – działanie realizowane w ramach FENG
Celem ścieżki SMART realizowanej w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych oraz innowacyjnych właśnie w przedsiębiorstwach. Działania mają opierać się na realizacji prac B+R, a także na wdrożeniu innowacji. Kto może z tego skorzystać? Niemal wszyscy przedsiębiorcy, ponieważ w ramach działania 1.1. FENG ścieżki SMART ze wsparcia mogły czerpać zarówno mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i te duże.
FENG – co jeszcze warto wiedzieć?
Unijne Fundusz 2021-27 dla przedsiębiorców podzielone są na programy. W wielu przypadkach najprostszą drogą do sięgnięcia po pieniądze jest dołączenie do programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. To właśnie w ramach tego programu ma być realizowane niejednowymiarowe wsparcie dla przedsiębiorców. To nie tylko zapewnienie dofinansowania we wspomnianym wcześniej obszarze wdrożeń nowych rozwiązań czy B+R. To także zapewnienie środków na internacjonalizację, na zieloną gospodarkę oraz cyfryzację i rozwój kompetencji. Projekt kładzie nacisk na tworzenie środowiska przyjaznego innowacjom, a więc pieniądze będą chętnie przeznaczane na te działania, które przyczyni się do rozbudowy infrastruktury badawczej. Na szerokie wsparcie mogą liczyć również start-upy. Beneficjenci mogą także liczyć na pomoc techniczną i zapewnione wsparcie administracyjne – porady otrzymają na każdym etapie działań, od starania się o środki z programu FENG, poprzez realizację projektu.
W przypadku tego programu, czyli FENG, realizacja będzie odbywała się we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Aktualizacje na stronach tych podmiotów warto śledzić na bieżąco, aby nie przegapić swojej szansy na rozwój swojego przedsiębiorstwa.