Praca na etacie dla wielu osób przestała być jedynym sposobem na pozyskiwanie dochodu. Coraz częściej słyszy się o dochodzie pasywnym, który nie tak trudno wypracować, mając jedynie zapewniony dostęp do Internetu.
Czym jest dochód pasywny?
Dochód pasywny to nic innego jak regularny dochód bez konieczności angażowania się w pracę. To znaczy, że można zwiększać dochody (a tym samym oszczędności) bez większego wysiłku. Jeszcze kilka lat temu najlepszym sposobem na generowanie dochodu pasywnego było wynajmowanie nieruchomości. Dziś działania przeniosły się do sieci. To tutaj można, przy odpowiednim nakładzie pracy „na starcie”, zapewnić sobie systematyczne dochody.
Zalety zarabiania pasywnego w internecie
Pasywne zarabianie ma wiele zalet. Po pierwsze, można odkładać pieniądze na poduszkę finansową bez konieczności comiesięcznego gospodarowania określonej kwoty z budżetu stałego. Po drugie, można zarabiać bez wkładu własnego. Warto również wspomnieć, że czas i praca włożone w przygotowanie się do zarabiania pasywnego w internecie procentuje przez długi czas i może zapewnić swobodę finansową, o jakiej wiele osób marzy.
Blogging i marketing afiliacyjny
Jednym z najprostszych sposobów do wygenerowania pierwszego źródła dochodu pasywnego jest prowadzenie bloga i – co się z tym wiąże – dołączenie do marketingu afiliacyjnego.
Jak stworzyć bloga?
Założenie bloga jest proste – nie wymaga od razu inwestycji w hosting i domenę, choć lepszym pomysłem jest zrobienie tego na początku, by strona prezentowała się profesjonalnie. Po przejściu przez formalności związane z zakładaniem strony, czas na najważniejsze – wybór niszy, tematyki, która pochłonie czytelników. W tym celu warto przyjrzeć się aktualnym trendom. Sprawdzić, czego internauci szukają w wyszukiwarkach, co chętnie udostępniają, jakiej wiedzy potrzebują. Po krótkim rozeznaniu warto zaplanować szczegóły tematyki bloga i… zacząć go regularnie pisać. Co istotne, monetyzację można zacząć już od pierwszego wpisu.
Monetyzacja bloga poprzez marketing afiliacyjny
Dzięki afiliacji można szybko zmonetyzować bloga. Jak to działa? Mówi się, że afiliacja to zarabianie przez polecanie. Ty polecasz produkt (nie zapominając o umieszczeniu odpowiedniego linku do sklepu), a gdy czytelnik zdecyduje się na dokonanie zakupu z twojej rekomendacji, otrzymujesz określony w danej kampanii procent od sprzedaży. Im większość społeczność uda ci się zgromadzić wokół bloga, tym większe szanse na duże zarobki z marketingu afiliacyjnego.
Przykłady udanych blogów
Przykłady blogów, które z powodzeniem funkcjonują i przynoszą niemałe zyski z afiliacji, są wszystkie te nisze, w których blogerzy skupiają się na porównywaniu sprzętów lub pisaniu recenzji. Dobrym pomysłem są również blogi, które oferują rankingi i posty z pomysłami na prezenty – choć tworzenie ich bywa czasochłonne, to dają dużo możliwości linkowania, a tym samym generowania dochodu pasywnego przez długie miesiące.
Inwestowanie w kryptowaluty i staking
Zastanawiasz się, czy inwestowanie w środki wirtualne ma sens? Jeśli chcesz czerpać korzyści z dochodu pasywnego, to jak najbardziej. Jednak temat kryptowalut najpierw trzeba dobrze poznać, poświęcić czas, by nie narazić się na straty. Inwestowanie w kryptowaluty wymaga zrozumienia działania technologii blockchain. Nie można też pominąć pojęcia, jakim jest staking. Stakowanie cieszy się coraz większą popularnością. Jest to proces, podczas którego posiadacze kryptowalut postanawiają zostawić oszczędności w celu obsługi sieci i akceptacji transakcji. Sprawdzi się w przypadku kryptowalut, które opierają się na modelu proof-of-stake.
Przykłady platform do stakingu
Platformy do stakingu umożliwiają pasywne zarabianie na kryptowalutach. Wśród polecanych znajduje się platforma Binance, uważana za jedną z najlepszych. Początkującym użytkownikom zaleca się skorzystanie z Coinbase. Z kolei niezawodne bezpieczeństwo zapewni Bitfinex. Sprawdź, jak dokładnie działają wymienione platformy.
Handel na giełdzie
W teorii rozpoczęcie inwestowania na giełdzie jest proste. Tak naprawdę wystarczy założenie konta maklerskiego i wzbogacenie konta o środki, za które można kupić pierwsze akcje. W praktyce – to również jest takie łatwe! Nie trzeba mieć dużych nakładów finansowych, by zacząć. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej platformy inwestycyjnej. Pomocne mogą okazać się rankingi dostępne w Internecie. Na drodze do osiągnięcia celu przydatna może okazać się automatyzacja inwestycji – sposób na proste zarządzanie aktywami. Przykłady udanych strategii inwestycyjnych można mnożyć.
Sprzedaż e-booków i kursów online
Generowanie dochodu pasywnego może przyjąć również formę sprzedaży produktów elektronicznych, takich jak e-booki i kursy online. Stworzenie e-booka czy kursu wymaga poświęcenia czasu na research i przygotowanie (tekstu, składu, strony sprzedażowej), ale jest to proste i realne do wykonania. Jeśli autor trafi w popularny temat, może liczyć na duże zyski. Musi być jednak ekspertem w danej dziedzinie.
Nieustannym zainteresowaniem cieszą się e-booki kulinarne, szczególnie te nastawione na wybrane potrzeby żywieniowe. Internauci często decydują się również na zakup kursów, dzięki którym będą mogli podjąć nową pasję lub pracę, np. kursy obsługi jakiejś aplikacji. Załóżmy, że masz gotowy produkt – gdzie go najlepiej sprzedawać? Niezawodnym miejscem będzie własny sklep internetowy, dopasowany do potrzeb i nakierowany na sukcesywną promocję produktu. Zarabianie pasywne na e-bookach może wygenerować zaskakujący dochód.
Zarabianie z udziałem w programach partnerskich
Programy partnerskie działają jak afiliacja, możesz zostać wydawcą, który zarabia na poleceniach produktów. Sposób ten nie wymaga żadnej inwestycji na start. Spróbować może każdy. Istotny jest dobór odpowiednich programów. Warto zwrócić uwagę, który opłaca się najbardziej, jaki rodzaj produktów oferuje i czy zapewnia wsparcie w razie pojawienia się wątpliwości. Wchodząc do wybranego programu partnerskiego, możesz promować produkty i usługi niemal z dowolnego zakresu tematycznego. Duże zyski z pewnością przyniesie polecanie droższych produktów. Sprawdza się tworzenie rankingów, np. telewizorów i linkowanie afiliacyjne, które ma szansę na wygenerowanie zaskakująco dużego dochodu pasywnego.
Utworzenie aplikacji mobilnej lub gry
Kolejnym sposobem na zarabianie pasywne jest utworzenie własnej aplikacji mobilnej lub gry. Stworzenie czegoś takiego nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy – istnieje wiele darmowych programów, w których możesz zacząć pracę nad swoim pierwszym produktem. Aplikacje zasadniczo są dostępne dla użytkowników za darmo, więc jak na nich zarabiać? Otóż możliwa jest monetyzacja poprzez reklamy i zakupy w aplikacji. Za przykład udanych aplikacji i gier mogą posłużyć apki do zamawiania jedzenia, liczenia kalorii i planowania treningów, ułatwiające komunikację.
Podsumowanie
Szukając sposobu na zarabianie pasywne, warto porównać przywołane w tym artykule metody. Niektóre z nich wymagają nakładu finansowego, niektóre tylko czasowego z poszerzeniem wiedzy w danym zakresie. Do kluczowych czynników sukcesu pozyskiwania dochodu pasywnego jest dobór właściwej strategii oraz zaangażowanie, szczególnie na początku tej drogi. Nic samo się nie zrobi – możesz czerpać korzyści, ale najpierw musisz dać coś od siebie. Jak widać, pasywne zarabianie w Internecie rośnie w siłę. Pojawia się coraz więcej platform ułatwiających wejście na zupełnie inny poziom finansowy. Z czasem na pewno część procesów zostanie w pełni zautomatyzowana.