Od 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie ułatwienia w zawieraniu umów zlecenie z osobami prowadzącymi tzw. działalność nierejestrowaną. Część z nich będzie całkowicie zwolniona z obowiązku odprowadzania składek ZUS. Sprawdź, kto skorzysta na zmianach.
Czym jest działalność nierejestrowana?
W myśl ustawy Prawo przedsiębiorców, za działalność nierejestrowaną uznaje się działalność wykonywaną przez osoby fizyczne, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu poniższych kwot:
za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024
– 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku |
3181,50 PLN brutto |
za okres od 1 lipca 2023 do 31 grudnia 2024
– 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku |
3225 PLN brutto |
Wykorzystując w pełni powyższe limity, w roku 2024 osoba fizyczna może osiągnąć przychody nieprzekraczające 38 439 PLN bez obowiązku rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG i opłacania składek ZUS. Dochody osiągnięte w ramach działalności nierejestrowanej nie są jednak zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Prowadzący działalność nieewidencjonowaną mają obowiązek wykazać osiągnięte z niej przychody i koszty w zeznaniu rocznym oraz opłacić należny podatek PIT według skali podatkowej (na zasadach ogólnych – 12% lub 32%). Ponadto, osoby fizyczne prowadzące działalność nierejestrowaną, są zobowiązane do:
- prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży;
- wystawiania faktur i rachunków na żądanie kupującego;
- przestrzegania praw konsumentów (m.in. prawo do odstąpienia od umowy, reklamacji, zwrotu i obowiązek naprawy).
Czytaj także: Masz działalność nierejestrowaną? Szykuj się na zmiany związane z KSeF!
Problem z ZUS dla kupujących
Mogłoby się wydawać, że działalność nierejestrowana jest rozwiązaniem idealnym nie tylko dla dorabiających, ale także dla przedsiębiorców. Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną ma obowiązek wystawienia faktury, którą przedsiębiorca rozpoznać kosztowo w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Bez „zbędnych” formalności. Niestety, nie zawsze. Problem pojawiał się przy zakupie usług od osób prowadzących działalność nieewidencjonowaną. W myśl obowiązujących przepisów, podmiotami zobowiązanymi do uiszczania składek są również osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju i Technologii przepisy o działalności nierejestrowanej nie zmieniają ani ogólnych zasad z podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, ani ogólnych zasad podlegania ubezpieczeniom w związku z umową o pracę czy z umowami cywilnoprawnymi. Doprowadzało to do kuriozalnej sytuacji, w której to nabywca usług świadczonych przez osoby prowadzące działalność nierejestrowaną był zobowiązany do dokonania zgłoszeń do ZUS, poboru i odprowadzenia składek od ich wynagrodzenia. W takich przypadkach, działalność nierejestrowana bez ZUS była de facto fikcją. Zmieniał się jedynie podmiot, który miał ZUS opłacić.
Czytaj także: Wakacje od ZUS – na czym będą polegać i kto może się o nie ubiegać?
Korzystne zmiany od 1 stycznia 2025!
W końcu ustawodawca dostrzegł problem. Rozwiązanie, które miało upraszczać start własnego biznesu spowodowało, że obrót świadczenie usług na rzecz przedsiębiorców przez osoby prowadzące działalności nierejestrowaną praktycznie nie istniało. Przedsiębiorcy woleli zawrzeć klasyczną umowę zlecenie, która wywoływała identyczne skutki na gruncie ubezpieczeń społecznych, co faktura z „działalności na próbę”. Od 1 stycznia 2025 roku ma się to zmienić. Art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ma zyskać nowy ustęp 4aa, zgodnie z którym osoby prowadzące działalność nieewidencjonowaną nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentownemu, jeżeli są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Niezmienny pozostaje jednak limit miesięcznych przychodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej działalności nierejestrowanej w wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2025 roku będzie on wynosił najprawdopodobniej 3469,50 PLN miesięcznie. Pilnowanie limitu osiąganych przychodów stanie się tym samym jeszcze istotniejsze niż dotychczas. Jego przekroczenie będzie oznaczało nie tylko obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej w CEIDG w terminie 7 dni, ale także utratę prawa do zwolnienia z ZUS wynagrodzenia za już wykonane usługi.
Czy fakturowanie to dla Ciebie strata czasu?
Program Faktura.pl sprawi, że fakturowanie zajmie Ci mniej, niż 30 sekund. Przez pierwszy miesiąc darmowego korzystania z aplikacji zobaczysz, jak jej funkcje uproszczą Ci życie. Oto zalety korzystania z Faktura.pl:
✅ Automatyczne wystawianie faktur cyklicznych
✅ Wysyłka dokumentów z poziomu aplikacji
✅ Program zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur
✅ Możliwość księgowania swoich kosztów za pomocą kilku kliknięć
✅ Natychmiastowa płatność przy pomocy przycisku „Kliknij, aby opłacić fakturę” umieszczonego na dokumencie
✅ Funkcja magazynu z możliwością zintegrowania z Allegro
To się będzie w końcu opłacać
Współpraca na B2B z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną wreszcie może się opłacać! Zmiana w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych niweluje ryzyko i potencjalne zaległości składkowe dla nabywców usług „nie-przedsiębiorców”. Obowiązek pilnowania limitu miesięcznych przychodów pozostaje jednak niezmienny, a od 1 stycznia 2025 roku stanie się on równie istotny dla osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną, jak i dla nabywcy świadczonych przez nią usług.
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Alarm podatkowy”