Świadczenie „500 Plus”, a aktualnie „800 Plus” jest już dobrze znane rodzicom i opiekunom. Dodatkowo można uzyskać wsparcie na pokrycie codziennych wydatków związanych z opieką nad dziećmi. Dlatego w przypadku jednego dziecka rozszerzone świadczenie może wynieść nawet 1200 złotych, przy dwóch – nawet do 3000 złotych. Podpowiadamy, czym jest, komu przysługuje i jak uzyskać umowne „1200 Plus” na dziecko miesięcznie.
Tak i nie dla świadczeń socjalnych
Można długo rozwodzić i pochylać się nad zasadnością świadczeń socjalnych. Należy zrozumieć ich przeciwników, natomiast jeżeli rodzicom nie oferuje się ulg podatkowych w związku z posiadanym potomstwem, być może świadczenia typu „500 Plus” czy „800 Plus” są zasadne.
Jest zrozumiałe, że dla wielu rodzin jest to znaczący zastrzyk gotówki. Tak samo trudno oprzeć się wrażeniu, że nie brakuje rodzin, gdzie dodatkowe pieniądze nie są właściwie wydawane, ale prowadzą do patologii. Na pewno mogą być też czynnikiem demotywującym do pracy zarobkowej.
Być może rozsądne byłoby przyznawanie świadczenia „800 Plus” tylko rodzinom, w którym jedno z rodziców pracuje. Jednak zaraz pojawia się znak zapytania przy rodzicach żyjących w związkach partnerskich i osób samotnie wychowujących dzieci (np. rozwód, śmierć jednego ze współmałżonków). Można byłoby także ustalić kryterium dochodowe, ponieważ w przypadku bogatszych gospodarstw trudno mówić wówczas o pomocy socjalnej, a przecież taka jest istotna programu. Jednak i tutaj pojawiłyby się głosy sprzeciwu, ponieważ w ten sposób system wykluczałby część dzieci, które przecież są sobie równe. Problem byłby też z ustaleniem progu, od którego gospodarstwo można byłoby traktować jako „bogate”.
W tego typu świadczeniach nie ma więc „złotego środka”. Natomiast faktem jest, że jeżeli takie świadczenie zostało ustalone i można z niego korzystać, bez względu na stosunek do datków socjalnych warto pochylić się nad dodatkowymi środkami. Dotyczy to również świadczenia „800 Plus”, które można zwiększyć o dodatkowe wsparcie na codzienne wydatki związane z opieką nad dzieckiem. W ten sposób w praktyce uzyskać można świadczenie „1200 Plus”.
Przeczytaj też: „Ulga na dziecko – dla kogo, limity, jak odliczyć?„
Dla kogo „1200 Plus”?
Uzyskanie większej kwoty na dziecko jest możliwe dzięki tzw. żłobkowemu. W 2024 roku wysokość tego świadczenia wynosi 400 złotych miesięcznie, co w połączeniu z „800 Plus” daje kwotę 1200 złotych na miesiąc.
„Żłobkowe” jest dostępne już od pierwszego dziecka w rodzinie i bez uwzględniania kryterium dochodowego. To środki mające wesprzeć rodziców i opiekunów, przynajmniej częściowo pokrywając koszty opieki nad dzieckiem. Świadczenie przysługuje najpóźniej do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 4. rok życia.
Natomiast kwota wsparcia nie trafia bezpośrednio na konto rodziców. Jest bowiem przekazywana na rachunek bankowy podmiotu zajmującego się opieką nad dzieckiem (np. żłobek, klub dziecięcy, opiekun z własną działalnością). Ze względów formalnych warto uzupełnić, że kwota 400 złotych to górna granica wsparcia. Wysokość świadczenia może być niższa, jeżeli opłata za opiekę nad dzieckiem jest niższa (nie uwzględniając opłat na wyżywienie). Dofinansowanie jest więc równe rzeczywistej opłacie ponoszonej przez rodziców lub opiekunów do kwoty maksymalnej w wysokości 400 złotych.
„Żłobkowe” a RKO (Rodzinny Kapitał Opiekuńczy)
Ze świadczenia „400 Plus” skorzystać można tylko wówczas, kiedy na dziecko nie został przyznany Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). Rodzice mogą wybrać, z jakiego świadczenia na dziecko chcą skorzystać – „400 Plus” czy RKO:
- „400 Plus” – żłobkowe przysługuje nie dłużej niż do ukończenia roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 4. rok życia, w kwocie maksymalnie 400 złotych miesięcznie. Środki są przekazywane na rachunek bankowy podmiotu zajmującego się opieką nad dzieckiem (np. żłobek).
- Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – program skierowany do rodzin przynajmniej z dwójką dzieci. Na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca jest przyznanych 12 000 złotych rocznie, a więc 1000 złotych miesięcznie. Środki są przekazywane bezpośrednio na rachunek rodziców lub opiekunów.
W związku z tym przy dwójce dzieci w określonym wieku przez pewien okres rodzice mogą uzyskać nawet 3000 złotych dodatkowych środków miesięcznie. To kwota za dwa świadczenia „800 Plus”, a dodatkowo żłobkowe (na jedno dziecko – 400 złotych) i RKO (na drugie dziecko – 1000 złotych).
Jak uzyskać świadczenie „żłobkowe”?
Wniosek o „400 Plus”, podobnie jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, należy złożyć elektronicznie. Ustawodawca przewidział kilka dróg składania wniosku:
- Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- aplikacja mZUS,
- portal Emp@tia,
- bankowość elektroniczna.
Wniosek złożyć może rodzic, opiekun prawny lub osoba wyznaczona przez sąd. Natomiast najwcześniej w dniu, w którym dziecko zaczęło korzystać ze wskazanej formy opieki, tj.:
- placówki wpisanej do rejestru żłobków i klubów dziecięcych,
- opiekuna wpisanego do odpowiedniego wykazu dziennych opiekunów.
Złożenie wniosku w ciągu 2 miesięcy od dnia rozpoczęcia korzystania z takich usług oznacza wyrównanie świadczenia za ten okres. Jeżeli wniosek zostanie złożony później, dofinansowanie zostanie przyznane od miesiąca złożenia dokumentów.
Przeczytaj też: „„Mieszkanie na Start” – czy ceny nieruchomości znowu pójdą w górę?„
Podsumowując, system socjalny w Polsce jest aktualnie naprawdę dość bogato rozbudowany. Dotyczy to zwłaszcza wsparcia dla rodzin z dziećmi. Dodatkowe środki mają podnieść poziom życia członków gospodarstwa. Jak widać, świadczenie „800 Plus” jest tylko jednym, choć najpowszechniejszym środkiem wsparcia. W przypadku małych dzieci przez pewien okres liczyć można nawet na 1200 złotych miesięcznie. Dlatego umownie można to nazwać świadczeniem „1200 Plus”.
Czy fakturowanie to dla Ciebie strata czasu?
Program Faktura.pl sprawi, że fakturowanie zajmie Ci mniej, niż 30 sekund. Przez pierwszy miesiąc darmowego korzystania z aplikacji zobaczysz, jak jej funkcje uproszczą Ci życie. Oto zalety korzystania z Faktura.pl:
✅ Automatyczne wystawianie faktur cyklicznych
✅ Wysyłka dokumentów z poziomu aplikacji
✅ Program zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur
✅ Możliwość księgowania swoich kosztów za pomocą kilku kliknięć
✅ Natychmiastowa płatność przy pomocy przycisku „Kliknij, aby opłacić fakturę” umieszczonego na dokumencie
✅ Funkcja magazynu z możliwością zintegrowania z Allegro
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Zadbaj o swój portfel”