Coraz więcej Polaków decyduje się na otwarcie działalności gospodarczej. W 2022 roku w Polsce założono ponad 317 000 firm, w 2023 roku – 347 448. Tendencja jest zwyżkowa – Polacy zapomnieli już o pandemii i postanowili „pójść na swoje”. W tym roku można się spodziewać kolejnego wzrostu w związku ze zmianą władzy, która swoimi postulatami zwraca się bezpośrednio do mikroprzedsiębiorców. Innym czynnikiem, który powinien zmobilizować Polaków do założenia własnej firmy są programy, wspierające w starcie działalności.
Optymizm po polsku
Trzeba również przyznać, że poprzedni rok to też rekord upadłości przedsiębiorstw. W 2023 roku upadło 220 000 firm. Bilans nowopowstałych firm jest jednak dodatni w porównaniu do tych, które skończyły swoją działalność. Informacje o upadłości nie odstraszają Polaków.
Obecnie mamy praktycznie nieograniczony dostęp do wiedzy, dzięki czemu jesteśmy bardziej świadomi zalet i wad, jakie wynikają z założenia własnej działalności gospodarczej. W ostatnich miesiącach odbyłem rozmowy z setkami młodych ludzi, którzy biorą pod uwagę założenie własnego biznesu. Obecnie mamy coraz bardziej przebojową młodzież, która nie obawia się poczynić kroki ku niezależności. I mają przy tym dużo racji, ponieważ rynek daje im gotowe rozwiązania, których wcześniej brakowało.
– mówi w rozmowie z nami wiceprezes Faktura.pl, Kamil Fac.
Pozytywne myślenie dotyczy nie tylko młodych Polaków. Firma Norstat przeprowadziła badanie na grupie 600 przedsiębiorców, które dotyczyło oceny ogólnej sytuacji rynku, w którym działał przedsiębiorca. Aż 47% właścicieli firm oceniało ją jako korzystną. Czy można zatem się spodziewać, że z roku na rok coraz więcej Polaków będzie zakładać firmy?
Taki powinien być trend, biorąc pod uwagę Raport z badania przedsiębiorczości, który w zeszłym roku Global Entrepreneurship Monitor Polska. Aż 79% Polaków uważa, że założenie firmy jest proste i jest to wynik znacznie powyżej europejskiej średniej (52%). 72% rodaków jest również pozytywnie ocenia warunki do założenia firmy w swoim otoczeniu w perspektywie pół roku.
Zwróciłbym uwagę na motywacje przyszłych polskich przedsiębiorców, które widnieją w raporcie z badania przedsiębiorczości. 73% Polaków, zakładając działalność, chce się po prostu utrzymać z powodu braku ofert na rynku pracy, a 48% zakłada ją z powodu chęci wzbogacenia się.
– komentuje Kamil Fac.
To nas nie odróżnia od Europejczyków, którzy mają takie same motywacje. One się nie zmieniają niezależnie od położenia geograficznego. Tak samo, jak jedno z pierwszych pytań, jakie może formułować kandydat na przedsiębiorcę: na co mogę liczyć na start?
Jak pomaga Państwo?
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oszacowała, że mikroprzedsiębiorcy mają udział w 30% PKB, a zarazem 97,2% ilościowo. Rządzący wiedzą zatem, że ten sektor jest ważny dla rozwoju polskiej gospodarki. Dlatego w przestrzeni publicznej pojawiają się różne pomysły, takie jak nowe składki ZUS od nowego roku, czy też projekt wakacji od ZUS. Od lat przedsiębiorcy korzystają również z ulg na rozpoczęcie działalności, takich jak preferencyjny ZUS. Stąd też coraz więcej nowych firm zarejestrowanych w CEIDG.
Co prawda, mamy starzejące się społeczeństwo, dlatego w ostatnich latach według raportu GEM drugim po pandemii powodem zamykania działalności jest emerytura. Młodzi będą próbować zastąpić mikroprzedsiębiorców-emerytów, ale z roku na rok będzie to coraz trudniejsze zadanie. Innym z powodów, o których rzadko się mówi jest to, że po dwóch latach prowadzenia działalności na preferencyjnym ZUSie dużo osób rezygnuje z tego, patrząc na to, ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na ubezpieczenie. Dlatego warto, aby rządzący pobudzali Polaków do zakładania działalności.
Nawet osoby, które nie mają zbyt wiele wspólnego z przedsiębiorczością wiedzą, że aby biznes zapewniał odpowiednie profity, należy na początku w niego zainwestować. Okazuje się, że w Polsce można dostać zastrzyk finansowania na start działalności. Najatrakcyjniejszą ofertą przebijającą się ponad inne jest program „Wsparcie w starcie”, który jest dedykowany dla osób, które są w przededniu założenia działalności.
Wsparcie w starcie – na czym polega?
„Wsparcie w starcie” to program, który gwarantuje nawet 150 807 zł na start pierwszej działalności. Jest to wynik wsparcia środkami z Funduszu Unii Europejskiej.
Wsparcie dla przedsiębiorców jest obecnie na wagę złota. Dlatego należy docenić i promować program przygotowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom grupy, która jest tak istotna dla polskiej gospodarki.
– komentuje Kamil Fac.
Kwota uzyskana z tego projektu jest przyznawana w ramach niskooprocentowanej pożyczki na 7 lat. Co istotne, karencja w spłacie kredytu może trwać nawet 12 miesięcy, a oprocentowanie może wynieść nawet 0,58%. Środki z programu można przeznaczyć na:
-
- zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, materiałów, towarów i usług, infrastruktury, środków transportu niezbędnych do rozpoczęcia działalności,
- koszty stałe związane z prowadzeniem działalności do 6 miesięcy od jej podjęcia
(np. czynsz, opłaty za wynajem lokalu).
Nasz rozmówca zwraca również uwagę na istotny czynnik:
To finansowanie podlega jednorazowo umorzeniu nawet do 45 242 zł (sześciokrotność średniej krajowej). To plus niskie oprocentowanie oraz brak dodatkowych opłat związanych z obsługą powoduje, że takiej oferty próżno szukać w komercyjnych bankach w całym kraju. Zdajemy sobie sprawę, że czasami oporem w założeniu działalności są formalności, których trzeba dokonać, ale właśnie specjalnie na takie okazje pomagamy w tym procesie od początku do końca.
Szczegóły programu oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie, którą przygotowaliśmy wspólnie z naszym partnerem.
Czy w 2024 roku powstanie więcej nowych firm?
Wspominaliśmy o tym, jak bardzo ważnym dla polskiej gospodarki jest mikroprzedsiębiorca. Liczba nowopowstałych firm rośnie w zadawalającym tempie. W styczniu tego roku zarejestrowano 34,5 tysięcy nowych działalności. To o 30% więcej, niż w grudniu 2023 roku, ale mniej niż rok wcześniej, kiedy ta liczba wynosiła ok. 35,5 tysięcy. Czy taki program, jak „Wsparcie w starcie” zmobilizuje Polaków do zakładania działalności? Czy w 2024 roku powstanie więcej firmy, niż w 2023 roku? To okaże się na koniec roku, kiedy zapoznamy się z nowymi raportami.
Dlaczego warto skorzystać z programu „Wsparcie w starcie”?
Skorzystaj z rządowego programu wsparcia przedsiębiorczości „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie” i odbierz środki na podjęcie działalności gospodarczej lub stworzenie nowego miejsca pracy. Oto korzyści tego programu:
✅ Profesjonalne doradztwo na etapie składania wniosku
✅ Najlepsze warunki finansowania na rynku
✅ Pomoc w wyborze właściwego zabezpieczenia
✅ Możliwość wnioskowania na terenie całej Polski
✅ Doradztwo po zawarciu umowy pożyczki
✅Możliwość uzyskania umorzenia pożyczki
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Zadbaj o swój portfel”