W obliczu hegemonii zakupów online sektor kurierski stanowi coraz potężniejszą gałąź gospodarki. E-commerce wywołał wzrost zapotrzebowania na usługi dostaw wszelkiego typu, co spowodowało pojawienie się nowych innowacyjnych rozwiązań w tej branży. Co więcej, firmy kurierskie nie osiadają na laurach i możemy zaobserwować coraz to nowsze usługi, które mają odpowiedzieć na potrzeby użytkowników.
Polska przoduje na europejskim rynku dostaw
Polacy przepadają za zakupami online, co sprawia, że nasz rynek kurierski urasta do rangi fenomenu na tle państw europejskich. Potwierdza to analiza raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej pt. „Raport o stanie rynku pocztowego w 2022 roku”, z którego wynika, że w 2022 r. Polacy wysłali 1,9 mld paczek pocztowych, listów oraz przesyłek kurierskich, z czego liczba tych ostatnich wyniosła 893 mln, co oznacza 17% wzrost liczby nadanych paczek w stosunku do zeszłego roku. To sprawiło, że wolumen zysków z branży kurierskiej w 2022 roku wyniósł ponad 14 mld zł przy 11-procentowym wzroście. Jak czytamy w raporcie: „Wzrost ten kolejny rok osiągnął wartość dwucyfrową i przekroczył wskaźnik stopy wzrostu (PKB 5,1 proc.) całej polskiej gospodarki”. Co więcej, był to ewenement na skalę europejską, gdzie zgodnie z szacunkami Effigy Consulting w Europie rok 2022 przyniósł 9% spadek wyników w branży i aż 1,6 mld mniej paczek w odniesieniu do 2021 roku. Niestety, nie ma jeszcze danych za 2023 rok (poprzedni raport został sporządzony na koniec maja), ale – patrząc na rozwój firm kurierskich – można założyć, że te liczby są co najmniej na podobnym poziomie.
Polska usiana automatami pocztowymi
Polski rynek usług kurierskich jest zdominowany przez usługi OOH (z ang. out of home), czyli dostawy paczek poza domem do punktów odbioru, takich jak sklepy i automaty w znacznie większym stopniu niż w innych krajach europejskich. Z danych opublikowanych przez Unlimited Parcel Intelligence wynika, że w zasięgu 10 tys. mieszkańców Polski znajduje się około 38 potencjalnych miejsc, gdzie mogą oni odebrać swoje paczki, podczas gdy w Czechach, które uplasowały się na drugim miejscu w tym rankingu, jest ich 34, w następnych z kolei Wielkiej Brytanii jest ich 15, a w Niemczech zaledwie nieco ponad 8.
Główni gracze polskiego rynku dostaw
Rynek usług kurierskich w Polsce charakteryzuje się ogromną konkurencją i ciągłym rozwojem. Wzrost popularności zakupów online sprawił, że popyt na usługi kurierskie stale rośnie. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, firmy kurierskie nieustannie udoskonalają swoje usługi, dążąc do zaspokojenia oczekiwań coraz bardziej wymagających klientów.
Na polskim rynku operuje wiele firm kurierskich. Jednak to InPost od lat cieszy się szczególną popularnością, głównie dzięki innowacyjnej sieci urządeń Paczkomat, które umożliwiają wygodne odbieranie i nadawanie paczek przez całą dobę. Grupa InPost w 2023 roku dostarczyła na terenie Polski prawie 599 mln paczek. Co więcej, ubiegły rok Grupa InPost zakończyła z rekordowymi wynikami pod względem przychodów, zysków oraz obsłużonych wolumenów przesyłek. W 2023 roku przychody firmy wzrosły o 25% r/r i osiągnęły pułap 8,86 mld zł.
Jak działa lider usług kurierskich w Polsce?
InPost od dłuższego czasu dominuje na rynku e-usług kurierskich w Polsce i poza jej granicami. Sieć urządzeń Paczkomat Grupy jest nie tylko innowacyjna, ale również niezwykle rozległa, umożliwiając klientom łatwe i szybkie nadawanie oraz odbieranie przesyłek. Działania InPostu nie ograniczają się jedynie do Polski – firma stale rozwija swoją działalność na rynku europejskim i ma apetyt na ekspansję kolejnych globalnych rynków.
InPost stale podtrzymuje swoje zaangażowanie w rozwój nowoczesnych rozwiązań, co pozwoli mu umocnić swoją pozycję na rynku europejskim i globalnym. Zgodnie z oświadczeniem prezesa InPost w tym roku firma przeznaczy aż miliard złotych na rozwój i zakup nowych maszyn Paczkomat, które ulokuje głównie za granicą:
To przyniesie korzyści zarówno firmie, jak i klientom komercyjnym korzystającym z usług kurierskich. Jak oświadcza na łamach portalu My Company Polska Rafał Brzoska, założyciel i prezes zarządu InPost:
Nasza Grupa, utrzymując pozycję niekwestionowanego lidera sieci maszyn paczkowych w Polsce, zajmuje także czołowe miejsce pod względem wielkości sieci w Wielkiej Brytanii. Niedawno staliśmy się również numerem 1 pod względem liczby maszyn paczkowych we Francji. W Polsce nieustannie doskonalimy jakość oferty, co przekłada się na bardzo dobre oceny użytkowników. W badaniach Kantar z listopada 2023, Grupa InPost po raz kolejny otrzymała najwyższy w branży wskaźnik NPS na poziomie 80 pkt. Dodatkowo, aż 94% polskich klientów, robiących zakupy online, wybiera Paczkomat InPost jako preferowaną formę dostawy. Ubiegłoroczny szczyt zakupowy po raz kolejny udowodnił, że InPost jest niezawodnym i preferowanym partnerem dla klientów i handlowców.
Prezes InPost zwrócił uwagę na bardzo dobre oceny użytkowników, wynikających z jakości oferty. Firma nie zatrzymuje się we wprowadzaniu innowacji i stale poszerza wachlarz swojej oferty. Oprócz międzynarodowej ekspansji, InPost oferuje nowe produkty, które doskonale wpisują się w strategię firmy. Takim rozwiązaniem jest m.in. usługa InPost dla firm e-SmartCourier.
Co to jest e-SmartCourier i co oferuje użytkownikom?
Usługa e-SmartCourier upraszcza proces podpisywania dokumentów w formacie elektronicznym. Podczas jej opracowywania, specjaliści InPost wykorzystali najnowsze technologie, aby zapewnić szybką, pewną i efektywną dostawę paczek i stworzyć kompleksowy ekosystem logistyczny. E-SmartCourier od InPost ma potencjał, aby zrewolucjonizować polski sektor dostaw, ponieważ ułatwia użytkownikom zawieranie umów z klientami ze wszystkich zakątków kraju i umożliwia bezproblemowe dopełnienie wszelkich formalności związanych z odbiorem i nadaniem przesyłek. Dzięki tej technologii firmy z sektora finansowego, telekomunikacyjnego, czy leasingowego otrzymują szansę na dyskretne i bezpieczne podpisywanie dokumentacji bez konieczności logowania się na żadnym portalu, pobierania załączników czy składania oświadczeń bądź wniosków. Do realizacji wystarczy jedynie ustalenie godziny odbioru paczki z kurierem, okazanie dokumentu tożsamości i złożenie podpisu w obecności dostawcy. To sprawia, że przedsiębiorcy zyskują sprawdzony sposób na weryfikację tożsamości swojej klienteli i partnerów biznesowych, oraz śledzenie aktualnych statusów każdej przesyłki. Taka elastyczność to kolejny dowód na to, że InPost wyznacza trendy, co do przyszłości branży kurierskiej w Polsce.
Dlaczego warto skorzystać z usługi e-SmartCourier?
Jest to usługa skierowana do przedsiębiorstw działających w branżach takich jak telekomunikacja, leasing czy finanse, a także dla wszystkich tych, którzy poszukują pewnego i wiarygodnego sposobu potwierdzenia tożsamości swoich klientów lub partnerów biznesowych. Oto korzyści z korzystania z tej usługi:
✅ Możliwość zawierania umów z klientami z całego kraju,
✅ Bezpieczną i szybką wysyłkę dokumentu,
✅ Szybki odbiór wszystkich formalności z Twojej siedziby,
✅ Dyskrecję i bezpieczeństwo obsługi,
✅ Możliwość śledzenia statusu każdej przesyłki,
✅ Indywidualne podejście i ustalenie godzin odbioru z adresatami.
Sprawdź szczegóły oferty na stronie https://inpost.pl/e-smartcourier
Co przyniesie przyszłość polskiej branży kurierskiej?
Branża kurierska w Polsce przechodzi obecnie okres dynamicznego rozwoju, napędzanego głównie przez rosnącą popularność e-commerce. Przyszłość polskiej branży kurierskiej wydaje się być bardzo obiecująca. Dynamiczny rozwój e-commerce oraz ciągłe inwestycje w nowoczesne technologie sprawiają, że branża ta będzie nadal rozwijać się w szybkim tempie. Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, takich jak e-SmartCourier, przyczyni się do dalszego wzrostu efektywności i wydajności dostaw, co z kolei przełoży się na jeszcze większą satysfakcję klientów.
Sprawdź szczegóły oferty na stronie https://inpost.pl/e-smartcourier
Artykuł sponsorowany.
Fot. Materiały prasowe InPost