Dla wielu firm sprawozdawczość finansowa staje się procesem niemającym końca, który pochłania czas i pieniądze. Jak się okazuje, nie wszystkie obowiązki sprawozdawcze są potrzebne i można je ograniczyć, a z niektórych nawet zrezygnować. Jak zaradzić nadmiarowi obowiązków sprawozdawczych?
Sprawozdawczość podatkowa coraz bardziej uciążliwa
Rozważania dotyczące obowiązków sprawozdawczych nie cichną. Podczas Kongresu Rady Podatkowej Lewiatan eksperci zastanawiali się, czy wszystkie te obowiązki są realnie potrzebne. Podczas panelu pt. „Sprawozdawczość podatkowa – jak odciążyć biznes?” pojawiły się różne propozycje, które mają doprowadzić do zminimalizowania uciążliwości raportowania.
Podwójna praca
Raportowanie to żmudny obowiązek leżący po stronie przedsiębiorców. Niejednokrotnie wygląda to tak, że firmy składają raporty do wielu instytucji, w dodatku wielokrotnie. Raporty są różne, a różnią je m.in. terminy (np. kwartalne, roczne itd.). Proces ten zdaje się nie mieć końca – regularnie trzeba przekazywać te same dane do innych instytucji. Nieoficjalnie mówi się o dublowaniu pracy przedsiębiorców w tym zakresie. Nie dziwi zatem fakt, że firmy, szczególnie duże, domagają się zmian w tej materii.
Czy znajdziemy złoty środek?
Jak w swojej wypowiedzi zaznacza Monika Mikołajczyk, supervisor w TMF Group, idealnym rozwiązaniem byłby jednolity system raportowania. Stworzenie narzędzia, które umożliwiałoby wybranym instytucjom pobieranie potrzebnych danych, mogłoby okazać się złotym środkiem. Warto zastanowić się, czy taka droga może doprowadzić do ograniczenia uciążliwej sprawozdawczości. Jeśli tak, to co możemy zrobić, aby weszła w życie? To pytanie na razie pozostaje bez odpowiedzi.
Sprawozdawczość w Polsce pozostawia wiele do życzenia
Nie wygląda to najlepiej. W Polsce nie możemy pochwalić się dostępnością w kwestii sprawozdawczości. Analizując statystyki, w rankingu krajów z Unii Europejskiej, które poświęcają niewiele czasu na wypełnianie wszelakich obowiązków sprawozdawczych, zajmujemy przedostatnie miejsce. Za nami znajduje się jedynie Bułgaria i jest to wynik, którym nie powinniśmy się chwalić. Na niewiele lepszej pozycji, bo trzeciej od końca, plasujemy się pod względem generowanych kosztów raportowania. Z danymi nie ma co dyskutować, to czas na konkretne działania, mające na celu jak najszybsze uproszczenie obowiązków sprawozdawczych. Którym firmom najbardziej na tym zależy? Zdecydowanie dużym przedsiębiorstwom, odczuwającym dość intensywnie konieczność dopełniania „papierologii”.
Skorzystaj ze sprawdzonego programu do faktur
Duże firmy mają powody do zmartwień
Duże firmy nie mają możliwości ucieczki od obszernej sprawozdawczości. Zakłada się, że jej poziom może się jeszcze zwiększyć. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – ze względu na ich zobowiązania międzynarodowe. Tendencja do zwiększania obciążeń sprawozdawczych będzie rosła. Wspomina o tym Janusz Błaszczuk, dyrektor departamentu podatkowego w Banku Millenium. Błaszczuk przewiduje, że trend będzie rósł w ciągu najbliższych 5-10 lat. Co dalej? Później może dopiero nastąpić moment upraszczania raportowania.
Nadmiernie rozbudowana sprawozdawczość to niezaprzeczalny fakt. Zdają sobie z niego sprawę osoby pracujące w Ministerstwie Finansów. Jakub Jankowski, zastępca dyrektora departamentu podatków dochodowych w MF, wspomina, że już trwają rozmowy o tym, jak ograniczyć proces sprawozdawczości. Pomimo niekorzystnego dla przedsiębiorców trendu wzrostowego, z niektórych obowiązków można zrezygnować. Według eksperta zmian można dokonać np. w zakresie weryfikacji kontrahentów.
Plany resortu na najbliższy czas to skupić się na ułatwieniach w raportowaniu danych i na podatku u źródła.
Czy Twoje biuro jest gotowe na nowe rozwiązania?
Spotkajmy się. Na spotkaniu wysłuchamy wyzwań, które stoją przed Twoim biurem odnośnie wdrożenia KSeF i innych nowych rozwiązań. Jako doświadczeni specjaliści, pomożemy Ci je pogrupować i finalnie rozwiązać. Co istotne, większość problemów da się rozwiązać już podczas pierwszego spotkania, tak wynika z naszej praktyki. Co poza tym możemy zrobić dla Twojego biura?
✅ Otrzymasz wsparcie techniczne
✅ Otrzymasz wsparcie merytoryczne
✅ Będziemy infolinią KSeF dla Twoich klientów
✅ Pokażemy Ci narzędzie dla klientów zintegrowane z KSeF
KSeF – kiedy wejdzie w życie?
Nowa odsłona KSeF budzi zainteresowanie. Stała się tematem panelu „KSeF nieuchronny. Czego możemy się spodziewać w nowej odsłonie?”. Już w 2026 roku nowy system wejdzie w życie. Od lutego dla dużych firm, od kwietnia dla reszty podmiotów.
Co nowego pojawi się w związku z tym? Jakie są zapowiedzi? Wiemy na pewno, że:
- pojawi się tryb offline w okresie przejściowym,
- będzie możliwe przesyłanie załączników do faktur,
- doczekamy dopuszczenia wystawiania faktur konsumenckich.
Przedstawiciel Ministerstwa Finansów, Tomasz Tratkiewicz, dyrektor departamentu podatku od towarów i usług, podkreśla, że Ministerstwu zależy na szybkim wprowadzeniu Krajowego Systemu E-faktur w życie. Jednocześnie przyznaje, że system ten od początku miał pewne wady, nie był poprawnie przygotowany. Przesunięcie terminu wdrożenia KSeF (jak wiemy, miał wejść w życie 1 lipca 2024 r.) to całkiem dobry pomysł – zyskano na czasie, by go usprawnić. Niestety odroczenie nie zwalnia z opłat za utrzymanie systemu. Nie zostanie on w magiczny sposób zamrożony do daty kolejnego wdrożenia. Obecnie (czerwiec 2024) nadchodzi kolejna faza konsultacji, czas na rozmowy, zmiany, dyskusje. Mogą pojawić się także kolejne zmiany. które zostaną wprowadzone z myślą o dodatkowych korzyściach dla przedsiębiorców.
Jednak samo wprowadzenie KSeF będzie się wiązało z dodatkowymi obowiązkami, jak i z kosztami, których Ministerstwo Finansów nie zrefunduje. Wiele firm już poniosło znaczne koszty związane z wdrożeniem KSeF. Czy pieniądze zostaną zwrócone, skoro przesunięto termin? To mało prawdopodobne, ale Agnieszka Urbaniak, Senior Tax Manager Allegro zaapelowała, aby w zaistniałej sytuacji zrezygnować z kar za błędy z okresu przejściowego. Niewątpliwe to szansa dla biur rachunkowych, żeby pozyskać nowych klientów, ponieważ to właśnie one mogą dopilnować formalności, a obowiązki sprawozdawcze nie będą spędzały snu z powiek przedsiębiorców.
Zainteresował Cię ten artykuł? Czytaj więcej takich treści w ramach cyklu „Poradnik przedsiębiorcy”