Nieubłaganie zbliża się termin, który narzuciła sobie partia, będąca liderem nowego rządu, na „przeprowadzenie 100 konkretów”. Płomienne wystąpienie podczas kampanii wyborczej w Tarnowie i korzystne rozwiązania, dały przedsiębiorcom nadzieje na pozytywne zmiany, ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. 85% deklarowanego czasu za nami. Które z konkretów zostały już wprowadzone?
Przedsiębiorcy zapłacą podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury (kasowy PIT)
Kasowy PIT to kuszące rozwiązanie, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy działają w branżach charakteryzujących się długimi terminami płatności za faktury lub częstymi opóźnieniami płatniczymi. Prowadzący działalność gospodarczą zapłaciłby podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu płatności od kontrahenta, a nie tak jak jest teraz – za okres, w którym osiągnął dochód, niezależnie od przepływów pieniężnych. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami przedsiębiorca miałby wykazywać przychód dopiero w momencie uzyskania zapłaty od klienta. Warto podkreślić, że kasowy PIT nie przewiduje zwolnienia z opodatkowania z tytułu nieopłaconych faktur, a jedynie odroczenie powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z informacją Ministerstwa Finansów przedsiębiorca, który ją zastosuje, i tak będzie musiał po dwóch latach, licząc od dnia wystawienia faktury, rachunku lub zawarcia umowy, wykazać przychód i zapłacić należy podatek. Nawet, jeśli nadal nie otrzymał zapłaty od kontrahenta. Co więcej, kasowe rozliczenie przychodów będzie wiązało się z konsekwentnym rozpoznawaniem kosztów dopiero w momencie uregulowania zobowiązania za dostarczony towar lub wykonaną usługę. Dopóki przedsiębiorca nie opłaci faktury nie rozpozna kosztu uzyskania przychodu. Eksperci zwracają uwagę, że przy założeniu braku zmian w określaniu podstawy składek na ubezpieczenie zdrowotne kasowy PIT wpłynie także na przejściowe obniżenie składek ZUS. Przedsiębiorcy nie zapłacą składki zdrowotnej od dochodu liczonego, jak do tej pory memoriałowo, a od realnych przepływów pieniężnych w danym okresie. Jednak w przypadku nieotrzymania zapłaty za fakturę przychodową w przeciągu 2 lat, nie będą zwolnieni z opłacenia składki zdrowotnej od niezapłaconych faktury.
Kasowy PIT ma być rozwiązaniem dobrowolnym, skierowanym głównie do indywidualnych przedsiębiorców, w tym opłacających podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Kiedy po raz pierwszy będzie można skorzystać z tego rozwiązania? Na razie nie została podana konkretna data.
Ryczałtowy system rozliczania składki zdrowotnej. Koniec składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych
Postulat dotyczący zryczałtowanej składki zdrowotnej rozbudził nadzieje zarówno wśród przedsiębiorców, jak i księgowych. Dla jednych to ułatwienie w zarządzaniu płynnością firmy i szacowaniu obciążeń publicznoprawnych a dla drugich koniec comiesięcznych obowiązkowych wysyłek dokumentów rozliczeniowych do ZUS i przedłużającego się procesu zamknięć rocznych aż do 20 maja. Z konkretów wiemy jedno:
Przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to koszt dla finansów publicznych 10-11 mld zł. Tego rozwiązania nie ma projekcie budżetu. Nie ujęto tego w regule wydatkowej.
– Sławomir Dudek, prezes i główny ekonomista IFP.
Co więcej, zdaniem Konfederacji Lewiatan planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej.
To, jak ostatecznie ukształtują się zmiany w składce zdrowotnej pozostaje w dalszym ciągu niewiadomą. Pojawiły się jednak pierwsze propozycje. Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. przedsiębiorczości Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany w składce zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Obecnie prowadzone są analizy we współpracy z Ministerstwem Finansów. Rozważane są dwa warianty:
- Zryczałtowana składka zdrowotna płatna co miesiąc w stałej kwocie. Podstawę oskładkowania ZUS zdrowotnym będzie jednak identyczna z podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym. Oznacza to, że o ile przedsiębiorca sprzeda w trakcie roku środek trwały i osiągnie z tego tytułu dochód to, co do zasady, zapłaci również „absurdalną” składkę zdrowotną od tej transakcji. Co więcej, jeżeli po zakończeniu roku okaże się, że wpłacone w trakcie roku składki są niższe albo wyższe niż należne od podstawy oskładkowania, przedsiębiorca będzie zobowiązany dopłacić brakującą składkę w rozliczeniu rocznym, albo otrzyma zwrot nadpłaconej składki.
- Składka zdrowotna płatna od przychodu lub dochodu, w zależności od wyboru przedsiębiorcy. Podstawą oskładkowania będą progresywne przedziały określone wysokością przychodów albo dochodów przedsiębiorcy.
Brzmi znajomo? Od 1 stycznia 2022 roku, przedsiębiorcy opłacają składkę zdrowotną, w zależności od sposobu opłacania podatku dochodowego:
- w wysokości % dochodów za miesiąc poprzedni (w przypadku zasad ogólnych – 9%; liniowo – 4,9%)
- w zależności od osiągniętego progu przychodów w danym miesiącu roku lub według przychodów osiągniętych w roku ubiegłym (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).
Dodajmy, że obecnie rozważane warianty nie przewidują możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku. Obowiązujące przepisy dają taką możliwość, do określonych limitów, osobom opodatkowującym swoje dochody liniowo lub przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przypomnijmy przedwyborcze deklaracje Trzeciej Drogi:
Przedsiębiorcom zagwarantujemy stabilność prawno-podatkową i wsparcie w inwestowaniu w rozwój firm. Zaczniemy od regulacji składki zdrowotnej. Przez zmiany wprowadzone przez Polski Ład nie można odliczyć jej od podatku i de facto stała się ona nowym podatkiem. Cofniemy tę regulację.
To gdzie te rewolucyjne zmiany i koniec absurdów, o których trąbiła koalicja? Wygląda na to, że czeka nas kosmetyczna poprawka, której podstawowym celem ma być nieuszczuplanie dochodów budżetu państwa a nie realna pomoc przedsiębiorcom.
Kiedy możemy się spodziewać ostatecznego projektu zmian? Resorty Finansów i Zdrowia apelują o cierpliwość. Jednak, czy to nie oni sami narzucili sobie 100-dniowy termin?
„Urlop dla przedsiębiorców”
Projekt „Urlopu dla przedsiębiorców” został przekazany do konsultacji pod koniec stycznia br. Zakłada on zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz na fundusze: Pracy i Solidarnościowy przez jeden miesiąc w roku. Składki „urlopowe” pokryje budżet państwa w wysokości obliczonej od najniższej podstawy wymiaru dla danego ubezpieczonego. Kwoty te nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym. Zwolnienie z obowiązku opłacania składek ma dotyczyć wyłącznie własnych składek przedsiębiorcy z wyłączeniem składek opłacanych m.in. za pracowników i zleceniobiorców. Nie obejmie ono również składki na ubezpieczenie zdrowotne. Na urlop od składek społecznych ZUS nie może liczyć jednak każdy. Obejmie on tylko i wyłącznie mikro przedsiębiorców – firmy zatrudniające średniorocznie mniej niż 10 pracowników i spełniające warunki w zakresie wysokości obrotów netto lub sumy aktywów (w uproszczeniu – do 2 mln EUR). Osoby korzystające z wakacji składkowych nadal pozostaną w systemie ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie nie będzie wymagało formalnego zawieszenia działalności i będzie można w tym czasie uzyskiwać przychody.
Od kiedy i co ze świadczeniem urlopowym? W styczniu, KPRM zapewniał, że przedsiębiorcy skorzystają z urlopu od ZUS jeszcze w tym roku. O świadczeniu urlopowym jednak milczy.
Obniżone podatki
7 lutego 2024 roku do pierwszego czytania w Sejmie skierowano ustawę o zmianie ustawy o podatku od osób fizycznych, podnoszący kwotę wolną od podatku do 60.000 zł. Zgodnie z projektem przepisów zmiana miałaby obowiązywać już o 1 stycznia 2024 roku. Wywołało to informacyjny chaos wśród przedsiębiorców, którzy do 20 lutego 2024 roku mieli możliwość wyboru sposobu opłacania podatku dochodowego na rok 2024. Podwojenie kwoty wolnej od opodatkowania stawiałoby w nowym świetle opłacalność korzystania z zasad ogólnych. Przedsiębiorcy, którzy zmienili formę opłacania podatku dochodowego na progresję z niepokojem patrzą na prace legislacyjne w tym zakresie. Ci, którzy nie zmienili liczą, że o ile kwota wolna zostanie podniesiona w środku roku podatkowego, będą oni mogli skorzystać z korzystnych zmian tak, jak w 2022 roku przy kolejnych nowelizacjach Nowego Ładu. Miesiąc po pierwszym czytaniu, w dalszym ciągu nie wiemy ile wyniesie kwota wolna od opodatkowania w 2024 roku.
Podsumowując, ponad 85 dni nie przyniosło nawet 4 konkretów, najistotniejszych dla przedsiębiorców. Czy jest szansa, że przed upływem terminu poznamy chociaż jeden z nich?
Zastanawiasz się, co możesz odliczyć od podatku?
Czy fakturowanie to dla Ciebie strata czasu?
Program Faktura.pl sprawi, że fakturowanie zajmie Ci mniej, niż 30 sekund. Przez pierwszy miesiąc darmowego korzystania z aplikacji zobaczysz, jak jej funkcje uproszczą Ci życie. Oto zalety korzystania z Faktura.pl:
✅ Automatyczne wystawianie faktur cyklicznych
✅ Wysyłka dokumentów z poziomu aplikacji
✅ Program zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur
✅ Możliwość księgowania swoich kosztów za pomocą kilku kliknięć
✅ Natychmiastowa płatność przy pomocy przycisku „Kliknij, aby opłacić fakturę” umieszczonego na dokumencie
✅ Funkcja magazynu z możliwością zintegrowania z Allegro