Od 1 lipca 2024 roku czynni podatnicy VAT będą zmuszeni przejść na nowe faktury elektroniczne i choć większość z nich już od dawna wystawia e-faktury, to wiele wątpliwości budzi m.in. samofakturowanie. To jednak nie jedyna bolączka. Co jeszcze nas nurtuje w związku z obowiązkowym wprowadzeniem KSeF?
Nie wszyscy zdążą przestawić się na faktury elektroniczne?
Krajowy System e-Faktur już niedługo zacznie obowiązywać większość podatników. Już dziś jednak wiemy, że wysyłanie faktur do KSeF dla niektórych grup może stanowić problem, a 1 lipca być z kolei zbyt krótkim terminem na przyzwyczajenie się do tego sposobu fakturowania. Mowa tu m.in. o dostosowaniu firmowych systemów finansowo-księgowych do działania KSeF (problem może pojawić się zwłaszcza wtedy, gdy dana firma korzysta z różnych modeli bądź modułów fakturowania, które należałoby połączyć w jeden). Nie zapominajmy także o osobach, które są przyzwyczajone do wystawiania papierowych faktur i które zazwyczaj prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą — przejście na system elektroniczny może być dla nich prawdziwym wyzwaniem!
Osobny problem stanowią biura rachunkowe, które przy nagłym napływie klientów i braku wsparcia w e-fakturowaniu mogą po prostu stać się niewydolne. W przypadku faktur elektronicznych szczególnie problematyczna może być sytuacja, gdy klient korzystający z usług biura rachunkowego wystawia każdego miesiąca znaczną liczbę faktur i nie każda z nich posiada akceptację. Założenie milczącej akceptacji faktur w takim przypadku jak dotąd pozostaje bez odpowiedzi ze strony Ministerstwa Finansów.
Samofakturowanie a KSeF
Samofakturowanie, czyli wystawianie faktur sprzedaży przez nabywcę w przypadku Krajowego Systemu e-Faktur będzie wymagało nadania konkretnych uprawnień, które umożliwią nabywcy wystawianie faktur w naszym imieniu. Co więcej, jako sprzedawca zyskamy także możliwość nadania nabywcy uprawnień, dzięki którym to on będzie mógł upoważnić inną osobę do wystawiania faktur na zasadzie samofakturowania. Wtedy między sprzedawcą a nabywcą musi powstać stosowna umowa.
Jakie dodatkowe warunki trzeba spełnić, aby nabywca mógł wystawić fakturę sprzedażową?
Nie każdy podmiot może wystawić taką fakturę. Z art. 106d ust. 1 ustawy o VAT jasno wynika, że osoba, która nabywa towar bądź usługę od podatnika, może wystawiać na jego rzecz:
- fakturę, która dokumentuje zaistniały stan rzeczy, tj. dokonanie sprzedaży na rzecz danego podmiotu,
- fakturę zaliczkową,
- fakturę, która dokumentuje dostarczenie towarów czy świadczenie usług, jeżeli miejscem docelowym jest trzeci kraj.
Program do faktur, któremu możesz zaufać
Nadawanie uprawnień w przypadku KSeF
Nie istnieje żaden konkretny wzór umowy dotyczącej samofakturowania, a nadanie uprawnień można dokonać, logując się do Profilu Zaufanego lub korzystając z kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Po uwierzytelnieniu możliwe jest nadawanie uprawnień innym osobom, które w naszym imieniu wystawia faktury.
Faktury od zagranicznych dostawców
Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwiłoby zagranicznym podmiotom wystawienie uprawnień nabywcom z Polski bez konieczności występowania o polski NIP. Obecnie przeniesienie obowiązku dokumentowania sprzedaży ze zagranicznego sprzedawcy na krajowego nabywcę nie jest możliwe.
Czy jesteś gotowy na Krajowy System e-Faktur?
Faktura.pl, jako jeden z nielicznych programów ma system zintegrowany z KSeF. W aplikacji dodanie kontrahenta, sprawdzenie go na białej liście podatników VAT i wystawienie faktury zajmie mniej niż 30 sekund. Jeżeli to nadal za długo, możemy obiecać, że w tym czasie wyślemy fakturę e-mailem do Twojego kontrahenta. Oprócz tego w faktura.pl masz:
✅ Pierwsze 30 dni darmowego korzystania z aplikacji
✅ Opcję wirtualnej księgowości
✅ Centrum dowodzenia firmą
✅ Możliwość finansowania faktur
✅ Dedykowany e-mail do celów firmowych