Koniec roku dla przedsiębiorców wiąże się nie tylko z obowiązkiem złożenia rocznego zeznania PIT do końca kwietnia 2024 roku. To tylko wierzchołek góry lodowej. Prowadzący działalność gospodarczą muszą dopełnić szeregu innych obowiązków sprawozdawczych. Termin na złożenie części z nich upływa już z końcem stycznia. Jednocześnie, początek nowego roku to czas kluczowych, z punktu widzenia obciążeń publiczno-prawnych, decyzji. Przedsiębiorca może zdecydować o sposobie opodatkowania czy skorzystania z ulg i preferencji w nowym roku. Przedsiębiorco, sprawdź co Cię czeka w najbliższym czasie i jakich terminów na pewno nie możesz przegapić!
Do 31 stycznia 2024 roku: PIT-11, PIT-4, PIT-8AR, PIT-8C, IFT-1R, CIT-10Z, zgłoszenie do Małego ZUS Plus
Przedsiębiorcy, którzy m.in. zatrudniali w 2023 roku pracowników lub zleceniobiorców do 31 stycznia 2024 roku są zobowiązani przekazać do Urzędu Skarbowego informacje o przychodach z innych źródeł oraz dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11). Płatnicy mają obowiązek składania deklaracji wyłącznie elektronicznie (w formie tzw. e-deklaracji), niezależnie od liczby osób zatrudnionych. Przedsiębiorcy mają obowiązek przekazania podatnikowi (np. pracownikowi lub zleceniobiorcy) egzemplarza złożonego PIT-11 w dowolnej formie (elektronicznie lub papierowo) oraz uzyskać od niego potwierdzenie otrzymania dokumentu do dnia 29 lutego 2024 roku, np. w formie pocztowego potwierdzenia odbioru („żółta karteczka”) lub maila zwrotnego z informacją o otrzymaniu PIT-11.
Wraz z indywidualnymi informacjami dla wszystkich zatrudnianych podatników, prowadzący działalność gospodarczą mają także obowiązek złożenia (do 31 stycznia 2024 roku) deklaracji rocznej o zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-4R). Wykazują w niej liczbę podatników, od których pobrali i odprowadzili podatek dochodowy od osób fizycznych oraz sumaryczną kwotę zobowiązań za poszczególne miesiące roku 2023.
31 stycznia 2024 roku to także termin na złożenie do Urzędu Skarbowego informacji PIT 8-C przez biura maklerskie i instytucje finansowe. Na tym druku rozlicza się tylko i wyłącznie przychody z kapitałów pieniężnych, od których nie ma obowiązku naliczania, pobierania i zapłaty podatku od zysków kapitałowych. Podatnicy powinni otrzymać egzemplarz złożonego PIT-8C do 29 lutego 2024 roku od obsługujących ich instytucji finansowej i do końca kwietnia 2024 roku złożyć zeznanie PIT-38 o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty zysków kapitałowych.
Przedsiębiorco! Wypłacałeś wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia do kwoty 200 PLN, odsetki od pożyczki otrzymanej od osoby fizycznej lub dywidendy? Nie zapomnij o złożeniu deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR)! Termin złożenia upływa również 31 stycznia 2024 roku.
31 stycznia 2024 roku upływa termin na przekazanie do fiskusa informacji o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania w Rzeczpospolitej Polskiej (IFT-1R). Informację sporządza się m.in. dla zatrudnianych cudzoziemców, dla których Polska nie jest krajem rezydencji podatkowej pod warunkiem, że na terytorium naszego kraju nie przepracowali więcej niż 183 dni.
CIT-10Z, czyli deklaracja o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, od dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatników niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlega złożeniu przez przedsiębiorców Lubelskim Urzędzie Skarbowym w Lublinie do 31 stycznia 2024 roku. W deklaracji podatnik wykazuje m.in. wypłaty dywidend i odsetek na rzecz osób prawnych, niebędących rezydentami oraz nabyte od nich:
- usługi niematerialne: doradcze, księgowe, badania rynku, usługi prawne, usługi reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczenia o podobnym charakterze,
- usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej,
- licencje, prawa autorskie lub prawa pokrewne, znaki towarowe.
Ostatni dzień stycznia to także termin na złożenie dokumentów zgłoszeniowych do ZUS dla przedsiębiorców, którzy w roku 2024 chcą skorzystać z ulgi „Mały ZUS Plus”. Pozwala ona na opłacanie niższych składek na ubezpieczenie społeczne, na podstawie dochodu lub przychodu z działalności gospodarczej osiągniętego w 2023 roku. Warunkiem skorzystania z ulgi jest wysokość przychodu przedsiębiorcy uzyskanego w poprzednim roku nieprzekraczająca 120 000 PLN oraz prowadzenie działalności gospodarczej w roku 2023 nie krócej niż 60 dni. Ponadto, przedsiębiorca korzystający z Małego ZUS Plus nie może m.in. świadczyć usług lub dostarczać towarów byłemu pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał te same czynności w ramach stosunku pracy. Ulga może być kontynuowana przez 36 miesięcy. Wyjątkiem są przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w 2023 r. chociaż przez jeden miesiąc. Ustawowo mogą oni skorzystać z tej ulgi o 12 miesięcy dłużej (tj. łącznie przez 48 miesięcy).
Do 20 lutego 2024 roku: decyzja o formie opłacania podatku dochodowego w roku 2024
Przy założeniu, że przedsiębiorca osiągnie pierwszy tegoroczny przychód w styczniu, najpóźniej do 20 lutego 2024 roku może zmienić formę opodatkowania na bieżący rok. Zmiany dokonuję się poprzez złożenie wniosku aktualizacyjnego CEIDG-1 osobiście w Urzędzie lub online za pomocą konta przedsiębiorcy.
Do 31 marca 2024 roku: IFT-2R
IFT-2R to informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Dokument przekazuje się elektronicznie do Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie do 31 stycznia 2024 roku. Przedsiębiorcy, którzy w 2023 roku wypłacili zagranicznym osobom prawnym dywidendy lub inne należności z tytułu udziału w zyskach lub odsetki są zobowiązani do sporządzenia i przekazania administracji skarbowej informacji IFT-2R. To jednak nie jedyny przypadek, kiedy prowadzący działalność gospodarczą nie mogą zapomnieć o tym obowiązku. Czy wiesz, że jeśli jako przedsiębiorca opłacałeś promowanie swoich treści na popularnych portalach społecznościowych, również będziesz zobowiązany do sporządzenia i przekazania IFT-2R za rok 2023? Obowiązkiem informacyjnym objęte są również m.in. przychody (dochody) podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z tytułu:
- należności licencyjnych,
- działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej,
- usług doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.
Do 30 kwietnia 2024 roku: PIT-36, PIT-36L, PIT-28 oraz PIT-37 i PIT-38
Do końca kwietnia 2024 roku, przedsiębiorcy mają czas na złożenie zeznań o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2023. W zależności od sposobu opłacania podatku dochodowego, prowadzący działalność gospodarczą są zobowiązani do rozliczenia się na różnych drukach:
Sposób opłacania podatku dochodowego | DRUK |
Zasady ogólne | PIT -36 |
Podatek liniowy | PIT-36L |
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych | PIT-28 |
O ile przedsiębiorca łączy prowadzenie działalności gospodarczej z np. pracą na etacie lub inwestuje część osiąganych zysków w papiery wartościowe, akcje czy waluty wirtualne, może być zobowiązany do złożenia dwóch, a nawet trzech deklaracji rocznych PIT! Przykładowo, przychody ze stosunku pracy są zazwyczaj wykazywane przez podatników w zeznaniu PIT-37, którego termin złożenia również upływa 30 kwietnia br. Wyjątkiem jest m.in. sytuacja, gdy przedsiębiorca opłaca podatek dochodowy z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych i jednocześnie uzyskuje dochody np. ze stosunku pracy lub emerytury, które są opodatkowane progresywnie. Wtedy składa jedno zeznanie PIT-36, w którym wykazuje zbiorczo dochody z różnych źródeł. Natomiast, w związku osiągniętymi dochodami lub poniesioną stratą zysków kapitałowych, podatnik ma obowiązek złożenia deklaracji PIT-38, również do końca kwietnia.
Do 20 maja 2024 roku: roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne
Zmiany w składce na ubezpieczenie zdrowotne, wprowadzone przez Nowy Ład, dołożyły przedsiębiorcom kolejny obowiązek sprawozdawczy związany z zakończeniem poprzedniego roku. W 2023 roku po raz pierwszy prowadzący działalność gospodarczą składali wraz z dokumentami rozliczeniowymi DRA za kwiecień, roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2022. Miało ono na celu wyrównanie wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok do wysokości podstawy zależnej od przychodów lub dochodów w nim osiągniętych. W roku 2023 składka zdrowotna dla przedsiębiorców również była uzależniona od wysokości osiąganych przez dochodów lub przychodów. Brak zmian w przepisach oznacza, że do 20 maja 2024 roku prowadzący działalność gospodarczą powinni przygotować roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne, złożyć je wraz z dokumentem DRA oraz uregulować ewentualną dopłatę wynikającą z wyrównania wraz z płatnością składek za kwiecień 2024.
Wbrew pozorom, zakończenie roku 2023 dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą nie oznacza tylko złożenia zeznania rocznego PIT. Oczywiście, przy prowadzeniu uproszczonej księgowości, tych obowiązków jest znacznie mniej niż w przypadku osób prawnych sporządzających sprawozdania finansowe na podstawie ustawy o rachunkowości. Niemniej jednak, przed końcem stycznia warto przejrzeć ubiegłoroczne dokumenty i przeanalizować je, najlepiej pod okiem specjalisty, pod kątem dodatkowych obowiązków sprawozdawczych. Niezłożenie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej jest bowiem zagrożone, zgodnie z art. 80 §1 Kodeksu karnego skarbowego, grzywną do 120 stawek dziennych.
Czy Twoje biuro jest gotowe na nowe rozwiązania?
Spotkajmy się. Na spotkaniu wysłuchamy wyzwań, które stoją przed Twoim biurem odnośnie wdrożenia KSeF i innych nowych rozwiązań. Jako doświadczeni specjaliści, pomożemy Ci je pogrupować i finalnie rozwiązać. Co istotne, większość problemów da się rozwiązać już podczas pierwszego spotkania, tak wynika z naszej praktyki. Co poza tym możemy zrobić dla Twojego biura?
✅ Otrzymasz wsparcie techniczne
✅ Otrzymasz wsparcie merytoryczne
✅ Będziemy infolinią KSeF dla Twoich klientów
✅ Pokażemy Ci narzędzie dla klientów zintegrowane z KSeF
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Alarm podatkowy”