Już 13 marca odbędzie się 95. ceremonia wręczenia Oskarów, która każdego roku przyciąga miliony widzów z całego świata przed ekrany telewizorów. Mimo że Oscary w świecie kinematografii nie znaczą tak dużo, jak przed laty, to nominacje Amerykańskiej Akademii Filmowej wciąż mogą okazać się trampoliną do sławy i przesądzić o sukcesie danej produkcji. W związku z tym dzisiaj weźmiemy pod lupę temat największych porażek i sukcesów wśród laureatów Oscarów.
Dla kogo Oskarowy wieczór okazał się feralnym wydarzeniem, a przed kim otworzył drzwi do sławy i pieniędzy? I jak przedstawia się obecna sytuacja finansowa Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej?
Oscary w liczbach
Ceremonia wręczenia statuetek organizowana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej po raz pierwszy miała miejsce 16 maja 1929 roku i trwała zaledwie piętnaście minut. Obecnie jej długość zwiększyła się kilkunastokrotnie. Do rywalizacji o Oscara nominowane są filmy, które w poprzedzającym roku kalendarzowym były wyświetlane w amerykańskich kinach, a nagrody, poza jedną kategorią, przyznawane są za filmy anglojęzyczne. Mimo to Nagroda Amerykańskiej Akademii uznawana za najbardziej prestiżową nagrodę filmową na świecie, a nagrodzone przez nią produkcje na stałe weszły do kanonu popkultury.
Niegdyś oskarowe ceremonie przyciągały większą uwagę widzów, jednak w ostatnich latach ich popularność spada. Jak podaje portal Variety, w 2021 roku galę rozdania Oscarów obejrzało 10,4 mln widzów, co stanowi ponad 50-procentowy spadek w stosunku do roku poprzedniego, kiedy to obejrzało ją 23,6 mln widzów. W 2021 roku impreza przyniosła 115,3 mln dolarów wpływów z reklam. Oznacza to spadek o 10,7% w stosunku do roku 2020, kiedy to odnotowano 126 mln dolarów przychodu. Jednak nie zaszkodziło to sprzedaży reklam na Oscary w następnej edycji. Ostatecznie firma Disney – która jest właścicielem stacji ABC – zapewniła sobie reklamę w czternastu różnych kategoriach marketingowych. Mówi się, że 30-sekundowa reklama kosztowała gdzieś pomiędzy 1,7 a 2,2 miliona dolarów.
W sumie organizacja oskarowej gali w 2022 roku kosztowała około 40 mln dolarów. Każda statuetka Oscara pokryta 24-karatowym złotem, jak donosi WalletHub, jest wyceniona na 400 dolarów, a koszt udziału w imprezie Vanity Fair Oscar w tym roku oscyluje w granicach 80 000 dolarów za parę, co czyni ją najdroższym afterparty w historii. Nie dziwi zatem fakt, że najbardziej prestiżowa Akademia Filmowa w Hollywood ma solidne zaplecze finansowe – jak wynika ze skonsolidowanych sprawozdań finansowych Akademii i jej podmiotów stowarzyszonych, jej nieustannie powiększająca się kolekcja aktywów przekracza miliard dolarów.
Ile zarabiają laureaci na Oscarach?
Oskarowa statuetka sama w sobie ma wartość około 400 dolarów (w odsprzedaży, zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych jej wartość wynosi jedynie 1 dolar), a zwycięstwo nie wiąże się z żadną dodatkową gratyfikacją finansową. Niemniej nie oznacza to, że nominowani do Oscarów nie mogą liczyć na żaden zysk w trakcie ceremonii. Poza zwiększeniem wpływów i ilości kontraktów dłuższej perspektywie, o czym pomówimy za moment, każda obecny na sali aktor i filmowiec otrzymuje także torbę z upominkami.
I to nie byle jakimi. Wśród upominków można znaleźć liczne gadżety, vouchery na zabiegi chirurgii plastycznej, darmowe treningi personalne czy bilety samolotowe do odległych krajów. Zgodnie z danymi Natemat.pl średnia wartość oskarowych upominków wynosi około 205 000 dolarów.
Zarobki laureatów Oscara
Laureaci Oscara mogą liczyć na wzrost wynagrodzenia przy podpisywaniu nowych kontraktów i coraz większą wartość dla potencjalnych pracodawców w przyszłości. Według danych magazynu New York Times, film nominowany do Oscara może liczyć na 38% więcej zysków w box office, co może przełożyć się na dodatkowe 35 milionów dolarów ze sprzedaży biletów kinowych. Jak donosi Money Nation, wzrost wynagrodzenia na przestrzeni całego życia po zdobyciu Oscara może być wart nawet 120 milionów dolarów. Na największe wywindowanie honorariów mogą liczyć aktorzy nieznani dla szerszej publiczności lub Ci, jak dotąd niedoceniani – po zgarnięciu statuetki ich pensja może wzrosnąć niemal 55-krotnie.
Miało to miejsce na przykład w przypadku Halle Berry, która przed zdobyciem nagrody w 2002 roku za rolę średnio otrzymywała 118 750 dolarów wypłaty, a po wygranej mogła pochwalić się zarobkami sięgającymi 6 500 000 dolarów. Podobnie wyglądała sytuacja Toma Hanksa, który w 1994 roku otrzymał Oscara za pierwszoplanową rolę w dramacie „Filadelfia”. Przed nagrodą zarabiał ok. 700 000 dolarów, a po roku podpisywał już kontrakty o wartości 10 mln dolarów za rolę.
Tyle o rekordzistach dawnych lat. Teraz sprawdźmy, jakim artystom najbardziej powiodło się w kwestiach finansowych po zdobyciu Oscara w ostatnich latach i którym gwiazdom nagroda nie pomogła w karierze.
Największe Oscarowe sukcesy i porażki ostatnich lat
Kto w ostatnich latach odniósł największy sukces i największą porażkę w ostatnich latach po gali Oscarów? O tym poniżej.
Największy sukces – Emma Stone i La La Land
Emma Stone, po kilku rolach telewizyjnych, weszła na duży ekran jako Jules w komediowym hicie „Superbad” z 2007 roku. Po tej przełomowej roli zagrała w kilku znaczących filmach, takich jak komedia romantyczna dla nastolatków pod tytułem „Łatwa dziewczyna” (2010), romans „Kocha, lubi, szanuje.” (2011), oskarowe „Służące” (2011) i kasowy „Niesamowity Spider-Man” z 2012 roku. W 2014 roku otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara za produkcję pt. „Birdmana”, a dwa lata później zdobyła statuetkę za film muzyczny „La La Land”, który uzyskał aż 14 nominacji do Oscarów, wyrównując rekord takiego legendarnego filmu, jak „Titanic”, a ostatecznie otrzymał 6 statuetek, w tym za najlepsze zdjęcia i najlepszą muzykę.
Oba filmy możesz obejrzeć na Player.pl i przekonać się, czy zgadzasz się z decyzją jury.
Film przyniósł Emmie Stone nie tylko pierwszego Oscara, ale także wyniósł ją na nowe wyżyny bogactwa. W 2017 roku Stone została uznana za najlepiej zarabiającą aktorkę według magazynu Forbes z wynikiem 26 milionów dolarów przed opodatkowaniem, uzyskaną w ciągu 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego. Większość z tej kwoty pochodziła z tantiemów za „La La Land”, który zarobił 445,3 mln dolarów w ogólnoświatowym box office.
Największa porażka – Will Smith
Will Smith to światowej sławy aktor, który w trakcie swojej kariery grał w wielu kasowych produkcjach, był zamieszany w oszustwa podatkowe oraz wywołał największą oskarową aferę ostatnich lat. Skandal, jaki odbył się podczas 94. gali rozdania Oscarów do tej pory negatywnie wpływa na jego życie prywatne i zawodowe. Oto streszczenie wydarzeń dla nielicznych nieznających tej historii:
Wszystko zaczęło się od niesmacznego żartu jednego z prowadzących zeszłorocznej gali – komika Chrisa Rocka. W zeszłym roku chwilę przed tym, jak Will Smith miał otrzymać Oscara za film „King Richard: Zwycięska rodzina”, satyryk pozwolił sobie na niesmaczny żart skierowany w stronę żony Smitha – Jady Pinkett-Smith. Rock wyśmiał łysinę żony Willa Smitha, która stanowiła rezultat choroby aktorki. Ten przytyk spotkał się z ogromnym niezadowoleniem Willa, który nie zważając na reakcję żony, ruszył w kierunku sceny, aby odpłacić się prezenterowi za dyshonor siarczystym policzkiem w twarz. Cała sytuacja wywołała gigantyczny skandal i przyniosła poważne konsekwencje dla Smitha. Opisane zamieszanie możecie zobaczyć w filmiku poniżej.
Z całej sytuacji z twarzą wyszła jedynie Jada Pinkett-Smith, która potępiła zachowanie obu mężczyzn. Will po tym, jak mimo publicznych przeprosin, otrzymał od Akademii zakaz wstępu na oscarowe gale na 10 lat, zrezygnował członkostwa w oscarowym gremium. Jednak na tym nie skończyły się konsekwencje tego aktu wątpliwej rycerskości ze strony artysty.
Pokłosie tego skandalu było o wiele bardziej znaczące. Od czasu kontrowersji Will Smith nieustannie traci swoich fanów, o czym świadczy znaczny spadek liczby jego followersów na Instagramie – z subskrypcji jego kanału rezygnuje ok. 8000 followersów dziennie. W maju aktor stracił ich 193 128, a w czerwcu 2022 roku opuściło go aż 256 110 osób. Choć nagrodzony Oscarem aktor ma projekty w fazie preprodukcji, nie można potwierdzić informacji na temat jego przyszłych produkcji. Wielu uważa, że branża nie jest jeszcze gotowa na wybaczenie Willowi Smithowi i zachowuje wobec niego bezpieczny dystans. Mimo to aktor nie może narzekać na finanse. W 2020 roku jego wartość netto wynosiła 300 milionów dolarów, w 2021 podniosła się do 340 milionów, a w 2022 jest równa 350 milionów, co czyni go jednym z najbogatszych aktorów na świecie.
Oscary – podsumowanie
Gale wręczenia Oscarów często są tak pełne emocji, że odwracają uwagę od ich przeznaczenia. A są przecież wielkim świętem kinematografii i wyznacznikiem jakości największych amerykańskich produkcji. Mimo, że aktorzy nie zarabiają wprost na udział w gali, to jak widać po powyższych przykładach jedna statuetka może zmienić ich karierę i dać im szanse na duży zarobek.