Do 15 września 2024 roku rząd ma czas na podjęcie decyzji w sprawie wysokości pensji minimalnej na rok 2025. Dotychczas opublikowany projekt zakłada, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 roku będzie wynosić 4626 PLN brutto. Sprawdź, ile to będzie „na rękę”. Czy dla każdego to powód do zadowolenia?
Znaczący wzrost, ale raz w roku!
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 roku. Zakłada on, że od 1 stycznia 2025 roku:
- minimalne wynagrodzenie za pracę wyniesie 4626 PLN;
- minimalna stawka godzinowa wyniesie 30,20 PLN.
Te kwoty mają szanse stać się ostateczne, ponieważ Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie tzw. najniżej krajowej. To kolejny znaczący wzrost na przestrzeni ostatnich lat. Od 1 lipca 2024 roku, po drugiej w tym roku podwyżce, nie można zarabiać mniej niż:
- 4300 PLN brutto miesięcznie „na etacie”, co daje 3261,53 PLN „na rękę”;
- 28,10 PLN brutto za godzinę, osiągając dochody z umów cywilnoprawnych.
Planowana zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę sprawi, że od 1 stycznia 2025 roku pracownicy nie zarobią mniej niż 3483,51 PLN „na rękę”. Różnicę między kwotą brutto a netto stanowią potrącane przez pracodawcę składki ZUS oraz zaliczka na podatek dochodowy, które będą kształtować się następująco:
ubezpieczenie emerytalne | 451,50 PLN |
ubezpieczenie rentowe | 69,39 PLN |
ubezpieczenie chorobowe | 113,34 PLN |
ubezpieczenie zdrowotne | 359,26 PLN |
zaliczka na PIT | 149,00 PLN |
Rządowy projekt zakłada jednak tylko jedną podwyżkę pensji minimalnej w 2025 roku. Począwszy od 2022 roku, minimalne zarobki pracowników i stawka godzinowa wzrastały dwa razy w ciągu roku. Pierwsza podwyżka miała miejsce od 1 stycznia, a druga od 1 lipca danego roku.
Pracownik coraz droższy!
Podwyżka pensji minimalnej ma niestety także swoją ciemniejszą stronę, którą odczują głównie pracodawcy. Wraz ze wzrostem wynagrodzenia rosną także składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz pracy oraz FGŚP, które zatrudniający jest zobowiązany płacić w związku z zawarciem stosunku pracy. Od 1 stycznia 2025 roku minimalny narzut wyniesie :
ubezpieczenie emerytalne | 451,50 PLN |
ubezpieczenie rentowe | 300,69 PLN |
ubezpieczenie wypadkowe | 77,25 PLN |
Fundusz Pracy | 113,34 PLN |
FGŚP | 4,63 PLN |
Oznacza to, że w 2025 roku pracownik zarabiający najniższą krajową w wysokości 4626 PLN będzie kosztować pracodawcę aż 5537,41 PLN miesięcznie. To wzrost o ponad 350 PLN w stosunku do dzisiejszych obciążeń. Czy to oznacza, że pracodawcy przestaną zatrudniać?
Podwyżkę odczują też JDG!
Podwyżka pensji minimalnej wpłynie nie tylko na sytuację finansową pracodawców i pracowników, ale także na obciążenia publicznoprawne spoczywające na jednoosobowych działalnościach gospodarczych. Więcej zapłacą głównie początkujący przedsiębiorcy którzy opłacają tzw. preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne lub ci, którzy korzystają z Małego ZUS+. Podstawę wymiaru preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne stanowi kwota nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym okresie. Dlatego każda zmiana wysokości pensji minimalnej skutkuje wzrostem składek na ubezpieczenie społeczne opłacanych przez nowych przedsiębiorców. Od 1 stycznia 2025 roku podstawa ta wyniesie 1387,80 PLN, a preferencyjne składki społeczne (bez zdrowotnej) wyniosą 448,10 PLN, czyli 39,94 PLN więcej niż obecnie. Przedsiębiorcy korzystający z Małego ZUS+ (możliwości opłacania ZUS społecznego zależnego od wysokości zeszłorocznych przychodów/dochodów), których podstawa wymiaru składek zostanie ustalona na rok 2025 w kwocie 30% minimalnego wynagrodzenia, muszą się również przygotować na 40 PLN podwyżki miesięcznych obciążeń.
W 2025 wzrosną także kary dla przedsiębiorców!
Przyszłoroczny wzrost pensji minimalnej niejako automatycznie podniesie wysokość kar za przestępstwa i wykroczenia skarbowe.
Przestępstwem skarbowym jest jest czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny w stawkach dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności. Stawka dzienna jest określana indywidualnie. Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Jednak, zgodnie z art. 23 § 3 ustawy Kodeks karny skarbowy, stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności. Oznacza to, że od 1 stycznia 2025 roku stawka dzienna może się wahać w granicach między 154 PLN a 1 850 400 PLN.
Wykroczeniem skarbowym jest natomiast czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Od 1 stycznia 2025 roku wartość ta będzie wynosić 23 130 PLN. Kara grzywny za wykroczenia skarbowe może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, chyba że kodeks stanowi inaczej. W 2025 roku wysokość grzywny za wykroczenia skarbowe będzie się wahać między 462 PLN a 92 520 PLN. Wzrosną również kary grzywny, które można nałożyć:
- mandatem karnym – do 23 130 PLN;
- wyrokiem nakazowym – do 46 260 PLN.
Czy fakturowanie to dla Ciebie strata czasu?
Program Faktura.pl sprawi, że fakturowanie zajmie Ci mniej, niż 30 sekund. Przez pierwszy miesiąc darmowego korzystania z aplikacji zobaczysz, jak jej funkcje uproszczą Ci życie. Oto zalety korzystania z Faktura.pl:
✅ Automatyczne wystawianie faktur cyklicznych
✅ Wysyłka dokumentów z poziomu aplikacji
✅ Program zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur
✅ Możliwość księgowania swoich kosztów za pomocą kilku kliknięć
✅ Natychmiastowa płatność przy pomocy przycisku „Kliknij, aby opłacić fakturę” umieszczonego na dokumencie
✅ Funkcja magazynu z możliwością zintegrowania z Allegro
Każdy kij ma dwa końce!
Z jednej strony podwyżka pensji minimalnej jest pozytywnym gospodarczo zjawiskiem. Pozwala ona na ochronę dochodów najmniej zarabiających pracowników chociażby przed inflacją. Z drugiej jednak strony, podnosi ona i tak wysokie koszty pracy a także wpływa na obciążenia publicznoprawne i wysokość potencjalnie zastosowanych środków karnych wobec… osób niezatrudniających pracowników. Przedsiębiorcom pozostaje się cieszyć, że rok 2025 ma szanse być, pierwszym od dawna, okresem z jednokrotnym wzrostem pensji minimalnej.
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Alarm podatkowy”