Nie da się ukryć, że najpierw Polski Ład, a później Polski Ład 2.0 wprowadził wiele zamieszania wśród przedsiębiorców. Jedną z głównych kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę przy prowadzeniu działalności gospodarczej, jest wybór formy opodatkowania. Co do zasady, od 1 stycznia 2022 roku osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mają do wyboru trzy formy rozliczania z urzędem skarbowym. W tym artykule sprawdzam, czy możliwa jest zmiana formy opodatkowania w trakcie roku.
Formy opodatkowania dla osób fizycznych z własną działalnością
Zanim odpowiem na pytanie, czy możliwa jest zmiana formy opodatkowania w trakcie roku, najpierw muszę odnieść się do dostępnych form rozliczenia z fiskusem dla osób fizycznych prowadzących działalność. Tak więc są to podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych. Do 31 grudnia 2021 roku dostępne były dla nich następujące formy opodatkowania:
- zasady ogólne (skala podatkowa);
- podatek liniowy;
- ryczałt;
- karta podatkowa.
Tak zwany Polski Ład wprowadził w tym obszarze spore zmiany. Przede wszystkim od stycznia 2022 roku z karty podatkowej mogą korzystać wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy już wcześniej rozliczali się w ten sposób. Nie masz więc możliwości przejścia na kartę podatkową z innej formy opodatkowania. Dlatego pominę ją w tym artykule, a skupię się na trzech pozostałych formach rozliczenia, tj.:
- podatek na zasadach ogólnych według skali podatkowej – stawki 12% i 32% od nadwyżki przychodów powyżej 120 000 złotych;
- podatek liniowy – stawka 19% niezależnie od wysokości przychodów;
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – stawka zależna od rodzaju działalności w wysokości od 2% do 17%.
Do kiedy można zmienić formę rozliczenia z urzędem skarbowym?
Co chcę zaznaczyć już na wstępie, zanim w życie weszły przepisy Polskiego Ładu 2.0, zmiana opodatkowania w trakcie roku nie była możliwa. Duże zamieszanie panowało w 2022 roku, ale w 2023 roku sytuacja wróciła do normy. Należy więc stosować się do zasady, że formę opodatkowania i rozliczenia z urzędem skarbowym trzeba wybrać:
- do 20 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód w roku podatkowym;
- do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy przychód osiągnięto w grudniu.
Dotyczy to przedsiębiorców kontynuujących prowadzenie działalności.
Przykłady:
- pierwszy przychód podatkowy w styczniu – zmiana formy opodatkowania do 20 lutego;
- pierwszy przychód podatkowy w maju – zmiana formy opodatkowania do 20 czerwca;
- pierwszy przychód podatkowy w grudniu – zmiana formy opodatkowania do końca roku.
Wyjątek stanowią podatnicy, którzy chcą zrezygnować z karty podatkowej. W ich przypadku zmiana formy opodatkowania zawsze powinna nastąpić do 20 stycznia.
W przypadku podatników, którzy rozpoczynają działalność w trakcie roku, formę opodatkowania powinni oni wybrać do dnia złożenia wniosku o wpis do CEIDG (część 15. w druku CEIDG-1). Spóźnienie się z tym wyborem będzie oznaczać, że podatnikowi automatycznie przypisuje się rozliczenie na zasadach ogólnych według skali podatkowej.
Jak zmienić formę opodatkowania przez Internet?
Zmiana formy opodatkowania jest szybka i prosta. Szczególnie jeżeli skorzystasz z Internetu. Masz bowiem dwie możliwości, aby zmienić formę rozliczenia z urzędem skarbowym, tj.:
- poprzez złożenie stosownego oświadczenia w formie pisemnej do naczelnika właściwego urzędu skarbowego;
- poprzez aktualizację wniosku CEIDG-1 (wystarczy wybrać właściwą opcję w części 15. formularza CEIDG-1 – „Oświadczenie o formie opłacania podatku dochodowego”).
Jeżeli tego nie zrobisz, należy kontynuować zasady opodatkowania z poprzedniego roku.
Zasada jest prosta. Zmiana formy opodatkowania z zasad ogólnych, podatku liniowego i ryczałtu jest możliwa do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód (np. do 20 lutego, jeżeli pierwszy przychód był w styczniu). Wyjątkiem jest karta podatkowa, ale ta forma jest dostępna tylko dla tych przedsiębiorców, którzy kontynuują rozliczanie się w ten sposób. Rezygnacja z karty podatkowej na rzecz innej formy powinna nastąpić do 20 stycznia.
Zastanawiasz się, co możesz odliczyć od podatku?
Przeczytaj ebook „Co można wrzucić w koszty firmy”! Nasz poradnik to ponad 150 stron unikalnej wiedzy napisanej przez wykwalifikowaną księgową. W trakcie lektury znajdziesz m.in. odpowiedzi na poniższe pytania:
✅ Czym są koszty uzyskania przychodu?
✅ Co możesz odliczyć od podatku dochodowego?
✅ Jak płacić niskie podatki?
✅ Jak sprawić, by więcej pieniędzy zostało w Twojej kieszeni?
✅ Czy rower można wziąć na fakturę?