Od kilku dni anglojęzyczne media aż wrą od nowych informacji w sprawie nieżyjącego już Jeffreya Epsteina, czyli bohatera jednej z najbardziej skandalicznych afer seksualnych dotyczącej czołowych przedstawicieli świata polityki i show-biznesu. Kim był Jeffrey Epstein – dewiantem seksualnym, agentem wywiadu z misją, czy przedsiębiorcą, który idzie po trupach do celu? I co łączy skazanego handlarza ludźmi, sutenera i pedofila z takimi postaciami jak Donald Trump, Bil Clinton, książę Andrzej, czy Stephen Hawking? Przekonajmy się, o co chodzi w aferze Epsteina i kto bywał na jego seks-wyspie.
Od kujona do młodego nauczyciela z ciągotami do nieletnich dziewczynek
W dzieciństwie Jeffrey Epstein był „zwykłym, nieco otyłym, piegowatym chłopcem, który nieźle radził sobie z matematyką i zawsze się uśmiechał”, wywodzącym się ze szczęśliwej, choć niezbyt zamożnej rodziny. Swoją karierę zaczął w sposób nietypowy, ponieważ mimo braku dyplomu ukończenia studiów i kwalifikacji nauczycielskich, został zatrudniony jako nauczyciel fizyki i matematyki młodzieży w Dalton School.
Jak twierdzą jego dawni uczniowie, Epstein już wówczas miał ciągoty do nieletnich dziewcząt. Nauczyciel był znany z tego, że traktował swoje uczennice jak „przyjaciółki” i wykorzystywał swój status, aby flirtować z nastolatkami i pojawiać się na prywatnych imprezach swoich uczniów. Ostatecznie został zwolniony za „kiepskie wyniki” i zatrudniony przez ojca jednej z uczennic, Alana Greenberga w banku inwestycyjnym The Bear Stearns.
Epstein i jego pierwsze sposoby na wkupienie się w łaski bogaczy
Epstein prężnie piął się po szczeblach hierarchii w The Bear Stearns. Szybko awansował i doradzał najbogatszym klientom banku, takim jak Edgar Bronfman (prezes spółki Seagram), w zakresie strategii unikania zobowiązań podatkowych. Jimmy Cayne, późniejszy dyrektor generalny banku, chwalił umiejętności Epsteina w zakresie pracy z zamożnymi klientami i złożonymi produktami.
Cztery lata po dołączeniu do Bear Stearns, Epstein został wspólnikiem komandytowym banku, ale po roku został zmuszony do rezygnacji z pracy, ponieważ, jak zeznał pod przysięgą, był winny naruszenia przepisów Regulation D, dotyczących wymogów zwolnienia z rejestracji w celu emisji papierów wartościowych. Jednak to go nie zatrzymało – znalazł prawdziwą żyłę złota w postaci pomagania najbogatszym w unikaniu podatków i inwestowaniu. niedługo po tym otworzył własną firmę consultingową.
Majątek zbity na windykacji i… oszustwie na bazie piramidy finansowej
W 1987 roku Steven Hoffenberg zatrudnił Epsteina jako konsultanta Towers Financial Corporation, agencji windykacyjnej, która skupowała długi ludzi wobec szpitali, banków i firm telefonicznych. Hoffenberg ulokował Epsteina w biurze w Villard Houses na Manhattanie i płacił mu 25 000 dolarów miesięcznie za pracę konsultingową (równowartość 64 000 dolarów w 2022 roku). W 1993 roku Towers Financial Corporation zbankrutowała, po tym jak jej zdemaskowano jej nielegalną działalność i okrzyknięto jednym z największych schematów Ponziego w historii Ameryki, co spowodowało stratę ponad 450 milionów dolarów z kieszeni inwestorów (równowartość 911 610 000 dolarów w 2022 roku). Mimo że Hoffenberg podczas procesu twierdził, że Jeffrey Epstein był jednym z głównych organizatorów oszustwa, ostatecznie nie postawiono mu zarzutów, a jedynie zmuszono do odejścia.
Epstein i założyciel Victoria’s Secret
W 1988 roku Jeffrey założył firmę zajmującą się zarządzaniem finansami o nazwie J. Epstein & Company. Firma została utworzona w celu zarządzania aktywami klientów o wartości netto przekraczającej 1 miliard dolarów. Jednak jedynym oficjalnie znanym miliarderem wśród klientów Epsteina był Leslie Wexner, prezes i dyrektor generalny spółki L Brands (dawniej The Limited, Inc.), do której należy, m.in., znana marka bieliźniana – Victoria’s Secret. Współpraca z Wexnerem miała przynieść mu miliony prowizji, możliwość prowadzenia firmy w jego posiadłości i dostęp do pracownic firmy. Epstein często uczestniczył w pokazach mody Victoria’s Secret, gościł modelki w swoim nowojorskim domu, a także pomagał aspirującym adeptkom modelingu w znalezieniu pracy w firmie. Natomiast Wexner pozostawał jego głównym współpracownikiem aż do śmierci finansisty.
Finansista w roli szpiega lub szpieg w roli finansisty
Podczas procesu Jeffrey Epstein zdradził, że w latach osiemdziesiątych był agentem amerykańskiego tajnego wywiadu, legitymującym się fałszywym paszportem. Miał współpracować z jednym ze swoich klientów, saudyjskim biznesmenem Adnanem Khashoggi, który był pośrednikiem w transferze amerykańskiej broni z Izraela do Iranu w ramach afery Iran-Contra w latach 80. Co więcej, w 2017 roku wysoki rangą były urzędnik Białego Domu poinformował, że Alexander Acosta, prokurator, który prowadził sprawę karną Epsteina w 2008 roku, oświadczył, że:
Powiedziano mi, że Epstein „należał do wywiadu” i żebym „zostawił to w spokoju”
To posłużyło za pożywkę dla późniejszych teorii spiskowych dotyczących jego śmierci.
Twoja firma potrzebuje finansowania?
eFaktor to faktoring do 15 000 000 zł!
Dzięki eFaktor środki z wystawionych faktur otrzymasz przed terminem. Zadbaj o płynność finansową Twojej firmy.
➔ Zaliczka do 100%
➔ Pieniądze z faktury w 24 godziny na koncie
➔ Oszczędność i pewność pieniędzy tu i teraz
Sprytny manewr podatkowy
W 1996 roku Epstein zmienił nazwę swojej firmy na Financial Trust Company i, ze względu na korzyści podatkowe, przeniósł ją na wyspę St. Thomas na Wyspach Dziewiczych. Dzięki przeprowadzce na Wyspy Dziewicze Epstein był w stanie obniżyć wysokość podatku federalnego o 90%. Te wyspy stanowiły raj podatkowy, a jednocześnie oferowały korzyści wynikające z przynależności do amerykańskiego systemu bankowego. To właśnie tam Epstein zdecydował się wprowadzać w życie mokre fantazje najsłynniejszych i najbogatszych amerykanów – Little St. James Island, prywatna wyspa Epsteina stała się centralnym punktem śledztwa związanego z oskarżeniami o pedofilię i wykorzystywanie seksualne dziewczynek w wieku od 12 do 16 lat.
Czterdzieści nastolatek wykorzystanych seksualnie przez Jeffreya Epsteina
Pierwsze informacje o wykorzystaniu czternastolatki przez milionera wpłynęły do policji w Palm Beach w 2005 roku i były katalizatorem nawiązania współpracy z Federalnym Biurem Śledczym (FBI), która zaowocowała wszczęciem trzynastomiesięcznego dochodzenia i przeszukania domu Epsteina.
Wywiady z pięcioma domniemanymi ofiarami i siedemnastoma świadkami zeznającymi pod przysięgą, transkrypt opinii ze szkoły średniej i inne przedmioty znalezione w śmieciach i domu Epsteina wykazały, że wymuszał on kontakty seksualne na dziewczynkach w wieku od 14 do 18 lat. Podczas przeszukania znaleziono dwie ukryte kamery i dużą liczbę zdjęć nieletnich dziewcząt, z którymi policja przeprowadziła wywiady w trakcie śledztwa. Ostatecznie FBI sporządziło raporty na temat 34 nieletnich osób, które kwalifikowały się do odszkodowania (liczba ta wzrosła do czterdziestu na mocy porozumienia o odstąpieniu od oskarżenia). W ramach dochodzenia okazało się, że finansista miał wykorzystać seksualnie także 12-letnie trojaczki sprowadzone na jego życzenie z Francji i był zamieszany w rekrutację nieletnich dziewcząt z Brazylii i innych krajów Ameryki Południowej, państw byłego Związku Radzieckiego oraz Europy, m.in. dzięki agencji modelek MC2 należącej do Jeana-Luca Brunela.
W maju 2006 roku policja w Palm Beach złożyła oświadczenie o zamiarze postawienia Epsteinowi czterech zarzutów dotyczących seksu z nieletnimi, napaści na tle seksualnym oraz nakłaniania do prostytucji. Po niecałych dwóch miesiącach milioner został aresztowany przez Departament Policji Palm Beach, a następnie zwolniony za kaucją w wysokości zaledwie 3000 dolarów.
Sprawa Epsteina zamieciona pod dywan
W lipcu 2006 roku FBI rozpoczęło własne dochodzenie w sprawie Epsteina, nazwane „Operation Leap Year”, które w czerwcu 2007 roku zaowocowało 53-stronicowym aktem oskarżenia. Jednak sprawa została zamieciona pod przysłowiowy dywan, dzięki ówczesnemu prokuratorowi Południowego Okręgu Florydy, Alexandrowi Acoście, który zgodził się na ugodę, w ramach której sutener otrzymał immunitet dotyczących wszystkich federalnych zarzutów karnych w sprawach pedofilii, handlu ludźmi i wykorzystywania seksualnego.
Według Miami Herald umowa o nieoskarżaniu:
zasadniczo zamknęła trwające dochodzenie FBI w sprawie tego, czy było więcej ofiar i innych wpływowych osób, które brały udział w przestępstwach seksualnych Epsteina
Alexander Acosta później przyznał, że przystał na ugodę, ponieważ otrzymał informacje o tym, że Epstein należał do amerykańskiego wywiadu i skłoniono go, aby „zostawił tę sprawę w spokoju”.
Jak wyroki odsiadują uprzywilejowani przestępcy seksualni w Stanach
30 czerwca 2008 roku, po przyznaniu się przez Epsteina do winy w związku z zarzutem nakłaniania do prostytucji dziewczynek poniżej 18. roku życia, został on skazany na osiemnaście miesięcy pozbawienia wolności. I choć większość skazanych przestępców seksualnych na Florydzie trafia do więzienia stanowego, Epstein otrzymał prywatne skrzydło zakładu karnego Palm Beach County Stockade i, według biura szeryfa, po upływie 3 miesięcy pozwolono mu na opuszczenie więzienia w ramach „zwolnienia do pracy” na okres do dwunastu godzin dziennie przez sześć dni w tygodniu.
Drzwi do celi Epsteina pozostawały otwarte, a on sam miał dostęp do pokoju adwokackiego, w którym zainstalowano dla niego telewizor. A gdzie przebywał przez okres do 12 godzin przez sześć dni w tygodniu? Pracował w biurze fundacji, którą założył na krótko przed zgłoszeniem się do więzienia i którą rozwiązał po odbyciu kary. Co więcej, dziwnym trafem, biuro szeryfa otrzymało 128 000 dolarów od rzeczonej fundacji Epsteina na „pokrycie kosztów dodatkowych usług świadczonych podczas jego zwolnienia do pracy”.
Po odbyciu prawie trzynastu miesięcy „kary” Epstein został zwolniony na rok próbny w pieleszach domowych. Podczas okresu próbnego zezwolono mu na liczne podróże firmowym odrzutowcem do jego rezydencji na Manhattanie i na Wyspach Dziewiczych, a także długie wycieczki na zakupy i spacery po Palm Beach. Chociaż Epstein był zarejestrowanym przestępcą seksualnym trzeciego stopnia w Nowym Jorku od 2010 roku, Departament Policji Nowego Jorku nie egzekwował przepisów dotyczących obowiązkowych meldunków, a prokurator Cyrus Vance Jr, bezskutecznie argumentował przyznanie skazanemu sutenerowi nastolatek jeszcze większych swobód, co spotkało się z oburzeniem mediów, które eufemistycznie okrzyknęły sprawę „specjalnym traktowaniem”.
Kontrowersyjny koniec handlarza ludźmi
W latach 2008-2021 wobec Jeffreya Epsteina wszczęto 21 powództw cywilnych, dotyczących gwałtów i napaści seksualnych, więzienia, niewolnictwa seksualnego, porwań, handlu ludźmi w celach seksualnych i innych zarzutów dotyczących kilkudziesięciu dzieci w wieku między 12 a 18 rokiem życia.
Mimo to Epsteinowi aż do 2019 roku udawało się unikać wymiaru sprawiedliwości. Sytuacja zmieniła się dopiero po postawieniu mu zarzutów dotyczących zorganizowanego handlu ludźmi w celach seksualnych. Na początku lipca 2019 Jeffrey znalazł się w centrum uwagi medialnej, kiedy na jaw wyszły nowe fakty dotyczące skali jego przestępczych działań, a on sam został aresztowany i osadzony w Metropolitan Correctional Center w Nowym Jorku.
Podczas przeszukania jego kamienicy znaleziono dowody na handel ludźmi w celach seksualnych, a także tysiące sugestywnych nagich zdjęć (głównie nieletnich) kobiet. Ponadto, partnerka Epsteina Ghislaine Maxwell zdradziła, że na prywatnej wyspie finansisty zainstalowano system kamer wideo, które nagrywały wszystkich gości w kompromitujących sytuacjach, aby zapewnić sobie zabezpieczenie i szantażować niewygodne osoby ze świata polityki i show-biznesu. A na potwierdzenie jej słów podczas przeszukania w zamkniętym sejfie znaleziono płyty kompaktowe z odręcznymi etykietami zawierającymi opisy obciążające możnych tego świata:
Młoda [Imię ofiary] + [Imię celebryty, polityka, milionera lub innej znanej osoby ze Stanów Zjednoczonych i nie tylko].
W akcie oskarżenia stwierdzono, że „dziesiątki” nieletnich dziewcząt było podstępem zapraszanych do rezydencji Epsteina na spotkania seksualne. Mężczyzna zażądał zwolnienia za kaucją, oferując wpłatę 100 milionów dolarów, ale sędzia okręgowy Richard M. Berman odrzucił wniosek o zwolnienie, twierdząc, że oskarżony stanowi zagrożenie dla społeczeństwa i istnieje poważne ryzyko ucieczki mające na celu uniknięcie odpowiedzialności karnej.
23 lipca 2019 roku Jeffrey Epstein został znaleziony ranny i półprzytomny na podłodze swojej celi ze śladami na szyi. Po tym incydencie został umieszczony na liście obserwacyjnej dla potencjalnych samobójców – przydzielono współlokatora i strażnika, który miał co trzydzieści minut kontrolować jego stan. W rzeczywistości jednak te procedury nie zostały zastosowane w dniu śmierci przestępcy. Dwie kamery przed celą nie działały tej nocy, a strażnicy przycięli komara na 3 godziny. Mężczyzna został znaleziony martwy w swojej celi. Sprawę uznano za samobójstwo, ale władze więzienia były krytykowane za powtarzające się „zaniedbania, niewłaściwe postępowanie i całkowite zaniedbania w pracy”. Media nie zaakceptowały oficjalnej wersji wydarzeń i zaczęły snuć domysły o zamordowaniu go przez wpływowych ludzi, na których miał przysłowiowego „haka” w postaci nagrań o charakterze seksualnym z nieletnimi oraz przeróżnymi dewiacjami. Po dziewiętnastu dniach proces wytoczony przeciwko niemu został umorzony.
Ghislaine Maxwell – partnerka i wspólniczka Epsteina
Warto również wspomnieć o Ghislaine Maxwell, partnerce życiowej Epsteina, która odegrała kluczową rolę w jego procederze. Była córką Roberta Maxwella, potentata medialnego, posła do parlamentu Wielkiej Brytanii, podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Mossadu. Jak widać niedaleko pada jabłko od jabłoni, ponieważ Ghislaine Maxwell miała pomagać w rekrutowaniu nieletnich dziewcząt do odwiedzenia wyspy i dusić w zarodku wszelkie roszczenia ofiar wobec Epsteina i jego kręgu towarzyskiego. W czerwcu 2022 roku została uznana winną, m.in., handlu dziećmi w celach seksualnych i skazana na dwadzieścia lat pozbawienia wolności. Poniżej można podziwiać niedawno ujawnione zdjęcie, zadowolonej z siebie Ghislaine Maxwell podczas imprezy na rzecz przeciwdziałaniu handlowi ludźmi z 2013 roku – wiele lat po tym, jak po raz pierwszy oskarżono ją o werbowanie dziewczynek dla skazanego pedofila Jeffreya Epsteina.
Lista Epsteina
Sprawa ucichła, mimo że stało się jasne, że na prywatnej wyspie Jeffreya Epsteina dochodziło do wykorzystywania nieletnich dziewcząt przez czołowych przedstawicieli elitarnych kręgów społecznych. Na szczęście do czasu, bowiem na początku tego roku odtajniono akta sprawy, tym samym ujawniając jego bliskie relacje z wieloma znanymi postaciami ze świata polityki i biznesu. Na liście znajdują się nazwiska polityków, przedsiębiorców i celebrytów, którzy utrzymywali kontakty z Epsteinem i korzystali z jego wątpliwych usług, zarówno przed jak i po jego procesie. Choć nie wszyscy z listy byli oskarżani o przestępstwa, ich związki z okrytym niesławą handlarzem ludźmi stały się źródłem spekulacji i publicznego niezadowolenia.
Jednym z nich był bliski przyjaciel Epsteina, Donald Trump, wielokrotnie oskarżany o podobne przewinienia wobec letnich i nieletnich (także we wspólnym procesie wytoczonym mu i Epsteinowi), który w następujący sposób wypowiedział się na temat swojego „skrzydłowego”:
Znam Jeffa od piętnastu lat. Wspaniały facet. Świetnie się z nim bawi. Mówi się nawet, że przepada za pięknymi kobietami tak samo jak ja. Wiele z nich jest w bardzo młodym wieku. Nie ma co do tego wątpliwości – Jeffrey lubi życie towarzyskie.
Poniżej prezentuję część gwiazd i znanych osobistości wymienionych w dokumentach sądowych, jako bliscy przyjaciele i goście finansisty, którzy uczestniczyli w jego seks-imprezach:
- Donald Trump
- Harvey Weinstein – producent filmowi i gwałciciel, o którym możesz poczytać tutaj.
- Bill Gates
- Woody Allen
- Stephen Hawking
- Książę Andrzej (młodszy bratkróla Wielkiej Brytanii Karola III)
- Alec Baldwin
- Tony Blair (były premier Wielkiej Brytanii)
- Rupert Murdoch
- Michael Bloomberg
- Richard Branson
- Michael Jackson
- Bill Clinton
- Mohammed bin Salman (saudyjski książę)
- Ehud Barak (premier Izraela)
- Andrés Pastrana Arango (były prezydent Kolumbii)
- Fidel Castro
- Kevin Spacey
- Chris Tucker
- Alan Dershowitz
- Naomi Campbell
- David Copperfield
- Emmy Taylor
- Sarah Kellen
- Eva Dubin
- Glen Dubin
- Jean Luc Brunel
- Nadia Marcinkova
- Marvin Minsky
- Henry Jarecki
- Ron Eppinger
Tajemniczy majątek i upłynnianie aktywów nieżyjącego Epsteina
Dokładne pochodzenie majątku Epsteina stanowi zagadkę. Mówi się, że za jego bogactwem stoi były szef Leslie Wexner, podczas gdy jego wieloletni asystent zaznał pod przysięgą, że Epstein zawdzięcza swoją fortunę ojcu swojej partnerki, Robertowi Maxwellowi. Kiedy w 2008 roku Epstein przyznał się do nakłaniania nieletnich do prostytucji, jego prawnicy stwierdzili, że dysponuje majątkiem netto w wysokości ponad miliarda dolarów. Jednak wiele źródeł zakwestionowało jego status miliardera. Według artykułu w The New York Times, jego „fortuna może być bardziej iluzją niż faktem”. Jeffrey Epstein stracił „duże sumy pieniędzy” podczas kryzysu finansowego w 2008 roku, a „przyjaciele i patroni” – w tym miliarder Leslie Wexner – „opuścili go” po tym, jak przyznał się do zarzutów związanych z prostytucją. W artykule opublikowanym w magazynie New York stwierdzono, że „istnieje niewiele dowodów” na „finansową wiarygodność” Epsteina, a Forbes opublikował artykuł zatytułowany „Dlaczego przestępca seksualny Jeffrey Epstein nie jest miliarderem”.
Spencer Kuvin, adwokat trzech ofiar w sprawie, w której Epstein przyznał się do przestępstw seksualnych z udziałem nieletnich, stwierdził, że „on i jego zespół” przeanalizowali każdy możliwy wątek, aby poznać wartość netto oskarżonego, ale odkryli, że znaczna część jego majątku znajduje się poza granicami USA. Dochodzenie przeprowadzone przez Miami Herald w sprawie dokumentów Swiss Leaks wykazało, że Epstein miał wiele kont finansowych z milionami dolarów w zagranicznych rajach podatkowych i od 1997 roku był klientem Appleby, firmy prawniczej z siedzibą na Bermudach, która specjalizowała się w tworzeniu spółek offshore i wehikułów inwestycyjnych dla ultrabogatych.
W dokumentach sądowych z 12 lipca 2019 roku prokuratorzy federalni stwierdzili, że na podstawie danych z jednej instytucji finansowej Jeffrey Epstein był „ekstrawagancko bogaty” i posiadał aktywa o wartości co najmniej 500 milionów dolarów, a przy tym zarabiał ponad 10 milionów dolarów rocznie. W 2020 roku ujawniono, że między czerwcem a grudniem 2020 firma Epsteina wypłaciła prawie 50 milionów dolarów ponad stu kobietom, które wniosły roszczenia do „Epstein Victims Compensation Fund” (Fundusz kompensacyjny ofiar Epsteina) utworzonego na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. Do lutego 2021 roku majątek Epsteina wyceniono na około 240 milionów dolarów – rok wcześniej szacunki znajdowały się na pułapie 630 milionów dolarów – co skłoniło prokuratora generalnego Wysp Dziewiczych Denise George, do złożenia wniosku o natychmiastowe zamrożenie upłynnianych aktywów.
Według dziennikarzy Bloomberg News:
Obecnie tak niewiele wiadomo o działalności lub klientach Epsteina, że jedynymi rzeczami, które można wycenić z jakąkolwiek pewnością, są jego nieruchomości.
A tych miał sporo. W jego posiadaniu były wille w Londynie, Nowym Jorku, a także Wyspach Dziewiczych. Epstein był również właścicielem prywatnych samolotów, w tym Boeinga 727 oraz samolotu oznaczonego jako Lolita Express – nazwanego w cześć biblii pedofilów, czyli powieści romantyzującej związki z nieletnimi autorstwa Władimira Nabokova. Samoloty te umożliwiały Epsteinowi szybkie przemieszczanie się między różnymi miejscami na świecie i uskutecznianie swoich nielegalnych praktyk.
Podsumowanie
Sprawa Epsteina unaoczniła degrengoladę panującą wśród zamożnych i wpływowych ludzi tego świata, a także niedoskonałość amerykańskiego systemu prawnego. Mamy jednak nadzieję, że obecne w tej opowieści miliony dolarów, tajny wywiad, teorie spiskowe, tajemnicza śmierć i seks-imprezy z udziałem najsłynniejszych gwiazd show-biznesu i polityki, nie sprawią, że zapomnimy o tragicznych losach wszystkich tych skrzywdzonych dzieci, które zasługują przynajmniej na lepszą przyszłość dla siebie i swoich potomków.