Przedsiębiorcy nie mają ostatnio łatwego życia. Wojna, inflacja i zamiany opodatkowania to tylko dodatkowe zmartwienia, które włączamy do listy już zawierającej ogromną konkurencję, spadek popytu na większość produktów i usług, czy kwestie marketingowe i personelu. Światełkiem w tunelu dla właścicieli firm, mogą okazać się nowe przedsięwzięcia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Przekonajmy się zatem, czy tak jest naprawdę. Jakie możliwości oferuje PARP dla przedsiębiorców w 2022 roku? Kto może ubiegać się o dofinansowanie PARP i jak to zrobić
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – co to takiego?
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, w skrócie PARP to państwowa jednostka prawna podległa ministrowi właściwemu do spraw gospodarki. PARP powołana została na mocy ustawy z dnia 9 listopada 2000 roku „o utworzeniu PARP”, która określa zakres zadań stojących przed jej personelem, informacje na temat organów nadzoru, ustalenia dotyczące tworzenia rocznych planów działania oraz sprawozdawczości z ich realizacji. W tej agencji wykonawczej ma miejsce cały proces zarządzania funduszami kraju, pochodzącymi z budżetu państwa i Unii Europejskiej i przeznaczonymi na rozwój zasobów ludzkich oraz wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw. Do głównych działań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości należy działalność badawczo-analityczna, doradczo-szkoleniowa oraz publikacyjna, a także kwestia wdrażania konkretnych programów rozwoju gospodarki w Polsce.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – realizowane projekty
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości realizuje wiele różnych projektów finansowanych z środków budżetu państwa oraz funduszy unijnych. Do trzech najważniejszych obszarów ich zainteresowania obecnie należy zapewnienie wsparcia w realizacji Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (POPW) oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój – POIR
Program Inteligentny Rozwój to największy w Unii Europejskiej program ze środków funduszy strukturalnych finansujący badania, rozwój i innowacje. Obecnie celem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jest zgromadzenie środków finansowych, niezbędnych do prawidłowej realizacji zadań związanych z wdrażaniem działań w ramach 2. i 3. Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
Ten projekt obejmuje finansowanie następujących działań rozwojowych:
- specjalistyczne szkolenia,
- studia podyplomowe,
- warsztaty dla pracowników zaangażowanych w realizację PO IR,
- zapewnienie warunków techniczno-organizacyjnych (w tym zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania, czy wyposażenie stanowisk pracy),
- wsparcie działań informacyjno-promocyjnych,
- kontrola oraz usługi eksperckie oferowane przez PARP.
Program Operacyjny Polska Wschodnia – POPW
Program Polska Wschodnia wspiera przedsiębiorców z województwa lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego w wysiłkach na rzecz rozwoju swoich biznesów. Celem projektu jest zapewnienie odpowiednich środków finansowych dla prawidłowej realizacji zadań związanych z zarządzaniem i wdrażaniem POPW 2014-2020, a od 2022 roku, zatrudnienie wykwalifikowanej kadry odpowiedzialnej za przygotowanie, zarządzanie, wdrażanie, monitorowanie, ocenę, kontrolę, informację i promocję Programu w Polsce. Środki przeznaczane są na stworzenie nowych przedsiębiorstw, a także istniejących firm, mających na celu dalszy rozwój w oparciu o wykorzystanie wyników prac badawczo-rozwojowych, wzornictwa oraz tworzenie produktów sieciowych.
Program Polska Wschodnia został podzielony na cztery osie priorytetowe:
- oś I Przedsiębiorcza Polska Wschodnia
- oś II Nowoczesna infrastruktura transportowa
- oś III Ponadregionalna infrastruktura transportowa
- oś IV Pomoc techniczna
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój – POWER
POWER to kompleksowy program wsparcia w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, zdrowia, szkolnictwa wyższego i krzewienia dobrych praktyk zawodowych. Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój ma na celu aktywizację zawodową oraz edukacyjną w przestrzeni społecznej, gospodarczo-ekonomicznej, firmach, instytucjach publicznych, uczelniach, relacjach społecznych i biznesowych.
Program POWER został podzielony na sześć osi priorytetowych:
- oś I Osoby młode na rynku pracy
- oś II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji Wiedza – Edukacja – Rozwój 4,69 mld euro = 18 mld zł Budżet POWER 4
- oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju
- oś IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa
- oś V Wsparcie dla obszaru zdrowia
- oś VI Pomoc techniczna.
Plany PARP i Unii Europejskiej na lata 2021-2027
W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021–2027 fundusze powinny zostać skierowane szczególnie do sektora MŚP, start-upów, innowatorów, oraz do samorządów. PARP będzie angażowała się w realizację trzech krajowych programów operacyjnych oraz Krajowego Planu Odbudowy. Jeśli chodzi o Fundusze Europejskie planowane są konkursy w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej (FEPW) oraz Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS).
Plany PARP na drugą połowę 2022
Po omówieniu najważniejszych programów operacyjnych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się możliwościom oferowanym polskim przedsiębiorstwom w ciągu najbliższego półrocza. Jakie są plany PARP na 2022?
W tym roku, nabory prowadzone są w ramach takich działań jak:
Kompetencje dla sektorów
Szeroko pojmowane wsparcie dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w obszarze szkoleń, doradztwa i studiów podyplomowych dostosowanych do ich specyficznych potrzeb branżowych.
Dostępność szansą na rozwój
Aktywizacja przedsiębiorców w obszarze technologii asystujących i kompensacyjnych oraz uniwersalnego projektowania oraz inne formy wsparcia dla mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.
Sukcesja w firmach rodzinnych
Program oferujący wsparcie specjalistów z dziedziny sukcesji. W ramach tego programu wsparcia doradcy diagnozują sytuację w firmie planującej sukcesję, wskazują jej potencjalne szanse i zagrożenia dla biznesu, oraz wesprą w opracowywaniu planu przekazywania firmy kolejnemu pokoleniu.
Nowy start
Program skierowany do przedsiębiorców chcących wznowić swoją działalność gospodarczą.
PARP na “Nowy start”
Czas składania wniosków: 1 czerwca 2020 – 30 listopada 2022
Projekt skierowany jest do przedsiębiorców, którzy mimo niepowodzenia i rozwiązania swojej firmy, zdecydowali się na powrót na rynek i ponownie otworzyli własną działalność gospodarczą.
Kto może ubiegać się o włączenie do programu “Nowy start”?
Ten program skierowany jest do przedsiębiorców ponownie rozpoczynających swoją przygodę z prowadzeniem działalności gospodarczej, którzy:
- w ciągu 24 miesięcy, liczonych do dnia poprzedzającego przystąpienie do projektu, zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej, a następnie w okresie 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu ponownie ją podjęli w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub jako wspólnicy spółki prawa handlowego.
- ponownie rozpoczynają działalność gospodarczą, którzy w ciągu 24 miesięcy zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej, która była aktywna przez co najmniej 18 miesięcy.
Na co możesz przeznaczyć dofinansowanie z tego projektu?
Finansowanie w ramach projektu “Nowy Start” możesz przeznaczyć na:
- sposób, wspierający cię w adaptacji do ciągle zmieniających się uwarunkowań rynkowych oraz konkurencji,
- zidentyfikowanie przyczyn niepowodzenia i rozwój kompetencji w zakresie prowadzenia firmy, aby uniknąć kolejnej porażki w przyszłości,
- przeszkolenie zatrudnionego personelu i ograniczenie braków kadrowych.
Konkursy na dofinansowanie w ramach programu “Nowy Start”
W ramach programu Na Start obecnie organizowane są następujące konkursy dla przedsiębiorców:
Platformy Startowe
Czas składania wniosków: 2 stycznia 2019 – 31 października 2022
“Platformy Startowe” to fantastyczna opcja dla wszystkich innowatorów i wynalazców. W ramach tego konkursu możesz zyskać wsparcie eksperckie i przekształcić swój pomysł w rentowny biznes. Wystarczy, że wprowadzisz go do platformy i pozwolisz by menadżer inkubacji przygotował dla ciebie plan działania. Po jego realizacji i uzyskaniu rekomendacji twojej platformy możesz starać się o 1 mln złotych na rozwój swojego biznesu w ramach konkursu Rozwój nowych przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej.
Poland Prize
Czas składania wniosków: 1 marca 2021 – 31 grudnia 2022
Celem programu Poland Prize jest zachęcenie zagranicznych startupów do prowadzenia biznesu w Polsce m.in. dzięki wsparciu w rozpoczęciu i rozwoju działalności w naszym kraju. Jest więc to coś dla naszych rodaków prowadzących swoje firmy za granicą.
PARP dla rozwoju kompetencji
Obecnie w ramach programów dofinansowania na rozwój kompetencji zawodowych prowadzone są następujące konkursy dla przedsiębiorców:
Krajowe zamówienia publiczne
Czas składania wniosków: marzec 2019 – grudzień 2022
Ten program skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą ubiegać się o zamówienia publiczne na terenie Polski. Wsparcie w ramach programu “Krajowe zamówienia publiczne” polega na finansowaniu działań szkoleniowych i doradczych dotyczących rynku krajowych zamówień publicznych.
Kto może ubiegać się o włączenie do programu “Krajowe zamówienia publiczne”?
O dofinansowanie tego typu mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które:
- posiadają swoją siedzibę na terenie makroregionu, którego dotyczy dany projekt,
- spełniają warunki uzyskania pomocy de minimis lub pomocy publicznej,
- zobowiązują się do wniesienia wkładu własnego w wysokości nie mniejszej niż 10% kwoty finansowania.
“Akademia Menadżera MMŚP” – kompetencje w zakresie cyfryzacji
Czas składania wniosków: marzec 2022 – 30 września 2023
“Akademia Menadżera MMŚP” ma na celu wsparcie szkoleniowe i doradcze dla mikro, małych lub średnich przedsiębiorców w obszarze zarządzania przedsiębiorstwem w zakresie technologii cyfrowych.
Kto może ubiegać się o włączenie do programu “Akademia Menadżera MMŚP”?
O dofinansowanie tego typu mogą ubiegać się:
- właściciele i współwłaściciele zarządzający MMŚP,
- pracownicy MMŚP zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych,
- pracownicy MMŚP, wobec których właściciele mają plany związane z awansem na stanowisko kierownicze.
Nowe produkty i innowacje
Poza wspomnianym wsparciem w Platform Startowych PARP oferuje także inne konkursy pomagające innowatorom.
Wdrażanie innowacji przez MŚP
Czas składania wniosków: 12 lipca 2022 – 5 sierpnia 2022
Celem konkursu “Wdrażanie innowacji przez MŚP” jest sfinansowanie wytworzenia innowacyjnych produktów lub wdrożenia w firmie nowoczesnych procesów technologicznych. W szczególności dotyczy to wdrożenia wyników prac B+R przez MŚP działające w ramach ponadregionalnych powiązań kooperacyjnych .
Kto może ubiegać się o włączenie do programu Wdrażanie innowacji przez MŚP?
Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które:
- należą od co najmniej 6 miesięcy do ponadregionalnego powiązania kooperacyjnego (min. 5 firm współpracujących ze sobą w pokrewnych branżach, z co najmniej dwóch województw, w tym jedna z Polski Wschodniej), które działa od przynajmniej roku.
- w trakcie 3 lat przed złożeniem wniosku osiągnęły przychody wyższe niż 600 000 zł przynajmniej w jednym roku obrotowym.
Granty na Eurogranty
Czas składania wniosków: 1 kwietnia 2021 – 11 sierpnia 2022
Celem konkursów w ramach tego projektu jest wyłonienie kandydatów do sfinansowania kosztów przygotowania Eurograntu, czyli projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z Programów Unii Europejskiej. W szczególności tyczy się to Eurograntów “Kreatywna Europa”, “LIFE”, oraz innych programów organizowanych przez Komisję Europejską, takich jak “Single Market Programme” i “Horyzont Europa”.
Kto może ubiegać się o włączenie do programu “Granty na Eurogranty”?
O dofinansowanie w ramach tego programu mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które mają siedzibę lub oddział na terenie Polski i planują ubiegać się o dofinansowanie w konkursach organizowanych w ramach Programów UE jako:
- projektodawcy, w przypadku samodzielnego aplikowania,
- koordynatora, partnera projektu lub członka konsorcjum, ubiegającego się wspólnie o dofinansowanie.
Plany PARP, czyli pomocna dłoń wyciągnięta w stronę polskich przedsiębiorców
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prężnie pracuje nad rozkręceniem polskiej gospodarki, która ledwo wstała z kolan po pandemii i momentalnie została sprowadzona do parteru przez najwyższą od dziesiątków lat inflację. Cyklicznie organizowane są tam liczne konkursy dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, o których niewielu wie, jednak kwoty dofinansowania są bardzo pokaźne, dlatego zdecydowanie warto spróbować. W tym artykule znalazły się wszystkie trwające nabory na czerwiec 2022, ale w jak możemy przeczytać na stronie Agencji, już niebawem będzie ich więcej, więc bądź czujny, bo może ci się to opłacić.