W spiralę zadłużenia wpaść może przedsiębiorca i osoba fizyczna. Bezsprzecznie niestabilna sytuacja finansowa wiąże się z ogromnym stresem, ale też szeregiem innych problemów. Na szczęście możesz wyjść z długów, aczkolwiek potrzebujesz samozaparcia i wsparcia specjalisty. W wyjściu na finansową prostą pomagają firmy oddłużeniowe, dlatego sprawdzam, czym są takie podmioty, w jakiej formie udzielają wsparcia swoim klientom oraz ile kosztuje oddłużanie.
Firma oddłużeniowa – co to za podmiot?
Jako że firmy oddłużeniowe nie są dokładnie uregulowane w polskim prawodawstwie, wyjaśnienie tego terminu jest dość trudne. Najprościej rozumieć je jako podmioty lub kancelarie prawne, które pomagają wyjść z długów przedsiębiorcom i osobom prywatnym. Oczywiście samo oddłużanie nie polega na tym, że dana firma spłaca wszystkie zobowiązania dłużnika (np. niespłacone kredyty gotówkowe, hipoteczne, ratalne, pożyczki chwilówki).
Kompleksowy plan działania firm oddłużeniowych zawsze jest podobny, tj.:
- Analiza sytuacji klienta.
- Negocjacje z wierzycielem w imieniu dłużnika.
- Ustalenie planu spłaty zobowiązania.
Firma oddłużeniowa może też zasugerować konsolidację długów, czy pomóc w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Jednak przede wszystkim taki podmiot pełni rolę pośrednika i jest negocjatorem w rozmowach między dwoma stronami – dłużnikiem i wierzycielem. Dzięki współpracy z firmą oddłużeniową, czy kancelarią specjalizującą się w oddłużaniu, wierzyciel w inny sposób patrzy na dłużnika, nabierając do niego szacunku.
Jak wybrać firmę oddłużeniową?
Z pewnością wsparcie firmy oddłużeniowej może być bezcenne w obszarze wyjścia z długów, oczywiście przy trzymaniu się pewnych zasad i samodyscyplinie. Jak już zauważyłem, sam termin „firma oddłużeniowa” jest dosyć ogólny, dlatego zwróć uwagę, że oprócz podmiotów posługujących się tym terminem możesz skorzystać m.in. z kancelarii – prawnych i antywindykacyjnych.
Jako że liczba osób zadłużonych szybko rośnie, na rynku nie brakuje firm pomagających dłużnikom. Jak w każdej branży, również w tym obszarze rynek weryfikuje firmy oddłużeniowe. Żeby cieszyć się wysoką jakością usług, przy wyborze takiego podmiotu należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, tj.:
- zakres obowiązków i opis usług – m.in. mediacje z wierzycielami, pomoc w restrukturyzacji długów;
- warunki umowy – m.in. warunki umowy, warunki wypowiedzenia umowy, dodatkowe opłaty;
- koszty – m.in. ile kosztuje oddłużanie, za co należy zapłacić, kiedy uiścić należność, forma wynagrodzenia (np. stałe wynagrodzenie, opłata jednorazowa, prowizja zależna od sukcesu itp.);
- kontrola – klient powinien mieć możliwość kontroli działań podejmowanych przez firmę oddłużeniową;
- opinie – m.in. oceny innych dłużników, wpisy w KNF.
Analizując te kwestie, o wiele łatwiej wybrać właściwą i uczciwą firmę oddłużeniową, która spełni wymagania i potrzeby w obszarze wyjścia z długów. Nawet pomimo tego, że większość z nich oferuje podobne usługi, a często chwali się równie spektakularnym efektem, chociaż jest to tylko chwyt marketingowy. Jednak dokładne poznanie rynku, zaznajomienie się z jak największą liczbą firm oddłużeniowych oraz zapoznanie się z warunkami współpracy i kosztami, pozwala wybrać właściwego pośrednika w negocjacjach z wierzycielami.
Ile kosztuje oddłużanie?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje oddłużanie. Każda firma, niezależnie od tego, czy jest to kancelaria, czy inny podmiot, indywidualnie wycenia każdą sprawę w zależności od kilku różnych czynników, tj.:
- sytuacji dłużnika,
- stopnia skomplikowania sprawy (np. w zależności od wysokości długu, czy sprawa trafiła do sądu),
- etapu windykacji.
Na koszt obsługi wpływ ma także forma, w jakiej firma oddłużeniowa rozlicza się ze swoim klientem, np.:
- stała opłata,
- opłata miesięczna,
- opłata jednorazowa (np. za konsultację, sporządzenie pisma do komornika lub Elektronicznego Postępowania Upominawczego),
- opłata za efekt,
- prowizja.
W każdym przypadku jest to dodatkowe obciążenie domowego budżetu, co również należy mieć na uwadze, korzystając z usług takich podmiotów. Oczywiście mimo kosztów na rzecz pośrednika w negocjacjach, dla dłużnika taka współpraca i tak jest zazwyczaj z korzyścią. Stąd warto rozważyć taki wydatek w budżecie. Ewentualnie można poszukać pomocy w fundacjach oraz u radców prawnych i adwokatów działających z ramienia samorządów. Oferują one darmową pomoc prawną, aczkolwiek taka współpraca nie musi być równie efektywna.
Czy warto korzystać z pośrednika w negocjacjach z wierzycielem?
Zdecydowanie pomoc kancelarii i firm oddłużeniowych może być zbawienna dla dłużnika, który otrzymuje profesjonalne wsparcie. Specjaliści przeanalizują sytuację dłużnika i po negocjacjach z wierzycielem ustalą nowy plan spłaty zobowiązania, na przykład po umorzeniu odsetek. Mogą także przygotować pismo do urzędu, czy zaproponować konsolidację, ale kredyt czy pożyczka konsolidacyjna nie mogą być jedynym rozwiązaniem problemu.
Dłużnik musi mieć też świadomość, że wyjście z długów wymaga samozaparcia i dyscypliny finansowej, a więc również w tym obszarze warto skorzystać z pomocy specjalisty lub przynajmniej poradników finansowych. Na pewno wymagana jest konsekwencja w planowaniu wydatków i nadpłacaniu zobowiązań, a przede wszystkim – unikanie kolejnych kredytów i pożyczek.