Każdy pretekst do zdobywania specjalistycznej wiedzy jest dobry, ale jeśli wiedza ta ma dotyczyć inwestycji, tym lepiej. Nauka pozwala na lepszy rozwój mózgu, stymulowanie koncentracji i sprawia, że czujemy satysfakcję. Inwestowanie pieniędzy i czasu na zdobycie większej ilości środków to trudne, wymagające wiedzy zajęcie. Zdecydowanie jednak warto poświęcić na to czas, aby w przyszłości mieć chociaż odrobinę więcej pewności co do swoich biznesowych ruchów.
Czym jest inwestowanie?
Inwestowanie to inaczej angażowanie środków pieniężnych w celu uzyskania korzyści po określonym czasie. To też świetny sposób na ochronę pieniędzy przed wpływem inflacji. Zwrot pieniędzy następuje ze względu na wspomniany upływ czasu, inflację oraz z ryzyka, którego podejmujemy się, korzystając z danego sposobu inwestowania.
Jakich zasad należy trzymać się podczas zdobywania wiedzy nt. inwestowania?
Decydując się na inwestycję, pamiętaj, że najważniejsze jest, abyś najpierw zdobył na ten temat jak największą wiedzę. Pamiętaj, że im więcej wiesz, tym pewniej będziesz działać i więcej zarobisz, niż stracisz. Na pewno wiesz, że inwestuje się tylko nadwyżki z budżetu? Wiesz też, że musisz się liczyć ze stratami i nawet na etapie nauki będziesz musiał inwestować w swoje lekcje? Poniżej kilka najlepszych metod na zdobycie właśnie tej niezbędnej wiedzy, która pozwoli Ci skutecznie zarabiać już od samego początku. To, co jeszcze powinieneś robić, to kwestionować i sprawdzać zdobyte informacje, aby zawsze mieć pewność, że są one faktycznie dobre.
Po pierwsze, czytaj
Pierwszym i najważniejszym źródłem wiedzy na temat inwestowania są książki. Zawarta w nich wiedza jest zwykle dobrze posegregowana, a niektóre pozycje potrafią nawet zrewolucjonizować sposób myślenia i podejścia do inwestowania czasu i pieniędzy. Książki można kupować zarówno w księgarniach, jak i jako produkt używany, dzięki czemu koszt zdobycia materiałów do nauki znacznie się obniży. Wybierając konkretne pozycje, warto kierować się poleceniami specjalistów. Często publikują oni listy ciekawych pozycji, aby ułatwić nam znalezienie tych najlepszych i zdecydowanie warto z tego korzystać.
Oprócz książek możemy zaangażować się również w czytanie branżowych blogów i portali, na których znajduje się naprawdę obszerna wiedza. Oczywiście istotne jest korzystanie z faktycznie dobrych źródeł, gdzie poziom merytoryczny jest wystarczający do tego, aby z tekstów można się było uczyć. W tym przypadku również warto korzystać z propozycji znanych ekspertów od inwestycji.
Po drugie, analizuj giełdę
Oczywiste jest, że na początku naszej drogi nie jesteśmy w stanie wykonać tego samodzielnie, a za najlepsze analizy musimy zapłacić. Część materiałów z ciekawymi analizami giełdowymi można znaleźć za darmo, ale należy pamiętać, że ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Zawsze więc czytając zdobyczne analizy, stosuj zasadę kwestionowania wszystkiego, co przeczytasz. Szukaj powodów istnienia danych założeń, pytaj siebie i Internetu, czy ma to sens i czy będzie działać w praktyce.
Jednym z wyjątków, z których zdecydowanie warto skorzystać, są pełne raporty fundamentalne, które publikuje za darmo DM BDM. Dzięki nim możesz przejść przez całą gruntowną analizę, a w nauce inwestowania jest to jedna z ważniejszych kwestii. Warto też słuchać wiadomości i komentarzy giełdowych, które ukazują aktualne, mniej lub bardziej skomplikowane sytuacje giełdowe.
Po trzecie, korzystaj z kursów i szkoleń
W Internecie można dziś znaleźć ogromną ilość szkoleń, które tłumaczą, jak krok po kroku inwestować swoje pieniądze. Nie liczmy jednak na to, że tego rodzaju wsparcie za darmo dostarczy nam coś, czego faktycznie warto się nauczyć. Jakość i ilość zawartej w kursie merytoryki jest zwykle tym lepsza, im więcej za dany kurs zapłacimy. Jeżeli chcemy skorzystać z darmowych szkoleń, wśród których oczywiście zdarzają się i te wartościowe pozycje, warto szukać ich u znanych ekspertów lub też korzystać z tego, co polecają.
Zdobywanie wiedzy może też prowadzić do zdobywania certyfikatów zawodowych. Może to być certyfikat potwierdzający zdobycie zawodu maklera papierów wartościowych, czy też doradcy inwestycyjnego. Nie łudźmy się jednak, że ich uzyskanie spowoduje automatyczne zwiększenie się naszych umiejętności. To dobra podstawa do budowania swojego doświadczenia, a nie gotowe rozwiązania inwestycyjne. Dzięki takim certyfikatom otwieramy sobie drzwi do wielu możliwości, w których łatwiej nam będzie zdobywać wiedzą praktyczną, a nie tylko tę teoretyczną.