Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, wiesz doskonale, że fiskus nie poczeka na uiszczenie przez Ciebie podatku. Należność trzeba zapłacić nawet wtedy, kiedy na Twoim koncie nie pojawiła się jeszcze zapłata za sprzedany towar czy wykonaną usługę. Od stycznia 2025 roku – jeśli spełniasz określone warunki – możesz skorzystać z nowego rozwiązania, jakim jest PIT kasowy.
Na czym polega kasowy PIT?
Zacznijmy od tego, że dotychczas w podatku PIT i na ryczałcie obowiązywała zasada memoriałowa ustalania przychodu. Zgodnie z nią za dochód uznaje się należności z wystawionych przez przedsiębiorcę faktur – niekoniecznie opłaconych przez klienta. Dokładnie w ten sam sposób naliczane są koszty. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca może uznać za wydatek zakup, który jeszcze nie został opłacony.
Kasowy PIT dla przedsiębiorców oznacza, że mogą wykazać dochód lub przychód do opodatkowania dopiero wtedy, kiedy rzeczywiście otrzymają zapłatę za towar czy usługę. To przekłada się m.in. na lepszą kontrolę płynności finansowej firmy. Podpowiadamy, że uregulowanie należności będzie też obejmować częściowe zapłaty, w tym spłacenie raty czy uiszczenie zaliczki albo przedpłaty. Ale uwaga! Osoby korzystające z kasowego PIT-u będą mogły wliczyć do wydatków wyłącznie koszty, które zostały opłacone. Od kiedy kasowy PIT jest dostępny dla przedsiębiorców? Rozwiązanie wprowadzono do polskiego porządku podatkowego wraz z nastaniem bieżącego roku – 1 stycznia 2025.
Co ważne, kasowy PIT to nowe rozwiązanie w zakresie ustalania przychodu w podatku dochodowym, którą należy odróżnić od funkcjonującej w VAT metody kasowej, która dotyczy rozliczeń podatku od towarów i usług. W serwisie Firmove znajdziesz szczegółowe wyjaśnienie, na czym dokładnie polega metoda kasowa w rozliczaniu VAT.
Kto może skorzystać z kasowego PIT?
Aby móc skorzystać z kasowego PIT należy spełnić kilka warunków. Rozwiązanie jest przewidziane dla podatników prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się z fiskusem na zasadach:
- skali podatkowej,
- podatku liniowego,
- ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Rozwiązanie to jest przewidziane dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą oraz tych, którzy w poprzednim roku podatkowym uzyskali przychód nieprzekraczający 1 miliona złotych. Warunkiem jest także samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej. Nie oznacza to jednak, że właściciel firmy nie może zatrudniać pracowników. Kasowy PIT nie odnosi się natomiast do działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej albo jawnej. Więcej na ten temat zasad kasowego PIT-u znajdziesz tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/kasowy-pit-co-to-jest-i-jak-wplynie-na-rozliczenia-przedsiebiorcow.
Jak i gdzie zgłosić kasowy PIT?
Wiesz już, czym jest kasowy PIT i komu przysługuje skorzystanie z takiej formy rozliczania podatku dochodowego. Czas wyjaśnić, co zrobić, aby móc z niego skorzystać. W tym celu wystarczy jedynie złożyć wniosek do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Podatnicy mają na to czas do 20 lutego 2025 roku. W przypadku osób rozpoczynających działalność gospodarczą wiążącym terminem jest 20 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym firma została zarejestrowana.
Należy też podkreślić, że kasowy PIT ma zastosowanie do przychodów i wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi po 31 grudnia 2024 roku. Oczywiście nie mogą to być faktury dokumentujące przychód za 2024 rok, a wystawione po nowym roku w związku np. z wydaniem towaru. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na kasowe rozliczanie PIT, konieczne będzie korzystanie z niego przez cały rok podatkowy.