Transport drogowy towarów nieustannie się rozwija. Z roku na rok przybywa firm, które zajmują się przewożeniem najróżniejszych towarów. Jest ich ponad 125 tysięcy. Statystyki zaskakują, a eksperci wskazują na ciekawe trendy w branży oraz na czynniki ekonomiczne wspierające rozwój transportu w najbliższych latach. Niemal 23% – o tyle na lata 2018-2022 prognozowano wzrost tonażu, który obsługują polscy przewoźnicy. Co czeka nas później? Jak rozwinie się branża transportowa i co będzie miało na to największy wpływ?
Gospodarka a transport
Nie od dziś wiadomo, że gospodarka nie miałaby możliwości sprawnego funkcjonowania bez rozwiniętej sieci różnego rodzaju transportu. Z kolei firmy transportowe nie byłyby tak rozchwytywane, gdyby nie rozwój gospodarki. Te dwie gałęzie nieustannie się wspierają, napędzają do działania i wzajemnie pomagają wzrastać. Badaniem zależności między nimi zajmuje się dziedzina ekonomii, jaką jest ekonomika transportu. Wiele branż nie mogłoby prawidłowo funkcjonować (albo nie działałyby wcale), gdyby nie możliwość transportu towarów. Mowa tutaj o handlu, można tę zależność odnieść również do przemysłu. Do tej pory najważniejszym i najszybciej rozwijającym się sektorem transportu był transport międzynarodowy – filar wielu działalności na terenie Polski. Dziś rynek ma się nieco inaczej, przewozy krajowe zyskały na znaczeniu. Czy ten trend się utrzyma?
Czy rozwój gospodarczy jest szansą dla branży transportowej?
Trzeba przyznać, że pomimo wielu przeszkód, rozwoju gospodarczego nie sposób zatrzymać. Działanie wielu czynników sprawia, że Polska ciągle ma perspektywy na rozwój. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że Polacy zarabiają więcej, społeczeństwo staje się bardziej zamożne. To przyczynia się do wzrostu popytu na różnorodne towary, które nie trafiają do magazynów ani na półki sklepowe w magiczny sposób. Są transportowane, wymagają zaangażowania wielu osób. Możliwość korzystania ze środków unijnych też nie przechodzi bez echa. Niemałe wsparcie finansowe, na jakie może liczyć wielu przedsiębiorców z Polski, zachęca do decydowania się na kolejne inwestycje. Dzięki korzystnej lokalizacji Polska zyskuje kontrakty z nowymi firmami, powstają sieci sklepów, filie przedsiębiorstw. To tędy przedostają się transporty do innych krajów. Jesteśmy ważni na mapie branży transportowej. W najbliższych latach mamy kolosalne szanse na znaczne podkręcenie rozwoju transportu, dzięki nieustannemu rozwojowi gospodarczemu.
Zagrożenia dla branży transportowej
Z pewnością przed branżą transportową stoi wiele nowych wyzwań. Jednym z nich jest borykanie się z niedoborem kierowców. Szacunkowo, w roku 2022, może brakować aż 200 tysięcy osób do pracy za kierownicą! Dane przerażają i skłaniają do myślenia o tym, co dalej? Wśród chętnych pojawiają się kierowcy, którzy nie mają przygotowania ani wykształconych odpowiednich umiejętności. Niewątpliwym problemem, który branża transportowa odczuwa coraz mocniej, jest znaczny wzrost cen paliw oraz… płac. To właśnie ten sektor odczuje zmiany w tych kategoriach bardzo dotkliwie. Podejrzenia wzbudza również rosnąca popularność autonomicznych samochodów ciężarowych.
OFERTA FINEA DLA TRANSPORTU
Przedsiębiorcy wahają się, zastanawiając, czy to szansa dla branży transportowej, czy może jednak zagrożenie? Na pewno pomysł ten nie zwalnia z konieczności zatrudnienia wykwalifikowanych kierowców. Ci, choć pojazdy autonomiczne wyręczają ich z części zadań, nadal są niezbędni „na pokładzie”. Problematyczne może być tylko wypłacanie wynagrodzeń – część pracodawców nie jest gotowa na wypłacanie podwyżki. Warto zwrócić również uwagę na „Pakiet Mobilności” oraz politykę środowiskową. Planowane zmiany w tym zakresie na pewno wpłyną na branżę transportową. W proponowanym modelu preferowaną drogą transportu jest droga kolejowa. Czy to na pewno najlepsze z rozwiązań? Odpowiedzi na to pytanie każdy powinien udzielić sobie sam.
Czynniki wspierające rozwój branży transportowej w najbliższych latach
Nie ma obaw o popyt na usługi transportowe. Przewidywania są optymistyczne. Zresztą, gdyby każdy szczerze ocenił swoje nawyki zakupowe na przestrzeni dwóch ostatnich lat… Czy zwrot ku zakupom online z dostawą pod drzwi nie zyskał na popularności? Z pewnością wielu z nas przyzwyczaiło się do nowego stylu kupowania, częściowo to efekty pandemii COVID-19. Zamawiamy najdrobniejsze rzeczy, które wielokrotnie muszą przebyć drogę, jaka nam się nie śniła! Poza tym ogólnie występuje coraz większe zainteresowanie handlem, a to tylko podsyca popyt na różnorodne usługi transportowe. Dla ludzi nie ma rzeczy niemożliwych. Do perfekcji opanowaliśmy transport towarów drogowy, ale nie tylko. Z powodzeniem korzystamy z możliwości, jakie daje transport kolejowy, doceniamy tempo działania transportu lotniczego i walory przewozu drogą morską. Co więcej, prognozy jednogłośnie wskazują na to, że nadal z powodzeniem będziemy korzystać ze wszystkich możliwości transportu, tym samym nie umniejszając roli tego najważniejszego, krajowego i międzynarodowego transportu drogowego.
Jak kwestie ekonomiczne wpływają na przyszłość branży transportowej?
Chęć obniżenia kosztów utrzymania firmy poniekąd zmusza do jej digitalizacji. Niezbędna okazuje się automatyzacja niektórych procesów, w tym całej obsługi administracyjnej. Przyszłość rysuje się następująco: większość dokumentów, w tym dokumenty przewozowe, będzie w formie elektronicznej. Pozwoli to kontrolować branżę, działanie branży transportowej będzie bardziej ekologiczne (mniej drukowanych dokumentów to duży krok w stronę ochrony środowiska). Odległości przestaną mieć znaczenie – szybki przesył danych umożliwi zdobycie ważnych informacji „od ręki”. Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat i funkcjonowanie wielu branż bez dostępu do transportu. Korzysta z niego każdy i stanowi istotny filar rozwoju gospodarki. Na proces organizacji transportu nieoceniony jest wpływ ekonomii. Ekonomia w odniesieniu do branży transportowej sprowadza się m.in. do właściwego zaplanowania finansów. Liczy się odpowiednie zbadanie działań logistycznych i ocena rynków, by móc zastosować jak najkorzystniejsze rozwiązania. Ważne jest śledzenie tego, co dzieje się na świecie. Aktualne informacje o działaniu transportu i firm logistycznych ułatwia zaplanowanie czynności w taki sposób, by były one wydajne i opłacalne dla wszystkich stron.
Nieuchronne zmiany w branży transportowej
Zmiany w branży transportowej są nieuniknione. Wynikają z rozwoju tej dziedziny, jak i ze zmian w gospodarce. Choć mogłoby się wydawać, że dotkną one tylko firmy logistyczne czy przewoźników, to nie jest to do końca prawdą. Biorąc pod uwagę wzrost cen w samym transporcie drogowym, możemy przypuszczać, że przełoży się to na jeszcze większy wzrost cen towarów na sklepowych półkach. A to już dotyczy dosłownie wszystkich. Firmy zajmujące się transportem dotkliwie odczują wzrost kosztów utrzymania, na które składają się m.in. wysokie ceny paliw. Wzrosną również koszty, na które składają się wypłaty dla pracowników oraz – jeśli ktoś korzysta z tej opcji – koszty leasingu.
Podsumowanie – co nas czeka w branży transportowej?
Prognozy, co do rozwoju branży transportowej, pomimo nieuchronnego wzrostu cen, są pozytywne. Branża z pewnością doczeka się pełnej digitalizacji wielu procesów, dzięki czemu na wybranych płaszczyznach stanie się neutralna dla środowiska. Nie ma potrzeby martwić się o to, że popyt na transport zmaleje. Wręcz przeciwnie, są przesłanki ku temu. Analiza wskaźników makroekonomicznych pozwala na pozostanie dobrej myśli. Firmy transportowe na pewno będą rozwijać swoje floty, zapotrzebowanie na przewóz towarów nie zmaleje. Polska doskonale radzi sobie wśród międzynarodowych działań logistycznych. Kraj nieustannie się zmienia poprzez rozbudowę dróg i autostrad. Branża transportowa, pomimo zmian i horrendalnie wysokich cen za paliwa, radzi sobie świetnie, dzięki umiejętności szybkiego dostosowania się do zmian w warunkach funkcjonowania.
Jeżeli wiążesz swoją przyszłość z branżą transportową to polecamy firmę Finea, która specjalizuje się w finansowaniu tej branży. Na tej stronie zapoznasz się ze szczegółami.
Czytaj także: