Internet oferuje nam niemalże nieograniczone możliwości. W sieci możesz zrobić wszystko, począwszy od zakupów spożywczych po nawiązywanie nowych znajomości z ludźmi z innych zakątków globu. Internet stwarza także niebagatelne możliwości rozwoju dla przedsiębiorców. Poza zamówieniami i sprzedażą, czy znajdowaniem nowych inwestorów, od niedawna przez Internet możesz także otworzyć swoją firmę. Sprawdź, jak założyć działalność gospodarczą online i rozpocznij swoją przygodę w świecie biznesu.
Kto może prowadzić działalność gospodarczą w Polsce?
Działalność gospodarczą w Polsce może prowadzić każda osoba pełnoletnia, ciesząca się pełną mocą prawną. Osoby niepełnoletnie, które chcą prowadzić biznes, najczęściej muszą korzystać z pomocy swoich opiekunów prawnych. Własną firmę w Polsce mogą prowadzić zarówno rodowici Polacy, jak i obywatele innych krajów. W przypadku osób pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej i państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego cała procedura wygląda tak samo, jak ta dotycząca obywateli naszego kraju. Mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce na takich samych zasadach. Osoby spoza UE i EOG przed otwarciem firmy, muszą uzyskać zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub zezwolenie na pobyt czasowy, wydane w określonym celu, na przykład w związku ze studiami.
Działalność rejestrowana, czy nie?
Mianem działalności gospodarczej określa się zorganizowaną działalność zarobkowa wykonywaną we własnym imieniu w sposób ciągły. Jeżeli ten opis jest zgodny, to musisz zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli w rejestrze przedsiębiorców prowadzących w Polsce. Nie zawsze jednak jest to konieczne. W przypadku, gdy przychody z twojej działalności są niskie, to taką drobną działalność możesz prowadzić bez dodatkowych formalności i rejestracji. Nie musisz się rejestrować także, jeśli prowadzisz działalność agroturystyczno-rolniczą, produkujesz wino jako rolnik, a także w przypadku rolniczego handlu detalicznego.
Działalność nierejestrowana
Działalność nierejestrowana to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie wymaga rejestracji. Ta wygoda jest jednak obarczona pewnymi wymogami.
Działalność nierejestrowaną możesz prowadzić tylko, gdy:
- przychody z twojej działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia – w 2022 roku wynosi ono 3010 zł,
- nie wykonujesz działalności w ramach spółki cywilnej,
- jesteś osobą fizyczną,
- nie prowadzisz działalności, która wymaga zezwoleń lub koncesji,
- nie wykonywałeś działalności gospodarczej w ciągu ostatnich sześćdziesięciu miesięcy.
Jak założyć firmę przez Internet?
Swoją firmę założysz w kilku krokach, korzystając z elektronicznego kreatora wniosku dostępnego na biznes. gov.pl. Musisz jednak wcześniej założyć konto na tej stronie i założyć swój profil zaufany lub podpis kwalifikowany.
Czym jest profil zaufany?
Profil Zaufany to bezpłatne i oficjalne narzędzie stworzone do ułatwienia komunikacji z administracją publiczną. Założyć może go każdy, kto ma numer PESEL i cieszy się pełną lub ograniczoną zdolnością do czynności prawnych.
Czym jest podpis kwalifikowany?
Podpis kwalifikowany to płatny podpis elektroniczny, uznawany na terytorium całej Unii Europejskiej. Ma on taką samą moc prawną jak podpis tradycyjny, a wyrobić go można w jednej z 5 akredytowanych firm. Wystarczy, że odwiedzisz stronę jednego z dostawców i kupisz wybrany certyfikat e-podpisu, wypełnisz odpowiednie dane, a następnie poddasz się weryfikacji w placówce wybranej firmy.
Jak założyć firmę zdalnie z profilem zaufanym?
Pierwszym krokiem procedury zdalnego otwarcia jest założenie profilu zaufanego ePUAP. Gdy już go masz, wystarczy, że na stronie internetowej biznes.gov.pl złożysz wirtualny wniosek o wpis do rejestru CEIDG-1. Po zalogowaniu do profilu zaufanego możesz wypełnić wniosek o utworzenie firmy, wybierając odpowiedni rodzaj działalności i wysłać go do urzędu. Twój wniosek CEIDG-1 zostanie przekazany do Głównego Urzędu Statystycznego, Urzędu Skarbowego, oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Procedura przyjęcia wniosku zwykle trwa od kilku do 24 godzin. Po tym czasie powinieneś otrzymać wiadomość mailową z informacją na temat pozytywnego lub negatywnego rozpatrzenia wniosku.
Jak założyć firmę zdalnie bez profilu zaufanego?
A co jeżeli z jakichś powodów nie chcesz zakładać profilu zaufanego? Wtedy możesz skorzystać z podpisu elektronicznego i wypełnić wniosek zgodnie z wyżej wspomnianą instrukcją. Jeśli jednak nie masz profilu ani podpisu to powinieneś wypełnić anonimowy wniosek o wpis do CEIDG. Po jego zatwierdzeniu system wygeneruje dla ciebie specjalny kod, a ten musisz już osobiście zanieść do urzędu gminy i poprosić o formalne stwierdzenie założenie działalności.
Jakich informacji potrzebujesz, by wypełnić wniosek CEIDG?
Jakie informacje musisz mieć, aby poprawnie wypełnić swój wniosek o założenie firmy? Oto one:
- imię i nazwisko,
- imiona rodziców,
- data i miejsce urodzenia,
- rodzaj, seria i numer dokumentu tożsamości,
- PESEL,
- wszystkie posiadane obywatelstwa,
- NIP i REGON (Jeżeli nie masz nadanego NIP-u ani REGON-u, to twój wniosek o wpis CEIDG będzie wnioskiem o ich przyznanie).
- nazwa firmy,
- nazwa skrócona,
- kody PKD,
- adres zamieszkania i inne adresy związane z zakładaną działalnością gospodarczą,
- liczba pracowników,
- data rozpoczęcia działalności,
- informacje o ubezpieczeniu w ZUS, KRUS lub za granicą,
- dane urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce twojego zamieszkania.
Nazwa firmy
Najpierw musisz pomyśleć o nazwie swojej działalności. Co musi zawierać twoja nazwa? W nazwie musisz zawrzeć swoje imię i nazwisko. Jeśli decydujesz się na jednoosobową działalność gospodarczą, możesz postawić na samo swoje imię i nazwisko, ale możesz też puścić wodze fantazji i dodać do niej coś jeszcze, co opisuje przedmiot twojej działalności. Ważne, żeby nazwa była prosta, chwytliwa i oddawała charakter twojej działalności. Jedna osoba fizyczna może zgłosić wyłącznie jeden wpis w CEIDG, ale pod jednym wpisem możesz prowadzić kilka rodzajów działalności gospodarczej.
Data rozpoczęcia działalności
Tutaj obejdzie się bez niespodzianek. Datą może być dzień składania wniosku CEIDG. Ważne jest tylko to, żeby nie podać daty przeszłej, ponieważ wtedy twój wniosek może nie zostać zaakceptowany.
Miejsce prowadzenia działalności
Kolejną kwestią, którą musisz ustalić przed złożeniem wniosku, jest siedziba twojej firmy. Może być to zarówno lokal posiadany na własność, jak i wynajmowany bowiem obie z tych opcji świadczą o posiadaniu przez ciebie tytułu prawnego do nieruchomości. Swój biznes możesz prowadzić w jednym lub wielu stałych miejscach. Może to być twoje biuro, w tym to wirtualne lub przestrzeni coworkingowej, we własnym mieszkaniu albo bez stałego adresu czy mobilnie, na przykład, jeżeli wykonujesz usługi u klienta. Możesz także zdecydować się na zrezygnowanie podawania stałego miejsca wykonywania DG, jeśli takowego nie posiadasz.
Co może być tytułem prawnym do nieruchomości?
Tytuł prawny do nieruchomości daje prawo jej własności lub współwłasności lub lokalu mieszkalnego, prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności budynków, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, dzierżawa, najem lub użyczenie. Dokumentami potwierdzającymi posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości może być akt notarialny, umowa najmu zawarta z właścicielem lokalu lub umowa użyczenia jednak tylko w przypadku gdy użyczającym jest osoba z tobą spokrewniona.
Jakie adresy możesz zgłosić online?
Na stronie biznes.gov.pl możesz ustalić i zgłosić następujące adresy:
- adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej, jeśli prowadzisz działalność w jednym miejscu.
- adres do doręczeń, czyli miejsce, gdzie planujesz odbierać korespondencję dotyczącą twojej firmy.
- adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej, jeśli prowadzisz firmę w stałym miejscu.
- dodatkowe stałe miejsca, jeśli poza stałym miejscem prowadzenia DG prowadzisz filie, oddziały czy magazyny.
Kod PKD
PKD to skrót od Polska Klasyfikacja Działalności. Każdy rodzaj działalności ma swój przypisany kod, który określa przedmiot twojej działalności. Kody mają znaczenie praktyczne. Niektóre są powiązane z określonymi formami opodatkowania, rejestracją VAT lub obowiązkiem korzystania z kasy fiskalnej. Wyszukiwarka kodów PKD znajduje się na stronie biznes.gov.pl, a znalezienie odpowiednich nie zajmie ci więcej niż kilka sekund. Warto wybrać jeden główny kod, który najlepiej oddaje specyfikę twojej działalności oraz kilka dodatkowych kodów.
Rachunek bankowy
Zgodnie z Polskim prawem przedsiębiorcy nie mają prawa dokonywać płatności gotówkowych, jeśli stroną transakcji jest inny przedsiębiorca, a także wtedy, gdy wartość transakcji przekracza równowartość 15 tysięcy złotych. Dlatego, jeśli chcesz realizować takie transakcje, a także w przypadku opłacania składek ZUS musisz mieć firmowy rachunek bankowy. Jako przedsiębiorca w swojej działalności gospodarczej możesz wykorzystywać zarówno rachunek firmowy, jak i konto prywatne. Jeżeli decydujesz się na ten drugi wariant, to powinieneś wskazać konto, które ma tylko jednego posiadacza.
Forma opodatkowania
Ostatnią kwestią, którą musisz przemyśleć jeszcze przed rozpoczęciem swojej działalności, jest forma opodatkowania. W tym zakresie masz kilka możliwości. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, jesteś obarczony podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), a do wyboru masz trzy formy opodatkowania dochodów.
Formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej
Jako przyszły przedsiębiorca możesz wybrać jedną z następujących form opodatkowania:
- Opodatkowanie na zasadach ogólnych, według skali podatkowej –. ze stawką podatkową 17% i 32% w zależności od wysokości dochodów.
- Opodatkowanie według stawki liniowej – w tym wariancie przedmiotem opodatkowania jest dochód ze stawką 19%.
- Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – ten wariant jest skierowany do określonych przedsiębiorców. Wykaz rodzajów DG, które mogą być opodatkowane w ten sposób, znajdziesz na biznes.gov.pl.
Skala podatkowa jest podstawową formą opodatkowania dochodów z DG, dlatego, jeśli nie wybierzesz jednej z dwóch pozostałych opcji, automatycznie przypisane ci będzie opodatkowanie na zasadach ogólnych.
Działalność z VAT, czy bez?
Podatek od wartości dodanej VAT doliczany jest do każdej transakcji i pobierany na każdym etapie obrotu towarami lub usługami. VAT płaci się niezależnie od formy opodatkowania. Są jednak pewne wyjątki. Możesz zrezygnować z rejestracji jako płatnik VAT, jeśli oferujesz usługi bądź towary zwolnione z VAT lub twój dochód nie przekracza 200 tysięcy złotych w skali roku.
Jak zarejestrować się jako płatnik VAT?
Do VAT zarejestrujesz się wypełniając formularz VAT-R, który musisz złożyć najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia świadczenia usług lub sprzedaży artykułów objętych VAT. Gdy uzyskałeś już swój NIP, możesz zarejestrować się jako płatnik VAT przy okazji rejestracji firmy w CEIDG.
Gotowe. Jeśli wypełnisz swój wniosek CEIDG zgodnie z powyższymi instrukcjami, w ciągu kilku godzin, oficjalnie zostaniesz właścicielem swojej firmy. Powodzenia na dalszych etapach kariery!
Recenzja
Jak założyć firmę
Świetny poradnik! A co najważniejsze jest najnowszy, po tych wszystkich zmianach, dziękuję!