Obok licznie zamykanych i zawieszanych działalności nadal nie brakuje osób, które chcą spróbować swoich sił w biznesie. Można to zrozumieć, ponieważ obok zagrożeń łatwo wymienić liczne zalety JDG. Celowo wspominam tutaj o jednoosobowej działalności gospodarczej, bo jednak lwia część wszystkich firm w Polsce ma właśnie formę JDG.
Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?
Zanim wskażę zalety JDG, najpierw należy wyjaśnić, czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza w świetle przepisów prawa. JDG definiuje ustawa Prawo Przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku. Wskazuje ona, że jednoosobowa działalność gospodarcza jest zorganizowaną działalnością zarobkową wykonywaną we własnym imieniu oraz w sposób ciągły. Wymienić można kilka cech charakterystycznych JDG:
- jest nastawiona na zysk (cel zarobkowy);
- ma charakter zorganizowany (może wymagać działań marketingowych, wynajmu pomieszczenia itp.);
- ma zachowaną ciągłość (powtarzalne działania);
- nie jest zarządzana z zewnątrz (prowadzona we własnym imieniu).
Sama jednoosobowa działalność gospodarcza jest jedną z najprostszych form prowadzenia biznesu. Założenie JDG jest stosunkowo proste i szybkie, a przy tym darmowe i możliwe na kilka sposobów, tj.:
- poprzez wypełnienie formularza przez Internet przy skorzystaniu z ePUAP;
- poprzez odwiedzenie najbliższego urzędu miasta lub gminy z wypełnionym formularzem;
- poprzez wysłanie wypełnionego formularza drogą pocztową.
W następnym kroku firma uzyskuje numer REGON oraz NIP.
Rekordowa liczba zamkniętych firm
W 2023 roku z polskiego rynku zniknęła rekordowa liczba działalności gospodarczych:
- Liczba zamkniętych działalności gospodarczych – 220 tys. (23,5 tys. spółek oraz 196,5 tys. JDG).
- Liczba zawieszonych działalności gospodarczych – 372,5 tys.
Pośród głównych problemów wskazuje się między innymi rosnące koszty prowadzenia własnego biznesu. Firmy nadal zmagają się z wysoką inflacją, co też wzmaga presję pracowników na podwyżki płac. Co więcej, stale podnoszona jest pensja minimalna. Rosną więc składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych i pozostałe obciążenia, a na dodatek na niekorzyść przedsiębiorców zmieniono zasady naliczania składki zdrowotnej.
Przeczytaj też: „Przez Polskę przetacza się fala zwolnień. Czy są powody do niepokoju dla pracowników na etacie?„
W I kwartale 2024 roku zamknięto 56 tys. działalności gospodarczych (6,2 proc mniej rok do roku), a zawieszono – 91 tys. (o 2 proc więcej rok do roku). Wszystko wskazuje na to, że nie przedsiębiorcy nie będą się decydować na zamykanie działalności w takim stopniu, jak rok wcześniej.
Warto też odnotować, że w I kwartale 2024 roku zarejestrowano 92 tys. przedsiębiorstw, z czego 81 proc. stanowiły JDG. W związku z tym, przy wyzwaniach, z jakimi mierzą się przedsiębiorcy, należy wskazać zalety JDG.
Rozpocznij fakturowanie z intuicyjnym programem do faktur
Zalety JDG
Lista zalet JDG jest dość długa. Poniżej wskazuję najczęściej wskazywane korzyści z prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej:
- Niskie koszty początkowe – w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością kapitał początkowy musi wynosić przynajmniej 5000 złotych, a w spółce akcyjnej – już 100 000 złotych. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma takiego obowiązku, co jest dużą zaletą JDG. Nie musisz mieć kapitału na start, żeby założyć jednoosobową działalność gospodarczą.
- Ulgi na start – w pierwszych latach prowadzenia działalności przedsiębiorca może korzystać z ulg. Przede wszystkim dotyczy to możliwości płacenia niższych składek ZUS, które są największym obciążeniem małej działalności w Polsce (np. ulga na start, preferencyjny ZUS). Później niższe składki ZUS pozwala płacić tzw. Mały ZUS, natomiast musisz spełniać określone wymogi (m.in. roczne przychody do 120 000 złotych).
- Możliwość dofinansowania – jako nowy przedsiębiorca możesz też ubiegać się o dofinansowanie (np. Powiatowy Urząd Pracy – do 45 000 złotych, dotacje unijne – do 45 000 złotych, dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej (LGD) – do 100 000 złotych, niskoprocentowa pożyczka „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie” – do 150 000 złotych, pożyczki unijne w programie JEREMIE – do 500 000 złotych).
- Pełna kontrola nad zyskami – cały zysk z JDG zostaje w kieszeni przedsiębiorcy, oczywiście po opłaceniu składek i podatków, a także kosztów prowadzenia biznesu, w tym zatrudnienia pracowników, jeżeli właściciel ich zatrudnienia.
- Poprawa sytuacji finansowej – duża liczba upadłości pokazuje, że firmy nie zawsze odnoszą sukces, natomiast często dobrze prowadzony biznes pozwala wejść na wyższy poziom finansowy w porównaniu z etatem.
- Satysfakcja – tworzenie firmy od podstaw daje ogromną satysfakcję, szczególnie jeżeli firma się rozwija i ma się coraz lepiej. Na swój rachunek pracuje się lepiej, zwłaszcza jeżeli praca jest związana z pasją.
- Możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodów – nie dotyczy opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, natomiast w opodatkowaniu na zasadach ogólnych i podatkiem liniowym możesz obniżać podatek dochodowy i VAT poprzez koszty uzyskania przychodu. Oczywiście wydatki muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością.
- Ograniczone obowiązki sprawozdawcze – przedsiębiorca na JDG może rozliczać się na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Każda forma opodatkowania ma swoje zalety, dlatego możesz dostosować ją do charakteru działalności i osiąganych przychodów. Niezależnie od wybranej formy opodatkowania przedsiębiorca na JDG ma ograniczone obowiązki sprawozdawcze.
- Prosta struktura organizacyjna – jednoosobowa działalność gospodarcza jest prosta w założeniu, o czym wspominałem wyżej. Właściciel jest tutaj osobą decyzyjną, dlatego wszelkie decyzje są dużo łatwiejsze w podejmowaniu w porównaniu z bardziej złożonymi i skomplikowanymi formami działalności (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna). Ma to znaczenie dla przyspieszenia procesów biznesowych.
Przeczytaj też: „Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Sprawdź, co się zmieni!„
Pieniądze na start dla Twojej Firmy – odbierz do 150 000 złotych ze wsparciem Faktura.pl
Jeżeli w Twojej ocenie zalety JDG przewyższają zagrożenia i chcesz spróbować sił w swoim biznesie, ale brakuje Ci środków, teraz Faktura.pl pomoże w odebraniu nawet 150 000 złotych. Eksperci Faktura.pl służy wsparciem i doświadczeniem w ubieganiu się o środki z rządowego programu wsparcia przedsiębiorczości „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”.
Dlaczego warto skorzystać z programu „Wsparcie w starcie”?
Skorzystaj z rządowego programu wsparcia przedsiębiorczości „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie” i odbierz środki na podjęcie działalności gospodarczej lub stworzenie nowego miejsca pracy. Oto korzyści tego programu:
✅ Profesjonalne doradztwo na etapie składania wniosku
✅ Najlepsze warunki finansowania na rynku
✅ Pomoc w wyborze właściwego zabezpieczenia
✅ Możliwość wnioskowania na terenie całej Polski
✅ Doradztwo po zawarciu umowy pożyczki
✅Możliwość uzyskania umorzenia pożyczki
Środki spożytkować możesz na bardzo różne cele. Faktura.pl gwarantuje profesjonalne doradztwo, najlepsze warunki finansowania oraz wsparcie w wyborze zabezpieczenia. Natomiast już po otrzymaniu pieniędzy oferuje doradztwo w zakresie umorzenia pożyczki.
Mimo iż jedną z zalet JDG jest brak konieczności posiadania wkładu własnego, w wielu branżach pieniądze na start są po prostu niezbędne.
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Zadbaj o swój portfel”